Muzeum Wdzydze Kiszewskie - Kaszubski Park Etnograficzny

  • miasto : Wdzydze Kiszewskie
A A

Muzeum Wdzydze Kiszewskie - ma już ponad 110 lat i chlubi się kolekcją prawie 50 zabytkowych budowli drewnianych. To pierwsze w Polsce muzeum skansen na wolnym powietrzu. Zostało założone w 1906 r. przez Teodorę i Izydora Gulgowskich w XVIII-wiecznej gburskiej chałupie. Na początku zawierało zbiór sprzętów domowych i gospodarskich oraz ... cenną kolekcję czepców haftowanych złotem. Taki był początek...


Muzeum Wdzydze Kiszewskie


Dzisiaj Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny - rozciąga się na terenie 22 hektarów pięknego Muzeum Wdzydze Kiszewskie - fot. Bartosz Stachowiakterenu położonego nad brzegiem jeziora Gołuń. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały dawne wsie kaszubskie i kociewskie. Do zwiedzania udostępniono wyposażone chaty, dwory, zagrody, karczmy, także kościół (250 lat), szkołę (150 lat), wiatraki (120 lat), kuźnię, tartak i wiele innych obiektów. Można się poczuć jakby przeniesionym w inne czasy, w inny świat. Można nawet wziąć ślub w zabytkowym kościele przeniesionym do skansenu ze wsi Swornegacie.


Miejsce tętni życiem dzięki koncertom, wystawom, piknikom ściągającym turystów z kraju i zagranicy. Bardzo bogata jest oferta edukacyjna: można uczestniczyć w warsztatach tkackich, lepienia z gliny, haftowania, malowania na szkle, wykonywania ozdób choinkowych itp.


Od ponad 40 lat organizowany jest  w trzecią niedzielę lipca Jarmark Wdzydzki. Jest to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna. Jarmark Wdzydzki przyciąga corocznie kilkanaście tysięcy osób, wśród których są mieszkańcy Pomorza, jak i turyści masowo przyjeżdżający tutaj na wakacje. Z myślą o nich Muzeum przygotowuje bogaty program imprezy na cały dzień w różnych zakątkach 22-hektarowego terenu. Są w nim występy zespołów folklorystycznych, koncerty muzyki poważnej, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć, połączone z możliwością ich nauki i zakupu gotowych wyrobów. Liczne rodzinne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami, a także spotkania z twórcami, rzemieślnikami i artystami gwarantują wszystkim dobrą zabawę, miły nastrój i niezapomniane wrażenia. Informacji o terminie Jarmarku proszę szukać tutaj.


Latem można także popłynąć w rejs statkiem Białej Floty.
Wąglikowice, Wdzydze Kiszewskie, tel. 58 686 11 30


Więcej o Muzeum we Wdzydzach: http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl


Aktualności na Facebook - są tutaj


Na mapie satelitarnej możemy obejrzeć dosyć szczegółowo położenie poszczególnych zabudowań.
Zobacz atrakcje w pobliżu:


Wieża Widokowa nad Jeziorem Wdzydze - z widokami zapierającymi dech w piersiach


Kalwaria Wielewska - jedna z głównych atrakcji turystycznNoclegi Restauracja Wdzydze Kiszewskie - U Sołtysaych południowej części Kaszub


Juszki - malutka, urzekająca, zabytkowa wieś na Kaszubach


Kościerzyna - atrakcje w mieście i w okolicy


Noclegi Wdzydze Kiszewskie - są tutaj