Wieża widokowa Wieżyca

  • miasto : Wieżyca
A A

Kaszubska Wieża Widokowa - na Górze Wieżyca - im. Jana Pawła II jest piątą budowlą w historii tej góry. Sam szczyt Wieżycy, sięgający ponad 328 m npm, jest najwyższym wzniesieniem na przestrzeni od Uralu po Pireneje i w przeszłości był miejscem kultu dawnych Słowian.


W drodze na wieżę można zatrzymać się na parkingWieża widokowa Wieżyca - Kaszubyu, który w sezonie jest płatny, przy drodze do/od Szymbarka. Po około 15, 20 minutach leśnego spaceru (uwaga na kamyki!) dochodzimy do celu. Wejście od strony Uniwersytetu Ludowego jest dłuższe (30-40 minut) i bardziej wymagające - tu trzeba pokonać około 100 m różnicy poziomów. Klimat czasem jak w górach, czasem jak na Krupówkach - to zależy od pory roku i pogody. Panorama z najwyższej platformy 35-metrowej wieży (182 stopnie!) jest przepiękna i zachęca do dłuższej degustacji widoków . Zdecydowanie warta jest paru złotych za bilet wstępu. Podobno przy bezchmurnej pogodzie można stąd dostrzec na horyzoncie Mierzeję Helską.


Zimą wieża widokowa na Wieżycy jest zamknięta z powodu oblodzenia, ale wówczas największą atrakcją są pobliskie 300-metrowe, dobrze utrzymane stoki zjazdowe wraz z wyciągami. Całości dopełnia dobre zaplecze i baza gastronomiczna. Patrz - narty - tutaj


Inne wieże widokowe na Kaszubach, w Trójmieście, nad morzem - są tutaj


Noclegi na Kaszubach w najbliższej okolicy - agroturystyka, domki letniskowe, pensjonaty, pokoje gościnne, ośrodki wypoczynkowe - kliknij wybraną miejscowość:Noclegi Wieżyca U GOSIWieża widokowa Wieżyca - piękne widoki na Kaszubach!