Zamek Łapalice

  • miasto : Łapalice
A A

Zamek Łapalice - niesamowita, imponująca budowla, z przygotowanym miejscem na staw, otoczona długim, wysokim murem. Zamek ma dwanaście wież (na pamiątkę 12 apostołów, lub 12 miesięcy), obronny barbakan, kaplicę oraz salę balową ponad pomieszczeniem basenu. Zbudowany na początku lat 80-tych XX wieku przez gdańskiego rzeźbiarza Piotra Kaźmierczaka, który nie udźwignął ciężaru tej inwestycji - niszczeje powoli wzbudzając ciekawość u turystów miejscowych i zagranicznych.


Zamek Łapalice - pomorskiePrzeznaczenie fortecy jest do dzisiaj nieznane i utrzymywane w tajemnicy. Na pewno nie miał to być ani hotel, ani restauracja - wg pozwolenia na budowę miała to być ... willa. Trzeba przyznać, że bardzo oryginalna. Ciekawostką niech będzie fakt, iż właściciel zdążył przygotować ok 60-70% mebli przeznaczonych do wyposażenia wnętrz. Wstęp do zamku jest co prawda wzbroniony, ale aktualne zdjęcia wnętrz tej budowli są dosyć powszechne.


Dojazd z Kartuz w kierunku Chmielna. Gdy drogą przejedziemy kilka kilometrów i wyjedziemy z lasu, gdy szosa będzie się kierować długim zjazdem w dół , skręcamy lewo w wąską drogę asfaltową (stoi tu mały drogowskaz). Po kilometrze droga zjedzie w dół i zatoczy łuk w lewo - jadąc do góry zobaczymy wkrótce strzeliste wieże zamku. Warto się pośpieszyć, bowiem budowli narażonej na kaprysy pogody grozi rozbiórka.


Przy okazji serdecznie zapraszamy na przejażdżki konne, bryczką lub wozem drabiniastym - które proponuje miejscowa Agroturystyka "Stajnia Fiord", tel. 603 452 401 (Adam)W
Aktualności Stajni Fiord na FB - są tutaj