Opera Leśna Sopot

  • miasto : Sopot
  • ulica : Moniuszki 12
A A

Opera Leśna - obok sopockiego molo, drugie, najbardziej kultowe miejsce-symbol miasta. Otwarta w 1909 roku, początkowo jako Teatr Leśny, uważana jest przez znawców za jedną z najpiękniejszych scen w Europie, o bardzo dobrej akustyce. Sławę operze i samemu miastu przyniosły w latach dwudziestych XX wieku Festiwale Wagnerowskie. Przyciągały one publiczność wspaniałymi, pełnymi rozmachu dekoracjami oraz wysokim poziomem artystycznym. Po wojnie sławę temu miejscu przywrócił Władysław Szpilman - bohater filmu Romana Polańskiego "Pianista". Przekonał on decydentów do swojego pomysłu - Festiwalu Piosenki. Początkowo był to zwykły konkurs piosenki, którego pierwsze 3 edycje (1961-1963 ) odbyły się w nie istniejącej już hali Stoczni Gdańskiej. Dopiero w połowie lat siedemdziesiątych - po wielu zmianach nazwy i formuły - narodził się Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. Szybko zdobył miano najbardziej cenionej imprezy piosenkarskiej socjalistycznych krajów Europy środkowo-wschodniej.


Przy okazji warto wspomnieć, że na terenie Opery znajduje się malownicza siedziba Polskiej Filharmonii Kameralnej. Orkiestra, założona i prowadzona przez słynnego dyrygenta Wojciecha Rajskiego obchodzi w 2012 r. 30-lecie występów. W 1997 r., w dowód uznania dla jej krajowych i zagranicznych osiągnięć została uhonorowana m.in. własną salą koncertową - jako jedyna orkiestra w kraju. Bardzo dobra akustycznie, wielofunkcyjna sala sprzyja utalentowanym artystom i publiczności, która lubi to miejsce pełne klimatu.


👉 Czy wiesz, że właśnie dla Opery Leśnej przeprowadzono skomplikowaną operację gięcia na zimno najwięszych rur na świecie? Elementy o średnicy 1300 mm, grubości 70 mm i zostały wygięte do promienia 50 metrów. Przy tak dużych elementach zwykle stosuje się inne techniki, ale nie tak atrakcyjne architektonicznie. Rury podtrzymują ogromny, efektowny dach żaglowy (pokryty teflonem), o powierzchni 5,5 tys. m2, grubości 1 mm i wadze 4 ton.


Sopot, ul. Moniuszki 12, tel. 58 555 84 20, 21, e-mail: pfk@sopot.pl

Więcej na temat orkiestry i koncertów - jest tutaj