Latarnia morska Gdańsk Nowy Port

  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Przemysłowa 6
A A

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port - uważana przez znawców za jedną z najpiękniejszych na Morzu Bałtyckim. Turyści zdają się to potwierdzać, chętnie ją odwiedzając (działa tu muzeum latarnictwa) i fotografując z różnych stron. Została zbudowana na wzór słynnej latarni z amerykańskiego miasta Cleveland w stanie Ohio - jako latarnia i wieża pilotów portowych.


Od 2008 roku ponownie dźwiga na szczycie niecodzienny instrument - zrekonstruowaną kulę czasu. Podniesienie i spadek tej kuli dokładnie w południe - pomagał kapitanom stojących na redzie statków ustawić dokładnie pokładowe chronometry (czyli zegary). Błąd kilku sekund skutkował w nawigacji pomyłką o dziesiątki mil morskich.
Kula czasu na szczycie latarni w Nowym Porcie pokazuje godziny 12, 14, 16 i 18 z dokładnością 1 sekundy błędu na 200 000 lat!


Z latarnią związane jest ważne wydarzenie historyczne. To właśnie z jej okna 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rano w kierunku Westerplatte padły pierwsze strzały II Wojny Światowej. Trzy minuty później, o godzinie 4:48, pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzeliwanie polskiej placówki.


Warto wejść na galerię widokową latarni. Roztacza się z niej wspaniały widok na Westerplatte i Zatokę Gdańską aż po Hel.


Telefon kontaktowy - 601 150 251


Punkty widokowe nad morzem - są tutaj