Muzeum Bursztynu Gdańsk Wielki Młyn
- miasto : Gdańsk
- ulica : Wielkie Młyny 16

Przeniesienie Muzeum z dawnej Katowni do Wielkiego Młyna pozwoliło na znaczące zwiększenie powierzchni użytkowej do blisko 2,5 tys. metrów kwadratowych. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie wyeksponowanie wspaniałych zbiorów obejmujących m.in największy na świecie okaz bursztynu, który waży 68 kilogramów i pochodzi z Sumatry. Zwiedzającym udostępniono 3 poziomy:
👉 Parter - kasa, sklep z wyrobami bursztynników (ok. kilkanaście tysięcy przedniotów na 200 metrach kw.) kawiarnia, wystawa czasowa - do 31.01.2022 - opisana - tutaj. Warto podkreślić, że kupujący mają pewność co do najwyższej jakości bursztynu. Na parterze znajdu
👉 I piętro - wystawa historii Wielkiego Młyna i dalej - bursztyn w przyrodzie- "bursztynowy las", multimedialnej podróży w czasie przez minione miliony lat będzie tutaj towarzyszyszyć przyrodnicza część zbiorów Muzeum. Czym jest bursztyn, jak powstaje, inkluzje, właściwości, metody wydobycia, bursztynowa apteka. Na tym poziomie dostępna będzie również restauracja oraz sala konferencyjna dla 50 osób.
👉 II piętro - bursztyn w kulturze - części artystyczna zbiorów - dzieła sztuki dawnej i współczesnej. Jednym z najpiękniejszych eksponatów jest największa na świecie rzeźba wykonana z jednej bryły bursztynu (2,5 kg!) o nazwie "Akt kobiecy wg A.Rodina". Ciekawym eksponatem jest tzw. Waza dla Stalina - dzieło wykonane w 1900 roku (eksponowane na Wystawie Światowej w Paryżu), a w późniejszym czasie - prezent dla dyktatora.
Muzeum Bursztynu Gdańsk - bilety
SPRZEDAŻ BILETÓW 🎫 ONLINE
▪ sprzedaż dostępna na stronie muzeumgdansk.pl - tutaj
▪ pierwsze wejście na wystawę: godz. 10:00, kolejne o każdej pełnej godzinie, ostatnie o godz. 18.00
SPRZEDAŻ BILETÓW 🎫 W KASIE MUZEUM BURSZTYNU
▪ oferta dla seniorek i seniorów oraz osób wykluczonych cyfrowo
▪ 230 biletów dziennie, po 30 na każdą pełną godzinę
Muzeum jest dostępne dla osób niepełnosprawnych (ruch i słuch).
Wielki Młyn - krzyżacka budowla z XIV wieku należała do największych obiektów przemysłowych średniowiecznej Europy. Stojący tu młyn z 18 wielkimi kołami (po 9 z każdego boku) napędzała woda ze sztucznie rozdzielonej rzeki Raduni. Prócz tego w budynku znajdowała się jeszcze piekarnia (działała jeszcze w 1945 roku!) oraz magazyn. Więcej o ciekawej historii Wielkiego Młyna - jest tutaj
Po przeciwnej stronie ulicy zobaczymy jeszcze mniejszy zabytek - Mały Młyn.
Mniejsze Muzeum Bursztynu nad morzem, w Łebie - jest tutaj
Muzeum Bursztynu Gdańsk zaprasza!