Kościół św. Katarzyny Gdańsk

  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Profesorska 3
A A

Kościół św. Katarzyny - to najstarszy gdański kościół. Powstał w 1227 roku, czyli prawie 790 lat temu. Słynie z unikatowego zespołu zestrojonych ze sobą dzwonów, zwanego carillionem (w Gdańsku są trzy z czterech w Polsce). Dzięki specjalnemu mechanizmowi można wygrywać na nich różne melodie. Trzeba mieć do tego jednak dobry słuch i...mocne pięści, bowiem gra na instrumencie wymaga solidnych uderzeń. Wbrew pozorom, wirtuozów takiej gry jest zaledwie kilku w Polsce.
Gdański carillion ma 50 dzwonów. Po groźnym pożarze w 2006 roku, który cudem nie pochłonął zabytku, wznowione zostały piątkowe koncerty carillonowe na wieży kościoła św. Katarzyny (godzina 14.45 w każdy piątek). Koncerty trwają około 30 minut.


Jednocześnie przypominamy o koncertach z wieży Ratusza Głównego Miasta. Carillonu możemy posłuchać w każdą sobotę o godzinie 12.05.


O aktualnościach związanych z gdańskimi carillonami poczytać można na stronie www.carillon.pl 


Wnętrza mieszczą również oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska - poświęcony jedynemu zbiorowi w Polsce zegarów wieżowych.


Inną ciekawostką jest pierwszy na świecie super dokładny zegar pulsarowy, który pobudzi wyobraźnię współczesnych pasjonatów fizyki oraz astronautyki.

Atrakcyjności miejsca dopełnia wspaniała panorama miasta i fragmentów Zatoki Gdańdskiej rozciągająca się z tarasu widokowego w górnej części wieży.


Więcej informacji o zbiorach Muzeum Zegarów Wieżowych - jest tutaj


Czytaj też o innych słynnych kościołach:


Bazylika Mariacka - największy kościół ceglany na świecie


Katedra Oliwska - słynąca ze swoich wspaniałych organów