Jarmark św. Dominika Gdańsk

  • Miasto : Gdańsk
  • Ulica : Targ Węglowy
logo
A A

Jarmarki Św. Dominika w Gdańsku - najsłynniejszy na Pomorzu, ustanowiony bullą Papieską w 1260 roku, ma przeszło 750 lat. Otrzymany od Papieża przywilej ogłaszania i organizowania Jarmarku początkowo pomagał zakonnikom w gromadzeniu wiernych na mszy odpustowej 4 sierpnia tj. w dniu św. Dominika. Rosnące z roku na rok tłumy wiernych sprawiły, że jarmark stał się ważną imprezą także dla kupców i ówczesnych artystów: kuglarzy, cyrkowców i teatrów wędrownych. Kilkaset statków z całej Europy, barki wiślane, wozy oraz piesi handlarze zapewniali niesamowity wybór towarów. Wschodnie kadzidła i dywany, zamorskie przyprawy korzenne, czeskie szkło, angielskie sukna i rodzimy bursztyn - trzeba było wiele dni by wszystko obejrzeć.


Jarmark rozrastał się i mimo powojennej przerwy (reaktywacja w latach 70) jest dzisiaj jedną z największych w Europie imprez kulturalno-handlowych. Zwyczajowo zaczyna się pod koniec lipca i trwa przez trzy tygodnie. Zapraszamy na koncerty, parady, zakupy, przedstawienia, wystawy, zabawy i ... chwilę refleksji - znajdziecie tu wszystko!


Główna "scena" znajduje się na Targu Węglowym, ale swoim zasięgiem Jarmark obejmuje więcej ulic, m.in Szeroką , Długie Pobrzeże, Św. Ducha i inne.

Termin, program Jarmarku - jest tutaj