Bytów - atrakcje turystyczne - przewodnik, noclegi

  • Miasto : Bytów
  • Ulica : Bytów, Piaszno, Płotów, Miejscowości: Bytów, Pyszno, Sominy, Soszyca, Struga, Studzienice
logo
A A

Jezioro Rekowo - okolice Bytowa - fot. Kazimierz RolbieckiJeśli szukasz wypoczynku w ciszy malowniczych krajobrazów, to odwiedź Bytów i jego okolice. W promieniu kilkunastu kilometrów znajdziesz piękne widoki, zabytki, wzgórza, lasy i jeziora. To idealne miejsce na spacery, jogging, wyprawy rowerowe - co kto woli. Dogodna baza noclegowa - od agroturystyki po SPA - zapewnia poczucie wygody, a brak korków na drogach i wolniej płynący czas dopełnia komfortu.
Poniżej przedstawiamy atrakcje turystyczne oraz imprezy na ziemi bytowskiej.

Noclegi (kliknij) - Bytów, Skoszewo, Sominy, Studzienice

Naszą wędrówkę po wybranych alfabetycznie ciekawych miejscach, zaczniemy od stolicy regionu - Bytowa:


Bytów - najciekawsze atrakcje


Kościół Świętej Katarzyny - fot. UM BytówBytów - gotycka wieża pokościelna - to ocalała część prawie 700 - letniego kościoła p.w. św. Katarzyny. Świątynia, w całości murowana, posadowiona na fundamentach z kamienia polnego, należała do najstarszych budowli miejskich. W ciągu wieków wielokrotnie niszczona i odbudowywana. W końcu II wojny światowej - po zburzeniu prawdopodobnie przez stacjonujące w mieście oddziały radzieckie - z kościoła zachowała się jedynie wieża , której przywrócono prawdopodobną gotycką formę dachu.


Obecnie w wieży mieści się oddział Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego. Możemy tutaj zwiedzić wystawę związaną z przeszłością Bytowa i historycznej ziemi bytowskiej.




Kościół Świętego Jerzego - fot. UM BytówBytów - dawny kościół p.w. św. Jerzego - wybudowany 400 lat temu, dawna świątynia ewangelicka (niem. Bergkirche St. Georg), zbudowany charakterystycznym systemem ryglowym, obecnie, po generalnym remoncie w latach osiemdziesiątych XX wieku, cerkiew bizantyjsko-ukraińska, w której można zobaczyć tabernakulum z XVII wieku z cerkwi Surochów, ikonostas (Carskie Wrota) i kopułę kościoła w stylu architektury bizantyjskiej. Dawne ocalałe wyposażenie z końca XVII i XVIII wieku znajduje się w Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie. Świątynię zwano "kościółkiem kaszubskim", ponieważ odbywały się tu nabożeństwa kaszubskie do 1859 roku; tu również posługę duszpasterską sprawował pastor Szymon Krofey.




Most kolejowy w Bytowie - atrakcja turystycznaBytów - Most kolejowy - liczący sobie ponad 120 lat wiadukt nad rzeką Borują ( w pobliżu centrum miasta) wzniesiono jako element linii kolejowej Bytów - Korzybie. Niezwykłość tej konstrukcji wynika z faktu, iż tuż po zakończeniu jej budowy, przesunięto tory kolejowe o kilkadziesiąt metrów czyniąc most zupełnie bezużytecznym. Dlaczego? Nigdy nie udało się rozwiązać tej zagadki, choć niektórzy przypisują to ponoć nieszczęśliwemu wypadkowi. Jeden z robotników wpadł podobno do budowanego filaru i tam pozostał ściągając na budowę klątwę. Cóż, tak czy inaczej, to chyba jedyny taki most kolejowy w Polsce, po którym nie przejechał żaden pociąg. Dzisiaj 20 metrowa budowla przyciąga turystów - i wyglądem, i legendą.


Wakacje z dziećmi na Kaszubach


 


Bytów - Ogród Japoński - pierwszy na Pomorzu, zaprojektowany przez architektów krajobrazu, zlokalizowany przy Centrum UŁAN SPA (Bytów, ul. Tartaczna 10, tel. 59 822 32 47, tel. 59 822 66 47).
Piękne miejsce do zwiedzania i wypoczynku (wstęp wolny), Ogród japoński Bytów - UŁA SPA zaprasza!które jest przykładem nowości w pojmowaniu atrakcji turystycznej w Polsce. W symbiozie ciszy i spokoju spotykają się tutaj naturalne elemnty krajobrazu. Woda - jako życie i ruch oraz głazy symbolizujące trwałość w przyrodzie. Uwagę zwiedzających Ogród Japoński zwraca unikalna roślinność japońska: azalie japońskie, klony palmowe, wiśnie, magnolie oraz Pinus silvestris "Watererii", Pinus nigra, Pinus sylvestris, a także Juniperus media "Pfitzeriana"-bonsai. W Ogrodzie Znajdziemy również misy abachi, mostek, wijące się strumyki, kaskady wodne oraz nastrojową herbaciarnię.


A skoro już wspomnieliśmy o UŁAN SPA - to pokreślmy kameralny charakter tego SPA z Centrum Ułan SPA Bytówbasenem. Centrum poCentrum Ułan SPA - basensiada już swoją renomę i możemy być pewni jego dobrej obsługi. 
Oferowana cała gama kąpieli, masaży i innych zabiegów pielęgnacyjnych sprawia, że wymagający klienci czują się tutaj bardzo dobrze. Wypoczywającym gościom Centrum proponuje także inne rozrywki: wycieczki rowerowe, kajakowe oraz zabawy integracyjne ( m.in. quady, paintball). A wkoło mnóstwo świeżego powietrza przez cały rok! 


Jeśli cenisz sobie wygodę, spokój i pełny relaks po trudach podróży, wszystko to znajdziesz w naszej Restauracji Restauracja UŁAN SPA - BytówUłan. Restauracja charakteryzuje się niepowtarzalnym wystrojem. Gościom serwujemy znakomite dania i wyszukane desery. Obok potraw niezwykle oryginalnych, w karcie znaleźć można doskonale przyrządzone potrawy klasyczne. Specjalnością jest kaczka z owocami i polędwica po Ułańsku z pieprzem. Uzupełnieniem tego bogatego menu są dania przygotowywane specjalnie z myślą o najmłodszych gościach. Wyśmienita kuchnia i najwyższa jakość obsługi sprawią, że chwile spędzone w restauracji, nasi goście zapamiętają na długo i chcielibyśmy by do nas wrócili. Restauracja UŁAN - BytówPosiadamy trzy sale: salę balową mieszczącą 140 osób oraz salę ogrodową i kominkową mieszczące odpowiednio 30 i 40 osób, które są znakomitymi miejscami do zorganizowania wszelkiego rodzaju spotkań towarzyskich, uroczystości weselnych i przyjęć okolicznościowych. Hotelowa restauracja to także miejsce, gdzie przy kawie można spokojnie popracować na przenośnym komputerze, bo sale wyposażone są w bezprzewodowy dostęp do sieci internetowej w standardzie Wi-Fi. Wszystkie trzy sale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.


Centrum UŁAN SPA.
Bytów, ul. Tartaczna 10,  tel. 59 822 32 47, tel. 59 822 66 47


 


Bytów - strzelanie z broni krótkiej i długiej - oferuje profesjonalna, certyfikowana firma Szkolenia Strzeleckie. Chętni (osoby indywidualne, nieduże grupy) mogą umówić się na krótkie strzelanie rekreacyjne i sportowe, które dostarcza wyjątStrzelanie rekreacyjne Kaszuby pomorskie - tel. 698 040 001owych wrażeń - niedostępnych na co dzień.
Zainteresowani głębszym poznaniem tematu zapraszamy na kursy strzeleckie - podstawowe i zaawansowane. Pomagają one przygotować się do egzaminów, uzyskać pozwolenie na broń czy rozpocząć pracę w słuzbach mundurowych i ochronie. Specjalistyczna wiedza przekazywana podczas zajęć dotyczy m.in takich obszarów jak:

podstawy bezpiecznego obchodzenia się z bronią palną - przed, w trakcie i po strzelaniu
postawy strzeleckie oraz zasady celowania na różnych odległościach
strzelanie z pistoletu/rewolweru, karabinka szturmowego, broni snajperskiej lub gładkolufowej
strzelanie sytuacyjne z wymianą magazynków
obsługa niesprawności broni.

Szkolenia kończą się zaświadczeniami w języku polskim / angielskim / niemieckim.
Zapraszamy na strzelanie rekreacyjne, sportowe i szkoleniowe. Warto umieć, warto spróbować!


Szkolenia Strzeleckie
Bytów - Rzepnica, ul. Ks. J. Popiełuszki 25
tel. +48 698 040 001




Średniowieczny zamek krzyżacki BytówBytów - Zamek Krzyżacki , ul. Zamkowa 2, tel. 59 822 55 97 (informacja turystyczna). Wspaniała budowla otoczona fosą , wznoszona była pod nadzorem budowniczego Pałacu Wielkich Mistrzów w Malborku. Na ówczesne czasy imponowała solidnością ( mury 3m grubości) oraz nowoczesnością, bowiem posiadała specjalne kanały dźwiękowe do wydawania rozkazów na większą odległość. Zamek zdobyty i zniszczony przez Szwedów, długo pozostawał w kompletnej ruinie. Rekonstrukcję rozpoczęto dopiero krótko przed wojną.


Dzisiaj jest okazałą siedzibą Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego. W jego bogatych i ciekawych zbiorach etnograficznych znajdziemy np. drewnianą sokowirówkę czy kolekcję przemyślnych pułapek na myszy. Konstrukcje dawnych rzemieślników pobudzą prawdziwy podziw dla ich zręczności. W innych salach zamku odbywają się koncerty, wernisaże i spotkania, zaś latem na dziedzińcu często słychać szczęk skrzyżowanych mieczy.


W południowym skrzydle warowni, w miejscu dawnej rezydencji książąt zachodniopomorskich, zwanym "Domem Książęcym" mieści się stylowa Restauracja i Hotel w Zamku. Szczególnie urokliwe są pokoje położone na wysokości średniowiecznego ganku obronnego. Oczywiście ze współczesnymi wygodami. Nowy gospodarz hotelu i restauracji dba także o smaczną kuchnię, której specjalnością sa świeże ryby z czystych, okolicznych jezior.


Cały obiekt jest piekną, naturalną scenerią dla różnego rodzaju wydarzeń oraz imprez okolicznościowych. Jeśli jeszcze uwzględnimy możliwości rekreacyjne malowniczej okolicy - to otrzymujemy sympatyczny pakiet wypoczynkowy i noclegi - w sam raz na urlop, weekend lub oryginalną imprezę okolicznościową.


Restauracja Hotel W Zamku BytówRestauracja i Hotel w Zamku
tel. +48 59 822 20 94
fax. +48 59 822 20 95
tel. +48) 500 455 671

Muzeum Zachodnio-Kaszubskie
tel. 59 822-26-23
www.muzeumbytow.pl (godziny otwarcia i ceny biletów)
e-mail: sekretariat@muzeumbytow.pl


 


Nimfa Bytów - centrum rekreacyjne, w którym znajdują się atrakcje dla amatorów pływania:
basen do nauki pływania, brodzik, 3 zjeżdżalnie, rwąca rzeka, gejzery oraz leżanki.
Bytów, ul. Mickiewicza 15, tel. 59 822 15 01


 


Skatepark - dla amatorów deskorolek, rolek, hulanóg i bmx-ów. Konstrukcja z litego betonu o wymiarach ok. 32 m x 20 m zajduje się na ogrodzonej działce z dostępem przez furtkę.
Bytów, ul. Brzozowa, w pobliżu stadionu miejskiego.


Atrakcje w okolicy...


Cmentarz leśników Pyszno - fot. UM BytówCmentarz leśników - Osada Pyszno, sołectwo Sierzno. Kilka km od Bytowa znajduje się jedyny w Polsce, niecodzienny cmentarz - zabytek sprzed ponad 130 lat. Pierwszym pochowanym tutaj był królewski nadleśniczy, syn autora dendrometrycznego sposobu obliczania miąższości drzewostanu. Po pewnym czasie ilość nagrobków, w większości z żeliwnymi krzyżami z XIX wieku, zwiększyła się do trzydziestu. Oprócz cmentarza cenny jest również otaczający go las bukowo - dębowy, stanowiący rezerwat o nazwie "Bukowa Góra pod Pysznem". Całość tworzy miejsce pełne nostalgii, refleksji o przemijaniu i podziwu dla piękna przyrody.




Elektrownia wodna Struga - Soszyca koło BytowaElektrownia wodna Struga w Strudze k/Soszycy - najstarsza hydroelektrownia wodna na rzece Słupi i najstarsza w Europie. Wiele jej urządzeń (np. turbina) działało od chwili wybudowania w 1896 roku przez 113 lat. Jedynie ostre wymogi współczesnych zasad bezpieczeństwa spowodowały wymianę sprzętu na nowszy. Ciekawostką są 2 żarówki sygnalizacyjne - jeszcze z włóknem węglowym! Są jednymi z najstarszych na świecie - biorąc pod uwagę ich również 113 letnią "służbę" w elektrowni.


Najstarsze żarówki na świecie - ? - fot. Kazimierz RolbieckiObecnie zabytkowe urządzenia są eksponowane w pobliżu współczesnego sprzętu. Do Soszycy dojedziemy np. od strony Bytowa, drogą nr 228 na Pomysk, gdzie skręcamy w lewo, w kierunku Czarnej Dąbrówki. Kontakt do elektrowni, ceny biletów, godziny otwarcia - tel. 59 823 13 82


Kilkaset metrów przed elektrownią znajduje się ładny plac zabaw (po lewej) oraz maleńka, sezonowa Kawiarenka Magnolia Soszycakawiarenka Magnolia (po lewej). Na miejscu można zamówić gorące napoje oraz posiłki spożywane pod parasolami wśród świerków. Jest tu także miejsce na grilla oraz ognisko, jest możliwość wynajęcia domu. Większe grupy są proszone o rezerwację pod tel. 608 17 38 48. Więcej...

Rzeka Słupia jest znana z całego zespołu elektrowni wodnych tworzących tzw. "kaskadę" - często polecaną atrakcję turystyczną. Np. w elektrowni Gąskowo, w Gałąźni Małej woda spływa w dół , w rurociągu, prosto do turbiny z wysokości aż 38 metrów.

Więcej o elektrowniach wodnych - jest tutaj.




Wioska Gotów, Wieża Lemana, kamienne kręgi. Położona kilkanaście kilometrów od Bytowa wieś neolityczna jest swobodną rekonstrukcją prehistorycznej osady pomysłu i autorstwa miejscowego gospodarza, Pana Klemensa Lemana. Znana także ze Zlotu Czarownic jest chętnie odwiedzana przez turystów i fanów dawnych czasów.


Dojazd  - zmierzając z Bytowa w kierunku Miastka trafimy do miejscowości Piaszno w gminie Tuchomie. Znajduje się tutaj wysoka na 22 metry, stalowo-drewniana konstrukcja z tarasem widokowym. Więcej informacji na temat wieży - po kliknięciu w zdjęcie poniżej.


Wieża Lemana Piaszno Tuchomie okolice Bytowa KASZUBY


Drugą atrakcją Piaszna są kamienne kręgi. W ich pobliżu widać zaś jakieś zabudowania...


Niektórzy twierdzą, że to potomkowie Gotów Got przy pracy - fot. Klemens Leman, Piasznowrócili w te okolice i to oni budufot. K. Lemanją tutaj neolityczną wieś. Można zamieszkać w drewnianej chacie, skorzystać z ręcznych żaren i samemu zemleć ziarno na mąkę. Zjeść własnoręcznie wypieczony chleb, z własnoręcznie przygotowanej mąki... A warto spróbować, bo receptura wypieku państwa Lemanów została wyróżniona na konkursie podczas I Jarmarku Pomorskiego w Bytowie. Jeśli zaś chodzi o kręgi, to mają one ok. 15 m średnicy i w miejscu gdzie występują dają o sobie znać różne anomalie u osób podatnych na bioprądy. Jest tu nawet kamienny krąg ofiarny. Cała osada znalazła się w Polskiej Księdze Rekordów i Osobliwości jako największy prywatny skansen w Polsce.


Piaszno, gmina Tuchomie, powiat Bytów
tel. 59 821 58 08



Góra Siemierzycka - wieża widokowa - na wzgórzu Wieża na Górze Siemierzyckiejo wys. 256 m npm., które  należy do najwyższych wzniesień na Kaszubach. Legenda mówi, że postawienie wieży na górze wywołuje wojnę i... coś jest na rzeczy. Po ustawieniu pierwszej konstrukcji wybuchła I wojna światowa, która zmiotła konstrukcję. Postawiono drugą w latach trzydziestych - historia się powtórzyła. W 2005 postawiono trzecią i... najpierw stoczono batalię w sprawie kosztów budowy, potem ruszyła wojna o uznanie gdzie się wieża znajduje: w Rekowie czy Płotowie. No cóż, miejmy nadzieję, że czasy mamy jednak łaskawsze dla obiektów służących środowisku. Drewniana wieża ma 16m wysokości i można z niej podziwiać przepiękne widoki.
Dojazd od strony Bytowa - np. po kilku km w stronę Chojnic (nie dojeżdżając do Rekowa), skręcamy w prawo kierowani drogowskazem. Po 3, 4 km , na krzyżówce w lewo - do Płotowa. Mijamy Muzeum Szkoły Polskiej , mały sklep w Płotowie - po 300m - dojeżdżamy do parkingu. Tu musimy zostawić samochód i dalej pieszo drogą wzdłuż jeziora, prowadzeni przez szlak, po ok. 40 - 50 minutach leśnego spaceru docieramy do wieży.




Muzeum Szkoły Polskiej - Płotów - filia Muzeum Zachodnio-Muzeum w Płotowie - fot. Muzeum BytówKaszubskiego. Nieduże, ale interesujące ekspozycje zgromadzone w dwóch salach przypominają czasy, w których mówienie po polsku na tych ziemiach było odwagą. W trzeciej sali zrekonstruowano klasę lekcyjną sprzed ponad 80 lat. Starsi mogą powspominać czasy atramentu i stalówek, młodsi zaś uśmiechnąć się z niedowierzaniem, że kiedyś tak wyglądała szkoła ich dziadków. Tel. do muzeum 59 822 26 23.






★ Atrakcje w sąsiednim Miastku - są tutaj
★ Atrakcje w sąsiednich Chojnicach - są tutaj
★ Atrakcje w sąsiedniej Kościerzynie - są tutaj

★ Atrakcje w sąsiedniej Czarnej Dąbrówce - są tutaj


★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj





Turniej Rycerski - fot. UM BytówDni Bytowa - (drugi tydzień lipca)


To świetna okazja do skorzystania z wielu przygotowanych specjalnie na tę okazję imprez sportowo-rekreacyjnych i kulturalnych. Bytów ma już ponad 660 lat! Przedstawiają się zespoły regionalne, amatorskie, które oryginalnymi często pomysłami na występy przyciągają tak mieszkańców jak i turystów. Kilkanaście lat dorocznych obchodów tego święta miasta procentuje bardzo dobrą organizacją imprezy. Zapraszamy na scenę zamkową oraz leśną przy stadionie MOSiR i nad jezioro Jeleń. Więcej...

Do zobaczenia w Bytowie!


Urząd Miejski w Bytowie