Zimowe atrakcje: narty, łyżwy, sanki, snowboarding, snowtubing, lodowiska, snowparki, stoki i wyciągi narciarskie - w Trójmieście, na Kaszubach

  • miejscowość : Trójmiasto, Kaszuby, pomorskie
  • ulica : Amalka, Gdańsk, Kosowo, Przywidz, Sopot, Szymbark, Trzepowo, Wieżyca, Wieżyca Kotlinka
A A

Kiedy chwyci mróz, także w pomorskim można oddać się przyjemnościom "białego szaleństwa" na wyciągach narciarskich 🏂 położonych na Kaszubach.  No, przynajmniej dobrej rozgrzewki przed wyjazdem na narty w prawdziwe góry. Amalka, Kosowo, Przywidz, Szymbark, Trzepowo, Wieżyca - to miejsca znane nie tylko trójmiejskim fanom zimowych sportów. Przy sprzyjających warunkach uruchamiany jest także wyciąg nad morzem - w Sopocie. Więcej informacji o pomorskich ośrodkach narciarskich - poniżej.


Przy temperaturze poniżej kilku stopni Celsjusza, działają już wydajne armatki śniegowe (pracowicie "strzelają" zwykle w nocy), więc białego puchu nie brakuje. Klimat sprzyja Kaszubom - często gdy w Trójmieście jest odwilż, kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów dalej, na kaszubskich wzgórzach wita gości lekki mróz. Wyciągi narciarskie na Kaszubach korzystają także z zapasów śniegu technicznego, który pozwala szusować również w okresach dodatnich temperatur.


W kolejnym sezonie, 2023/2024, być może najważniejszą po pogodzie kwestią jest cena prądu potrzebnego do wytworzenia śniegu. Przeciętnie można przyjąć, że na wyprodukowanie 1 metra sześciennego białego puchu potrzeba ok. 3 kilowatogodzin. W obecnych realiach to dużo...


Jak wyglądały sezony narciarskie w ubiegłych latach - można zobaczyć na dole artykułu. Informacje są aktualizowane na bieżąco także w tym sezonie. Zapraszamy w pomorskie - na Kaszuby!


Zima/wiosna 🏂 2023/2024


Sezon narciarski w pomorskim rozpoczęty!


■ ośrodek narciarski Paczoskowo - czynny od 2 grudnia 2023
■ ośrodek narciarski Szymbark Kotlinka  - czynny od 1 grudnia 2023
■ ośrodek narciarski Trzepowo  - czynny od 6 grudnia 2023
■ ośrodek narciarski Wieżyca Koszałkowo - czynny od 1 grudnia 2023


Więcej informacji o ośrodkach narciarskich - jest tutaj


Gościniec U Gosi - z widokiem na stok narciarski Wieżyca


Noclegi Wieżyca blisko stoku narciarskiego
Ferie Zimowe 2024 - są tutaj


Lodowiska - czynne także "powyżej zera" -  są tutaj


Kuligi - organizatorzy (stajnie i ośrodki jeździeckie - są tutaj


Noclegi całoroczne - (patrz także wyszukiwarka po prawej) - są tutaj
Ośrodki narciarskie ⛷ - pomorskie  • AMALKA 🏂  - ośrodek narciarski 5 km od Sulęczyna, 12 km od Sierakowic


Narty Amalka wyciąg narciarski KaszubyDługość stoku 260 m, szerokość ok. 60 m, 33 m różnicy wzniesień. To kilkuletni obiekt narciarski z dwoma równoległymi wyciągami. Dzieci mogą skorzystać także z trzeciego, mniejszego wyciągu dla początkujących. Całość jest dobrze oświetlona, wyposażona w parking, grill bar. Na miejscu działa powiększona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego (wymieniony sprzęt) oraz profesjonalny serwis narciarski (m.in ostrzenie, smarowanie, naprawy, itp.). O odpowiednią jakość pokrywy śnieżnej dbają armatki oraz ratrak. W Amalce działa także szkółka narciarska (tel. 602 474 009, 602 497 969). Na odwiedzających wyciąg w Amalce często czekają specjalne, miłe niespodzianki. Wyciąg narciarski Amalka SulęczynoPrzy sprzyjających warunkach śniegowych w stałej ofercie są również kuligi. Szczegóły organizacyjne i ceny są dostępne telefonicznie.


Cennik i godziny otwarcia - są tutaj Serdecznie zapraszamy!
Amalka, tel. 58 684 48 85
www.nartyamalka.pl
Aktualności na Facebook - sa tutaj  • KOSOWO 🏂   koło Przodkowa - wyciąg i stacja narciarska Paczoskowo


Wyciąg narciarski Paczoskowo KosowoDługośc stoku i wyciągu wynosi około 270 metrów. To najmłodszy i najbliżej położony Trójmiasta kaszubski stok narciarski. Znajduje się około 25 km od centrum Gdańska i 28 km od centrum Gdyni - w kierunku na Kartuzy.


UWAGA - zapraszamy również na SNOWTUBING!


Jak na obiekt o dobrym standardzie przystało Paczoskowo jest ratrakowane i dobrze oświetlone, a w razie potrzeby sztucznie naśnieżane. Na miejscu czynnna jest wypożyczalnia nart oraz chata grilowa, gdzie można się ogrzać i zjeść cieWyciągi narciarskie na Kaszubach - Paczoskowopły posiłek.
Ceny, dojazd i godziny otwarcia - na www.paczoskowo.pl


Kontakt tel. 664 432 604
e-mail: paczoskowo@wp.pl
Aktualności Facebook - sa tutaj
  • PRZYWIDZ 🏂 (ok. 30 km od Gdańska w kierunku Kościerzyny)


Zbudowany jest tutaj najdłuższy wyciąg narciarski na Pomorzu. Stok narciarski o długości ponad 700 metrów jest oświetlony, sztucznie dośnieżany i ratrakowany.
W Przywidzu znajdują także 2 wyciągi orczykowe oraz:
Wyciąg narciarski Przywidz - Zielona Brama
- snowtubing (zjazdy na dętkach)
- wypożyczalnię i serwis narciarski
- licencjonowana szkoła narciarska
- karczma i parking

Kontakt: tel. 58 682 51 55, tel. 509 98 98 22 (szkółka narciarska)
Aktualaności na FB - są tutaj               Noclegi - są tutaj  • SOPOT - Łysa Góra 🏂 - dojazd ulicą Żeromskiego i Herberta - tutaj


Długość stoku - ok. 350 m.
Wyciąg narciarski Łysa Góra SopotSama góra wznosi się na 110 m ponad poziom morza. To miejsce najtłumniej jest odwiedzane w zimie, kiedy można skorzystać z dwóch tras narciarskich, toru saneczkowego oraz snow-parku. Stanowi naturalne, narciarskie zaplecze mieszkańców Trójmiasta.  Dla udogodnienia uruchamiany jest wyciąg orczykowy i dobre oświetlenie po zmroku oraz zaplecze gastronomiczne. W pobliżu znajduje się także mała skocznia narciarska. Niestety ze względu na położenie obiekt jest mocno wrażliwy na kaprysy pogody.


Tel. 58 555 78 25


Plan dojazdu i więcej zdjęć - jest tutaj
Aktualności Facebook - są tutaj  • SZYMBARK Kotlinka 🏂 - patrz ośrodek Wieżyca Kotlinka - poniżej


Kotlinka Szymbark wyciąg narciarski  • TRZEPOWO 🏂  35 km od Gdańska na trasie do Kościerzyny, przez Kolbudy i Przywidz.


Długość stoku - ok. 300 m. Obiekt dysponuje szeroWyciąg narciarski Trzepowo - pomorskiekim, bezpiecznym stokiem, sztucznie naśnieżanym, ratrakowanym i dobrze oświetlonym. Znajdują się na nim:


• 2 wyciągi narciarskie, orczykowe (300 metrów długości)
• 2 wyciągi i kręcone tory do snowtubingu (najdłuższy na Pomorzu tor zjazdowy - 2 x 200 metrów)
• specjalny wyciąg do nauki jazdy na nartach i snowboardzie - tor szkoleniowy długości 100 m)
wyciąg 50 m (przedszkole narciarskie)
Wyciąg narciarski Trzepowo - barbogaty w atrakcje snowpark ((m.in boksy 3 i 6 m, rail)
• duży, bezpłatny, oświetlony parking,
• przestronny, przytulny bar z kominkiem oraz drugi mini bar
• wiata grillowa,
• powiększona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego (tel. 502 810 746)


Na miejscu działa także serwis sprzętu narciarskiego, w którym wykujemy takie usługi jak:
  - smarowanie na gorąco,
  - szlifowanie i ostrzenie krawędzi
  - uzupełnianie ubytków

Trzepowo, tel. 606 657-660 , www.nartykaszuby.pl,   ZAPRASZAMY!
Aktualności Facebook - sa tutaj


Wyciąg narciarski Trzepowo zaprasza na narty - na Kaszuby!Snowtubing na Kaszubach - wyciąg narciarski TrzepowoKaszuby - ośrodek narciarski Trzepowo - wiata z kominkiem  • WIEŻYCA Koszałkowo 🏂  (ok. 40 km z Gdańska w kierunku Kościerzyny )


Wyciąg narciarski Wieżyca Koszałkowo to obiekt, z najdłużWieżyca - Snowtubing na Kaszubach - fot. Koszałkowoszymi na Kaszubach tradycjami narciarskimi. Posiada stok o długości 300 m z trzema trasami zjazdowymi oraz górką z dwoma torami do snowtubingu. Jest także miejsce do treningu dla początkujących oraz świetna, dynamiczna atrakcja - profesjonalny snowpark. Na miejscu działa profesjonalna szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, serwis oraz zaplecze gastronomiczne. Stok jest oświetlony, naśnieżany i ratrakowany, jazdę zaś uprzyjemnia muzyka z głośnikówRestauracja Bialy Miś Wieżyca Koszałkowo


O wygodę i bezpieczeństwo gości na stoku dbają wykwalifikowani instruktorzy narciarstwa i snowboardu. Na miejscu czuwają także ratownicy medyczni GOPR.


Ośrodek narciarski Wieżyca Koszałkowo oferuje także wygodne noclegi przy stoku - pokoje,  apartamenty oraz małe domki. Całodzienne wyżywienie oraz salę na imprezy okolicznościowe zapewnia ładnie urządzona Restauracja Biały Miś.


Pizzeria Gawra Wieżyca Kaszuby Klub Misianora Wieżyca Kaszuby O wymagające podniebienia Gości odwiedzających ośrodek w Wieżycy dba również pizzeria Gawra. Jej gospodarze postawili sobie za cel serwowanie najlepszej pizzy w tej części Kaszub. Pizzę można zamówić tu także telefonicznie (tel. 604 257 057).


Centrum Aktywnego Wypoczynku KOSZAŁKOWO Wieżyca 
Wieżyca 32 (koło Szymbarka), tel. 883 368 184.
Bieżące warunki śniegowe i więcej informacji - patrz - www.wiezyca.pl


Wyciąg narciarski Koszałkowo - Wieżyca Kaszuby - fot. KoszałkowoNarty na Kaszubach! Stok w Wieżycy - fot. KoszałkowoWieżyca Koszałkowo - wyciąg narciarski - fot. Koszałkowo  • WIEŻYCA - Szymbark Kotlinka 🏂 - ośrodek narciarski 40 km od Gdańska


Wyciąg narciarski Wieżyca KotlinkaDługość stoku ok. 320m.Wiosenna panorama na jezioro Ostrzyckie - z Wieżycy Kotlinki Jeden z dwóch wyciągów, jest  obecnie najdłuższym w Wieżycy urządzeniem, o wydajności 900 osób na godzinę. Przy sprzyjających warunkach pogodowych wyciąg jest czynny od 9 do 22 przez cały tydzień. Wypoczynek ułatwia oświetlenie, a uprzyjemnia nowe nagłośnienie. Działa zmodernizowana wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz elektroniczny dostęp do wyciągu.  Dla dzieci przygotowano mały wyciąg orczykowy. Zapraszamy wszystkich także na snowtubing!


Na samej górze wyciągu znajduje się zadaszony grill, gdzie między zjazdami można odpocząć w ciepłym pomieszczeniu oraz upiec smaczną kiełbaskę na ogniem.
Na górze i na dole stoku znajdują się parkingi. Parking na szczycie mieści 300 samochodów. Dzięki temu bez trudu można zaparkować swój samochód.
Na terenie ośrodka działa szkółka narciarska Skitersi - tel. 518 970 907


Wieżyca - Szymbark, ul. Górska 3, tel. 58 684 39 07. www.wiezycakotlinka.pl    Facebook - jest tutaj


Wieżyca Kotlinka - górny parking wyciągu narciarskiegoWieżyca Kotlinka - fragment zaplecza gastronomicznegoStoki zjazdowe Wieżycy Kotlinki wiosną


Noclegi w Wieżycy - są tutaj oraz sąsiędnim Szymbarku - są tutaj

Zapraszamy zimą na narty na Kaszuby - pomorskie wyciągi narciarskie ⛷ czekają!
Poniżej wybrane zdjęcia ośrodków narciarskich na Pomorzu. 


👉 Ciekawostki o śniegu ❄️


Sztuczny śnieg - a dokładniej śnieg techniczny - pochodzący z armatek śnieżnych jest nieco odporniejszy na topnienie ze względu na inną strukturę krystaliczną oraz większą gęstość. O ile śnieg naturalny może przyjmować formę różnych płatków, o tyle w przypadku tecznicznego mamy do czynienia z formami kulistymi. Mniejsze drobiny (naturalne mogą mieć nawet do kilku cm średnicy) są efektem małej odległości między dyszą armatki a ziemią. Topniejący śnieg techniczny przypomina wówczas grubą kaszę.


Śnieg techniczny składa się w ok. 70 procentach z powietrza i reszty lodu. Śnieg naturalny zawiera aż 90% powietrza, a tylko 10% lodu, stąd szybciej topnieje. W zamian oferuje bardziej miękkie "lądowanie" przy ewentualnych upadkach.


Na wytworzenie 1 metra sześciennego sztucznego śniegu potrzeba ok. pół metra sześciennego wody.


Rodzaje śniegu naturalnego oraz ich właściwości są opisane - tutaj
Ceny w poprzednim sezonie (orientacyjne, bez karnetów, dla narciarzy)


Amalka
3,63 zł / 1 wjazd (pn - pt) - przyjmując 10 wjazdów + 1 gratis
4,09 zł / 1 wjazd (sob - nd) - przyjmując 10 wzjazdów + 1 gratis


Paczoskowo   
4,50 zł / 1 wjazd (normalny)


Szymbark Kotlinka   
5,00 zł / 1 wjazd (normalny)
Snowtubing - 7,00 zł


Wieżyca Koszałkowo   
5,50 zł / 1 wjazd (normalny)
Snowtubing - 9 zł

Ceny w sezonie 2019/2020 (orientacyjne, bez karnetów, dla narciarzy)


Amalka
1,81 zł / 1 wjazd (pn - pt) - przyjmując 10 wjazdów + 1 gratis
2,27 zł / 1 wjazd (sob - nd) - przyjmując 10 wzjazdów + 1 gratis


Paczoskowo
2,20 zł / 1 wjazd (normalny, pn - nd)
1,70 zł / 1 wjazd (ulgowy, pn - nd)


Sopot Łysa Góra
1,81 zł / 1 wjazd - przyjmując 10 wjazdów + 1 gratis


Szymbark Kotlinka
2 zł / 1 wjazd (normalny, pon. - pt.)
1,60 zł / 1 wjazd (ulgowy, pon. - pt.)
2,50 zł / 1 wjazd (normalny, sob., nd. i święta)
2 zł / 1 wjazd (ulgowy, sob., nd. i święta)

Trzepowo
1,65 zł / 1 wjazd (normalny, pon. - pt.)
1,50 zł / 1 wjazd (ulgowy, pon. - pt.)
2,20 zł / 1 wjazd (normalny, sob., nd. i święta)
2 zł / 1 wjazd (ulgowy, sob., nd. i święta)

Wieżyca Koszałkowo  
2,20 zł / 1 wjazd (normalny, pon. - pt.)
1,76 zł / 1 wjazd (ulgowy, pon. - pt.)
2,20 żł / 1 wjazd (normalny, sob., nd. i święta)
2,16 zł / 1 wjazd (ulgowy, sob., nd. i święta)


Pomorskie stoki i wyciągi narciarskie czynne w ujęciu historycznym


■ ośrodek narciarski Amalka - był czynny w okresie 17-26 grudnia 2022
■ ośrodek narciarski Paczoskowo - był czynny w okresie 17-31.12.2022; 6-8.01.2023; 25.01-19.02.2023; 28.02.2023
■ ośrodek narciarski Szymbark Kotlinka  - był czynny w okresie 16-31.12.2023; 25.01.-19.02.2023; 28.02.2023
■ ośrodek narciarski Trzepowo  - był czynny w okresie: 16-22.12.2022; 26.01-15.02.2023
■ ośrodek narciarski Wieżyca Koszałkowo - był czynny w okresie 16.12.2022-10.04.2023


ośrodek narciarski Amalka - był czynny w okresie 29-30.12.2021
ośrodek narciarski Paczoskowo -
był czynny w okresie 11-16.12.2021; 18.12.2021 - 1.01.2022; 6.01-13.02.2022.
ośrodek narciarski Przywidz - był czynny w okresie 28-30.12.2021
ośrodek narciarski Sopot Łysa Góra  -
był czynny w okresie 29-30.12.2021 10 - 19.12.2021; 23.12.2021 - 3.01.2022   
ośrodek narciarski Szymbark Kotlinka  -
był czynny w okresie 10-19.12.2021; 23.12.2021 - 3.01.2022 
ośrodek narciarski Trzepowo  - był czynny w okresie: 10-15.12.2021; 25.12.2021- 2.01.2022; 7-25.01.2022
ośrodek narciarski Wieżyca Koszałkowo - był czynny w okresie 10.12.2021 - 8.04.2022


wyciąg narciarski Amalka - był czynny  w okresie 12 -26.02.2021
wyciąg narciarski Łysa Góra SOPOT - był czynny w okresie 12 - 21.02.2021
wyciąg narciarski Przywidz - był czynny w okresie 12 - 24.02.2021
wyciąg narciarski Trzepowo - był czynny w okresie 7-28.02.2021
wyciąg narciarski Paczoskowo - był czynny w okresie 29.01 - 13.03.202021
■ wyciąg narciarski Szymbark Kotlinka (Wieżyca) - był czynny w okresie 1.02 - 13.03. 2021 (śnieg do kwietnia)
wyciąg narciarski Wieżyca Koszałkowo - był czynny w okresie 12.02 - 13.03.2021 (śnieg do kwietnia)


■ wyciąg narciarski Wieżyca Koszałkowo - był czynny 19 - 31.12.2018 i 2.01. - 31.03.2019
■ wyciąg narciarski Trzepowo - był czynny 20 - 27.12.2018, 4-15.01, 19.01.-15.02.2019
■ wyciąg narciarski Paczoskowo - był czynny 20 stycznia - 6 marca 2019
■ wyciąg narciarski Szymbark Kotlinka - był czynny 21 - 26.2018, 7.01.-3.03.2019
■ wyciąg narciarski Sopot - był czynny 26 stycznia - 7 lutego 2019
■ wyciąg narciarski Amalka - był czynny 25 stycznia - 12 lutego 2019
■ wyciąg narciarski PRZYWIDZ - był czynny 26 stycznia - 13 lutego 2019


■ wyciąg narciarski Wieżyca Koszałkowo - był czynny 10.01 - 8.04.2018 
wyciąg narciarski Szymbark Kotlinka - był czynny 13.01 - 8.04.2018
wyciąg narciarski Paczoskowo - był czynny w okresie 13.01 - 1.04.2018

wyciąg narciarski Trzepowo - był czynny 12.01. - 27.03.2018  
wyciąg narciarski Amalka - Sulęczyno - był czynny 17-28.01 oraz 8.02 - 19.03.2018
wyciąg narciarski Góra Chrobrego (Elbląg) - był czynny 17-25.01 oraz 7.02-11.03.2018
wyciąg narciarski Łysa Góra (Sopot) - był czynny w dniach 17-24.01 ioraz  6.02 - 8.03.2018
wyciąg narciarski Przywidz - był czynny 17-27.01 i od 7.02. - 12.03.2018


Pomorskie ośrodki narciarskie zapraszają na narty, sanki i snowtubing !