25. Festiwal Jazz Jantar 2022

  • termin : 21 Paјdziernika 2022 - 13 Listopada 2022
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Grunwaldzka 195/197
  • miejsce : klub Żak
  • www : http://www.jazzjantar.pl
logo
A A

 Festiwal Jazz Jantar jest jednym z najstarszych polskich festiwali jazzowych (I edycja w 1976, do 1989 odbywał się z przerwami, reaktywowany w 1998). Jest zaliczany do elitarnej grupy najwyżej cenionych imprez jazzowych w Polsce, dzięki wyrazistemu i odważnemu programowi, otwartemu na nowości i formy rozszerzające obszary jazzu, w kierunku muzyki nowej i elektronicznej.


Jazz był obecny w Żaku od samego początku. W starej kronice Hot Clubu Alikwoty wśród licznych zdjęć z żakowskich jam sessions znajdują się zdjęcia z koncertu bardzo młodego Zbigniewa Namysłowskiego (1959), program jazzowego karnawału (1959) zapowiada występy Birdland Combo z Holandii oraz All Stars pod kierownictwem Krzysztofa Komedy (bilety kosztowały 20 zł), a prasowa notatka pod zdjęciem roześmianej i ślicznej Mitsou Fontaine z Haiti informuje, że „muzycy rewelacyjnego zespołu murzyńskiego The Delta Rhytm Boys zagrali na jam sessions”.
Od narodzin FJJ do 2001 roku pod szyldem festiwalu występowałyJazz Jantar Festiwal Gdańsk 2022 legendy polskiego jazzu m.in.: Antiquintet, String Connection, Tie Break, Tomasz Stańko w różnych składach, Extra Ball, Andrzej Zaucha, Stanisław Sojka, Jan Ptaszyn Wróblewski, Helmut Nadolski z Supergrupą Bez Fałszywej Skromności, Ewa Bem, Wojciech Karolak, Novi Singers, Tomasz Szukalski, Józef Skrzek, Artur Dutkiewicz, Young Power, a z artystów zagranicznych saksofonista Phil Woods, trębacz Tom Harrell, saksofoniści z drużyny Milesa Davisa: Bill Evans i Gary Thomas.


Dzisiejszy kształt FJJ to prezentacja trendów i nowych zjawisk, okazja do spotkania legend jazzu, wielkich artystów i muzyków wyznaczających nowThe Sun Ustkae kierunki w jazzie, a także okazja do spotkań entuzjastów muzyki jazzowej.


W Polsce rokrocznie organizuje się ponad 100 festiwali jazzowych, ale czytelnicy magazynu "Jazz Forum" to właśnie Jazz Jantar uznali za najlepszy festiwal jazzowy 2021 roku (wcześniej przez kilka lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce). Dodajmy, że Klub Żak zdaniem czytelników magazynu należy do trójki najlepszych Klubów Jazzowych w Polsce.


Tanie noclegi w Gdańsku z wyżywieniemPodobnie jak w latach ubiegłych Festiwal odbędzie się w trzech odsłonach:


- wiosennej (w marcu),
- letniej (w lipcu) i
- jesiennej (przełom października i listopada).
Obok obszernej prezentacji nowości z polskiej sceny jazzowej, w programie Festiwalu znajdą się również koncerty artystów amerykańskich, brytyjskich oraz z Niemiec i ze Słowenii.

PROGRAM Festiwalu Jazz Jantar 2022:


Jesienne koncerty Festiwalu zaplanowane są w dniach: 21 – 23.10, 28 – 30.10 i 11 – 13.11.2022
 


 


 


 


 


Zapraszamy na Jazz Jantar w Gdańsku 2022!