Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności

logo
A A

7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności odbędzie się 9-11 czerwca 2022 roku w Gdańsku. Na program Festiwalu składają się spotkania z nominowanymi do Nagrody Europejski Poeta Wolności, debaty z udziałem tłumaczy, dziennikarzy, przyjaciół poezji, a także konfrontacje polskich poetów oraz wystąpienia krytyków literackich. 


Finaliści konkursu – poeci i tłumacze to: Anja Golob (Słowenia) w tłumaczeniu Marleny Grudy i Miłosza Biedrzyckiego, Kateryna Kałytko (Ukraina) w tłumaczeniu Anety Kamińskiej, Marianna Kijanowska (Ukraina) w tłumaczeniu Adama Pomorskiego, Luljeta Lleshanku (Albania) w tłumaczeniu Doroty Horodyskiej, Petr Hruška (Czechy) w tłumaczeniu Doroty Dobrew i Franciszka Nasturczyka.


Laureata, laureatkę Nagrody spośród nominowanych wyłoni Jury w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Anna Czekanowicz, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk. Sekretarzem Jury jest Andrzej Jagodziński. Nagroda jest przyznawana poecie za najlepszy tom oraz jego tłumaczowi lub tłumaczom.


Europejski Poeta Wolności to wyjątkowy festiwal, który przybliża polskiej publiczności najważniejszych autorów współczesnej poezji. Goście gdańskiego festiwalu poruszyli scenę literacką krajów, w których tworzą.


Organizatorem konkursu Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności jest Miasto Gdańsk. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności tematów – temat wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi.


Szczegółowy program - patrz tutaj


 


EUROPEJSKI POETA WOLNOŚCI 2024!