Jastrë - Wielkanoc na Kaszubach

  • termin : 14 Kwietnia 2022 - 28 Kwietnia 2022
  • miasto : Wdzydze Kiszewskie
  • miejsce : Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich
  • telefon : (58) 686 12 88
  • www : http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl
logo
A A

Podczas zwiedzania Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. T. i I. Gulgowskich opowiemy Wam o dawnych obrzędach i zwyczajach związanych z okresem Wielkiego Postu oraz przygotowaniami do Wielkiego Tygodnia. W skansenie znajduje się wiele pięknych i wiekowych zabudowań, które wraz z wyposażeniem dają wyobrażenie o dawnym życiu i tradycjach na Kaszubach.


Zapraszamy również na warsztaty WIELKANOC NA KASZUBACH podczas których poznacie dawne techniki farbowania jaj oraz własnoręcznie wykonacie tradycyjną kraszankę.


Prosimy o rezerwowanie z wyprzedzeniem terminu zwiedzania i udziału w warsztatach.
Bezpłatne spacery po terenie muzeum:
– w soboty (do końca marca),
– w poniedziałki (w kwietniu).


Na wystawie można poznać sposoby barwienia jaj, chłopskie i dworskie pożywienie postne i świąteczne, wystrój kościoła, w którym odbywa się uroczyste święcenie palm oraz pokarmów.

Dowiemy się m.in., że na Kaszubach, podobnie jak w innych regionach Polski, święciło się gałązki wierzbowe, gdyż wierzbę uznawano za magiczną roślinę, zapewniającą ochronę domu, ludzi i zwierząt. Poświęcone gałązki wystawiano w oknie wraz z gromnicą podczas burzy, a kotki wierzbowe połykano, aby uchronić się przed bólem gardła.


Inne wydarzenia wielkanocne - są tutaj


Muzeum Skansen we Wdzydzach - opis, zdjęcia - szukaj tutaj


Piękna wieża widokowa nad Jeziorem Wdzydze - jest tutaj