Czarne Wesele 2023

  • termin : 01 Maja 2023
  • godzina : 10.00 - 18.00
  • miasto : Kluki
  • miejsce : Muzeum Wsi Słowińskiej
  • telefon : (59) 846 30 20
  • www : http://www.muzeumkluki.pl
logo
A A

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddział Muzeum Pomorza Środkowego zaprasza na tegoroczną, XXV już, edycję Czarnego Wesela.


Jak co roku, w pierwszym dniu maja zapraszamy naszych gości do spędzenia kilku niezwykłych godzin Wypoczynek nad morzem w maju - Columbus - Rowywśród wiejskich zagród sprzed stu lat, gdzie toczy się spokojne życie, gdzie kobiety i mężczyźni wykonują swoje codzienne zajęcia. Zaglądając do muzealnych chałup i w obejściach podejrzeć można krzątające się kobiety, z których jedne piorą i maglują bieliznę, inne przędą nici na kołowrotku i tkają na krosnach , a jeszcze inne robią masło w kierzynce i smażą pyszne drożdżowe wafle. Mężczyźni tymczasem szyją i naprawiają sieci rybackie, wyplatają kosze, dłubią klumpy dla koni i kręcą konopne powrozy, potrzebne w gospodarstwie. Ręczną piłą traczną przecierają drewno do budowy domów. Miejscowy garncarz toczy gliniane naczynia na kole. A wokół wszystkich zagród roznosi się zapach pieczonego chleba.


Ale maj na ówczesnej wsi słowińskiej to przede wszystkim pora kopania torfu. Pozyskiwanie torfu było wspólną pracą słowińskiej społeczności wiejskiej. Wszyscy sobie wzajemnie pomagali, a każdy dzień kopania torfu kończyli biesiadą w gospodarstwie, które danego dnia w torf zaopatrywano. Cały dwu-, trzytygodniowy okres kopania torfu, czyli wspólną codzienną pracę i wspólne wieczorne ucztowanie Słowińcy nazywali czarnym weselem.


Przygotowany przez Muzeum w Klukach program szeregu inscenizacji wspisał się w stały kalendarz najbardziej znaczących wydarzeń popularyzujących dawną kulturę i zwyczaje. 


Warto odwiedzić to ustronne miejsce, z wyjątkową atmosferą i naturalną przyrodą.


Skansen w Klukach - informacje, zdjęcia - są tutaj


Czarne Wesele Kluki 2023


Ta coroczna impreza w Muzeum jest nawiązaniem do tej dawnej tradycji. Jej głównym Czarne Wesele Klukizałożeniem jest prezentacja prostej techniki wydobywania torfu, stosowanej w XIX w. na bagnistych terenach położonych wokół jeziora Gardno i Łebsko. Toteż na łące w pobliżu zagród można podglądać pracujących przy torfie mężczyzn.
Wszystkich, którzy odwiedzą skansen 1 maja zachęcamy do sprawdzenia swoich sił i umiejętności w wykonywaniu tych wszystkich prostych acz nie zawsze łatwych czynności. A spacerując od zagrody do zagrody można podglądać pracę artystów ludowych i amatorów, którzy rzeźbiąc, malując bądź haftując odkrywają tajniki swojej sztuki. Nie zabraknie też muzyki ludowej: zaproszone zespoły będą grały, śpiewały i tańczyły we wszystkich obejściach. 


W programie imprezy:
The Sun Ustka• pokazy kopania torfu, plecionkarstwa, garncarstwa, tkactwa, powroźnictwa oraz wielu innych rzemiosł i zajęć codziennych (m.in. kręcenie powrozów, dłubanie butów dla konia, cięcie drewna na traku)
• występy zespołów folklorystycznych
• kiermasz sztuki amatorskiej i rękodzieła
• otwarcie wystawy czasowej o dzieciństwie na wsi
• świeżo upieczony chleb ze smalcem, drożdżowe wafle i inne słowińskie smakołyki


👉 Ciekawostka - torf - to najmłodszy węgiel kopalny, powstały z niedokończonego rozkładu szczątków roślinnych. Jeśli torf zostanie przygnieciony kolejnymi warstwami ziemi i pozbawiony dostępu do tlenu, to z czasem, po milionach lat, zamieni się w węgiel brunatny, a potem w węgiel kamienny. Ilość ciepła jaką można uzyskać spalając wysuszony torf jest podobna do tej z suchego drzewa.


👉 Skansen w Klukach powstał w 1963 roku - sto lat po wybudowaniu pierwszej, bitej drogi łączącej wieś ze "światem".


Noclegi i atrakcje nad morzem
Inne imprezy w pomorskim - są tutaj
Atrakcje Smołdzina - są tutaj
Atrakcje Ustki - są tutaj
Pomorskie Atrakcje turystyczne - są tutaj


Zapraszamy na Czarne Wesele Kluki 2024