Bitwa pod Świecinem 2022

  • termin : 06 Sierpnia 2022
  • miasto : Świecino
  • bilety : wstęp wolny
logo
A A

W sobotę 6 sierpnia 2022 roku rozegra się jedna z najważniejszych bitew wojny trzynastoletniej: przełomowa bitwa pod Świecinem. Naprzeciw siebie staną wojska polskie pod wodzą Piotra Dunina oraz wojska krzyżackie dowodzone przez Fritza von Ravenecka. Inscenizacja bitwy sprzed 560 lat ma przypomnieć ten punkt zwrotny wojny polsko-krzyżackiej, dzięki któremu Pomorze wróciło do Polski

Bitwa pod Świecinem była kluczową bitwą wojny trzynastoletniej toczonej pomiędzy Polską a Zakonem Krzyżackim. Odbyła się 17 września 1462 roku i zakończyła się zwycięstwem wojsk polskich. Dzięki tej wygranej Polska odzyskała Pomorze.
W tym roku mija 560 lat od tego doniosłego wydarzenia. Od kilku lat bractwa rycerskie z całej Polski zjeżdżają się do Świecina, aby podjąć próbę odtworzenia nie tylko samej bitwy, ale również życia obozowego, sposobów podróżowania i spędzania czasu przez późnośredniowiecznych rycerzy i żołnierzy zaciężnych.


6 sierpnia w Świecinie będzie można nie tylko obejrzeć inscenizację bitwy - z udziałem piechurów, konnych i wozów taborowych - ale także zwiedzić obóz warowny z II połowy XV wieku. W obozie Bitwa pod Świecinem - inscenizacjaprzybywać będzie ponad 150 odtwórców historii. Po przekroczeniu bramy zwiedzający przeniosą się w czasie do roku 1462, gdzie będą mogli poznać schyłek średniowiecza za pomocą wszystkich zmysłów: patrząc, słuchając, przymierzając, wąchając i smakując, przy okazji napawając się atmosferą rycerskiego obozu na chwilę przed bitwą. Będzie można m.in. obejrzeć ubiory damskie i męskie, przymierzyć zbroję, usłyszeć odgłos strzału z działa, powąchać lufę hakownicy po wystrzale i skosztować potraw opartych na średniowiecznych składnikach i recepturach. Swój warsztat zaprezentują odtwórcy dawnych rzemiosł. Atrakcją będzie udział wozów taborowych zarówno w formowaniu obozowiska, jak i w samej bitwie.


 PROGRAM 2022:


Przygotowujemy lekcje historii połączonych z animacją i zabawą dla dzieci i dorosłych. Podczas wydarzenia będzie można nie tylko obejrzeć inscenizację bitwy – z udziałem wozów taborowych i piechurów konnych, ale także zwiedzić obóz warowny z tamtego okresu. W przygotowanym obozie średniowiecznym będzie przebywać około 250 odtwórców historii. Uczestnik po przekroczeniu bramy przeniesie się w czasie, w średniowiecznej wiosce będzie mógł zapoznać się z życiem z tamtego okresu za pomocą wszystkich swoich zmysłów: patrząc, słuchając, przymierzając, wąchając i smakując. Uczestnicy m.in.: będą mogli zobaczyć ubiory damskie i męskie, przymierzyć zbroję średniowieczną, usłyszeć odgłosu z działa armatniego, powalczyć na miecze, zobaczyć lance husarii, skosztować potraw opartych na dawnych recepturach i składnikach. 

Wstęp i udział w atrakcjach - wolny. 
Dojazd do Świecina – drogą nr 218 Wejherowo-Krokowa, (wieś i miejsce inscenizacji znajduje się ok. 1 km od głównej drogi).


Bitwa rozpocznie się o godzinie15:00;
Goście-widzowie są mile widziani już od godz. 13.00


Organizatorami są: Bractwo Rycerskie spod Nordowej Gwiazdy i  Krokowskie Centrum Kultury w Krokowej oraz Wójt Gminy Krokowa (Gmina Krokowa) Adam Śliwicki Gmina. 


Pogoda w dniu bitwy pod Świecinem będzie ze wszechmiar sprzyjająca. Słoneczne niebo, temperatura w cieniu do 20 stopni Celsjusza i lekki wiatr. Zatem warunki idealne tak dla widzów jak i uczestników noszących grube stroje i ciężkie zbroje.


Więcej informacji i zdjęć: www.facebook.com/swiecino1462


Wszelkie prawa do załączonych zdjęć należą do organizatorów.

Bitwa Pod Świecinem ⚔️ 2022