Bitwa pod Świecinem 2021

  • termin : 07 Sierpnia 2021
  • godzina : 13.00 - 19.00
  • miasto : Świecino
  • bilety : wstęp wolny
logo
A A

W sobotę 7 sierpnia 2021 roku rozegra się jedna z najważniejszych bitew wojny trzynastoletniej: przełomowa bitwa pod Świecinem. Naprzeciw siebie staną wojska polskie pod wodzą Piotra Dunina oraz wojska krzyżackie dowodzone przez Fritza von Ravenecka. Inscenizacja bitwy sprzed 557 lat ma przypomnieć ten punkt zwrotny wojny polsko-krzyżackiej, dzięki któremu Pomorze wróciło do Polski

Bitwa pod Świecinem była kluczową bitwą wojny trzynastoletniej toczonej pomiędzy Polską a Zakonem Krzyżackim. Odbyła się 17 września 1462 roku i zakończyła się zwycięstwem wojsk polskich. Dzięki tej wygranej Polska odzyskała Pomorze.
W tym roku mija 557 lat od tego doniosłego wydarzenia. Od kilku lat bractwa rycerskie z całej Polski zjeżdżają się do Świecina, aby podjąć próbę odtworzenia nie tylko samej bitwy, ale również życia obozowego, sposobów podróżowania i spędzania czasu przez późnośredniowiecznych rycerzy i żołnierzy zaciężnych.


7 sierpnia w Świecinie będzie można nie tylko obejrzeć inscenizację bitwy - z udziałem piechurów, konnych i wozów taborowych - ale także zwiedzić obóz warowny z II połowy XV wieku. W obozie Bitwa pod Świecinem - inscenizacjaprzybywać będzie ponad 150 odtwórców historii. Po przekroczeniu bramy zwiedzający przeniosą się w czasie do roku 1462, gdzie będą mogli poznać schyłek średniowiecza za pomocą wszystkich zmysłów: patrząc, słuchając, przymierzając, wąchając i smakując, przy okazji napawając się atmosferą rycerskiego obozu na chwilę przed bitwą. Będzie można m.in. obejrzeć ubiory damskie i męskie, przymierzyć zbroję, usłyszeć odgłos strzału z działa, powąchać lufę hakownicy po wystrzale i skosztować potraw opartych na średniowiecznych składnikach i recepturach. Swój warsztat zaprezentują odtwórcy dawnych rzemiosł. Atrakcją będzie udział wozów taborowych zarówno w formowaniu obozowiska, jak i w samej bitwie.


 PROGRAM 2021:
- zwiedzanie obozu warownego z czasów późnego średniowiecza
- prezentacja średniowiecznych rzemiosł i strojów
- pokaz uzbrojenia, artylerii i sztuki fechtunku
- pokaz sprawności jeździeckiej
- występ Zespołu Muzyki Dawnej ″Góra Trolla″
- pokaz sokolniczy
- turnieje rycerskie
- bicie monetw
- główna inscenizacja bitwy ⚔️ - godz. 15.00

Wstęp i udział w atrakcjach - wolny. 
Dojazd do Świecina – drogą nr 218 Wejherowo-Krokowa, (wieś i miejsce inscenizacji znajduje się ok. 1 km od głównej drogi).


Organizatorem wydarzenia jest Bractwo Rycerskie Spod Nordowej Gwiazdy.


Więcej informacji i zdjęć: www.facebook.com/swiecino1462


Wszelkie prawa do załączonych zdjęć należą do organizatorów.
Odwiedź Sławutowo - oryginalną osadę dawnych Słowian! (24 km od Świecina)


Osada Sławutowo zaprasza!

Bitwa Pod Świecinem ⚔️ 2021