Oblężenie Malborka 2022

logo
A A

UWAGA - znamy już termin tegorocznego Oblężenia Malborka. Jest to 22 - 24 lipca 2022. Trzy dni wspaniałych rekonstrukcji i wrażeń! Przygotowywane są liczne atrakcje z myślą o małych i dużych turystach.


UWAGA! Wiadomo już, że spektakl Oblężenie Malborka odbędzie się w tym roku dwukrotnie: 22 lipca 2022 (piątek) i 23 lipca 2022 (sobota) o godz. 22.00 na wałach von Plauena. Wejście na trybuny przy ul. Parkowej będzie możliwe od godz. 21.00. Obowiązują bilety w cenie 30 i 45 zł. Można je zakupić w sklepach Media Markt i księgarniach PWN oraz na eventim.pl.
Dzieciom do lat 7 przysługuje wstęp bezpłatny, bez gwarancji miejsca siedzącego.


KUP BILET


Więcej informacji wkrótce ......


 
Tak było w poprzednich latach ...


Po raz kolejny w murach krzyżackiej twierdzy w Malborku odbędzie się wielkie, plenerowe Oblężenie Malborka.


Oblężenie Malborka 2022 - Zamek MalborkZamek Malborski ponownie cofnie się w czasie o kilkaset lat. Impreza nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się w Malborku w 1410 roku. Wtedy właśnie Król Polski Władysław Jagiełło wraz ze swoimi wojskami, wkrótce po wygranej bitwie pod Grunwaldem, podjął próbę zdo­bycia krzyżackiej twierdzy. Być może Malbork poddałby się jak inne miasta, jednak energiczny komtur Świecia (przyszły Wielki Mistrz Henryk von Plauen) zorganizował obronę. podjął się obrony. I tak potężne mury średniowiecznej, malborskiej fortecy oparły się naporowi wojsk Jagiełły. Król do dzisiaj nie ustaje w próbach zdobycia malborskiego zamku...


Odwiedziny warowni są także okazją do zobaczenia efektów znaczącej rekonstrukcji obwarowań zamkowych - tzw. Bramy Nowej. Stała się ona nowym wejściem na Zamek Malbork, mieszczącym m.in kasy, sklep i recepcję.


Oblężenie Malborka 🏰, znane ze swej widowiskowości i niepowtarzalnej atmosfery sprawia, iż do miasta ściągają rzesze turystów, Oblężenie Malborka 2022 - można kupić własne uzbrojeniektórzy wśród średniowiecznych rycerzy, rzemieślników i dworzan oraz przy dźwiękach średniowiecznej muzyki odbywają fascynującą podróż w czasie. Kulminacyjnym momentem jest barwna inscenizacja przedstawiająca nocną bitwę, jaka rozegrała się pod murami krzyżackiej fortecy. Podczas tej imprezy każdy uczestnik może znaleźć coś dla siebie; organizowane są m.in. turnieje rycerskie, turnieje strzeleckie, zabawy plebejskie, spektakle ogniowe, pokazy filmów oraz wyścigi smoczych łodzi. Program Oblężenia Malborka jest przygotowywany w taki sposób, aby sprostać oczekiwaniom zarówno turystów krajowych jak i zagranicznych, w różnym przedziale wiekowym.
Np. na najmłodsze dzieci czeka specjalny Gród Dziecięcy.


Jarmark rzemiosł średniowiecznych
Jarmark na Międzymurzu Zachodnim jest najchętniej odwiedzanym miejscem podczas imprezy plenerowej Oblężenie Malborka i stanowi – obok wielkiej inscenizacji – znak rozpoznawczy całego przedsięwzięcia. Przed pandemią w ciągu czterOblężenie Malborka - uważna obserwacja pola bitwyech dni odwiedziło go blisko 100 tysięcy osób, z czego niemal 40 tysięcy w samą tylko sobotę, będącą głównym dniem imprezy. Wszystkie stoiska stylizowane są na kramy średniowieczne, zaś osoby prowadzące handel przebrane są w stroje z epoki i ręcznie wykonują swój asortyment, dzięki czemu można obejrzeć prawdziwych fachowców przy pracy. Taka organizacja jarmarku sprawia, że w miejscu tym czuć prawdziwy klimat średniowiecznego rynku, który pozwala turystom przenieść się do tamtych właśnie czasów. Na targu tym znajdzie się karczmy, w których można zjeść prawdziwy rycerski posiłek, oraz licznych rzemieślników i barwnych kupców. Lista jest długa i uwzględnia zarówno stoiska poświęcone militariom i rzemiosłu ciężkiemu (płatnerze, rusznikarze, kowale, łucznicy), co kramy artystyczne (bursztynnicy, bukieciarze, rzeźbiarze) i manufaktury (garncarze, wyrób pieczęci). Handel prowadzić będą nie tylko rzemieślnicy krajowi – jak co roku pojawią się również kupcy z zagranicy: Litwini, Białorusini, Ukraińcy. Oblężenie Malborka - fot. Hotel Majewski Malbork


Obóz rycerski i pokazy życia rycerskiego, zabawy plebejskie, szranki i konkury
Namioty rycerskie nad Nogatem i przy Baszcie Maślankowej odwiedzić będzie można już w piątek przed południem, bowiem prawdziwe życie obozowe zacznie się tam jeszcze przed uwzględnionym w programie przemarszem wojsk i uroczystą inauguracją imprezy. Będzie to miejsce, w którym bractwa rycerskie i organizacje odtwórstwa historycznego grupować się będą przed bitwą i ukazywać turystom zwyczaje codziennego życia w czasach średniowiecznych. Będzie tu można zobaczyć przygotowywanie posiłków nad paleniskami, konserwację broni i zbroi oraz turnieje i potyczki, a także wziąć udział w zabawach ruchowych. Rycerze, dysponujący replikami średniowiecznych strojów i sprzętów, organizować będą zabawy plebejskie i szranki, w których brać udział będą mogli turyści – pojedynki na miecze, rzut oszczepem i wiele innych.. W obrębie obozu przewidziane są również atrakcje i konkursy sprawnościowe dla najmłodszych.


Pokazy konne, turnieje i zabawy rycerskieOblężenie Malborka - pojedynek - fot. Hotel Majewski 
W fosie południowej toczyć się będą jak co roku bardzo widowiskowe pokazy konne i turnieje walk pieszych. Przez całe sobotnie popołudnie będzie można ze skarpy przy ulicy Starościńskiej podziwiać zdolności konnych akrobatów, a także konkurencje typowe dla średniowiecznych turniejów kawaleryjskich – umiejętność władania kopią i mieczem, trafianie do celu w galopie, walka z manekinami. Przewiduje się także pokaz łucznictwa konnego, buhurt (siłowa walka ciężko opancerzonej jazdy) oraz jousting (sportowa walka na kruszenie kopii), którymi zakończy się turniej. W trakcie kolejnych konkurencji na polu walki pojawiać się będą także wojownicy piesi z wyszkolonych grup rekonstrukcyjnych, toczący walki na miecze. Całemu pokazowi towarzyszyć będzie prezentacja sztuki jeździeckiej i przegląd technik walki, przedstawiane publiczności przez konferansjera.


Turnieje strzeleckie
Turnieje łucznicze i kusznicze stanowić będą dwie osobne dyscypliny, z których każda będzie rozbudowana znacznie bardziej niż ich odpowiedniki z lat poprzednich. Turniej kuszniczy odbędzie się w Fosie Głębokiej, w której dzień później ruszy bojowy turniej łuczniczy, poprzeOblężenie Zamku Malbork - fot. Hotel Majewski Malborkdzony sobotnimi eliminacjami na Wałach Plauena. Dużo rozbudowanych konkurencji zapowiada niezwykłe widowisko: strzelanie do tarczy, strzelanie na czas, strzał precyzyjny oraz zupełnie nowa dyscyplina – ostrzeliwanie z baszty i z murów celów imitujących wroga. Konkurencją finałową będzie punktowe strzelanie mistrzowskie na trzech odległościach.


Targ rzemiosła i różności
Pierwsze kramy na targu różności (domyślnie ulokowane na terenach przed kościołem Św. Jana, południowa strona Zamku – miejsce może się jednak zmienić) zaczną pojawiać się jeszcze przed Oblężeniem. Jarmark ten będzie skupiał kupców i handlarzy znacznie bardziej współczesnych niż ci obracający towarami na Międzymurzu Zachodnim – znaleźć tu będzie można drobne rękodzieło, pamiątki z Malborka, sprzęty użytku domowego i punkty spożywcze. 


 PROGRAM OBLĘŻENIA MALBORKA 2022 - wkrótce


........................................................................................................................................................


Wielki Mistrz jak żywy ! Zapraszamy na Oblężenie Malborka - fot. Zamek Malbork
Oblężenie Malborka jest rónież okazją do podpatrzenia życia Wielkiego Mistrza w wyjątkowo realistycznej scenerii. Warto wcześniej zarezerwować bilety by móc:
- być powitanym przez straż zamkową

- spotkać z poselstwo wysłane przez Króla do Wielkiego Mistrza
- przyjrzeć sie naradzie Mistrza z jego dostojnikami

- usłyszeć, poczuć i zobaczyć prawdziwą, rycerską ucztę biesiadną


★ Więcej o Zamku w Malborku - jest tutaj
★ Atrakcje Malborka i okolic - są tutaj


⬛ Historia prawdziwego oblężenia Malborka w 1410 roku - jest tutaj (Wikipedia)
⬛ Historia początków inscenizacji Oblężenie Malborka jest tutaj (Portal na Plus)


★ Noclegi - są tutaj (lub w wyszukiwarce po prawej stronie)
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj


DOJAZD - UWAGA KIEROWCY - samochody najlepiej zostawić po drugiej stronie Nogatu (od strony Tczewa) - na przygotowanych parkingach w Kałdowie, Dzięki temu będzie można uniknąć nieprzewidywanego czasu postoju w korkach - na malborskich ulicach. 


Zapraszamy na Oblężenie Malborka 2022!


 Park rozrywki w Malborku