Oblężenie Malborka 2023

logo
A A

Zapraszamy wszystkich na Oblężenie Malborka w dniach 21-23 lipca 2023 i przeżycia niezapomnianych emocji związanych z wyjątkową historią miasta, walkami członków bractw rycerskich i pokazami życia średniowiecznego.
Nie zabraknie jarmarku rzemiosł średniowiecznych, pokazów konnych, pokazów rycerskich, teatrów średniowiecznych. W programie Nocne Inscenicacje, te odbędą się w piątek 21 lipca i sobotę 22 lipca o godzinie 22:00. Oba widowiska rozpoczną się o godzinie 22:00 i zakończą się spektakularnym pokazem fireshow w reżyserii Sebastiana Frodymy. Bilety do nabycia w serwisie www.eventim.pl oraz w kasie Szkoły Łacińskiej w Malborku od piątku, 19 maja.
Organizatorzy przewidzieli także interesujące prelekcje historyczne.


KUP BILET


Po raz kolejny w murach krzyżackiej twierdzy w Malborku odbędzie się wielkie, plenerowe Oblężenie Malborka.


Oblężenie Malborka 2023 - Zamek MalborkZamek Malborski ponownie cofnie się w czasie o kilkaset lat. Impreza nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się w Malborku w 1410 roku. Wtedy właśnie Król Polski Władysław Jagiełło wraz ze swoimi wojskami, wkrótce po wygranej bitwie pod Grunwaldem, podjął próbę zdo­bycia krzyżackiej twierdzy. Być może Malbork poddałby się jak inne miasta, jednak energiczny komtur Świecia (przyszły Wielki Mistrz Henryk von Plauen) błyskawicznie dotarł do Zamku już na kilka dni przed polskimi wojskami. To pozwoliło mu przygotować zorganizowaną obronę. I tak potężne mury średniowiecznej, malborskiej fortecy oparły się naporowi wojsk Jagiełły. Król do dzisiaj nie ustaje w próbach zdobycia malborskiego zamku...


Odwiedziny warowni są także okazją do zobaczenia efektów znaczącej rekonstrukcji obwarowań zamkowych - tzw. Bramy Nowej. Stała się ona nowym wejściem na Zamek Malbork, mieszczącym m.in kasy, sklep i recepcję.


Oblężenie Malborka 2023


Oblężenie Malborka, znane ze swej widowiskowości i niepowtarzalnej atmosfery sprawia, iż do miasta ściągają rzesze turystów, Oblężenie Malborka 2023 - można kupić własne uzbrojeniektórzy wśród średniowiecznych rycerzy, rzemieślników i dworzan oraz przy dźwiękach średniowiecznej muzyki odbywają fascynującą podróż w czasie. Kulminacyjnym momentem jest barwna inscenizacja przedstawiająca nocną bitwę, jaka rozegrała się pod murami krzyżackiej fortecy. Podczas tej imprezy każdy uczestnik może znaleźć coś dla siebie; organizowane są m.in. turnieje rycerskie, turnieje strzeleckie, zabawy plebejskie, spektakle ogniowe, pokazy filmów oraz wyścigi smoczych łodzi. Program Oblężenia Malborka jest przygotowywany w taki sposób, aby sprostać oczekiwaniom zarówno turystów krajowych jak i zagranicznych, w różnym przedziale wiekowym.


Jarmark rzemiosł średniowiecznych


Jarmark na Międzymurzu Zachodnim jest najchętniej odwiedzanym miejscem podczas imprezy plenerowej Oblężenie Malborka i stanowi – obok wielkiej inscenizacji – znak rozpoznawczy całego przedsięwzięcia. Przed pandemią w ciągu czterOblężenie Malborka - uważna obserwacja pola bitwyech dni odwiedziło go blisko 100 tysięcy osób, z czego niemal 40 tysięcy w samą tylko sobotę, będącą głównym dniem imprezy. Wszystkie stoiska stylizowane są na kramy średniowieczne, zaś osoby prowadzące handel przebrane są w stroje z epoki i ręcznie wykonują swój asortyment, dzięki czemu można obejrzeć prawdziwych fachowców przy pracy. Taka organizacja jarmarku sprawia, że w miejscu tym czuć prawdziwy klimat średniowiecznego rynku, który pozwala turystom przenieść się do tamtych właśnie czasów. Na targu tym znajdzie się karczmy, w których można zjeść prawdziwy rycerski posiłek, oraz licznych rzemieślników i barwnych kupców. Lista jest długa i uwzględnia zarówno stoiska poświęcone militariom i rzemiosłu ciężkiemu (płatnerze, rusznikarze, kowale, łucznicy), co kramy artystyczne (bursztynnicy, bukieciarze, rzeźbiarze) i manufaktury (garncarze, wyrób pieczęci). Handel prowadzić będą nie tylko rzemieślnicy krajowi – jak co roku pojawią się również kupcy z zagranicy.Oblężenie Malborka - fot. Hotel Majewski Malbork


Obóz rycerski i pokazy życia rycerskiego, zabawy plebejskie, szranki i konkursy


Namioty rycerskie nad Nogatem i przy Baszcie Maślankowej odwiedzić będzie można już w piątek przed południem, bowiem prawdziwe życie obozowe zacznie się tam jeszcze przed uwzględnionym w programie przemarszem wojsk i uroczystą inauguracją imprezy. Będzie to miejsce, w którym bractwa rycerskie i organizacje odtwórstwa historycznego grupować się będą przed bitwą i ukazywać turystom zwyczaje codziennego życia w czasach średniowiecznych. Będzie tu można zobaczyć przygotowywanie posiłków nad paleniskami, konserwację broni i zbroi oraz turnieje i potyczki, a także wziąć udział w zabawach ruchowych. Rycerze, dysponujący replikami średniowiecznych strojów i sprzętów, organizować będą zabawy plebejskie i szranki, w których brać udział będą mogli turyści – pojedynki na miecze, rzut oszczepem i wiele innych.. W obrębie obozu przewidziane są również atrakcje i konkursy sprawnościowe dla najmłodszych.


Pokazy konne, turnieje i zabawy rycerskieOblężenie Malborka - pojedynek - fot. Hotel Majewski 


W fosie południowej toczyć się będą jak co roku bardzo widowiskowe pokazy konne i turnieje walk pieszych. Przez całe sobotnie popołudnie będzie można ze skarpy przy ulicy Starościńskiej podziwiać zdolności konnych akrobatów, a także konkurencje typowe dla średniowiecznych turniejów kawaleryjskich – umiejętność władania kopią i mieczem, trafianie do celu w galopie, walka z manekinami. Przewiduje się także pokaz łucznictwa konnego, buhurt (siłowa walka ciężko opancerzonej jazdy) oraz jousting (sportowa walka na kruszenie kopii), którymi zakończy się turniej. W trakcie kolejnych konkurencji na polu walki pojawiać się będą także wojownicy piesi z wyszkolonych grup rekonstrukcyjnych, toczący walki na miecze. Całemu pokazowi towarzyszyć będzie prezentacja sztuki jeździeckiej i przegląd technik walki, przedstawiane publiczności przez konferansjera.


Turnieje strzeleckie


Turnieje łucznicze i kusznicze stanowić będą dwie osobne dyscypliny, z których każda będzie rozbudowana znacznie bardziej niż ich odpowiedniki z lat poprzednich. Turniej kuszniczy odbędzie się w Fosie Głębokiej, w której dzień później ruszy bojowy turniej łuczniczy, poprzeOblężenie Zamku Malbork - fot. Hotel Majewski Malborkdzony sobotnimi eliminacjami na Wałach Plauena. Dużo rozbudowanych konkurencji zapowiada niezwykłe widowisko: strzelanie do tarczy, strzelanie na czas, strzał precyzyjny oraz zupełnie nowa dyscyplina – ostrzeliwanie z baszty i z murów celów imitujących wroga. Konkurencją finałową będzie punktowe strzelanie mistrzowskie na trzech odległościach.


Targ rzemiosła i różności


Pierwsze kramy na targu różności (domyślnie ulokowane na terenach przed kościołem Św. Jana, południowa strona Zamku – miejsce może się jednak zmienić) zaczną pojawiać się jeszcze przed Oblężeniem. Jarmark ten będzie skupiał kupców i handlarzy znacznie bardziej współczesnych niż ci obracający towarami na Międzymurzu Zachodnim – znaleźć tu będzie można drobne rękodzieło, pamiątki z Malborka, sprzęty użytku domowego i punkty spożywcze. 


 PROGRAM OBLĘŻENIA MALBORKA 2023- jest tutaj


Zapraszamy na Oblężenie Malborka - fot. Zamek Malbork★ Więcej o Zamku w Malborku - jest tutaj
★ Atrakcje Malborka i okolic - są tutaj


⬛ Historia prawdziwego oblężenia Malborka w 1410 roku - jest tutaj (Wikipedia)
⬛ Historia początków inscenizacji Oblężenie Malborka jest tutaj (Portal na Plus)


Przewidywana pogoda w Malborku będzie sprzyjać rekonstruktorom noszącym grube i ciężkie ubiory. Niebo zachmurzone, możliwe przelotne opady w piątek i sobotę. Temperatura w okolicach 17-18 stopni Celsjusza, maksymalnie do 20-22 stopni.


★ Noclegi - są tutaj (lub w wyszukiwarce po prawej stronie)
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj


DOJAZD - UWAGA KIEROWCY - samochody najlepiej zostawić po drugiej stronie Nogatu (od strony Tczewa) - na przygotowanych parkingach w Kałdowie, Dzięki temu będzie można uniknąć nieprzewidywanego czasu postoju w korkach - na malborskich ulicach. 


Wały Plauena - miejsce inscenizacji Oblężenia Malborka


Zapraszamy na Oblężenie Malborka 2024!


 Park rozrywki w Malborku