Oblężenie Malborka 2018

  • termin : 20 Lipca 2018 - 22 Lipca 2018
  • miasto : Malbork
  • ulica : Starościńska 1
  • miejsce : Zamek w Malborku
  • bilety : wstęp wolny
  • telefon : (55) 647 08 00
  • www : http://www.oblezenie.zamek.malbork.pl/
logo
A A

Już po raz dziewiętnasty w murach krzyżackiej twierdzy w Malborku odbędzie się wielkie, plenerowe Oblężenie Malborka. W dniach Oblężenie Malborka 2018 - zamek Malbork20 - 22 lipca 2018 roku Zamek Malborski ponownie cofnie się w czasie o kilkaset lat. Impreza nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się w Malborku w 1410 roku. Wtedy właśnie Król Polski Władysław Jagiełło wraz ze swoimi wojskami, tuż po wygranej bitwie pod Grunwaldem, podjął próbę zdo­bycia krzyżackiej twierdzy. Jednakże potężne mury średniowiecznej, malborskiej fortecy oparły się naporowi wojsk Jagiełły. Król do dzisiaj nie ustaje w próbach zdobycia malborskiego zamku...


Odwiedziny warowni są także okazją do zobaczenia efektów znaczącej rekonstrukcji obwarowań zamkowych - tzw. Bramy Nowej. Stała się ona nowym wejściem na Zamek Malbork, mieszczącym m.in kasy, sklep i recepcję.


W tym roku przewidziano 2 inscenizacje (w piątek i sobotę), na które wstęp będzie biletowany.  Obie mają ten sam scenariusz zakończony efektownymi fajerwerkami. W pokazach weźmie udział około 200 rekonstruktorów w historycznych strojach i rynsztunku.


Bilety na Oblężenie Malborka - w cenie od 15 do 30 zł - są dostępne  na www.eventim.pl,  a także w sieciach Empik, sklepach Saturn i księgarniach PWN


Oblężenie Malborka, znane ze swej widowiskowości i niepowtarzalnej atmosfery sprawia, iż do miasta ściągają rzesze turystów, Oblężenie Malborka 2018 - tu można kupić własne uzbrojeniektórzy wśród średniowiecznych rycerzy, rzemieślników i dworzan oraz przy dźwiękach średniowiecznej muzyki odbywają fascynującą podróż w czasie. Kulminacyjnym momentem jest barwna inscenizacja przedstawiająca nocną bitwę, jaka rozegrała się pod murami krzyżackiej fortecy. Podczas tej imprezy każdy uczestnik może znaleźć coś dla siebie; organizowane są m.in. turnieje rycerskie, turnieje strzeleckie, zabawy plebejskie, spektakle ogniowe, pokazy filmów oraz wyścigi smoczych łodzi. Program Oblężenia Malborka został przygotowany w taki sposób, aby sprostać oczekiwaniom zarówno turystów krajowych jak i zagranicznych, w różnym przedziale wiekowym.
Np. na najmłodsze dzieci czeka specjalny Gród Dziecięcy.


Jarmark rzemiosł średniowiecznych
Jarmark na Międzymurzu Zachodnim jest najchętniej odwiedzanym miejscem podczas imprezy plenerowej Oblężenie Malborka i stanowi – obok wielkiej inscenizacji – znak rozpoznawczy całego przedsięwzięcia. W zeszłym roku w ciągu czterOblężenie Malborka - uważna obserwacja pola bitwyech dni odwiedziło go blisko 100 tysięcy osób, z czego niemal 40 tysięcy w samą tylko sobotę, będącą głównym dniem imprezy. Wszystkie stoiska stylizowane są na kramy średniowieczne, zaś osoby prowadzące handel przebrane są w stroje z epoki i ręcznie wykonują swój asortyment, dzięki czemu można obejrzeć prawdziwych fachowców przy pracy. Taka organizacja jarmarku sprawia, że w miejscu tym czuć prawdziwy klimat średniowiecznego rynku, który pozwala turystom przenieść się do tamtych właśnie czasów. Na targu tym znajdzie się karczmy, w których można zjeść prawdziwy rycerski posiłek, oraz licznych rzemieślników i barwnych kupców. Lista jest długa i uwzględnia zarówno stoiska poświęcone militariom i rzemiosłu ciężkiemu (płatnerze, rusznikarze, kowale, łucznicy), co kramy artystyczne (bursztynnicy, bukieciarze, rzeźbiarze) i manufaktury (garncarze, wyrób pieczęci). Handel prowadzić będą nie tylko rzemieślnicy krajowi – jak co roku pojawią się również kupcy z zagranicy: Litwini, Białorusini, Ukraińcy. W trakcie tej edycji Oblężenia spodziewać się można niemal dwukrotnie większej liczby stoisk niż w latach poprzednich ze względu na szybko rosnącą popularność imprezy.Oblężenie Malborka - fot. Hotel Majewski Malbork


Obóz rycerski i pokazy życia rycerskiego, zabawy plebejskie, szranki i konkury
Namioty rycerskie nad Nogatem i przy Baszcie Maślankowej odwiedzić będzie można już w piątek przed południem, bowiem prawdziwe życie obozowe zacznie się tam jeszcze przed uwzględnionym w programie przemarszem wojsk i uroczystą inauguracją imprezy. Będzie to miejsce, w którym bractwa rycerskie i organizacje odtwórstwa historycznego grupować się będą przed bitwą i ukazywać turystom zwyczaje codziennego życia w czasach średniowiecznych. Będzie tu można zobaczyć przygotowywanie posiłków nad paleniskami, konserwację broni i zbroi oraz turnieje i potyczki, a także wziąć udział w zabawach ruchowych. Rycerze, dysponujący replikami średniowiecznych strojów i sprzętów, organizować będą zabawy plebejskie i szranki, w których brać udział będą mogli turyści – pojedynki na miecze, rzut oszczepem i wiele innych.. W obrębie obozu przewidziane są również atrakcje i konkursy sprawnościowe dla najmłodszych.


Pokazy konne, turnieje i zabawy rycerskieOblężenie Malborka - pojedynek - fot. Hotel Majewski 
W fosie południowej toczyć się będą jak co roku bardzo widowiskowe pokazy konne i turnieje walk pieszych. Przez całe sobotnie popołudnie będzie można ze skarpy przy ulicy Starościńskiej podziwiać zdolności konnych akrobatów, a także konkurencje typowe dla średniowiecznych turniejów kawaleryjskich – umiejętność władania kopią i mieczem, trafianie do celu w galopie, walka z manekinami. Przewiduje się także pokaz łucznictwa konnego, buhurt (siłowa walka ciężko opancerzonej jazdy) oraz jousting (sportowa walka na kruszenie kopii), którymi zakończy się turniej. W trakcie kolejnych konkurencji na polu walki pojawiać się będą także wojownicy piesi z wyszkolonych grup rekonstrukcyjnych, toczący walki na miecze. Całemu pokazowi towarzyszyć będzie prezentacja sztuki jeździeckiej i przegląd technik walki, przedstawiane publiczności przez konferansjera.


Turnieje strzeleckie
Turnieje łucznicze i kusznicze stanowić będą dwie osobne dyscypliny, z których każda będzie rozbudowana znacznie bardziej niż ich odpowiedniki z lat poprzednich. Turniej kuszniczy odbędzie się w Fosie Głębokiej, w której dzień później ruszy bojowy turniej łuczniczy, poprzeOblężenie Zamku Malbork - fot. Hotel Majewski Malborkdzony sobotnimi eliminacjami na Wałach Plauena. Dużo rozbudowanych konkurencji zapowiada niezwykłe widowisko: strzelanie do tarczy, strzelanie na czas, strzał precyzyjny oraz zupełnie nowa dyscyplina – ostrzeliwanie z baszty i z murów celów imitujących wroga. Konkurencją finałową będzie punktowe strzelanie mistrzowskie na trzech odległościach.


Targ rzemiosła i różności
Pierwsze kramy na targu różności (domyślnie ulokowane na terenach przed kościołem Św. Jana, południowa strona Zamku – miejsce może się jednak zmienić) zaczną pojawiać się jeszcze przed Oblężeniem. Jarmark ten będzie skupiał kupców i handlarzy znacznie bardziej współczesnych niż ci obracający towarami na Międzymurzu Zachodnim – znaleźć tu będzie można drobne rękodzieło, pamiątki z Malborka, sprzęty użytku domowego i punkty spożywcze. 


 PROGRAM OBLĘŻENIA MALBORKA 2018 


UWAGA - numery i litery w nawiasach są oznaczeniami punktów na planie Oblężenia załaczonym poniżej.


Piątek, 20 lipca 2018


godz. 14.00 – 17.00    Warsztaty z kaligrafii (5)
godz. 14.00 – 19.00    Folwark Średniowieczny (2)
godz. 14.00 – 19.00    Machiny oblężnicze (8)
godz. 10.00 – 20.00    Jarmark Rzemiosł Średniowiecznych (5)
godz. 10.00 – 22.00    Festiwal Food Truck (7)
godz. 14.00    Teatrzyk dla dzieci (4), Teatr średniowieczny (5), Pokazy artyleryjskie (6)
godz. 14.30    Pokazy konne (1) Pokazy i warsztaty tańca (4)
godz. 15.00    Pokazy konne (1) Pokazy rycerskie (4) Teatr średniowieczny (5)
godz. 15.30    Pokazy sokolnicze (1) Pokaz strojów (4)Pokazy artyleryjskie (6)
godz. 16.00    Pokazy sokolnicze (1) Pokazy uzbrojenia (4)
godz. 16.30    Pokazy konne (1) Teatrzyk dla dzieci (4) Teatr średniowieczny (5)
godz. 17.00    Pokazy konne (1)Pokazy rycerskie (4)
godz. 17.30    Pokazy sokolnicze (1), Teatr średniowieczny (4), Pokaz artyleryjski (6)
godz. 18.00    Pokazy sokolnicze (1), Koncert muzyki średniowiecznej (4)
godz. 19.00    Rycerska przygoda na Zamku – nocne zwiedzanie[wejścia co 10 minut – punkt
zbiórki KASA]*
godz. 22.00    Inscenizacja Oblężenie Malborka, pokaz sztucznych ogni (A)*

Sobota, 21 lipca 2018

godz. 10.00 – 17.00    Skryptorium – warsztaty z kaligrafii (5)
godz. 10.00 – 17.00    Mała zbrojownia (5)
godz. 10.00 – 19.00    Folwark średniowieczny (2)
godz. 10.00 – 19.00    Machiny oblężnicze (8)
godz. 10.00 – 20.00    Jarmark Rzemiosł Średniowiecznych (5)
godz. 10.00 – 22.00    Festiwal Food Truck (7)
godz. 12.00    Pokazy konne (1), Teatrzyk dla dzieci (4), Teatr średniowieczny (5), Pokazy artyleryjskie (6)
godz. 12.30    Pokazy konne (1), Pokazy i warsztaty tańca (4)
godz. 13.00    Pokazy sokolnicze (1), Pokazy rycerskie (4)
godz. 13.30    Pokazy sokolnicze (1), Pokazy mody (4)
godz. 14.00    Pokazy konne (1), Pokazy uzbrojenia (4), Pokazy artyleryjskie (6), Teatr średniowieczny (5)
godz. 14.30    Pokazy konne (1), Teatrzyk dla dzieci (4)
godz. 15.00    Pokazy sokolnicze (1), Pokazy i warsztaty tańca (4)
godz. 15.30    Pokazy sokolnicze (1), Pokazy rycerskie (4)
godz. 16.00    Pokazy konne (1), Pokazy mody (4), Teatr średniowieczny (5), Pokazy artyleryjskie (6)
godz. 16.30    Pokazy konne (1), Teatrzyk dla dzieci (4)
godz. 17.00    Pokazy sokolnicze (1), Pokazy rycerskie (4)
godz. 17.30    Pokazy sokolnicze (1), Teatr średniowieczny (4)
godz. 18.00    Pokazy konne (1), Muzyka średniowieczna (4)
godz. 18.30    Pokazy konne (1), Muzyka średniowieczna (4), Teatr średniowieczny (5)
godz. 19.00    Rycerska przygoda na Zamku – nocne zwiedzanie[wejścia co 10 minut – punkt zbiórki KASA]*
godz. 22.00    Inscenizacja Oblężenie Malborka, pokaz sztucznych ogni (A) *
godz. 23.30    Światło i dźwięk – widowisko nocne *

Niedziela, 22 lipca 2018

godz. 10.00 – 14.00    Skryptorium – warsztaty z kaligrafii (5)
godz. 10.00 – 14.00    Mała zbrojownia (5)
godz. 10.00 – 16.00    Folwark Średniowieczny (2)
godz. 10.00 – 17.00    Machiny oblężnicze (8)
godz. 10.00 – 18.00    Jarmark Rzemiosł Średniowiecznych (5)
godz. 10.00 – 18.00    Festiwal Food Truck (7)
godz. 11.00    Rycerska msza św. (3), Pokazy konne (1), Teatr dla dzieci (4), Teatr średniowieczny (5), Pokazy artyleryjskie (6)
godz. 11.30    Pokazy konne (1), Pokazy i warsztaty tańca (4)
godz. 12.00    Pokazy sokolnicze (1), Pokazy etiudy (4)
godz. 12.30    Pokazy sokolnicze (1), Teatr dla dzieci (4), Teatr średniowieczny (5)
godz. 13.00    Pokazy konne (1), Pokazy mody (4), Pokazy artyleryjskie (6)
godz. 13.30    Pokazy konne (1), Teatr średniowieczny (4)
godz. 14.00    Pokazy sokolnicze (1), Pokazy rycerskie (4)
godz. 14.30    Pokazy sokolnicze (1), Pokaz mody (4)
godz. 15.00    Pokazy konne (1), Pokazy uzbrojenia (4), Pokazy artyleryjskie (6)
godz. 15.30    Pokazy konne (1), Pokazy i warsztaty tańca (4), Teatr średniowieczny (5)
godz. 16.00    Pokazy sokolnicze (1), Pokazy rycerskie (4)
godz. 16.30    Pokazy sokolnicze (1), Koncert muzyki średniowiecznej (4)


........................................................................................................................................................


Wielki Mistrz jak żywy ! Zapraszamy na Oblężenie Malborka - fot. Zamek Malbork
Oblężenie Malborka jest rónież okazją do podpatrzenia życia Wielkiego Mistrza w wyjątkowo realistycznej scenerii. Warto wcześniej zarezerwować bilety by móc:
- być powitanym przez straż zamkową

- spotkać z poselstwo wysłane przez Króla do Wielkiego Mistrza
- przyjrzeć sie naradzie Mistrza z jego dostojnikami

- usłyszeć, poczuć i zobaczyć prawdziwą, rycerską ucztę biesiadną


Więcej o Zamku w Malborku - jest tutaj


Atrakcje Malborka i okolic - są tutaj


Noclegi - są tutaj (lub w wyszukiwarce po prawej stronie)


LISTA POMORSKICH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH - jes tutaj


DOJAZD - UWAGA KIEROWCY - samochody najlepiej zostawić po drugiej stronie Nogatu (od strony Tczewa) - na przygotowanych parkingach w Kałdowie, Dzięki temu będzie można uniknąć nieprzewidywanego czasu postoju w korkach - na malborskich ulicach. Dobra wiadomość - jest ukończony NOWY MOST przez Wisłę!


Zapraszamy na Oblężenie Malborka 2018 !


 Park rozrywki w Malborku