Dzień Dziecka w Skansenie w Klukach 2019

  • termin : 01 Czerwca 2019
  • miasto : Kluki
  • miejsce : Muzeum Wsi Słowińskiej
  • telefon : (59) 846 30 20
  • www : http://www.muzeumkluki.pl
logo
A A

1 czerwca 2019 Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach specjalnie dla dzieci przywoła obraz i atmosferę dawnego życia wiejskiego, kładąc szczególny akcent na życie wiejskiego dziecka. Dzieci zatem, spędzając kilka godzin w skansenie, mogą poznać i angażować się w prace i zajęcia, do których dawniej angażowano również najmłodszych, by potem mogły zastąpić w tych pracach dziadków czy rodziców. Tam więc, gdzie pracownicy Muzeum kręcić będą powrozy, mogą zatrzymać się i  pomóc im, a później sami spróbować ukręcić sznur czy powróz. Pod okiem garncarza mogą wytoczyć gliniane naczynie na kole, a u gospodyni piekącej chleb uformować bochen. Mogą zbudować fragment szachulcowej ściany, kopać torf, piłować drewno na opał, wypleść kosz z wierzbowych witek, uprać bieliznę na tarze czy ubić masło w kierzance, a potem zjeść kromę chleba z tym masłem.


Dzieci na wsi, kiedy nie musiały pomagać w gospodarstwie i wypasać Wypoczynek nad morzem w maju - Columbus - Rowyzwierząt na pastwisku,  najchętniej spędzały czas na dróżkach,  wymyślając wspólne zabawy. Dlatego też 1 czerwca na ścieżkach i placach między muzealnymi zagrodami odbywają się gry i zabawy specjalnie dla dzieci na tę okazję przygotowane. Są to zabawy ruchowe i zręcznościowe, popularne dawniej wśród dzieci na całym Pomorzu (np.:toczenie obręczy od koła starego roweru, ciuciubabka, skakanie przez powróz, szukanie cukierków w stogu siana.)


Kto poczuje się zmęczony może przysiąść na trawie i popatrzeć na występ zespołu kaszubskiego bądź popiknikować przy ognisku, piekąc kiełbaski przywiezione w plecaku.


Skansen w Klukach - informacje oraz zdjęcia - są tutaj