Morze \ Miasto \ Port

  • termin : 10 Lutego 2022 - 05 Czerwca 2022
  • miasto : Gdynia
  • ulica : Zawiszy Czarnego 1
  • miejsce : Muzeum Miasta Gdyni
  • telefon : (58) 66 20 936
  • www : http://www.muzeumgdynia.pl
logo
A A

W 1922 r. Sejm przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Zaowocowało to powstaniem jednego z najnowocześniejszych portów w Europie, a także współczesnego miasta. Na fali entuzjazmu, jaki budziło odzyskanie dostępu do morza, a także wielkich portowych inwestycji – narodziła się̨ też polska marynistyka.


Wystawa MORZE \ MIASTO \ PORT w Muzeum Miasta Gdyni \ Praca Kazimierza Ostrowskiego
Już od stu lat artystów intrygują wizerunki sielskiej, gdyńskiej „Bożej Zatoczki" – miejsca, gdzie „cywilizacja wdarła się w pierwotność". W dwudziestoleciu międzywojennym przestrzeń ta elektryzowała rozmachem inwestycji, skalą przedsięwzięcia, nieznanymi technologiami, nowoczesnością architektury. Odwiedzenie polskiego wybrzeża i wizyta w porcie działały jak magnes na wielu Polaków. Narodowy sen o morskiej potędze dodatkowo podsycał artystyczne inspiracje. Po II wojnie światowej temat nie stracił na znaczeniu. Niekonwencjonalne, wręcz brawurowe ujęcia portu dowodzą, że tematyka morza i architektury brzegowej potrafiła zaintrygować wielu twórców. Powstały różnorodne prace: od realistycznych dzieł wybitnych marynistów jak Marian Mokwa czy Antoni Suchanek przez impresjonistyczne interpretacje Włodzimierza Radziszewskiego po abstrakcyjne kompozycje Kazimierza Ostrowskiego. Jednocześnie ich przekaz pozostał na tyle czytelny, że uważne oko bez trudu dostrzeże charakterystyczne formy i przełomowe wydarzenia – całkiem realną historię gdyńskiego portu.


Dziś ta fascynująca opowieść o morzu, Gdyni i jej porcie staje przed oczami publiczności.


Większość dzieł pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Wystawę uzupełniają prace użyczone przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, Zarząd Morskiego Portu Gdynia oraz osoby prywatne.


MORZE \ MIASTO \ PORT
Wernisaż: 10 II 2022, godzina 13:00
Termin ekspozycji: 11 II 2022 – 5 VI 2022
Partnerzy: Port Gdynia, Muzeum Marynarki Wojennej, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Klif Gdynia