Miasto S³owa - Nagroda Literacka Gdynia 2022
- termin : 24 Sierpnia 2022 - 28 Sierpnia 2022
- miasto : Gdynia
- bilety : wstêp wolny
- www : http://www.nagrodaliterackagdynia.pl

Zapraszamy na Festiwal Miasto S³owa, który po raz kolejny towarzyszyæ bêdzie Nagrodzie Literackiej Gdynia.
Nadchodzi kolejna edycja gdyñskiego festiwalu, w którego centrum stoi wspó³czesna polska literatura. Miêdzy 24 a 28 sierpnia Festiwal Miasto S³owa przyci±gnie wielu znakomitych go¶ci, a jego kulminacj± bêdzie og³oszenie – ju¿ po raz 17. – laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA.
Dorota Mas³owska, Micha³ Witkowski, Krystyna Kurczab-Redlich, Wit Szostak, Sylwia Chutnik, Anna Gacek – to tylko czê¶æ z d³ugiej listy autorek i autorów, którzy dyskutowaæ bêd± w Gdyni o swoich najnowszych ksi±¿kach. Jak co roku, Festiwal Miasto S³owa zaprosi na przegl±d wa¿nych pozycji i obiecuj±cych debiutów oraz podpowie, na które z dziej±cych siê w rodzimej literaturze zjawisk i poruszanych tematów warto zwróciæ uwagê.
Festiwal Miasto S³owa wystartuje w ¶rodê, 24 sierpnia. Przez piêæ intensywnych dni w go¶cinnych progach Muzeum Miasta Gdyni trwaæ bêd± literacko-spo³eczno-polityczne dyskursy i namys³y.
Podczas dwóch pierwszych dni festiwalu odbêd± siê rozmowy z autorkami i autorami nominowanymi do 17. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Ta jedna z najwa¿niejszych polskich nagród literackich honoruje twórców w czterech równorzêdnych kategoriach: eseju, poezji, prozie i przek³adzie. Zwyciêzcy, oprócz pami±tkowych statuetek – Literackich Kostek – otrzymaj± nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdyni.
Jako ¿e gdyñskie ¶wiêto literatury organizowane jest w tym roku w cieniu tragedii wojennych zza naszej wschodniej granicy, w jego programie nie mog³o zabrakn±æ spotkañ nawi±zuj±cych do tych wydarzeñ. „Co z t± Rosj±" to rozmowa, w której udzia³ wezm± historyk i eseista prof. Andrzej Chwalba, specjalizuj±cy siê w relacjach polsko-rosyjskich, oraz dziennikarka i reporta¿ystka Krystyna Kurczab-Redlich, autorka s³ynnej biografii „Wowa, Wo³odia, W³adimir. Tajemnice Rosji Putina". Wspólnie zastanawiaæ siê bêd± nad fenomenem bezwzglêdnej rosyjskiej machiny politycznej i skomplikowanym rysie spo³ecznym rosyjskiego narodu. Tymczasem o tym, jak nauka – prowadz±c do ludobójstw – legitymizowa³a hierarchiczne podzia³y ludzkich spo³eczno¶ci oraz o najwiêkszych zbrodniach wspó³czesnego ¶wiata dyskutowaæ bêd± z Agnieszk± Lichnerowicz historycy Konstanty Gebert i Maciej Górny.
W Mie¶cie S³owa bêdzie mo¿na tak¿e skupiæ uwagê na – przepuszczonej przez specyficzne literackie filtry – najbli¿szej nam codzienno¶ci. Próbê analizy zmieniaj±cego siê w ci±gu ostatnich dekad ¶wiata czynion± za po¶rednictwem swoich najnowszych ksi±¿ek przeprowadz± Dorota Mas³owska („Bowie w Warszawie") i Roch Sulima („Powidoki codzienno¶ci"). A czy zwyczajne ¿ycie jest jeszcze w tych czasach w ogóle mo¿liwe? Mo¿e chocia¿ w literaturze? Podczas spotkania „Niesielankowe debiuty" Monika Ochêdowska spyta o to ¶wietnie zapowiadaj±cych siê autorów Sebastiana Nowaka („Powszednia historia") i Ma³gorzatê ¯arów („Zaklinanie wê¿y w gor±ce wieczory"). Za¶ autorka wydanej w tym roku pozycji „Mam nadziejê" Katarzyna Czajka-Kominiarczuk i psycholo¿ka Ewa Woydy³³o w rozmowie z Micha³em Cichym szukaæ bêd± sposobów na odnajdywanie siebie.
Wokó³ analizy trudnych wyzwañ tera¼niejszo¶ci kr±¿yæ bêdzie cykl spotkañ odbywaj±cy siê pod has³em „Wszystko jest filozofi± 2.2". A w nim prezentacja raportu „Spo³eczne skutki pandemii" opracowanego przez Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz dyskusja pt. „Czy nauka i religia wchodz± w nieunikniony konflikt?".
Gdyñski festiwal literacki to równie¿ wydarzenia, podczas których szk³o powiêkszaj±ce przy³o¿one bêdzie do procesów zwi±zanych z pisarstwem, tworzeniem, czytelnictwem. Taka bêdzie m.in. rozmowa „Dojrzewanie w s³owie", gdzie spotkaj± siê Agnieszka Wolny-Hamka³o i Wit Szostak, autor chyba najbardziej zaskakuj±cej pod wzglêdem formy ksi±¿ki tego roku („Szczelinami"). O sile i konieczno¶ci lektury porozmawiaj± te¿ powie¶ciopisarka Inga Iwasiów i poetka Joanna Mueller. Za¶ o sensie ponownych przek³adów klasyki literatury podczas spotkania „Anne ze Szczytów i inne Fizie" dyskutowaæ bêdzie grono znamienitych t³umaczy: Anna Bañkowska, Kaja Gucio i Jerzy Jarniewicz.
Na festiwalu swoj± premierê bêdzie mia³ najnowszy krymina³ Micha³a Witkowskiego – „Tango". O najmroczniejszej z dotychczasowych jego ksi±¿ek autor porozmawia z Agnieszk± Szyd³owsk±. A skoro jeste¶my ju¿ przy dziennikarzach radiowych, nie mo¿na pomin±æ te¿ spotkania z Ann± Gacek wokó³ jej reporta¿u o ostatniej dekadzie XX wieku w muzyce pt. „Ekstaza. Lata 90. Pocz±tek", któr± poprowadzi Piotr Metz. D¼wiêkowe terytoria eksplorowaæ bêdzie tak¿e Marcin Dymiter (nominowany w tym roku do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej) podczas swojego muzycznego projektu „Soundscape Set – Zwierzêta w Mie¶cie". Z kolei o tym, jak dogadaæ siê i pokojowo wspó³istnieæ z coraz bardziej bezbronnymi wobec postêpuj±cej ekspansji cz³owieka zwierzêtami, podczas rozmowy „Dzicy w mie¶cie" opowiedz± biolodzy i autorzy Pawe³ Pstrokoñski i Adam Zbyryt.
Wa¿n± go¶cini± festiwalu bêdzie w tym roku Sylwia Chutnik. Pisarka we¼mie udzia³ w dwóch wydarzeniach. Podczas pierwszego z nich, pt. „O matko jedyna! O koñcu patriarchatu i nie tylko" opowie o swojej najnowszej powie¶ci „Ty³em do kierunku jazdy", a towarzyszyæ jej bêdzie Agnieszka Szpila (autorka zesz³orocznej „Heksy"). Si³a siostrzeñskich wiêzi, moc literackiej swady, humor i zadziorno¶æ gwarantowane. Drugie spotkanie z Sylwi± Chutnik, „Poczet buntowniczek polskich", kierowane bêdzie do najm³odszej publiczno¶ci – nie tylko dziewczynek! Tak samo zreszt± jak rozmowa z Klaudi± Koziñsk± i Ma³gorzat± Ruszkowsk±, autorkami niezwyk³ego przewodnika „Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci", wydanego jak zwykle w spektakularny sposób przez wydawnictwo Dwie Siostry.
Jak co roku, kulminacyjnym momentem festiwalu bêdzie uroczysta gala, podczas której poznamy Laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA 2022. Wrêczenie Nagród odbêdzie siê w pi±tek, 26 sierpnia, w gdyñskim Muzeum Emigracji. Spotkanie z Laureatami Literackich Kostek odbêdzie siê dzieñ pó¼niej, 27 sierpnia o godz. 16.00 w Muzeum Miasta Gdyni.
Zdecydowana wiêkszo¶æ spotkañ festiwalowych dostêpna bêdzie online na Facebooku Nagrody Literackiej GDYNIA. Gala wrêczenia nagród bêdzie transmitowana równie¿ na ¿ywo w Muzeum Miasta Gdyni. Wstêp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegó³owy program dostêpny jest na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl.
PROGRAM - jest tutaj
24-28 sierpnia 2022
Festiwal Miasto S³owa
26 sierpnia 2022
Gala Nagrody Literackiej Gdynia - og³oszenie laureatów