13. NDI Sopot Classic - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 2023

  • termin : 01 Lipca 2023 - 09 Lipca 2023
  • godzina : 20.00
  • miasto : Sopot
  • ulica : Moniuszki 12
  • miejsce : Opera Leśna
  • www : http://sopotclassic.pl
logo
A A

Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic to muzyczna propozycja dla miłośników muzyki klasycznej oraz różnych form muzycznych obecnych na polskiej i międzynarodowej estradzie. Różnorodne programy, utalentowani artyści, kompozytorzy i wykonawcy młodego pokolenia, a także muzyczne oblicze kultury innych narodów - to wszystko wypełnia wydarzenia Festiwalu Sopot Classic.

Festiwal Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu. Założeniem Festiwalu jest ukazanie i zaproponowanie odbiorcom kultury wysokiej spotkania z trendami wykonawczymi Polski i Europy. Melomani otrzymają w ofercie zróżnicowane koncerty, które wzbogacą repertuar kulturalny Sopotu i Trójmiasta, a także staną się ciekawą propozycją dla turystów przybywających w okresie wakacji do Metropolii Trójmiejskiej.


Organizatorzy starają się przedstawić ofertę bogatą w różnorodne style muzyczne, niemniej Wypożyczalnia rowerów gokartów SOPOTspojone wysokim poziomem wykonawczym, doskonałym przygotowaniem oraz dbałością o szczegóły, zarówno artystycznej jak i organizacyjne. W programach koncertowych znajdą się utwory powstające na przestrzeni kilku wieków europejskiej kultury muzycznej.

Ponadto, celem Festiwalu jest zainteresowanie i stworzenie oferty kulturalnej osobom, które na co dzień nie są stałymi bywalcami koncertów filharmonicznych. Poprzez usytuowanie koncertów w miejscach znanych i ogólnodostępnych dla słuchaczy, organizatorzy mają nadzieję, że oferta programowa spotka się z dużym zainteresowaniem.


  NDI SOPOT CLASSIC FESTIWAL - PROGRAM 2023:


Tradycyjnie w programie Festiwalu pojawiają się wieczory tematyczne, prezentujące kulturę danego kraju. W poprzednich latach widzowie odbyli muzyczne podróże do Hiszpanii (2017), Francji (2018), do światowej stolicy muzyki- Wiednia (2019), Czech (2020), Włoch (2021). W ubiegłym roku bohaterką wieczoru była Ameryka Łacińska, a w 2023 roku dyr artystyczny Festiwalu Wojciech Rajski zaprasza widzów na muzyczną podróż do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Podczas koncertu amerykańskiego 1 lipca 2023 w Operze Leśnej zabrzmią utwory m.in. słynna „Błękitna rapsodia" i fragmenty z opery „Porgy and Bess" George'a Gershwina, pieśni Aarona Coplanda, przeboje muzyki filmowej (Gwiezdne wojny, Casablanca, Lista Schindlera) oraz piosenki z popularnych musicali. Gwiazdami wieczoru będą amerykański baryton Lester Lynch i znakomity polski pianista Leszek Możdżer. Polską Filharmonię Kameralną Sopot poprowadzi Maestro Wojciech Rajski.


Koncert polski to obowiązkowy punkt programu każdej edycji Festiwalu Sopot Classic, a co dwa lata towarzyszy mu Gala finałowa Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu 4 lipca 2023 w Sali koncertowej PFK zabrzmi muzyka Krzysztofa Pendereckiego oraz jednej z jurorek Konkursu- Joanny Wnuk-Nazarowej. Zaprezentowany zostanie również nagrodzony konkursowy utwór, którego laureata poznamy już w maju. Solistą koncertu będzie Mariusz Pędziałek- jeden z najwybitniejszych polskich oboistów. Sopockich filharmoników poprowadzi Maestro Rafał Janiak. Podczas koncertu , we współpracy z TVP Kultura planowana jest projekcja filmu dokumentalnego Kaliny Cyz o Krzysztofie Pendereckim.


5 lipca 2023 w sopockim kościele w. Jerzego odbędzie się Koncert barokowy. Festiwal NDI Sopot Classic zaprasza gościnnie znakomite zespoły barokowe by muzyka mistrzów baroku mogła zabrzmieć w najwyższej klasy wykonaniach, na instrumentach z epoki. W poprzednich latach publiczność miała okazję spotkania z tak znakomitymi wykonawcami jak Collegium 1704, Il Pomo d'Oro, Capella dell' Ospedale della Pieta, Capelle Meditteranea. W 2022 roku gościem Festiwalu był jeden z najlepszych współczesnych kontratenorów- polski artysta Jakub Józef Orliński oraz dyrygent i skrzypek Stefan Plewniak z zespołem Il Giardino d'Amore. W 2023 roku miłośników baroku czeka kolejna niespodzianka – będziemy gościć w Sopocie jednego z najznakomitszych specjalistów od baroku- dyrygenta Williama Christie i jego zespół Les Arts Florissants oraz solistów -kontratenorów (Carlo Vistoli, Hugh Cutting).


Na wielki finał Festiwalu, 9 lipca 2023 w Operze Leśnej odbędzie się Gala operowa z udziałem gwiazdy o międzynarodowej renomie. To kontynuacja naszego cyklu prezentacji gwiazd światowej wokalistyki. W poprzednich latach mieliśmy przyjemność gościć w Sopocie m.in. Piotra Beczałę, Aleksandrę Kurzak, Roberto Alagnę, Rolando Villazóna, Ildara Abdrazakova i Sondrę Radvanovsky. W 2023 roku do grona znakomitych gości dołączy kolejna gwiazda. Organizatorzy Festiwalu, ze względu na toczące się negocjacje z agencją gwiazdy, nie mogą jeszcze ujawniać detali, ale zapewniają, że już niebawem poznamy szczegóły.


BILETY oraz więcej informacji na stronie www.sopotclassic.pl


★ Atrakcje turystyczne Sopotu - są tutaj
★ Najciekawsze imprezy w pomorskim - są tutaj


Zapraszamy na NDI Sopot Classic Festiwal 2023!