Jarmark Dominikański Gdańsk 2023

  • termin : 22 Lipca 2023 - 13 Sierpnia 2023
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długi Targ
  • www : http://www.mtgsa.pl
logo
A A


Od 22.07.2023 - 13.08.2023 zapraszamy serdecznie do udziału w 763 edycji   Jarmarku św. Dominika 2023, która odbędzie się pod hasłem "Wracam, bo Lubię"! Jest to największa w Polsce i jedna z najwięksOtwarcie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańskuzych w Europie plenerowych imprez handlowo–rozrywkowych. Zlokalizowany w sercu Śródmieścia Jarmark Dominikański, rokrocznie przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz polskich i zagranicznych turystów. Podczas rekordowej edycji Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości! W tym roku na malowniczych, gdańskich uliczkach zagości 760 stoisk, które zostaną zajęte przez:


rzemiosło i artystów - 469 punktów
kolekcjonerów i antyki - 144 punktów
gastronomię i Kuchnie Świata - 76 punktów
oraz spożywcze Produkty Regionalne - 71 punktów.                             Lokalizacja - jest tutaj       Program - jest tutaj

Jarmark Św. Dominika Gdańsk 2023Jarmark Św. Dominika 2023Tradycja Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku


Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już ponad 760 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Dzięki temu ogromne rzesze wiernych mogły w kJarmark Św Dominika Gdańsk - otwarcieościele uzyskać odpust zupełny (calkowite rozgrzeszenie), a obok, na placu - zadbać o bardziej przyziemne potrzeby. Można było kupić towary i produkty z całego świata, a także nacieszyć się mniej lub bardziej oryginalną rozrywką: pokazami kuglarzy, linoskoczków, egoztycznych zwierząt itp.
Od swojego ustanowienia Jarmark organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień jego patrona - Św. Dominika. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.


Zakon Dominikanów został założony w 1216 roku we Francji przez hiszpańskiego kaznodzieję Dominika Guzmana. W Gdańsku klasztor Dominikanów powstał w 1227 roku z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem samego mistrza – świętego Dominika. To właśnie klasztorowi Dominikanów zawdzięczamy powstanie Jarmarku św. Dominika. Co roku zakonnicy zapraszają do zwiedzania swojej przepięknej świątyni pw. Św. Mikołaja. W tym roku może to być utrudnione ze względu na remont kościoła.Normobaryczna komora tlenowa Trójmiasto


Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe. Początkowo jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na jarmarku można było nabyć czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra, angielskie sukno, hiszpańskie wino, ezgotyczne przyprawy, bursztyny itd.


Istotnym elementem wyróżniającym to wydarzenie była ogromna skala handlu. Towary sprzedawano i kupowano przede wszystkim w ilościach hurtowych. Stąd na sierpniowe Jarmarki Dominikańskie przybywało do Gdańska nawet ok. 400 statków, a interesy załatwiane były w wielu językach. Plac Dominikański bardzo szybko przestał wystarczać i zaczęły poTanie noclegi w Gdańsku z wyżywieniemwstawać inne place targowe, jak chociażby Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny – nazwy te pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano lub jak w przypadku Długiego Targu od jego kształtu. Samo słowo "jarmark" pochodzi z języka niemieckiego i oznacza doroczny targ (Jahrmarkt).


Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.


Symbolem Jarmarku Św. Dominika są kolory - kolory życia - czyli coś co podkreśla różnorodność i bogactwo doznań opartych o:


💚 Odcienie atrakcji - czyli wielu propozycji spędzeniaPrzedproża Jarmarku Gdańsk Ołowianka - strefa ekologiczna wolnego czasu. Nawet niemal tego samego dnia będzie można przeżyć przyjemne chwile aktywnie lub spokojnie, indywidualnie bądź w grupie, podczas koncertu lub imprezy kulturalnej, w trakcie gier i zabaw, siedząc w strefie chilluotu lub wędrując uliczkami Gdańska.
💛 Odcienie gastronomi - barwnej mnogością dań lokalnych i ze świata, eko, bio, wege, slow i swojskich, biesiadnych, tradycyjnych.
💙 Odcienie muzyki - od klasyki do muzyki koncertowej, spacerując między stylami i nastrojami muzycznymi, ciesząc się różnorodnością wykonawców i utworów.
💜 Odcienie propozycji zakupowych - od tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych, artystycznych i użytkowych, poprzez zabytkowe starocie i współczesne pamiątki aż do nowoczesnych rozwiązań  dla domu.
❤️ Odcienie Gdańska - tego dawnego, historycznego i współczesnego, nowoczesnego, który stara się być przyjaznym, zachęcającym miejscem do życia i pracy.


 W 2023 roku będą 4 jarmarkowe strefy:


👉 Przystanek Smaków - (Skwer Świętopełka) - miejsce odpoczynku, różnego rodzaju prezentacji, eventów, promocji regionów i oczywiście pyszności z różnych stron świata.
Już pierwszego dnia Jarmarku ruszy wyjątkowy kulinarny projekt. Lokalni restauratorzy podejmą wyzwanie przygotowania i serwowania wybranych potraw z przepisów zawartych w książce "Smaki Gdańska". Dzięki ich umiejętnościom powstaną unikalne dania łączące tradycję z elementem współczesnej kreatywności kulinarnej. Zapraszamy do domku nr 918 na Skwerze Świętopełka!
👉 Przystanek Ołowianka - (Wyspa Ołowianka) - miejsce chilloutu przy akopaniamencie dobrej muzyki, z dodatkiem wieczornego kina oraz jazzowymi koncertami.


👉 Przystanek Równość - (Skwer Heweliusza i ul. Rajska) - miejsce swobody, relaksu i przyjemnej edukacji, gdzie oprócz warsztatów posłuchamy operetek, karaoke i muzyki ludowej z setami DJ-ów. Na Przystanku są 3 dedykowane strefy:
 - Strefa Młodych
 - Strefa Seniora
 - Strefa Warszatowa


👉 Przystanek Przygoda - (Podwale Staromiejskie / Targ Rybny) - miejsce zabawy i różnych atrakcji dla dzieci m.in teatrzyków, warsztatów, zajęć sportowych itd. Dla wygody - z dostępem do food courtu z dziecięcym menu.


🕒 Godziny otwarcia stoisk na Jarmarku

Rzemiosło - godz. 10-20 (pon.-niedz.)
Gastronomia - godz. 10-21 (niedz.- czw.); 10-22 (pt.- sob.)


Plan organizacyjny Jarmarku 2023 (ulice, zmiany w komunikacji - od 10 lipca) - jest tutaj
Lista wystawców z numerami stoisk - jest tutaj
Organizatorzy Jarmarku - tel. kontaktowy: +48 727 460 100


Nowości Jarmarku Św. Dominika


Tradycją Jarmarku są tematyczne uliczki. W tym roku, z okazji 750 lecia Wilna (i 25 lecia partnerstwa z Gdańskiem) pojawi się Uliczka Wileńska. 12 i 13 sierpnia przy pomniku Heweliusza odbędzie się Święto Wilna nawiązujące do imprezy z poprzednich lat - Wilna w Gdańsku.
Zobaczymy także Uliczkę Pomorską z pomorskimi wyrobami rękodzieła - dziewiarstwa, ceramiki, biżuterii, dekoracji czy pamiątek. Nie zabraknie również smakowitych specjałów.
Unikalną ofertę przedstawi Uliczka Polskich Projektantów z modowymi propozycjami.
Nowością jest Uliczka Wielkopolska (dostępna w dniach 22-30 lipca) m.in z winem oraz nabiałem pochodzącym z Wielkopolski.
Kolejną nowością będzie Kącik Grafików i Ilustratorów na ul. Tkackiej, przy gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.


Program Jarmarku Św. Dominika (orientacyjny)


(podane niżej informacje mają charakter poglądowy i mogą ulec zmianie)


Niedziela 13 sierpnia 2023 - ostatni dzień tegorocznego Jarmarku!


14.00, 15.00 Prezentacja organów bocznych w Centrum Św. Jana (ul. Świętojańska 50) - krótki koncert organowy
14.00 Koncerty organowe w Bazylice św. Mikołaja- kościele Dominikanów.
16.00 Koncert "Piękna Młynarka i klasyka gatunku" (ul. Elzbietańska 9/10). Wystąpią: Dominika Glapiak (fortepian) i Krzysztof Bobrzecki (baryton)


16.00 UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA JARMARKU (przedproża Dworu Artusa na Długi Targu)


PRZYSTANEK PRZYGODA Targ Rybny, Podwale Staromiejskie


Strefa Dzieci (godz. 12.00-20.00)


PRZYSTANEK RÓWNOŚĆ - Skwer Helewliusza, ul. Rajska


12..00-17.00 Święto Wilno w Gdańsku - więcej - jest tutaj


PRZYSTANEK POD ŻAGLAMI - Wyspa Ołowianka

12.00 Wilokulturowe Pomorze - koncert Trio "Inspiracja" z Ukrainy


PRZYSTANEK SMAKÓW - Skwer Świętopełka


11.30-17.00 Zabawy na trawniku


Program Jarmarku Św. Dominika 2023 w wersji PDF - jest tutaj

Ceremonia otwarcia - sobota - 22 lipca 2023


godz. 10 - otwarcie stoisk handlowych i gastronomicznych


godz. 12.00 - Ceremonia przekazanie Klucza do Bram Miasta (przedproże Dworu Artusa). Uroczyste otwarcie poprzedzi odegranie hejnału Jarmarku Dominikańskiego. Utwór ten, specjalnie skomponowany na tę okazję liczy sobie tyle nut, ile lat ma Jarmark. W 2023 roku będzie miał 763 nuty. Hejnał zostanie wykonany w tym roku przez 16 trębaczy i z udziałem carillonu.
Po ceremonii wyruszy Parada Otwarcia Jarmarku Św. Dominika, która przejdzie jarmarkowymi uliczkami.


Goście Jarmarku będą mogli ponownie spotkać barwne postacie odgrywające scenki rodzajowe i popisujące  się  swoim  kunsztem:
- Złotego  Hermesa  (patrona  kupców)
- Karmazynowego Koguta (symbol jarmarku),
- postacie alegoryczne, 
- błazenki, kuglarzy, żonglerów,
- grupy rekonstrukcyjne Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska, Patrycjuszki.


Wydarzenia cykliczne
- Koncerty pod Gwiazdami / 25.07, 01, 08.08.2023 / godz. 19.00 / Scena
- Jarmarkowe Karaoke / 26.07, 02, 09.08.2023 / godz. 17.00-20.00 / Scena
Muzyka łączy! Śpiewaj z nami!
- Strefa Seniora – Zielony Salonik / 24.07-11.08.2023
- Strefa Zdrowia – Dbajmy o siebie i innych! / 24.07-11.08.2023


Niedziela - 23 lipca 2023


Tradycyjnie pierwszym wydarzeniem po otwarciu Jarmarku jest -  Święto Chleba 🍞 któremu towarzyszą 2 konkursy:


🏆 Konkurs na NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU - dla każdego, kto upiecz chleb (np. w domu) i przyniesie go ze sobą w niedzielę! Regulamin oraz szczegóły dostępne na stronie Jarmarku. Nagrody sponsoruje Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku. Przyjmowanie zgłoszeń w godz. 11.00 - 13.00 w punkcie przy scenie na Wyspie Ołowianka.
🏆 Konkurs na SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA - to z kolei konkurs dedykowany dla piekarni i cukierni biorących udział w Jarmarku. Smakołyki przygotowują specjaliści, a Jurorem może zostać każdy uczestników. Przyjmowanie zgłoszeń w godz. 10.00 - 12.00.


UWAGA - Święto odbędzie się w nowej lokalizacji - na Targu Rybnym


Program Święta Chleba 🍞 2023 w Gdańsku


10.00-11.00        uroczysta msza święta, Bazylika Wniebowzięcia NMP w Gdańsku
10.00-11.15        Koncert zespołu Ola Cybula & BandWypożyczalnia rowerów gokartów SOPOT
11.15-11.30        Konkursy na scenie

11.30-12.00       CEREMONIA OTWARCIA XXVIII Święta Chleba w Gdańsku


11.30-13.00        Konkurs na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku - przyjmowanie wypieków w namiocie przy scenie
12.00-12.15        KONKURSY na scenie
12.15-12.30        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – wyłonienie spośród publiczności jury konkursu
12.30-13.00        TEATR QFER „Piekarz świętuje turysta smakuje”- konkursy i zabawy
13.15-14.00        Koncert zespołu muzycznego Ola Cybula & Band
14.00-14.45        TEATR QFER „Na gościnie u Piekarzy niech się darzy”- konkursy i zabawy
14.45-15.30        Koncert zespołu muzycznego Ola Cybula & Band
15.30-16.15        TEATR QFER „Piekarz na farmie czyli Zajaczek Bączek”- spektakl dla dzieci i dorosłych
16.10-16.30        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
16.30-16.45        NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
16.45-17.15        Koncert zespołu muzycznego Ola Cybula & Band


Święto Chleba jest organizowane przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku i jest finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.


Program Jarmarku Św. Dominika 2023 w wersji PDF - jest tutaj


Bieg św. Dominika - Program orientacyjny


W 2023 roku odbędzie się 29 już edycja tej międzynarodowej imprezy uznawanej za jedną z najbardziej prestiżowych w swojej klasie. Na starcie staną w różnych kategoriach zarówno biegający rekreacyjnie jak i kwalifikowani amatorzy czy wręcz czołowi zawodowcy. Pobiegną także - towarzysko - VIP-y ze świata biznesu, polityki czy sportu.


W poprzednich latach godzinowy terminarz wydarzenia wyglądał następująco:

godz. 13.15 - Prezentacja Biegów, oprawa muzyczna
godz. 13.35 - Oficjalne otwarcieBieg Św. Dominika Gdańsk
godz. 13.40 - Przygotowanie Prologu "Goń św. Dominika"
godz. 13.50 - Prolog Charytatywny "Goń św. Dominika"
godz. 14.30 - Wyścig "Wózkarzy" KiM PFRON CUP
godz. 15.05 - Bieg Kobiet 5 km LOTTO CUP
godz. 16.10 - Bieg Mężczyzn 5 km ENERGA CUP
godz. 17.20 - Prezentacja Biegu Elity Mężczyzn
godz. 17.30 - Bieg Elity Mężczyzn 10 km LOTOS CUP
                   12 PZLA Mistrzostwa Polski 10 km
godz. 18.25 - muzyka na scenie
godz. 19.00 - Dekoracje Zwycięzców - Scena przy Neptunie

Więcej informacji organizacyjnych - jest tutaj


Jarmark Domikański - wybrane informacje organizacyjne


👉 UWAGA - w 2023 roku, Organizatorzy Jarmarku planują:
• utrzymanie sprawdzonych, zeszłorocznych lokalizacji i stref na ul. Podmłyńskiej i ul. Rajskiej oraz ul. Targ Rybny
• powrót stoisk po rocznej przerwie na ul. Węglarską i ul. Pańską
• przeniesienie stoisk handlowych z remontowanego obecnie Długiego i Rybackiego Pobrzeża - na ul. Grobla IV oraz Podwale Staromiejskie - deptak.


👉 Komunikacja - Park & Ride
Także w tym roku kierowcy i pasażerowie odwiedzający miasto mogą skorzystać z wygodnego parkingu przy Polsat Plus Arena Gdańsk o pojemności 900 miejsc, przyjmującego pojazdy w godz. 9-21 siedem dni w tygodniu (od 1.lipca do 31 sierpnia). Niezależnie od godzin postoju – cena wynosi 30 zł. Bilet parkingowy upoważni do skorzystania z 2 linii autobusowych, które kursować będą co 30 minut. Będą to:

🚍 Linia Jarmarkowa (od 22 lipca do 13 sierpnia) - do Bramy Żuławskiej (czas przejazdu ok. 20 min)
🚍 Wakacyjna Linia Plażowa (od 1 lipca do 31 sierpnia) - do plaży w Brzeźnie


Parking na Targu Węglowym na czas Jarmarku, czyli od 10 lipca do 20 sierpnia, zostanie udostępniony do użytku wyłącznie dla mieszkańców terenu objętego przez Jarmark. Wjazd i parkowanie odbywać się będzie na podstawie ważnego identyfikatora IGM oraz abonamentu parkingowego sektora FGM i identyfikatora MTG.


👉 Dla zapewnienia bezpieczeństwa w czasie trwania imprezy, w obrębie terenu Jarmarku nie można będzie używać ani parkować hulajnóg elektrycznych.
Jedną z widowiskowych atrakcji Jarmarku  jest od kilku lat diabelski młyn 🎡 - ogromne koło widokowe o wysokośDiabelski młyn - koło Widokowe Gdańskci ok. 50 metrów. Ustawione na Wyspie Olowianka urządzenie jest jednym z największych mobilnych kół w Europie. Unikalna lokalizacja młyna umożliwia zobaczenie Gdańska z wyjątkowej perspektywy. Koło widokowe AmberSky posiada 36 klimatyzowanych i ogrzewanych gondol, w tym jedną VIP ze szklaną podłogą.


Standardowa podróż (3 obroty) trwa ok. 15 minut. AmberSky to najbardziej zakręcona atrakcja Gdańska!
Noclegi Gdańsk - są tutaj, Gdańsk Sobieszewo - tutaj, okolice Gdańska - tutaj


Jarmark Bożonarodzeniowy 🎄 w Gdańsku - jest tutaj


Pomorskie atrakcje turystyczne ✯ ✯✯ - są tutaj


Zapraszamy serdecznie na Jarmark Dominikański Gdańsk 2023!