Jarmark Dominikański Gdańsk 2023

  • termin : 22 Lipca 2023 - 13 Sierpnia 2023
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długi Targ
  • www : http://www.mtgsa.pl
logo
A A


Od 22.07.2023 - 13.08.2023 zapraszamy serdecznie do udziału w 763 edycji   Jarmarku św. Dominika 2023. Jest to największa w Polsce i jedna z najwięksOtwarcie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańskuzych w Europie plenerowych imprez handlowo–rozrywkowych. Zlokalizowany w sercu Śródmieścia Jarmark Dominikański, rokrocznie przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz polskich i zagranicznych turystów. Podczas rekordowej edycji Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości, a handlowano na ponad 1100 kramach! To także okazja by zobaczyć postępy w spektakularnej zabudowie Wyspy Spichrzów, która stała się domem m.in dla wielu lokali gastronomicznych.


Jarmark Św. Dominika Gdańsk 2023Tradycja Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku


Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już ponad 760 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Dzięki temu ogromne rzesze wiernych mogły w kJarmark Św Dominika Gdańsk - otwarcieościele uzyskać odpust zupełny (calkowite rozgrzeszenie), a obok, na placu - zadbać o bardziej przyziemne potrzeby. Można było kupić towary i produkty z całego świata, a także nacieszyć się mniej lub bardziej oryginalną rozrywką: pokazami kuglarzy, linoskoczków, egoztycznych zwierząt itp.
Od swojego ustanowienia Jarmark organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień jego patrona - Św. Dominika. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.


Zakon Dominikanów został założony w 1216 roku we Francji przez hiszpańskiego kaznodzieję Dominika Guzmana. W Gdańsku klasztor Dominikanów powstał w 1227 roku z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem samego mistrza – świętego Dominika. To właśnie klasztorowi Dominikanów zawdzięczamy powstanie Jarmarku św. Dominika. Co roku zakonnicy zapraszają do zwiedzania swojej przepięknej świątyni pw. Św. Mikołaja. W tym roku może to być utrudnione ze względu na remont kościoła.Normobaryczna komora tlenowa Trójmiasto


Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe. Początkowo jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na jarmarku można było nabyć czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra, angielskie sukno, hiszpańskie wino, ezgotyczne przyprawy, bursztyny itd.


Istotnym elementem wyróżniającym to wydarzenie była ogromna skala handlu. Towary sprzedawano i kupowano przede wszystkim w ilościach hurtowych. Stąd na sierpniowe Jarmarki Dominikańskie przybywało do Gdańska nawet ok. 400 statków, a interesy załatwiane były w wielu językach. Plac Dominikański bardzo szybko przestał wystarczać i zaczęły poTanie noclegi w Gdańsku z wyżywieniemwstawać inne place targowe, jak chociażby Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny – nazwy te pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano lub jak w przypadku Długiego Targu od jego kształtu. Samo słowo "jarmark" pochodzi z języka niemieckiego i oznacza doroczny targ (Jahrmarkt).


Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.


Symbolem Jarmarku Św. Dominika są kolory - kolory życia - czyli coś co podkreśla różnorodność i bogactwo doznań opartych o:


💚 Odcienie atrakcji - czyli wielu propozycji spędzeniaPrzedproża Jarmarku Gdańsk Ołowianka - strefa ekologiczna wolnego czasu. Nawet niemal tego samego dnia będzie można przeżyć przyjemne chwile aktywnie lub spokojnie, indywidualnie bądź w grupie, podczas koncertu lub imprezy kulturalnej, w trakcie gier i zabaw, siedząc w strefie chilluotu lub wędrując uliczkami Gdańska.
💛 Odcienie gastronomi - barwnej mnogością dań lokalnych i ze świata, eko, bio, wege, slow i swojskich, biesiadnych, tradycyjnych.
💙 Odcienie muzyki - od klasyki do muzyki koncertowej, spacerując między stylami i nastrojami muzycznymi, ciesząc się różnorodnością wykonawców i utworów.
💜 Odcienie propozycji zakupowych - od tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych, artystycznych i użytkowych, poprzez zabytkowe starocie i współczesne pamiątki aż do nowoczesnych rozwiązań  dla domu.
❤️ Odcienie Gdańska - tego dawnego, historycznego i współczesnego, nowoczesnego, który stara się być przyjaznym, zachęcającym miejscem do życia i pracy.


W zeszłym roku działały 4 jarmarkowe strefy:
- Przystanek Radość - miejsce zabaw dla najmłodszych uczestników Jarmarku
- Przystanek Równość - proponujący koncerty, warsztaty i specjalną strefę seniora
- Przystanek Ołowianka pod Żaglami - przestrzeń relaksu i towarzyskich spotkań
- Przystanek Smaków - oaza dla koneserów przysmaków kulinarnych. Ciekawostką zeszłego roku było pojawienie się nowej (i docelowo stałej) atrakcji - figury animatronicznej, wzorowanej na postaci gdańskiego Bówki. Ma ona stać się rozpoznawalnym gospodarzem tego miejsca - na wzór znanego z Jarmarku Bożonarodzeniowego łosia Lucka.


W 2023 roku będą ponownie:


👉 Przystanek Smaków - (Skwer Świętopełka) - miejsce odpoczynku, różnego rodzaju prezentacji, eventów, promocji regionów i oczywiście pyszności z różnych stron świata

👉 Przystanek Ołowianka - (Wyspa Ołowianka) - miejsce chilloutu przy akopaniamencie dobrej muzyki, z dodatkiem wieczornego kina oraz jazzowymi koncertami.


👉 Przystanek Równość - (Skwer Heweliusza i ul. Rajska) - miejsce swobody, relaksu i przyjemnej edukacji, gdzie oprócz warsztatów posłuchamy operetek, karaoke i muzyki ludowej z setami DJ-ów. Na Przystanku są 3 dedykowane strefy:
 - Strefa Młodych
 - Strefa Seniora
 - Strefa Warszatowa


C.D.N.


.........................................................................................................................................


Tak było w zeszłym roku ....


Program Jarmarku Św. Dominika (orientacyjny)


(podane niżej informacje mają charakter poglądowy i mogą ulec zmianie)


Ceremonia Otwarcia - sobota

godz. 12.00 - Ceremonia przekazanie Klucza do Bram Miasta (przedproże Dworu Artusa). Uroczyste otwarcie poprzedzi odegranie hejnału Jarmarku Dominikańskiego. Utwór ten, specjalnie skomponowany na tę okazję liczy sobie tyle nut, ile lat ma Jarmark. W 2023 roku będzie miał 763 nuty. Hejnał zostanie wykonany w tym roku przez 16 trębaczy i z udziałem carillonu.
Po ceremonii wyruszy Parada Otwarcia Jarmarku Św. Dominika, która przejdzie jarmarkowymi uliczkami.


Goście Jarmarku będą mogli ponownie spotkać barwne postacie odgrywające scenki rodzajowe i popisujące  się  swoim  kunsztem:
- Złotego  Hermesa  (patrona  kupców)
- Karmazynowego Koguta (symbol jarmarku),
- postacie alegoryczne, 
- błazenki, kuglarzy, żonglerów,
- grupy rekonstrukcyjne Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska, Patrycjuszki.


c.dn.


Niedziela


Tradycyjnie pierwszym wydarzeniem po otwarciu Jarmarku jest -  Święto Chleba 🍞 któremu towarzyszą 2 konkursy:


🏆 Konkurs na NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU - dla każdego, kto upiecz chleb (np. w domu) i przyniesie go ze sobą w niedzielę! Regulamin oraz szczegóły dostępne na stronie Jarmarku. Nagrody sponsoruje Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku. Przyjmowanie zgłoszeń w godz. 11.30 - 13.00.
🏆 Konkurs na SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA - to z kolei konkurs dedykowany dla piekarni i cukierni biorących udział w Jarmarku. Smakołyki przygotowują specjaliści, a Jurorem może zostać każdy uczestników. Przyjmowanie zgłoszeń w godz. 10.00 - 12.00.


UWAGA - Święto odbędzie się w nowej lokalizacji - na Targu Rybnym


Program Święta Chleba 🍞 


10.00-11.00        uroczysta msza święta, Bazylika Wniebowzięcia NMP w Gdańsku
10.00-18.00        TEATR QFER – konkursy i zabawy dla dzieciWypożyczalnia rowerów gokartów SOPOT
10.00-18.00        PORADY ekspertów, technologów żywności i dietetyków
10.00-11.15        Koncert zespołu muzycznego Rock & Rollersi
11.15-11.30        KONKURSY na scenie
11.30-12.00       CEREMONIA OTWARCIA XXV Święta Chleba w Gdańsku
12.00-12.15        KONKURSY na scenie
12.15-12.30        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – wyłonienie spośród publiczności jury konkursu
13.30-14.30        Koncert zespołu muzycznego Rock & Rollersi
14.30-15.20        TEATR QFER „Radość tryska, nikt nie ziewa, lud świętuje Święto Chleba”- konkursy i zabawy
15.20-16.20        Koncert zespołu muzycznego Rock & Rollersi
16.20-17.00        TEATR QFER „Piekarzy czy ci nie żal...”- konkursy i zabawy
17.00-17.15        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
17.15-17.30        NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
17.30-18.00        Koncert zespołu muzycznego Rock & Rollersi


Święto Chleba jest organizowane przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku i jest finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.


Pełny program Jarmarku Św. Dominika - wkrótce....


Bieg św. Dominika - Program orientacyjny


W 2023 roku odbędzie się 29 już edycja tej międzynarodowej imprezy uznawanej za jedną z najbardziej prestiżowych w swojej klasie. Na starcie staną w różnych kategoriach zarówno biegający rekreacyjnie jak i kwalifikowani amatorzy czy wręcz czołowi zawodowcy. Pobiegną także - towarzysko - VIP-y ze świata biznesu, polityki czy sportu.


W poprzednich latach godzinowy terminarz wydarzenia wyglądał następująco:

godz. 13.15 - Prezentacja Biegów, oprawa muzyczna
godz. 13.35 - Oficjalne otwarcieBieg Św. Dominika Gdańsk
godz. 13.40 - Przygotowanie Prologu "Goń św. Dominika"
godz. 13.50 - Prolog Charytatywny "Goń św. Dominika"
godz. 14.30 - Wyścig "Wózkarzy" KiM PFRON CUP
godz. 15.05 - Bieg Kobiet 5 km LOTTO CUP
godz. 16.10 - Bieg Mężczyzn 5 km ENERGA CUP
godz. 17.20 - Prezentacja Biegu Elity Mężczyzn
godz. 17.30 - Bieg Elity Mężczyzn 10 km LOTOS CUP
                   12 PZLA Mistrzostwa Polski 10 km
godz. 18.25 - muzyka na scenie
godz. 19.00 - Dekoracje Zwycięzców - Scena przy Neptunie

Mapa biegu - wkrótce...
Więcej informacji organizacyjnych - jest tutaj


Jarmark Domikański - wybrane informacje organizacyjne


👉 UWAGA - w 2023 roku, Organizatorzy Jarmarku planują:
• utrzymanie sprawdzonych, zeszłorocznych lokalizacji i stref na ul. Podmłyńskiej i ul. Rajskiej oraz ul. Targ Rybny
• powrót stoisk po rocznej przerwie na ul. Węglarską i ul. Pańską
• przeniesienie stoisk handlowych z remontowanego obecnie Długiego i Rybackiego Pobrzeża - na ul. Grobla IV oraz Podwale Staromiejskie - deptak.


👉 Komunikacja - Park & Ride
Wszyscy zainteresowani Jarmarkiem będą mogli zostawić swój samochód na pojemnym parkingu P3 przy Polsat Plus Arena Gdańsk lub położonym obok parkingu AmberExpo i dojechać na miejsce specjalnym, bezpłatnym autobusem.
Opłata za parking czynny w godz. 9 - 21 wynosiła w zeszłym roku 20 zł/cały dzień.

Odjazdy co 30 minut, czas przejazdu - to zaledwie ok. 20 minut (w zeszłym roku).


👉 Stoiska wystawców staną tylko po jednej stronie ulic objętych Jarmarkiem. Zgodnie z wcześnijszymi zapowiedziami Organizatora, takie rozwiązanie, sprzyjające spacerującym i sprzedawcom, będzie przyjęte już na stałe.
Jedną z widowiskowych atrakcji Jarmarku  jest od kilku lat diabelski młyn 🎡 - ogromne koło widokowe o wysokośDiabelski młyn - koło Widokowe Gdańskci ok. 50 metrów. Ustawione na Wyspie Olowianka urządzenie jest jednym z największych mobilnych kół w Europie. Unikalna lokalizacja młyna umożliwia zobaczenie Gdańska z wyjątkowej perspektywy. Koło widokowe AmberSky posiada 36 klimatyzowanych i ogrzewanych gondol, w tym jedną VIP ze szklaną podłogą.


Standardowa podróż (3 obroty) trwa ok. 15 minut. AmberSky to najbardziej zakręcona atrakcja Gdańska!
Noclegi Gdańsk - są tutaj, Gdańsk Sobieszewo - tutaj, okolice Gdańska - tutaj


Jarmark Bożonarodzeniowy 🎄 w Gdańsku - jest tutaj


Pomorskie atrakcje turystyczne ✯ ✯✯ - są tutaj


Zapraszamy serdecznie na Jarmark Dominikański Gdańsk 2023!