Jarmark Dominikański Gdańsk 2019

  • termin : 27 Lipca 2019 - 18 Sierpnia 2019
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długi Targ
  • www : http://www.mtgsa.pl
logo
A A

Od 27.07.2019 - 18.08.2019 zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej edycji gwarnego Jarmarku św. Dominika 2019. Jest to największa w Polsce i jedna z największych w Europie plenerowych imprez handlowo – rozrywkowych. Zlokalizowany w sercu Starego Miasta Jarmark Dominikański, rokrocznie przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz polskich i zagranicznych turystów. W ubiegłym roku Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości, a handlowano na ponad 1100 kramach!


Codziennie przez trzy tygodnie, na kilku scenach, realizowany będzie wielogodzinny, różnorodny program rozrywkowy towarzyszący części handlowej.  Są to koncerty, pokazy sztucznych ogni, kostiumowe spektakle, parady, festiwale, konkursy oraz inne wydarzenia cieszące widzów dużych i małych niezależnie od kraju pochodzenia.


Przechodniów intrygują także uliczni artyści pokazujący swoje niesamowite często zdolności artystyczne.


Jarmark wnosi w przestrzeń publiczną niecodzienne elementy. Pojawią się np. 2 wyjątkowe ławki:  Koławka i Ławkoło, które dają do wyboru siedzącemu (lub siedzącym):
- relaksujący szum morza
- inspirujące dźwięki jarmarku


Turystów odwiedzających Gdańsk z okazji Jarmarku zapraszamy przy okazji do spaceru po Wyspie Spichrzów, na której są już otwierane nowe hotele i lokale (w ramach nowej zabudowy).


Jedną z widowiskowych atrakcji Jarmarku  jest od pięciu lat diabelski młyn - ogromne koło widokowe o wysokośDiabelski młyn - koło Widokowe Gdańskci ok. 50 metrów. Ustawione na Wyspie Olowianka urządzenie jest jednym z największych mobilnych kół w Europie. Unikalna lokalizacja młyna umożliwia zobaczenie Gdańska z wyjątkowej perspektywy. Koło widokowe AmberSky posiada 36 klimatyzowanych i ogrzewanych gondol, w tym jedną VIP ze szklaną podłogą.


Standardowa podróż (3 obroty) trwa ok. 15 minut i kosztuje ok. 25 zł od osoby (bilet normalny) i 15 zł dla osób o wzroście poniżej 140 cm.


Tradycja Jarmarku Dominikańskiego


Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już ponad 760 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Dzięki temu ogromne rzesze wiernych mogły w kościele uzyskać odpust zupełny (calkowite rozgrzeszenie), a obok, na placu - zadbać o bardziej przyziemne potrzeby. Można było kupić towary i produkty z całego świata, a także nacieszyć się mniej lub bardziej oryginalną rozrywką: pokazami kuglarzy, linoskoczków, egoztycznych zwierząt itp.
Od swojego ustanowienia Jarmark organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień jego patrona - Św. Dominika. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.


Jarmark Św Dominika Gdańsk - otwarcieZakon Dominikanów został założony w 1216 roku we Francji przez hiszpańskiego kaznodzieję Dominika Guzmana. W Gdańsku klasztor Dominikanów powstał w 1227 roku z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem samego mistrza – świętego Dominika. To właśnie klasztorowi Dominikanów zawdzięczamy powstanie Jarmarku św. Dominika. Co roku zakonnicy zapraszają do zwiedzania swojej przepięknej świątyni pw. Św. Mikołaja. W tym roku może to być utrudnione ze względu na remont kościoła.


Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe. Początkowo jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na jarmarku można było nabyć czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra, angielskie sukno, hiszpańskie wino, ezgotyczne przyprawy, bursztyny itd.


Istotnym elementem wyróżniającym to wydarzenie była ogromna skala handlu. Towary sprzedawano i kupowano przede wszystkim w ilościach hurtowych. Stąd na sierpniowe Jarmarki Dominikańskie przybywało do Gdańska nawet ok. 400 statków, a interesy załatwiane były w wielu językach. Plac Dominikański bardzo szybko przestał wystarczać i zaczęły powstawać inne place targowe, jak chociażby Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny – nazwy te pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano lub jak w przypadku Długiego Targu od jego kształtu. Samo słowo "jarmark" pochodzi z języka niemieckiego i oznacza doroczny targ (Jahrmarkt).


Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.Tani hostel Gdańsk noclegi
Jarmark Św. Dominika w Gdańsku jest dla:

• dla aktywnych (gra miejska)
• dla nostalgików (monidła, wpisy, certyfikaty)
• dla punktualnych (ratuszowy trębacz)
• dla rachmistrzów (15 Brama Gdańska zlicza gości)
• dla samotnych (drzewo poznania)
• dla terminatorów (pokazy kucia żelaza)
• dla turystów (okolicznościowa kartka pocztowa)
• dla ukojenia zmysłów (strefa relaksu)
• dla zaczytanych (ruchoma biblioteka)
• dla zakochanych (romantyczne miejsca)
• dla zakręconych (koło widokowe)

  Pomysły na długi weekend majowy 2019 - są tutaj   lub   długi weekend czerwcowy 2019 - tutaj
 


Tak było w 2018 roku:


W 2018 na Jarmarku pojawią się wystawcy z kilkunastu krajów świata, takich jak: Austria, Białoruś, Estonia, Francja, Hiszpania, Indie, Irlandia, Litwa, Niemcy, Polska Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.


Oto kilka nowości:


 Wyspa Spichrzów - tutaj pojawi się część wydarzeń oraz stoisk Jarmarku (na ul. Stągiewnej). Dotarcie do Wyspy ułatwia nowa atrakcja turystyczna - zwodzona kładka na Motławą.


 Karuzela Gdańska - została zbudowana na specjalne zamówienie (na wzór wenecki) we Włoszech. Włoscy rzemieślnicy przyozdobili ją ręcznie malowanymi, ruchomymi rzeźbami m.in koni i rydwanów. Te ostatnie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szczególnie wyróżniającą się figurą jest lew - symbol Gdańska.


Pierwszych 100 pasażerów karuzeli (od godz. 10, 28 lipca 2018) zakręci się bezpłatnie! O godz. 17.30, 18.30, 19.30 zobaczymy wyjątkowe pokazy tańca na karuzeli, a w godz. 16 - 20 będą  trwały zabawy, animacje i konkursy z nagrodami dla dzieci.


 Pokaz laserowy - zastąpi dotychczasowe sztuczne ognie. Pokazy fajerwerków wiążą się niestety z nieoczekiwanym, szczególnie dla zwierząt, hałasem. Stąd nowa, widowiskowa formuła prezentacji wizualnych atrakcji wzbogaconych dynamiczną muzyką.


Plan Jarmarku 2018 - jest tutaj


 PROGRAM Jarmarku Św. Dominika 2018  


sobota, 28 lipca 2018
12.00 - Ceremonia Otwarcia Jarmarku św. Dominika (Dwór Artusa)
16.00 - 20.00 - Wielkie Otwarcie Karuzeli Gdańskiej (Targ Rybny)
20.00 - Mery Spolsky (Maria Żak) - koncert (Targ Węglowy) Więcej o piosenkarce - jest tutaj
21.30 - Koncert Otwarcia - Natalia Nykiel (Targ Węglowy).


W ceremonii otwarcia Jarmarku wezmą udział muzycy oraz aktorzy teatralni przebrani za charakterystyczne postacie. Na czas jarmarku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uroczyście przekaże kupcom symboliczne klucze do bram miasta.

Ceremonię otworzy 16 trębaczy wygrywających specjalny hejnał. Utwór liczy tyle nut, ile lat trwa jarmark – w tym roku 758. Stąd co roku hejnał wydłuża się o jedną nutkę. Muzykom będzie towarzyszyć carillon z Ratusza Głównego Miasta.
Efektownym elementem ceremonii jest tradycyjna, kolorowa parada, która przejdzie Długim Targiem i ulicą Długą w kierunku Złotej Bramy. Tam właśnie spotkamy m.in Hermesa, Neptuna, biało-złote alegorie oraz karmazynowego koguta – symbol Jarmarku.

niedziela, 29 lipca 2018
10.00 - 18.00 - XXIII Święto Chleba (Długi Targ)
13.00 - Uroczysta Msza Święta (Kościół Św. Mikołaja)
13.00 - 16.00 - Sieciaki na wakacjach - festyn (Plac Kobzdeja)
14.30 - Koncerty organowe (Kościół Św. Mikołaja)
21.00 - Pola Rise (Paulina Miłosz) - koncert (Targ Węglowy)

poniedziałek, 30 lipca 2018
20.00 - Koncerty organowe (Kościół Św. Mikołaja)

wtorek, 31 lipca 2018
20.00 - Koncerty pod Gwiazdami - jazz, folk/etno/world (Plac Kobzdeja)

środa, 1 sierpnia 2018
14.00 - 17.00 - Bajkowisko - warsztaty (Plac Kobzdeja)
20.00 - Koncerty pod Gwiazdami - jazz, folk/etno /world (Plac Kobzdeja)

czwartek, 2 sierpnia 2018
14.00 - 17.00 - Bajkowisko - warsztaty (Plac Kobzdeja)
14.00 - 21.00 - Święto Kociewia (Targ Węglowy)

piątek, 3 sierpnia 2018
14.00 - 17.00 - Bajkowisko - warsztaty (Plac Kobzdeja)
21.00 - The Dumplings - koncert - muzyka elektroniczna (Targ Węglowy)

sobota, 4 sierpnia 2018
10.00 - 15.00  - Zbiórka krwi Motoserce (Targ Węglowy)
14.00 - 17.00 - Bajkowisko - warsztaty (Plac Kobzdeja)
15.00 - 19.00 - 25. Międzynarodowy Bieg Św. Dominika 2018 (Targ Węglowy)
21.00 - Bovska (Magda Grabowska - Wacławek) - koncert - muzyka alternatywna (Targ Węglowy)

niedziela, 5 sierpnia 2018
10.00 - 17.00 - Uczta Neptuna - pokaz, warsztaty (Długi Targ)
14.00 - 17.00 - Bajkowisko - warsztaty (Plac Kobzdeja)
14.30 - Koncerty organowe (Kościół Św. Mikołaja)
19.00, 21.00 - Paul Maassen - koncert carillonowy -muzyka poważna, jazz (Targ Węglowy)


poniedziałek, 6 sierpnia 2018
Ceremonia Otwarcia Lechia Tennis Cup Gdańsk
17.30 - parada zawodników na trasie od Zielonej Bramy do Złotej Bramy
18.00 - ceremonia otwarcia turnieju głównego na Placu KobzdejaBieg Św. Dominika Gdańsk


wtorek - niedziela 7 – 12 sierpnia 2018
10.00 - 20.00 Spotkania z polskim designem. Wydarzenia dla miłośników nowoczesnego wzornictwa i poszukiwaczy nieoczywistych rozwiązań (Długi Targ)


poniedziałek, 13 sierpnia 2018
15.00 - 18.00 - Puchar Polski STRONG MAN w Parach (Targ Węglowy)
Zawody odbędą się w  6 konkurencjach,  m.in: lektyka, przeciąganie auta, uścisk Herkulesa, wyciskanie platformy na barki, a także konkurencje łączone. Przewidziano także pokazy i konkurencje dla publiczności.


środa, 15 sierpnia
11.00 - 17.00 Biała Wielkopolska - promocja Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej. Wyróboznaczonej Certyfikatem UE jako regionalny produkt chroniony jest oznaczony Certyfikatem UE. W ramach wydarzenia odbedą się pokazy kulinarne, warsztaty oraz degustacje.Dobre Tanie Taxi Gdańsk Trójmiasto


XXIII Święto Chleba - W trakcie imprezy odbędzie się tradycyjny konkurs z nagrodami dla publiczności na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku. Współzawodniczyć będą także piekarnie i cukiernie - na polu galanterii cukierniczej i piekarskiej.
Święto Chleba jest okazją do degustacji ciast i pieczywa, a także konsultacji dietetycznych.


■ Międzynarodowy Bieg Św. Dominika - to już 25 edycja imprezy, która otrzymała ostatnio nominację do nagrody im. Tomasza Hopfera - jako Impreza Roku - w kategorii Bieg 5-10-15 kilometrów.
Uczestnikom tego prestizowego wydarzenia sportowego będzie kibicować blisko 30 tysięcy widzów zgromadzonych wśród maloniczych kamieniczek starego Gdańska.
Rejestracja oraz informacje o atrakcyjnych nagrodach - są tutaj
Noclegi Gdańsk - są tutaj, Gdańsk Sobieszewo - tutaj, okolice Gdańska - tutaj


Długi Targ na mapie Google - jest tutaj


Atrakcje turystyczne - są tutaj


Zapraszamy serdecznie na Jarmark Dominikański Gdańsk 2019!