Jarmark Dominikański Gdańsk 2020

  • termin : 25 Lipca 2020 - 16 Sierpnia 2020
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długi Targ
  • www : http://www.mtgsa.pl
logo
A A

Od 25.07.2020 - 16.08.2020 zapraszamy serdecznie do udziału w jubileuszowej 760 edycji   Jarmarku św. Dominika 2020. Jest to największa w Polsce i jedna z największych w Europie plenerowych imprez handlowo–rozrywkowych. Zlokalizowany w sercu Starego Miasta Jarmark Dominikański, rokrocznie przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz polskich i zagranicznych turystów. W ubiegłym roku Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości, a handlowano na ponad 1100 kramach!Bieg Św. Dominika Gdańsk


Codziennie przez trzy tygodnie, na kilku scenach, realizowany będzie wielogodzinny, różnorodny program rozrywkowy towarzyszący części handlowej.  Są to koncerty, pokazy sztucznych ogni, kostiumowe spektakle, parady, festiwale, konkursy oraz inne wydarzenia cieszące widzów dużych i małych niezależnie od kraju pochodzenia.


Przechodniów intrygują także uliczni artyści pokazujący swoje niesamowite często zdolności artystyczne.


Wśród nowinek 2020 - druga ruchoma kładka na Motławie! Obrotowa konstrukcja łączy Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów, na której otwierają się kolejne hotele i lokale gastronomiczne.


Tradycja Jarmarku Dominikańskiego


Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już ponad 760 lat. Został on ustanowionDobre Tanie Taxi Gdańsk Trójmiastoy bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Dzięki temu ogromne rzesze wiernych mogły w kościele uzyskać odpust zupełny (calkowite rozgrzeszenie), a obok, na placu - zadbać o bardziej przyziemne potrzeby. Można było kupić towary i produkty z całego świata, a także nacieszyć się mniej lub bardziej oryginalną rozrywką: pokazami kuglarzy, linoskoczków, egoztycznych zwierząt itp.
Od swojego ustanowienia Jarmark organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień jego patrona - Św. Dominika. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.


Jarmark Św Dominika Gdańsk - otwarcieZakon Dominikanów został założony w 1216 roku we Francji przez hiszpańskiego kaznodzieję Dominika Guzmana. W Gdańsku klasztor Dominikanów powstał w 1227 roku z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem samego mistrza – świętego Dominika. To właśnie klasztorowi Dominikanów zawdzięczamy powstanie Jarmarku św. Dominika. Co roku zakonnicy zapraszają do zwiedzania swojej przepięknej świątyni pw. Św. Mikołaja. W tym roku może to być utrudnione ze względu na remont kościoła.


Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe. Początkowo jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na jarmarku można było nabyć czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra, angielskie sukno, hiszpańskie wino, ezgotyczne przyprawy, bursztyny itd.


Istotnym elementem wyróżniającym to wydarzenie była ogromna skala handlu. Towary sprzedawano i kupowano przede wszystkim w ilościach hurtowych. Stąd na sierpniowe Jarmarki Dominikańskie przybywało do Gdańska nawet ok. 400 statków, a interesy załatwiane były w wielu językach. Plac Dominikański bardzo szybko przestał wystarczać i zaczęły powstawać inne place targowe, jak chociażby Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny – nazwy te pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano lub jak w przypadku Długiego Targu od jego kształtu. Samo słowo "jarmark" pochodzi z języka niemieckiego i oznacza doroczny targ (Jahrmarkt).


Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.


......................................................................................................


 


Tak było w zeszłym roku ...


Nowości 2019


Przedproża Jarmarku Św. Dominika - już od 15 czerwca 2019 - to specjalny program wprowadzający w rozrywkowy klimat tego wydarzenia. Obejmuje on 4 strefy uruchomione na Wyspie Ołowianka:

Strefa kulinarna - 240 m2 powierzchni, 14 stoisk, produkty i dania kuchni azjatyckiej, francuskiej i hiszpańskiej oraz liczne piwa rzemieślnicze. Strefa jest czynna codziennie w godz. 10.00 - 22.00, aż do 23 sierpnia - 5 dni dłużej niż sam Jarmark. Atrakcyjnym urozmaiceniem będą kulinarne wydarzenia tematyczne z udziałem znanego kucharza i dziennikarza kulinarnego - Tomasza Jakubiaka.

Strefa sportowo-rekreacyjna -  zajęcia zumby, jogi

Strefa artystyczna - koncerty promenadowe organizowane przez Polską Filharmo
nię Bałtycką (muzyka klasyczna, folklor, jazz). W wersji bardziej klasycznej w sali koncertowej, w wersji bardziej swobodnej - na scenie letniej.

Przedproża Jarmarku Gdańsk Ołowianka - strefa ekologicznaStrefa ekologiczna - 400 m2 obszaru zagospodarowanego w stylu pop up garden. Znajdziemy tu m.in konstrukcyjne drzewo modrzewiowe, trawę i piasek plażowy do chodzenia boso oraz zielony pokój z grabowego żywopłotu.


★ Turystów odwiedzających Gdańsk z okazji Jarmarku zapraszamy przy okazji do spaceru po Wyspie Spichrzów, na której są już otwierane nowe hotele i lokale (w ramach nowej zabudowy). Szczególnym powodzeniem cieszy się Słony Spichlerz - miejsce, w którym można skorzystać z oferty aż 9 różnych restauracji.


★ Kolejną nowinką na otwarcie Jarmarku miała być obrotowa kładka Św. Ducha łącząca Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów na wysokości gdańskiego Żurawia. Niestety zły stan stuletniego nabrzeża wymusił przesunięcie uruchomienia tej przeprawy na wrzesień br. Kładka, obracana na wysokości ok. 1,5 metra nad lustrem wody,  będzie miała 57 m długości oraz 4,5 m szerokości.


★ Rok 2019 niesie ze sobą zmianę lokalizacji Targu Perskiego (najważniejsza część handlowa Jarmarku), który zostanie przeniesiony z Podwala Staromiejskiego na ul. Długi Ogrody - tutaj


Kulinarne przystanki Jarmarku - STACJE KUCHNIE ŚWIATA - w liczbie 6, to miejsca stworzone z myślą o jedzeniu w swobodnej atmosferze, na świeżym powietrzu, z różnymi smakami do wyboru:
  - na słodko lub na słono
  - na ciepło lub na zimno
  - regionalnie lub orientalnie


 Największe Magic Show w Polsce - Gdańsk - 17 sierpnia, godz.20!


Plan Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku


PLAN JARMARKU ŚW. DOMINIKA GDAŃSK 2019


Program Jarmarku Św. Dominika - jest tutaj


Więcej szczegółów pierwszych dni Jarmarku - jest tutaj


Jedną z widowiskowych atrakcji Jarmarku  jest od pięciu lat diabelski młyn 🎡 - ogromne koło widokowe o wysokośDiabelski młyn - koło Widokowe Gdańskci ok. 50 metrów. Ustawione na Wyspie Olowianka urządzenie jest jednym z największych mobilnych kół w Europie. Unikalna lokalizacja młyna umożliwia zobaczenie Gdańska z wyjątkowej perspektywy. Koło widokowe AmberSky posiada 36 klimatyzowanych i ogrzewanych gondol, w tym jedną VIP ze szklaną podłogą.


Standardowa podróż (3 obroty) trwa ok. 15 minut i kosztuje ok. 25 zł od osoby (bilet normalny) i 15 zł dla osób o wzroście poniżej 140 cm.


Jarmark Św. Dominika w Gdańsku jest dla:

• dla aktywnych (gra miejska)
• dla nostalgików (monidła, wpisy, certyfikaty)
• dla punktualnych (ratuszowy trębacz)
• dla rachmistrzów (15 Brama Gdańska zlicza gości)
• dla samotnych (drzewo poznania)
• dla terminatorów (pokazy kucia żelaza)
• dla turystów (okolicznościowa kartka pocztowa)
• dla ukojenia zmysłów (strefa relaksu)
• dla zaczytanych (ruchoma biblioteka)
• dla zakochanych (romantyczne miejsca)
• dla zakręconych (koło widokowe)

 PROGRAM Jarmarku Św. Dominika 2019 


27 lipca sobota
12.00 - Ceremonia Otwarcia Jarmarku św. Dominika (Dwór Artusa)
W ceremonii otwarcia Jarmarku wezmą udział muzycy oraz aktorzy teatralni przebrani za charakterystyczne postacie. Na czas jarmarku prezydent Gdańska uroczyście przekaże kupcom symboliczne klucze do bram miasta.

Ceremonię otworzy 16 trębaczy Otwarcie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańskuwygrywających specjalny hejnał. Utwór liczy tyle nut, ile lat trwa jarmark – w tym roku 759. Stąd co roku hejnał wydłuża się o jedną nutkę. Muzykom będzie towarzyszyć carillon z Ratusza Głównego Miasta.
Efektownym elementem ceremonii jest tradycyjna, kolorowa parada, która przejdzie Długim Targiem i ulicą Długą w kierunku Złotej Bramy. Tam właśnie spotkamy m.in Hermesa, Neptuna, biało-złote alegorie oraz karmazynowego koguta – symbol Jarmarku.


28 lipca 2019 niedziela
Gdańskie Święto Chleba (godz. 10-18)
Prezentacje, degustacje pieczywa i ciast porady ekspertów, technologów, mistrzów piekar
skich i dietetyków. Konkurs dla amatorów na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku (zgłoszenia 28.07. w godz.11-13). Wypieku (zgłoszenia 28.07. w godz.11-13) Animacje dla dzieci, zabawy, konkursy, Teatr Qufer, przebojepolskie i zagraniczne w wykonaniu zespołu Remaband.


...


15 sierpnia 2019  czwartek

FISHMARKT 2019 - Targ Rybny
  O godz. 12 wystartuje wyjątkowe święto inspirowane wielowiekową

  tradycją targów rybnych w Gdańsku. Rybne pyszności, stoiska,
  kilkanaście zrekonstruowanych łodzi, inscenizacja przemarszu
  ludzi morza z darami do Ratusza, warsztaty, pokazy kulinarne.

Bajkowisko - Scena Pod  Kuferkiem - Plac Kobzdeja
Tani hostel Gdańsk noclegi
  Akademia Szczęśliwych Mikrusów (godz. 14-17) zaprasza na:
  przedstawienia, zabawy muzyczne, plastyczne, teatralne itd.
 - godz. 14 - 14.20 Hyde Park
 - godz. 14.20 - 15.30 Alma Mater
 - godz. 15.30 - 16 Warsztaty słuchania Opowiadaczy Łowców Słów
 - godz. 16 - 17 "Drogowy zawrót głowy" - Furtka Teatralna

Koncerty plenerowe carillonów na wieżach:
  • Kościół św. Katarzyny (godz. 17.30 - 18.00)
  • Kościół św. Jana (godz. 18.45 - 19.10)
  • Ratusz Głównego Miasta (godz. 20.00 - 20.30)
Przejściom pomiędzy wieżami będą towarzyszyć rekonstruktorzy
przebrani  w mieszczańskie stroje z XVIII wieku.

Stacja Soul & Jazz - Park Świętopełka
  Koncert Odet (godz. 20 - 21.30)
  Humor, pastisz, eksperyment, zawadiackie teksty

Noc Gospelowa - Plac Kobzdeja
  John Tilery & Gospel Sacrifice (od godz. 20)
  Oryginalne - i nagradzane - aranżacje muzyki gospel.


16 sierpnia 2019  piątek

Koncert carillonowy - Wieża Kościoła Św. Katarzyny
Tanie noclegi w Gdańsku z wyżywieniem 
  Początek o godz. 21. Zagra Frank Steijns (Holandia)
  Występ zakończy wykonanie zsynchronizowane na żywo
  z pokazem Fontanny Heweliusza. Publiczność zapraszamy
  na skwer przy fontannie lub do ogrodu oo. Karmelitów.


17 sierpnia 2019  sobota

Koncert carillonowy - Wieża Ratusza Głównego Miasta
  Początek o godz. 12.05. Zagra Frank Steijns (Holandia)
 
Największe Magic Show w Polsce - Gdańsk godz.20!
  Autorskie, unikalne widowisko Marcina Muszyńskiego,
  który przeniesie publiczność w świat fantazji i baśni.
  Pokazy Dużej Iluzji, program kabaretowy, Latający Fortepian!


18 sierpnia 2019  niedziela

Ceremonia zakończenia - Przedproże Dworu Artusa
  Rozpoczęcie wydarzenia o godz. 16. Mistrz Ceremoni  opowie o Jarmarku,
  a trębacze odegrają hejnał Jarmarku. Zostaną wręczone nagrody Grand Prix.
  W stronę publiczności polecą kolorowe poduszki.

Zakończenie Gdańskiego Lata Muzycznego
  Zapraszamy  o godz. 21.30 na Wyspę Ołowiankę!


Stacja KINO - seanse plenerowe + małe sztuczki

Zapraszamy na Wyspę Ołowiankę, gdzie odbędą się projekcje filmowe pod gołym niebem (od godziny 21.30) poprzedzone cyrkowymi sztuczkami i zabawą. Od godz. 20.30 pokazy magii, pantonimy, klaunady - w luźnej atmosferze i bliskim kontakcie z publicznością.

27 lipca - sobota - film pt. Molly's Game - Gra o wszystko.
                         Dramat biograficzny, 15+, 140 min
28 lipca - niedziela - film pt. Boska Florence
                         Dramat biograficzny, komedia, 12+, 110 min
2 sierpnia - piątek - film pt. Dzikie historie
                         Czarna komedia, 12+, 122 min
3 sierpnia - sobota - film pt. La La Land
                          Musical, romans, 15+, 126 min
4 sierpnia - niedziela - film pt. Za jakie grzechy dobry Boże
                          Komedia, 16+, 97 min.
11 sierpnia - niedziela - film pt. Alicja w Krainie Czarów
                          Fantasy, przygodowy, niemy, 52 min
15 sierpnia - czwartek - film pt. Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie
                          Dramat, komedia, 16+, 97 min


 


XXIII Święto Chleba - W trakcie imprezy odbędzie się tradycyjny konkurs z nagrodami dla publiczności na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku. Współzawodniczyć będą także piekarnie i cukiernie - na polu galanterii cukierniczej i piekarskiej.
Święto Chleba jest okazją do degustacji ciast i pieczywa, a także konsultacji dietetycznych.


■ Międzynarodowy Bieg Św. Dominika - to już 25 edycja imprezy, która otrzymała ostatnio nominację do nagrody im. Tomasza Hopfera - jako Impreza Roku - w kategorii Bieg 5-10-15 kilometrów.
Uczestnikom tego prestizowego wydarzenia sportowego będzie kibicować blisko 30 tysięcy widzów zgromadzonych wśród maloniczych kamieniczek starego Gdańska.
Rejestracja oraz informacje o atrakcyjnych nagrodach - są tutaj

UWAGA - obecność Jarmarku na ulicach Gdańska wymusza zmiany w organizacji ruchu na terenie imprezy oraz na przyległych ulicach. Część z nich zacznie obowiązywać już od 15 lipca, część od 18 lipca, aż do końca Jarmarku lub do końca sierpnia. Szczegóły dotyczące zmian oraz wprowadzonych ograniczeń (np. wjazdu, parkowania itp.) znajdują się tutaj


UWAGA - w dniach 2 - 18 sierpnia 2019 będzie działać specjalna linia sezonowa nr 600 z historycznymi autobusami Ikarus 260 (dni powszednie) oraz Jelcz 043 - tzw. Ogórek (soboty, niedziele i święta). Obowiązują bilety zwykłe (kasownik mobilny przy kierowcy) oraz ważne bilety okresowe. Trasa: Dworzec Główny - Hucisko - Podwale Staromiejskie - Stara Stocznia - Wałowa - Rybaki Górne - Popiełuszki - Błędnik - Dworzec Główny. Plan trasy i przystanki - są tutaj


UWAGA - kolejowe Przewozy Regionalne są oficjalnym Przewoźnikiem Jarmarku Dominikańskiego 2019. Z tej okazji przygotowały specjalny mini bilet turystyczny ważny w pociągach Regio. Pozwala on na wielkrotne przejazdy w okresie od piątku godz. 18 do poniedziałku godz. 6. Więcej...
Noclegi Gdańsk - są tutaj, Gdańsk Sobieszewo - tutaj, okolice Gdańska - tutaj


Atrakcje turystyczne - są tutaj


Zapraszamy serdecznie na Jarmark Dominikański Gdańsk 2020!