Jarmark Dominikański Gdańsk 2022

  • termin : 23 Lipca 2022 - 14 Sierpnia 2022
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długi Targ
  • www : http://www.mtgsa.pl
logo
A A

Od 23.07.2022 - 14.08.2022 zapraszamy serdecznie do udziału w 762 edycji   Jarmarku św. Dominika 2022. Jest to największa w Polsce i jedna z najwięksOtwarcie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańskuzych w Europie plenerowych imprez handlowo–rozrywkowych. Zlokalizowany w sercu Starego Miasta Jarmark Dominikański, rokrocznie przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz polskich i zagranicznych turystów. W 2019 roku Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości, a handlowano na ponad 1100 kramach!


Jarmark Św. Dominika Gdańsk - nowe logo by Agata Setlak


Tradycja Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku


Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już ponad 760 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Dzięki temu ogromne rzesze wiernych mogły w kJarmark Św Dominika Gdańsk - otwarcieościele uzyskać odpust zupełny (calkowite rozgrzeszenie), a obok, na placu - zadbać o bardziej przyziemne potrzeby. Można było kupić towary i produkty z całego świata, a także nacieszyć się mniej lub bardziej oryginalną rozrywką: pokazami kuglarzy, linoskoczków, egoztycznych zwierząt itp.
Od swojego ustanowienia Jarmark organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień jego patrona - Św. Dominika. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.


Zakon Dominikanów został założony w 1216 roku we Francji przez hiszpańskiego kaznodzieję Dominika Guzmana. W Gdańsku klasztor Dominikanów powstał w 1227 roku z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem samego mistrza – świętego Dominika. To właśnie klasztorowi Dominikanów zawdzięczamy powstanie Jarmarku św. Dominika. Co roku zakonnicy zapraszają do zwiedzania swojej przepięknej świątyni pw. Św. Mikołaja. W tym roku może to być utrudnione ze względu na remont kościoła.


Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe. Początkowo jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na jarmarku można było nabyć czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra, angielskie sukno, hiszpańskie wino, ezgotyczne przyprawy, bursztyny itd.


Istotnym elementem wyróżniającym to wydarzenie była ogromna skala handlu. Towary sprzedawano i kupowano przede wszystkim w ilościach hurtowych. Stąd na sierpniowe Jarmarki Dominikańskie przybywało do Gdańska nawet ok. 400 statków, a interesy załatwiane były w wielu językach. Plac Dominikański bardzo szybko przestał wystarczać i zaczęły poTanie noclegi w Gdańsku z wyżywieniemwstawać inne place targowe, jak chociażby Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny – nazwy te pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano lub jak w przypadku Długiego Targu od jego kształtu. Samo słowo "jarmark" pochodzi z języka niemieckiego i oznacza doroczny targ (Jahrmarkt).


Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.


Program Jarmarku Św. Dominika 2022wkrótce


......................................................................................................................


Tak było w roku 2021 ...


👉 Niespodzianką edycji 2021 roku i nowością dla pierwszych odwiedzających 761. Jarmark Dominikański w Gdańsku było otwarcie m.in nowego Muzeum Bursztynu. Dokładniej - możliwość bezpłatnego wstępu do otwieranej w tym czasie jego nowej siedziby znajdującej się w odrestaurowanym Wielkim Młynie. Więcej o muzeum - jest tutaj


👉 W tym roku przypadała 800 lecie obecności Zakonu Dominikanów w Polsce.


Symbolem Jarmarku Św. Dominika są kolory - kolory życia - czyli coś co podkreśla różnorodność i bogactwo doznań opartych o:


Przedproża Jarmarku Gdańsk Ołowianka - strefa ekologiczna


💚 Odcienie atrakcji - czyli wielu propozycji spędzenia wolnego czasu. Nawet niemal tego samego dnia będzie można przeżyć przyjemne chwile aktywnie lub spokojnie, indywidualnie bądź w grupie, podczas koncertu lub imprezy kulturalnej, w trakcie gier i zabaw, siedząc w strefie chilluotu lub wędrując uliczkami Gdańska.
💛 Odcienie gastronomi - barwnej mnogością dań lokalnych i ze świata, eko, bio, wege, slow i swojskich, biesiadnych, tradycyjnych.
💙 Odcienie muzyki - od klasyki do muzyki koncertowej, spacerując między stylami i nastrojami muzycznymi, ciesząc się różnorodnością wykonawców i utworów.
💜 Odcienie propozycji zakupowych - od tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych, artystycznych i użytkowych, poprzez zabytkowe starocie i współczesne pamiątki aż do nowoczesnych rozwiązań  dla domu.
❤️ Odcienie Gdańska - tego dawnego, historycznego i współczesnego, nowoczesnego, który stara się być przyjaznym, zachęcającym miejscem do życia i pracy


Program Jarmarku Św. Dominika (orientacyjny)


(podane niżej informacje mają charakter poglądowy i mogą ulec zmianie)


Ceremonia Otwarcia

godz. 11.30 - przekazanie Klucza do Bram Miasta - ONLINE. Transmisja na FB.
godz. 12.00 - Parada Otwarcia - na ulicach Gdańska.

Goście Jarmarku będą mogli ponownie spotkać barwne postacie odgrywające scenki rodzajowe i popisujące  się  swoim  kunsztem:
- Złotego  Hermesa  (patrona  kupców)
- Karmazynowego Koguta (symbol jarmarku),
- postacie alegoryczne, 
- błazenki, kuglarzy, żonglerów,
- grupy rekonstrukcyjne Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska, Patrycjuszki.


Tradycyjnie pierwszym wydarzeniem po otwarciu Jarmarku jest -  Święto Chleba 🍞, któremu towarzyszą 2 konkursy:


🏆 Konkurs na NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU - dla każdego, kto upiecz chleb (np. w domu) i przyniesie go ze sobą w niedzielę! Regulamin oraz szczegóły dostępne na stronie Jarmarku. Nagrody sponsoruje Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku.
🏆 Konkurs na SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA - to z kolei konkurs dedykowany dla piekarni i cukierni biorących udział w Jarmarku. Smakołyki przygotowują specjaliści, a Jurorem może zostać każdy uczestników.


Program Święta Chleba 🍞 


10.00-11.00        uroczysta msza święta, Bazylika Wniebowzięcia NMP w Gdańsku
10.00-18.00        TEATR QFER – konkursy i zabawy dla dzieciWypożyczalnia rowerów gokartów SOPOT
10.00-18.00        PORADY ekspertów, technologów żywności i dietetyków
10.00-12.00        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – przyjmowanie zgłoszeń do konkursu
10.00-11.00        Koncert zespołu muzycznego
11.00-11.30        KONKURSY na scenie
11.30-11.45        CEREMONIA OTWARCIA XXV Święta Chleba w Gdańsku
11.45-12.25        KONKURSY na scenie
12.25-12.30        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – wyłonienie spośród publiczności jury konkursu
12.30-13.30        TEATR QFER „Chlebowisko mimo wszystko”- konkursy i zabawy
13.30-14.30        Koncert zespołu muzycznego Rock & Rollersi
14.30-15.20        TEATR QFER „Chillout u Piekarzy”- konkursy i zabawy
15.20-16.20        Koncert zespołu muzycznego Rock & Rollersi
16.20-17.00        TEATR QFER „Chlebowa Strefa Relaksu" - konkursy i zabawy
17.00-17.10        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
17.10-18.00        Koncert zespołu muzycznego


Święto Chleba jest organizowane przez StowarzyszeniNormobaryczna komora tlenowa Trójmiastoe Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku i jest finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.


Jaka będzie pogoda w weekend otwarcia Jarmarku? Prognoza pogody przewiduje ciepłą aurę, do 25, 26 stopni Celsjusza i zachmurzone niebo z przebłyskami słońca. Może być trochę upalnie, raczej bez deszczu.


Bieg św. Dominika - Program orientacyjny


W 2022 roku odbędzie się 28 już edycja tej międzynarodowej imprezy uznawanej za jedną z najbardziej prestiżowych w swojej klasie. Na starcie staną w różnych kategoriach zarówno biegający rekreacyjnie jak i kwalifikowani amatorzy czy wręcz czołowi zawodowcy. Pobiegną także - towarzysko - VIP-y ze świata biznesu, polityki czy sportu.

godz. 13.15 - Preentacja Biegów, oprawa muzyczna
godz. 13.35 - Oficjalne otwarcieBieg Św. Dominika Gdańsk
godz. 13.40 - Przygotowanie Prologu "Goń św. Dominika"
godz. 13.50 - Prolog Charytatywny "Goń św. Dominika"
godz. 14.30 - Wyścig "Wózkarzy" KiM PFRON CUP
godz. 15.05 - Bieg Kobiet 5 km LOTTO CUP
godz. 16.10 - Bieg Mężczyzn 5 km ENERGA CUP
godz. 17.20 - Prezentacja Biegu Elity Mężczyzn
godz. 17.30 - Bieg Elity Mężczyzn 10 km LOTOS CUP
                   12 PZLA Mistrzostwa Polski 10 km
godz. 18.25 - muzyka na scenie
godz. 19.00 - Dekoracje Zwycięzców - Scena przy Neptunie

Mapa biegu - jest tutaj
Więcej informacji organizacyjnych - jest tutaj


Jarmark - wybrane informacje organizacyjne


W związku z pracami przygotowawczymi (m.in montaż infrastruktury Jarmarku; po wydarzeniu demontaż) oraz samym wydarzeniem zostana zamknięte następujęce ulice Gdańska:


Długie Pobrzeże, Długie Ogrody, Grobla I-IV, Długie Ogrody, Kołodziejska, Podmłyńska Rajska, Rybackie Pobrzeże, Straganiarska, Szafarnia, Szeroka, Św. Ducha, Targ Rybny, Tkacka i Wielkie Młyny. Zamknięcie nastąpi do 2 tygodni poprzedzających początek imprezy i do ok. 10 dni po jej zakończeniu.
Jedną z widowiskowych atrakcji Jarmarku  jest od kilku lat diabelski młyn 🎡 - ogromne koło widokowe o wysokośDiabelski młyn - koło Widokowe Gdańskci ok. 50 metrów. Ustawione na Wyspie Olowianka urządzenie jest jednym z największych mobilnych kół w Europie. Unikalna lokalizacja młyna umożliwia zobaczenie Gdańska z wyjątkowej perspektywy. Koło widokowe AmberSky posiada 36 klimatyzowanych i ogrzewanych gondol, w tym jedną VIP ze szklaną podłogą.


Standardowa podróż (3 obroty) trwa ok. 15 minut. AmberSky to najbardziej zakręcona atrakcja Gdańska!
Noclegi Gdańsk - są tutaj, Gdańsk Sobieszewo - tutaj, okolice Gdańska - tutaj


Jarmark Bożonarodzeniowy 🎄 w Gdańsku - jest tutaj


Pomorskie atrakcje turystyczne ✯ ✯✯ - są tutaj


Zapraszamy serdecznie na Jarmark Dominikański Gdańsk 2022!