Jarmark Dominikański Gdańsk 2021

  • termin : 24 Lipca 2021 - 15 Sierpnia 2021
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długi Targ
  • www : http://www.mtgsa.pl
logo
A A

Od 24.07.2021 - 15.08.2021 zapraszamy serdecznie do udziału w 761 edycji   Jarmarku św. Dominika 2021 . Jest to największa w Polsce i jedna z najwięksOtwarcie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańskuzych w Europie plenerowych imprez handlowo–rozrywkowych. Zlokalizowany w sercu Starego Miasta Jarmark Dominikański, rokrocznie przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz polskich i zagranicznych turystów. W 2019 roku Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości, a handlowano na ponad 1100 kramach!


Niespodzianką edycji 2021 roku i nowością dla pierwszych odwiedzających 761. Jarmark Dominikański w Gdańsku będzie m.in nowe Muzeum Bursztynu. DokładniejJarmark Św Dominika Gdańsk 2021 - możliwość bezpłatnego (23 i 24 lipca) wstępu do otwieranej w tym czasie jego nowej siedziby znajdującej się w odrestaurowanym Wielkim Młynie. Wśród nowych eksponatów pojawi się bursztynowa gitara elektryczna. Wyjątkowy model Fender Stratocaster został wykonany przez gdańszczanina Walentego Rybaka i był w 2007 roku pierwszą na świecie taką gitarą. Kolejnymi nowościami będą m.in instalacje multimedialne oraz eksponaty z sztuki dawnej i nowoczesnej.


W tym roku przypada 800 lecie obecności Zakonu Dominikanów w Polsce. Z tej okazji zapraszamy na jubileuszową wystawę (od 15 lipca 2021) w Ratuszu Głównego Miasta. Ciekawe eksponaty! Więcej...


Symbolem Jarmarku Św. Dominika są kolory - kolory życia - czyli coś co podkreśla różnorodność i bogactwo doznań opartych o:


💚 Odcienie atrakcji - czyli wielu propozycji spędzenia wolnego czasu. Nawet niemal tego samego dnia będzie można przeżyć przyjemne chwile aktywnie lub spokojnie, indywidualnie bądź w grupie, podczas koncertu lub imprezy kulturalnej, w trakcie gier i zabaw, siedząc w strefie chilluotu lub wędrując uliczkami Gdańska.
💛 Odcienie gastronomi - barwnej mnogością dań lokalnych i ze świata, eko, bio, wege, slow i swojskich, biesiadnych, tradycyjnych.
💙 Odcienie muzyki - od klasyki do muzyki koncertowej, spacerując między stylami i nastrojami muzycznymi, ciesząc się różnorodnością wykonawców i utworów.
💜 Odcienie propozycji zakupowych - od tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych, artystycznych i użytkowych, poprzez zabytkowe starocie i współczesne pamiątki aż do nowoczesnych rozwiązań  dla domu.
❤️ Odcienie Gdańska - tego dawnego, historycznego i współczesnego, nowoczesnego, który stara się być przyjaznym, zachęcającym miejscem do życia i pracy


Tradycja Jarmarku Dominikańskiego


Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już ponad 760 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Dzięki temu ogromne rzesze wiernych mogły w kJarmark Św Dominika Gdańsk - otwarcieościele uzyskać odpust zupełny (calkowite rozgrzeszenie), a obok, na placu - zadbać o bardziej przyziemne potrzeby. Można było kupić towary i produkty z całego świata, a także nacieszyć się mniej lub bardziej oryginalną rozrywką: pokazami kuglarzy, linoskoczków, egoztycznych zwierząt itp.
Od swojego ustanowienia Jarmark organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień jego patrona - Św. Dominika. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.


Zakon Dominikanów został założony w 1216 roku we Francji przez hiszpańskiego kaznodzieję Dominika Guzmana. W Gdańsku klasztor Dominikanów powstał w 1227 roku z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem samego mistrza – świętego Dominika. To właśnie klasztorowi Dominikanów zawdzięczamy powstanie Jarmarku św. Dominika. Co roku zakonnicy zapraszają do zwiedzania swojej przepięknej świątyni pw. Św. Mikołaja. W tym roku może to być utrudnione ze względu na remont kościoła.


Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe. Początkowo jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na jarmarku można było nabyć czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra, angielskie sukno, hiszpańskie wino, ezgotyczne przyprawy, bursztyny itd.


Istotnym elementem wyróżniającym to wydarzenie była ogNormobaryczna komora tlenowa Trójmiastoromna skala handlu. Towary sprzedawano i kupowano przede wszystkim w ilościach hurtowych. Stąd na sierpniowe Jarmarki Dominikańskie przybywało do Gdańska nawet ok. 400 statków, a interesy załatwiane były w wielu językach. Plac Dominikański bardzo szybko przestał wystarczać i zaczęły powstawać inne place targowe, jak chociażby Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny – nazwy te pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano lub jak w przypadku Długiego Targu od jego kształtu. Samo słowo "jarmark" pochodzi z języka niemieckiego i oznacza doroczny targ (Jahrmarkt).


Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.


.........................................................................................................................


Tak było w 2020 roku .....


 Program Jarmarku Św. Dominika - jest tutaj


KINO NA OŁOWIANCE -  projekcje filmowe pod gołym niebem
Ołowianka
Filmy kulinarne, oscarowe i muzyczne. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska. Organizator: Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa


Przedproża Jarmarku Gdańsk Ołowianka - strefa ekologiczna


25.07 – sobota, godz. 21.15 / NARODZINY GWIAZDY / reżyseria: Bradley Cooper,
dramat – romans – musical, produkcja USA [2018], 127 minut, od lat 15


30.07 – czwartek, godz. 21.30 / CZEKOLADA / reżyseria: Lasse Hallström,
komedia, produkcja USA / Wielka Brytania [2000], 117 minut, od lat 12

31.07 – piątek, godz. 21.30 / JESTEM NAJLEPSZA. JA, TONYA / reżyseria: Craig Gillespie,
biograficzny, produkcja USA [2017], 120 min, od lat 15

6.08 – czwartek, godz. 21.30 / FACECI OD KUCHNI / reżyseria: Daniel Cohen,
komedia, produkcja Francja / Hiszpania [2012], 84 min, od lat 15

7.08 – piątek, godz. 21.30 / CHICAGO / reżyseria: Rob Marshall,
kryminał – musical, produkcja Niemcy / USA [2002], 113 min, od lat 15

13.08 – czwartek, godz. 21.30 / WE ARE YOUR FRIENDS / reżyseria: Max Joseph,
dramat – romans – muzyczny, produkcja Francja / USA / Wielka Brytania [2015], 96 min, od lat 15

14.08 – piątek, godz. 21.30 / GREEN BOOK / reżyseria: Peter Farrelly,
dramat – komedia, produkcja USA [2018], 124 min, od lat 15


XXV ŚWIĘTO CHLEBA W GDAŃSKUTani hostel Gdańsk noclegi
26.07.2020 (niedziela) Długi Targ przy Zielonej Bramie

finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych

10.00-11.00        uroczysta msza święta, Konkatedralna Bazylika Wniebowzięcia NMP w Gdańsku
10.00-18.00        TEATR QFER – konkursy i zabawy dla dzieci
10.00-18.00        PORADY ekspertów, technologów żywności i dietetyków
10.00-12.00        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – przyjmowanie zgłoszeń do konkursu
10.00-11.00        Koncert zespołu muzycznego Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers Swing Orchestra
11.00-11.30        KONKURSY na scenie
11.30-11.45        CEREMONIA OTWARCIA XXV Święta Chleba w Gdańsku
11.45-12.25        KONKURSY na scenie
12.25-12.30        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – wyłonienie spośród publiczności jury konkursu
12.30-13.30        TEATR QFER „Wypieki Milenijne Sprzedam Okazyjnie”- konkursy i zabawy
13.30-14.30        Koncert zespołu muzycznego Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers Swing OrchestraTanie noclegi w Gdańsku z wyżywieniem


14.30-15.20        TEATR QFER „Wypieki Milenijne Sprzedam Okazyjnie”- konkursy i zabawy
15.20-16.20        Koncert zespołu muzycznego Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers Swing Orchestra
16.20-17.00        TEATR QFER „Wypieki Milenijne Sprzedam Okazyjnie”- konkursy i zabawy
17.00-17.10        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
17.20-18.00        Koncert zespołu muzycznego Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers Swing Orchestra

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP, Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku


STACJA MUZYKA

LETNI CHILLOUT / altana
poniedziałki, środy, piątki / godz. 18.00-21.00
Wieczorne, „leniwe” muzykowanie. Soul, funk & jazz

KONCERTY POD GWIAZDAMI / altanaWypożyczalnia rowerów gokartów SOPOT
28 lipca, wtorek, godz. 19.00 / RYTM – BIJĄCE SERCE MUZYKI
Wyjątkowy popis wirtuozerii, zachwycający przede wszystkim kolorytem. Zabrzmią hity muzyki perkusyjnej – m.in. „Taniec z szablami”, „Typewriter” (utwór na maszynę do pisania), przeboje skrzypcowe – Polonez H. Wieniawskiego, wariacje na temat irlandzkiej piosenki „Ostania róża lata”, szlagiery muzyki filmowej, standardy jazzowe.

4 sierpnia, wtorek, godz. 19.00 / REWIA W STARYM I W NOWYM STYLU
Radość i wzruszenie. Młodzi, pełni marzeń, wiary i entuzjazmu artyści.. Odkryjemy ich ogromne możliwości kreowania świata muzyki. W programie filmowe przeboje, musicalowe perełki i rewia piosenek z repertuaru m.in. Kaliny Jędrusik, Ewy Bem, Kabaretu Starszych Panów.
Wystąpią absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku wydziału musicalowego.

11 sierpnia, wtorek, godz. 19.00 / ICH TRZECH
Piękne głosy, żar interpretacji i talent aktorski. Tenorzy budzą zawsze najwyższe zainteresowanie, a co dopiero trzech tenorów! Aby zaistnieć i zbudować super drużynę trzeba przede wszystkim własnym sukcesem zbudować sukces partnera.
A to niełatwe zadanie. Trzech gdańskich tenorów znanych doskonale publiczności Jarmarku osiągnęło w tej mierze ogromną spójność i idealną współpracę.
W programie utwory, które kochamy, świetnie znamy i którymi nieustanie się zachwycamy.

THE GOODFELLAS
czwartki: 30.07, 06.08, 13.08, godz. 19.30-20.00 / altana
Duet dwóch przyjaciół: Maks Pabjańczyk – wokal, trąbka i Olek Jelonek – gitara, chórki. Mieszanka gatunków, takich jak soul, funky czy gypsy jazz to ich żywioł. Kiedy grają, powietrze nabiera kolorów.


_____________________________________________________________


Jedną z widowiskowych atrakcji Jarmarku  jest od kilku lat diabelski młyn 🎡 - ogromne koło widokowe o wysokośDiabelski młyn - koło Widokowe Gdańskci ok. 50 metrów. Ustawione na Wyspie Olowianka urządzenie jest jednym z największych mobilnych kół w Europie. Unikalna lokalizacja młyna umożliwia zobaczenie Gdańska z wyjątkowej perspektywy. Koło widokowe AmberSky posiada 36 klimatyzowanych i ogrzewanych gondol, w tym jedną VIP ze szklaną podłogą.


Standardowa podróż (3 obroty) trwa ok. 15 minut. AmberSky to najbardziej zakręcona atrakcja Gdańska!


 Bieg Św. Dominika Gdańsk


 
 

Noclegi Gdańsk - są tutaj, Gdańsk Sobieszewo - tutaj, okolice Gdańska - tutaj


Atrakcje turystyczne - są tutaj


Zapraszamy serdecznie na Jarmark Dominikański Gdańsk 2021!