Jarmark Dominikański Gdańsk 2021

  • termin : 24 Lipca 2021 - 15 Sierpnia 2021
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długi Targ
  • www : http://www.mtgsa.pl
logo
A A

Od 24.07.2021 - 15.08.2021 zapraszamy serdecznie do udziału w 761 edycji   Jarmarku św. Dominika 2021 . Jest to największa w Polsce i jedna z najwięksOtwarcie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańskuzych w Europie plenerowych imprez handlowo–rozrywkowych. Zlokalizowany w sercu Starego Miasta Jarmark Dominikański, rokrocznie przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz polskich i zagranicznych turystów. W 2019 roku Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości, a handlowano na ponad 1100 kramach!


👉 Niespodzianką edycji 2021 roku i nowością dla pierwszych odwiedzających 761. Jarmark Dominikański w Gdańsku będzie m.in nowe Muzeum Bursztynu. Dokładniej - możliwość bezpłatnego (24 i 25 lipca) wstępu do otwieranej w tym czasie jego nowej siedziby znajdującej się w odrestaurowanym Wielkim Młynie. Wśród nowych eksponatów pojawi się bursztynowa gitara elektryczna. Wyjątkowy model Fender Stratocaster został wykonany przez gdańszczanina Walentego Rybaka i był w 2007 roku pierwszą na świecie taką gitarą. Kolejnymi nowościami będą m.in instalacje multimedialne oraz eksponaty z sztuki dawnej i nowoczesnej. Zwiedzających będzie witać największy bursztyn na świecie, ważący 68 kilogramów! Więcej o muzeum (e-bilety od 19 lipca) - jest tutaj
Otwarciu będzie towarzyszyć efektowne, wielkoformatowe widowisko z muzyką wyświetlane na elewacji Wielkiego Młyna w godz.22-23 (23-25 lipca).


👉 W tym roku przypada 800 lecie obecności Zakonu DominikanówJarmark Św Dominika Gdańsk 2021 w Polsce. Z tej okazji zapraszamy na jubileuszową wystawę (od 15 lipca 2021) w Ratuszu Głównego Miasta. Ciekawe eksponaty! Więcej...


W tym roku zajdą pewne zmiany lokalizacyjne. Targ Węglowy, który zwykle był areną różnego rodzaju koncertów będzie - ze względu na okoliczne prace remontowe i budowlane - zamknięty. Wybrane atrakcje Jarmarku pojawią się natomiast na ul Łąkowej na Dolnym Mieście. Od kolejnego sezonu będzie to strefa klimatycznej muzyki i oryginalnej kuchni.
Atrakcje dla dzieci znajdą się na Skwerze Świętopełka. Przebiegająca obok ul. Szeroka będzie strefą pomorskich smaków.
Podobnie jak w zeszłym roku, stoiska handlowe zostaną rozproszone. Znaczna ich część zostanie wymieniona na nowe, m.in z charakterystyczną kolorystyką. Mapa lokalizacji stref Jarmarku - jest tutaj


Symbolem Jarmarku Św. Dominika są kolory - kolory życia - czyli coś co podkreśla różnorodność i bogactwo doznań opartych o:


Przedproża Jarmarku Gdańsk Ołowianka - strefa ekologiczna


💚 Odcienie atrakcji - czyli wielu propozycji spędzenia wolnego czasu. Nawet niemal tego samego dnia będzie można przeżyć przyjemne chwile aktywnie lub spokojnie, indywidualnie bądź w grupie, podczas koncertu lub imprezy kulturalnej, w trakcie gier i zabaw, siedząc w strefie chilluotu lub wędrując uliczkami Gdańska.
💛 Odcienie gastronomi - barwnej mnogością dań lokalnych i ze świata, eko, bio, wege, slow i swojskich, biesiadnych, tradycyjnych.
💙 Odcienie muzyki - od klasyki do muzyki koncertowej, spacerując między stylami i nastrojami muzycznymi, ciesząc się różnorodnością wykonawców i utworów.
💜 Odcienie propozycji zakupowych - od tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych, artystycznych i użytkowych, poprzez zabytkowe starocie i współczesne pamiątki aż do nowoczesnych rozwiązań  dla domu.
❤️ Odcienie Gdańska - tego dawnego, historycznego i współczesnego, nowoczesnego, który stara się być przyjaznym, zachęcającym miejscem do życia i pracy


Program Jarmarku Św. Dominika 2021 - jest tutaj


Jarmark Św. Dominika A.D. 2021 - otwarcie 24 lipca (sobota)


Ceremonia Otwarcia w tym roku odbędzie się w formie hybrydowej.

godz. 11.30 - przekazanie Klucza do Bram Miasta - ONLINE. Transmisja na FB.
godz. 12.00 - Parada Otwarcia - na ulicach Gdańska.

Goście Jarmarku będą mogli ponownie spotkać barwne postacie odgrywające scenki rodzajowe i popisujące  się  swoim  kunsztem:
- Złotego  Hermesa  (patrona  kupców)
- Karmazynowego Koguta (symbol jarmarku),
- postacie alegoryczne, 
- błazenki, kuglarzy, żonglerów,
- grupy rekonstrukcyjne Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska, Patrycjuszki.


W weekend otwarcia zapraszamy na otwarcie wspomnianego, nowego MUZEUM BURSZTYNU. Wydarzeniu będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje. Szczegóły - są tutaj


Organizatorzy Jarmarku przygotowali w tym roku 5 przystanków kulinarno - kulturowych:
👉 Przystanek Skwer Heweliusza - Bursztynowy Zakątek (obok Wielkiego Młyna z otwieranym Muzeum Bursztynu). Na skwerze (bliżej Ratusza Staromiejskiego) znajduje się plenerowy punkt szczepień 18+ przeciw Covid-19 (bez rejestracji, codziennie w godz. 10-20; Pfizer lub Johnson & Johnson do wyboru)
👉 Przystanek Skwer Świętopełka 🌳 (z piękną zielenią dającą odpoczynek od upału)
👉 Przystanek Targ Rybny - Dziecięcy Zakątek 🎠 (m.in z karuzelą). Wśród atrakcji - miniparady maskotek z Kogutem Dominikańskim i jego prrzyjaciółmi, moblina katarynka, spotkania z bohaterami komiksu KAJKO i KOKOSZ (także wystawa plenerowa) i inne. Dalsze szczegóły godziny itp - są tutaj
👉 Przystanek Ołowianka - Pod Żaglami 🎡 (na wyspie Ołowianka, z przestrzenią wypoczynkową nad Motławą oraz kołem widokowym)
👉 Przystanek Łąkowa - Łąkowa Łąka 🍀 (na skwerze przy Akademii Muzycznej)


Bezpłatna przesyłka InPost z Jarmarku w Gdańsku


Tradycyjnie pierwszym wydarzeniem po otwarciu Jarmarku będzie - już XXVI Święto Chleba 🍞, któremu towarzyszą 2 konkursy:


🏆 Konkurs na NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU - dla każdego, kto upiecz chleb (np. w domu) i przyniesie go ze sobą w niedzielę! Regulamin oraz szczegóły dostępne na stronie Jarmarku. Nagrody sponsoruje Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku.
🏆 Konkurs na SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA - to z kolei konkurs dedykowany dla piekarni i cukierni biorących udział w Jarmarku. Smakołyki przygotowują specjaliści, a Jurorem może zostać każdy uczestników.
Święto Chleba 25 lipca 2021 na Długim Targu przy Zielonej Bramie.


Program Święta Chleba 🍞 2021


10.00-11.00        uroczysta msza święta, Bazylika Wniebowzięcia NMP w Gdańsku
10.00-18.00        TEATR QFER – konkursy i zabawy dla dzieciWypożyczalnia rowerów gokartów SOPOT
10.00-18.00        PORADY ekspertów, technologów żywności i dietetyków
10.00-12.00        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – przyjmowanie zgłoszeń do konkursu
10.00-11.00        Koncert zespołu muzycznego Rock & Rollersi
11.00-11.30        KONKURSY na scenie
11.30-11.45        CEREMONIA OTWARCIA XXV Święta Chleba w Gdańsku
11.45-12.25        KONKURSY na scenie
12.25-12.30        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – wyłonienie spośród publiczności jury konkursu
12.30-13.30        TEATR QFER „Chlebowisko mimo wszystko”- konkursy i zabawy
13.30-14.30        Koncert zespołu muzycznego Rock & Rollersi
14.30-15.20        TEATR QFER „Chillout u Piekarzy”- konkursy i zabawy
15.20-16.20        Koncert zespołu muzycznego Rock & Rollersi
16.20-17.00        TEATR QFER „Chlebowa Strefa Relaksu" - konkursy i zabawy
17.00-17.10        SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
17.10-18.00        Koncert zespołu muzycznego Rock & Rollersi


Święto Chleba jest organizowane przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku i jest finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.Normobaryczna komora tlenowa Trójmiasto


Jaka będzie pogoda w weekend otwarcia Jarmarku? Prognoza pogody przewiduje ciepłą aurę, do 25, 26 stopni Celsjusza i zachmurzone niebo z przebłyskami słońca. Może być trochę upalnie, raczej bez deszczu.


UWAGA -  w związku z przygotowaniami do Jarmarku i Jego późniejszym przebiegiem od 19 lipca nastąpiły zmiany na wybranych liniach komunikacji miejskiej 🚌 (linie 106, 111, N9, N11). Mapa zmian (wyłączone przystanki, zmiana tras) - jest tutaj


Bieg św. Dominika - 7 sierpnia 2021 - Program


W tym roku odbędzie się 27 już edycja tej międzynarodowej imprezy uznawanej za jedną z najbardziej prestiżowych w swojej klasie. Na starcie staną w różnych kategoriach zarówno biegający rekreacyjnie jak i kwalifikowani amatorzy czy wręcz czołowi zawodowcy. Pobiegną także - towarzysko - VIP-y ze świata biznesu, polityki czy sportu.

godz. 13.15 - Preentacja Biegów, oprawa muzyczna
godz. 13.35 - Oficjalne otwarcieBieg Św. Dominika Gdańsk
godz. 13.40 - Przygotowanie Prologu "Goń św. Dominika"
godz. 13.50 - Prolog Charytatywny "Goń św. Dominika"
godz. 14.30 - Wyścig "Wózkarzy" KiM PFRON CUP
godz. 15.05 - Bieg Kobiet 5 km LOTTO CUP
godz. 16.10 - Bieg Mężczyzn 5 km ENERGA CUP
godz. 17.20 - Prezentacja Biegu Elity Mężczyzn
godz. 17.30 - Bieg Elity Mężczyzn 10 km LOTOS CUP
                   12 PZLA Mistrzostwa Polski 10 km
godz. 18.25 - muzyka na scenie
godz. 19.00 - Dekoracje Zwycięzców - Scena przy Neptunie

Mapa biegu - jest tutaj
Więcej informacji organizacyjnych - jest tutaj


UWAGA - zakończenie Jarmarku zbiega się z rozpoczęciem Baltic Sail Gdańsk 2021 - tutaj


Tradycja Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku


Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już ponad 760 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Dzięki temu ogromne rzesze wiernych mogły w kJarmark Św Dominika Gdańsk - otwarcieościele uzyskać odpust zupełny (calkowite rozgrzeszenie), a obok, na placu - zadbać o bardziej przyziemne potrzeby. Można było kupić towary i produkty z całego świata, a także nacieszyć się mniej lub bardziej oryginalną rozrywką: pokazami kuglarzy, linoskoczków, egoztycznych zwierząt itp.
Od swojego ustanowienia Jarmark organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień jego patrona - Św. Dominika. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.


Zakon Dominikanów został założony w 1216 roku we Francji przez hiszpańskiego kaznodzieję Dominika Guzmana. W Gdańsku klasztor Dominikanów powstał w 1227 roku z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem samego mistrza – świętego Dominika. To właśnie klasztorowi Dominikanów zawdzięczamy powstanie Jarmarku św. Dominika. Co roku zakonnicy zapraszają do zwiedzaniTani hostel Gdańsk noclegia swojej przepięknej świątyni pw. Św. Mikołaja. W tym roku może to być utrudnione ze względu na remont kościoła.


Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe. Początkowo jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na jarmarku można było nabyć czeskie szkło, toruńskie pierniki, rosyjskie futra, angielskie sukno, hiszpańskie wino, ezgotyczne przyprawy, bursztyny itd.


Istotnym elementem wyróżniającym to wydarzenie była ogromna skala handlu. Towary sprzedawano i kupowano przede wszystkim w ilościach hurtowych. Stąd na sierpniowe Jarmarki Dominikańskie przybywało do Gdańska nawet ok. 400 statków, a interesy załatwiane były w wielu językach. Plac Dominikański bardzo szybko przestał wystarczać i zaczęły poTanie noclegi w Gdańsku z wyżywieniemwstawać inne place targowe, jak chociażby Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny – nazwy te pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano lub jak w przypadku Długiego Targu od jego kształtu. Samo słowo "jarmark" pochodzi z języka niemieckiego i oznacza doroczny targ (Jahrmarkt).


Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.


_____________________________________________________________


Jedną z widowiskowych atrakcji Jarmarku  jest od kilku lat diabelski młyn 🎡 - ogromne koło widokowe o wysokośDiabelski młyn - koło Widokowe Gdańskci ok. 50 metrów. Ustawione na Wyspie Olowianka urządzenie jest jednym z największych mobilnych kół w Europie. Unikalna lokalizacja młyna umożliwia zobaczenie Gdańska z wyjątkowej perspektywy. Koło widokowe AmberSky posiada 36 klimatyzowanych i ogrzewanych gondol, w tym jedną VIP ze szklaną podłogą.


Standardowa podróż (3 obroty) trwa ok. 15 minut. AmberSky to najbardziej zakręcona atrakcja Gdańska!
Noclegi Gdańsk - są tutaj, Gdańsk Sobieszewo - tutaj, okolice Gdańska - tutaj


Pomorskie atrakcje turystyczne - są tutaj


Zapraszamy serdecznie na Jarmark Dominikański Gdańsk 2021!