Orszak Trzech Króli - Gdańsk 2019

logo
A A

6 stycznia 2019 w Gdańsku odbędzie się IX Edycja Gdańskiego Orszaku Trzech Króli.


Orszak jest wydarzeniem ze swej natury religijnym. Jest jednak kierowany nie tylko do katolików, Orszak Trzech Króli Gdańskale do wszystkich chrześcijan, ludzi innych wyznań a także osób niewierzących ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.


Orszak cieszy się rosnącą popularnością wśród gdańszczan i turystów. Publiczność towarzysząca temu pogodnemu wydarzeniu liczy co roku blisko kilkanaście tysięcy osób.
Trzej Mędrcy ze Wschodu konno, w "orszakowej" oprawie, prowadzeni przez gwiazdę, zmierzają do stajenki. Towarzyszą im dzieci z gdańskich przedszkoli i szkół oraz mieszkańcy miasta. Przy żłóbku królowie i ich orszaki oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus i złożą dary. Tam też odbędzie się koncert kolęd. 


Orszak 3 Króli 2019 - PROGRAMIX już edycja gdańskiego Orszaku Trzech Króli rozpoczyna się zbiórką o godzinie 11:30, wymarsz nastąpi o godz. 12.00. Spotykamy się i ustawiamy na ulicy Piwnej w okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej.

Tradycyjnie już uczestnicy otrzymają korony (kilkanaście tysięcy) i śpiewniki z kolędami. Czoło Orszaku będzie prowadzone przez gwiazdę, następnie werblistów, dziecięce grupy rycerzy z różnych epok historycznych, damy dworu, a także dworzanie z darami. Trzej Mędrcy ze Wschodu tradycyjnie pojadą konno. W role wspomnianych Trzech Króli wcielą się: Michał Targowski - dyrektor gdańskiego ZOO, Larry Okey Ugwu - dyrektor NCK i Grzegorz Wszelaczyński - reprezentujący Zespół Szkół Fregata. Warto wspomnieć, że odgrywający role rycerzy oraz dwórek - uczniowie i uczennice Fregaty - będą ubrani w stroje pieczołowicie uszyte przez Rodziców.

Orszak po drodze spotka Króla Heroda (rolę Pałacu Heroda po raz kolejny odegra jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska - Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i grożąc będzie próbował zawrócić Orszak z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić diabły w okolicy Fontanny Neptuna, gdzie dojdzie do widowiskowej walki dobra ze złem.

Kulminacja będzie miała miejsce na scenie usytuowanej przed Zieloną Bramą. Nastąpi tu pokłon Kacpra, Melchiora i Baltazara przed Świętą Rodziną oraz zostaną złożone dary.

Całość ulicznych jasełek zakończy koncert kolęd; będzie on niecodzienną okazją, aby pośpiewać piękne kolędy i pastorałki wspólnie z wszystkimi uczestnikami tegorocznego orszaku. W tym czasie każdy będzie mógł podejść do żywej szopki - stajenki, w której zobaczy Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta.
Prognozy pogody przewidują 6 stycznia 2019 temperaturę w okolicach zera stopni Celsjusza. Nie powinno padać, także pogoda jest w miarę sprzyjająca pochodom - jak na tę porę roku.
 


Orszak 3 Króli w Gdyni - jest tutaj
Wielkanoc 2019 - jest tutaj


Orszaki 3 Króli 2018 w pomorskim (wybrane)


SOPOT - początek o godz. 12.30. Zbiórka będzie miała miejsce przy muszli koncertowej przy sopockim molo. Przemarsz zakończy się koncertem w kościele Św. Jerzego przy ul. Kościuszki 1.  Więcej...


CHOJNICE - początek o godz. 11.45 Trasa Orszaku - formowanie pochodu rozpocznie się na Placu Emsdetten, przy Bazylice Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach (Plac Kościelny 5). Uczestnicy otrzymają korony, spiewniki i naklejki. Pochód przejdzie na Stary Ryneku, gdzie zostaną odśpiewane wspólnie kolędy.  Więcej...


PELPLIN - 6 stycznia wyruszą o godz. 11, w drogę do Urzędu Gminy, trzy Orszaki. Niebieski z królem Kacprem (spod ZKiW nr 1); Zielony z królem Melchiorem (spod Zespołu Szkół nr 2) i Czerwony spod Przedszkola nr 2). Każdemu pochodowi prowadzonemu przez króla będzie towarzyszyć kilku muzyków Orkiestry Dętej, dworzanin z darem dla Dzieciątka oraz chorąży z flagą. Zapraszamy do przebrań stylizowanych na czasy sprzed 2 tysięcy lat (chusty, tuniki itp.) Uczestnicy otrzymają specjalne certyfikaty, imienne dla przebranych rodzin. Więcej...


RUMIA - Trasa Orszaku - pochód wyjdzie ok. godz. 12.15 z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, przy ul. Kościelnej. (wcześniej msza św. o godz. 11.00)  Następnie przejdzie ulicami: Dąbrowskiego, Starowiejską do ronda JP II pod pomnik Św. Jana Pawła II,  gdzie ok. godz. 13 odbędą się główne uroczystości, m.in z koncertem kolęd w wykonaniu kapeli góralskiej HORA ze Szczyrku. Więcej...


Zapraszamy także do innych miejscowości w pomorskim. Podajemy orientacyjne godziny rozpoczęcia pochodów (zwykle poprzedzonych mszą świętą (ok. 1 godziny), a niekiedy dodatkowymi wydarzeniami.


DZIEMIANY - goOrszak Trzech Króli Gdańsk pomorskiedz. 12. Więcej...
KARTUZY - godz. 13.30. Więcej...
ŁEBA - godz. 13.30. Więcej...
NOWY STAW - godz. 12. Więcej...
MALBORK - godz. 13. Więcej...
SIERAKOWICE - godz. 15. Więcej...
SŁUPSK - godz. 12.30. Więcej...
TCZEW - godz. 14. Więcej...
WEJHEROWO - godz. 13.30. Więcej...
ŻUKOWO - godz. 13. Więcej...

Orszak Trzech Króli Gdańsk 2020 - zapraszamy serdecznie!