Truskawkobranie 2022

  • termin : 04 Lipca 2020
  • miasto : Brodnica Górna
  • miejsce : Złota Góra
logo
A A

UWAGA! Wydarzenie w 2021 roku nie odbędzie się ze względu na pademię COVID-19. Następna edycja za rok. Zapraszamy na Truskawkobranie 2022!


Tymczasem w lipcu zapraszamy na 2 wydarzenia:


Truskawkogranie 2021


Rodzinny festyn w Kartuzach - w parku Solidarności - 3 lipca 2021, w godz. 17.30 - 24.00, organizowany przez Kartuskie Centrum Kultury
W programie Truskawkogrania:
teatr dla dzieci KUFER
Kapela Tyrolska Stefana
Gdańska Grupa Wokalna
zespół Cotton Wing
DJ Guido Vas (Italia)
Występom muzycznym będą towarzyszyć sceniczne efekty pirotechniczne.


oraz


V Festiwal Truskawek Kaszubskich 2021


Impreza odbędzie się 10 lipca 2021 roku na stadionie gminnym w Chmielnie - centrum uprawy truskawek w regionie. Szczegóły programu - są tutaj
Truskawkobranie 🍓🍓- największa na Kaszubach impreza plenerowa – spodziewana jest tym razem w okolicach czerwc/lipca 2022 roku. Miejscem Truskawkobrania będzie tradycyjnie teren Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej koło Kartuz. Wstęp jak zawsze wolny! Wydarzeniu towarzyszyć będzie festyn ludowy, jarmark i występy znanych wykonawców  polskich i zagranicznych. 


 Historia Truskawkobrania


Od 1971 roku na Złotej Górze nieopodal Brodnicy Górnej z okazji truskawkowych żniw gospodarze powiatu kartuskiego urządzają wielki festyn ludowy. Święto Truskawkobrania rozrasta się i przyciąga coraz większe rzesze wystawców i zwiedzających - zarówno „miejscowych” jak i turystów. Festyn stał się największą imprezą w regionie. Szacuje się, iż w Truskawkobraniu co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób.


Truskawka Kaszubska - powiat KartuzyGwoździem programu imprezy są truskawki 🍓 pod najrozmaitszymi postaciami, w myśl hasła: wszystko o truskawce! Na festynie można znaleźć liczne stoiska handlowe i gastronomiczne, prezentuje się dorobek kultury kaszubskiej, amatorskiej i profesjonalnej, są liczne występy artystyczne, konkursy, zawody wędkarskie, stoiska z truskawką i kaszubskim rękodziełem ludowym, przejażdżki tramwajem konnym i wiele innych atrakcji. Podczas imprezy wystawiają się producenci truskawek, którzy sprzedają owoce świeże oraz przetworzone w postaci  musu truskawkowego.


Podczas Truskawkobrania odbywają się liczne konkursy związane z truskawką np. na najsmaczniejsze ciasto truskawkowe czy najsmaczniejszą potrawę z truskawek.


Truskawkobranie Złota Góra Brodnica GórnaTak naprawdę nikt dokładnie nie wie, kto wpadł na pomysł organizowania tej imprezy plenerowej właśnie na Złotej Górze, w pobliżu punktu widokowego. Jednak pomysł jest znakomity. Przecież nie ma bardziej urokliwego zakątka na całych Kaszubach. Miejsce festynu wyznacza naturalnie ukształtowany amfiteatr, którego tło stanowi jedno z najpiękniejszych jezior na Kaszubach, czyli Wielkie Brodno. Na stoku Złotej Góry koło Kartuz podczas imprezy swobodnie przebywa około 40 tys. osób. Ze wzgórza widać południową część Jeziora Wielkie Brodno, wieś Brodnicę Dolną, Wzgórza Szymbarskie z największym wzniesieniem na Niżu Środkowoeuropejskim – Wieżycą. Miejsce to znajduje się niemal w centrum zagłębia truskawkowego. Wokół są uprawiane truskawki.


Truskawkobranie - imprezy dla dzieci - KaszubyKażde Truskawkobranie jest bardzo dużym wydarzeniem. Zaprasza się gości oraz zespoły ludowe z całego kraju i z zagranicy. Co roku Święto Truskawkobrania to wielogodzinna impreza (od rana do późnych godzin nocnych), w programie której znajduje się ciekawa oferta estradowa. Na Truskawkobraniu gościli m.in. Bajm, Jerzy Kryszak, Zbigniew Wodecki, Shakin Dudi, Krzysztof Krawczyk, Lombard, Krystyna Giżowska, Perfect, Lady Pank, DAAB, Hej, zespół Łzy, Kasia Kowalska, Patrycja Markowska, Mandaryna, zespół Wilki, Doda, Michał Szpak ... etc.


Organizatorzy Truskawkobrania mają także atrakcje dla dzieci - konkursy, zabawy i animacje


„Kremowe Malënë” - mus z truskawek kaszubskich jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego i otrzymał „Perłę 2005” w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo.


Truskawkobranie - program


Plan dojazdu - wg mapy satelitarnej - jest tutaj  Więcej zdjęć ze Złotej Góry - jest tutaj
Najciekawsze imprezy pomorskie - są tutaj
Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj
Atrakcje dla dzieci w regionie - są tutaj
Wczasy i wakacje na Kaszubach - są tutaj


Ciekawostki o truskawkach🍓


Największa truskawka w Polsce urosła w 2009 roku w miejscowości Kramówka Mała na polu Pani Agnieszki Koniecko. Polska rekordzistka ważyła ponad 138 gramów. W 2015 urósł jeszcze większy owoc, tym razem w okolicach Pniew. Więcej szczegółów - jest tutaj

Największa truskawka na świecie została zebrana przez japońskiego rolnika Koji Nakao na wyspie Kiusiu w 2015 roku. Rekordzistka wynikiem 250 gramów uzyskała oficjalny rekord Guinnessa. Swoją wiekość zawdzięczała genom (odmiana Amanou ma duże owoce) oraz zrośnięciu się kilku sztuk w jedną całość.


Najwięcej truskawek na świecie zjadają mieszkańcy USA - ponad 3,5 kg rocznie w przeliczeniu na 1 osobę. Stany Zjednoczone są także największym producentem tych owoców.


Truskawki oprocz walorów smakowych mTruskawkobranie - Święto Truskawki Kaszubyają również dużo witamin. Być może nie każdemu wiadomo, iż truskawka zawiera więcej witaminy C niż cytryna - aż 60 mg w 10 dekagramach świeżych owoców. Badania potwierdziły, iż spożywanie truskawek przyczynia się do zwiększenia ilości czerwonych ciałek we krwi  Są przy tym niskokaloryczne.


Truskawka zawiera specjalne związki bakteriobójcze - fitocydy - obecne również w cebuli i czosnku. Pomagają one w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. W tym miejscu warto dodać, iż niektórzy używają truskawek do czyszczenia i wybielania zębów.


Truskawki wspierają organizm w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej decydującej o dobrym samopoczuciu człowieka. Stres, mała ilość ruchu, duża ilość słodyczy i kawy powodują zakwaszenie organizmu objawiające się m.in zmęczeniem, wzdęciami czy przedłuzającym się zdenerwowaniem. Truskawki jako owoce zasadotwórcze przeciwdziałają tym skutkom.


Truskawki zawierają dużą ilość azotanów, które korzystnie wpływają na transport krwi i tlenu w organiźmie. Zjedzenie porcji truskawek (np. przed wysiłkiem)  zmniejsza nieco gęstość krwi i polepsza jej dotlenienie. W rezultacie zapewnia większą wydolność organizmu.


Truskawki są historycznie bardzo młodymi owocami. Pochodzą ze skrzyżowania poziomek, znanych i opisywanych mi.n przez Rzymian - Wergiliusza i Owidiusza. Inicjatorem i sponsorem udanego botanicznego eksperymentu był król francuski - Ludwik XIV. Łakomy monarcha po zasmakowaniu w chilijskich poziomkach zażyczył sobie wyhodowania owoców, które dawałyby większe plony na europejskiej ziemi. Stąd pierwsze zbiory truskawek w Europie i na świecie zawdzięczamy zapewne właśnie Ludwikowi XIV.


Truskawka kaszubska lub kaszëbskô malëna (z języka kaszubskiego) jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego. Nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w 2009 r. rozporządzeniem Komisji Europejskiej (nr 1155/2009 - jako pierwszy produkt tradycyjny w województwie pomorskim i 13 w Polsce - spełniający warunki unijne.


Truskawki oprócz samego owocu posiadają także jadalne szypułki oraz liście. Zielony kolor szypułek pochodzi od zawartego w nich chlorofilu, którego spożycie ochrania nasz organizm przed rozmnażaniem się szkodliwych wolnych rodników i oczyszcza z toksyn. Zdrowotnie działający chlorofil wyrównuje także poziom cukru we krwi. Do blendera warto więc wrzucić również szypułki...
Liście truskawek są z kolei wykorzystywane do naparów pomocnych w leczeniu anemii i szkorbutu. Płynem można także przepłukać bolące gardło. Świeże, ciepłe liście stosuje się również do leczenia ran i owrzodzeń.


Truskawki w Polsce można uprawiać i na świeżo jeść praktycznie od drugiej/trzeciej dekady maja aż do końca października. Wystarczy zadbać o wczesne i późne odmiany tych owoców by cieszyć się nimi niemal pół roku!


Poza sezonem na rynku bywają dostępne także owoce z importu. W przeciwieństwie do miejscowych - mających kształt stożkowy lub "sercowy" - te sprowadzane są bardziej podłużne. Kluczową sprawą jest świeżość truskawki rozpoznawana po zapachu, szczególnie intensywnym przy szypułce. Owoce importowane są jaśniejsze (mniej dojrzałe ze względu na konieczność dłuższego transportu) mniej pachnące i ze "zmęczoną" szypułką.


Restauracja Malena Hotel Bazuny Kościerzyna


Zapraszamy na Truskawkobranie 2022


Zobacz atrakcje w pobliżu:

Chmielno i okolice
Ostrzyce i okolice


Noclegi w okolicy: