Festiwal Ulicznych Reakcji Artystycznych Ustka 2022

logo
A A

Początek lipca stoi w Ustce pod znakiem plenerowych przedstawień ulicznych. Miasto zamienia się w wielką scenę, na której odbywają się spektakle teatralne pod gołym niebem oraz liczne pokazy towarzyszące. Teatralni aktorzy opuszczają ściany teatruNormobaria Ustka Lędowo i przenoszą się na ulice Ustki.


Festiwal Ulicznych Reakcji Artystycznych prezentuje sztukę współczesną pod gołym niebem. Nie tylko lokalizacja jest nietypowa, również same spektakle różnią się, od tych które zwykliśmy oglądać. Uwagę zwracają ogromne, jeżdżące dekoracje oraz efekty pirotechniczne. Aktorzy włączają publiczność do uczestnictwa w przedstawieniach.


PROGRAM:


14:00 - spektakl pantomimy "Ważne sprawy" (Fundacja Sztuki Ciała - Warszawa)
Czwórka rodzeństwa zostaje w domu bez nadzoru rodziców. Sytuacja ta jest początkiem wielu przygód, które rozgrywają się na pograniczu rzeczywistości i dziecięcej wyobraźni. Przedstawienie w swoim wyrazie jest radosne, inspirowane rosyjską klaunadą, w której nacisk kładzie się na zbudowanie komicznych charakterów oraz prostych, konfliktowych sytuacji rozwiązywanych w twórczy, nieoczekiwany sposób. Głównym środkiem wyrazu jest tu pantomima prezentowana na wysokim poziomie.


15:00 – happening „Podróżnicy" (Teatr Akt - Warszawa)
Spektakl stanowi połączenie happeningu, teatru wizualnego, pantomimy i tańca, ponadto wykorzystuje specyficzne walory przestrzeni, w której się odbywa.
To propozycja wyruszenia razem z aktorami w symboliczną podróż. Tego typu zjawisko teatralne jest niezwykle popularne w Europie jako „walking act". Zachęca do włączenia się w akt twórczy przypadkowych widzów, zaskakuje, prowokuje do wspólnych działań inspirowanych przez aktorów. Nie cel lecz droga jest istotą podróży, choć właściwy kierunek i szlachetny cel mogą być wartością dodaną. Kiedy wyrusza się w drogę, nic nie pozostaje już takie samo. Spotkanie z drugim człowiekiem oraz doświadczenie przemijania stwarzają szansę zatrzymania i dostrzeżenia każdego, najistotniejszego momentu naszego życia.


16:00 - Niedźwiedź i Masza- czyli gdzie moja kasza? (Teatr Lalki Tęcza - Słupsk)
Co może się wydarzyć, kiedy mała, trochę zakręcona dziewczynka trafia przypadkiem do gawry brunatnego olbrzyma? Otóż – z niedźwiedziego gara znika kasza. Niby nic nadzwyczajnego, niby „zdarza się" i „stało się", a jednak ma to zniknięcie daleko idące konsekwencje. Z tych najbardziej znaczących wymienić należy na pewno międzygatunkową przyjaźń, choć raczej tę z rodzaju bardziej skomplikowanych.


17:00 – Cztery Mile za Piec (Teatr Władca Lalek – Słupsk)
Spektakl interaktywny oparty na motywach poezji ludowej. Wokół motywu przewodniego (poszukiwanie zaginionej lalki) narasta szereg barwnych, krótkich scen. Akcja widowiska oparta jest na schemacie bajki łańcuszkowej, której kolejne ogniwa stanowią epizody czysto zabawowe, pozwalające „ wyżyć się " aktorom i widowni. Cztery mile za piec to również sztuka dydaktyczna, ale w zgoła innym znaczeniu, nie nauka moralna wybija się tu na plan pierwszy, ale wyobraźnia ludyczna dziecka i jego twórcze możliwości, także jako aktora.


18:00 – Żywe Rzeźby (Steampunk Lady, Parrot Queen, Golden Luck, Mechaniczna Kobieta)
Żywe Rzeźby pojawić się mogą w różnych miejscach – więc musicie być czujni.


19:30 – spektakl Impresario (Teatr Nikoli – Kraków)
Teatralna przestroga przed niebezpieczeństwami show biznesu. Spektakl „Impresario" to pełna plastycznych obrazów historia artystów o wielkim talencie, którzy wpadli w niebezpieczne sidła współczesnego świata.
To historia spalonych skrzydeł motyli schwytanych w pułapki show biznesu. Główna postać przywołuje na myśl managera, impresario, mającego w ręku władzę, który jak pająk konsekwentnie plącze swoje sieci, by łapać kolejne wielobarwne motyle. Odbiera im swobodę i wolność lotu, a one wraz ze skrzydłami tracą swoje twórcze życie.


21:00 – spektakl Poza czasem (Teatr Akt – Warszawa)
Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo składają się na ekspresyjne widowisko.


Na wszystkie wydarzenia zapraszać będzie PIRAT (Rafał Śpiewak) - performer, aktor, animator, wokalista, scenograf, tekściarz, poeta, twórca, rysunków - artysta wszechstronny.


Zapraszamy na Festiwal Ulicznych Reakcji Artystycznych 2022 w Ustce!