Narodowe Czytanie 2022

  • termin : 03 Września 2022
  • miasto : Gdańsk
  • bilety : wstęp wolny
logo
A A

Lekturą jedenastej edycji Narodowego Czytania w 2022 roku będą „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.


Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa.
W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą "Quo vadis" przeczytano w ponad 2200 miejscach.Klockownia Gdańsk atrakcje dla dzieci
W 2017 roku do wspólnego czytania wybrano najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań "Wesela".


Lekturą Narodowego Czytania w 2018 roku było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.


Podczas ósmej edycji wydarzenia w 2019 roku, czytano osiem nowel wybranych przez Parę Prezydencką z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.


Lekturą dziewiątej edycji była "Balladyna" Juliusza Słowackiego - wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.


„Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej była lekturą dziesiatej edycji Narodowego Czytania.
Jedno z najważniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej powstało w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Autorka napisała je na zlecenie Teatru Miejskiego we Lwowie. Książkowe wydanie ukazało się w 1907 roku. Na przestrzeni lat utwór wystawiany był na wielu scenach teatralnych i doczekał się kilku ekranizacji.


NARODOWE CZYTANIE 2022 TRÓJMIASTO