Orszak Trzech Króli Gdynia

  • termin : 06 Stycznia 2023
  • godzina : 12.00
  • miasto : Gdynia
logo
A A

Zapraszamy 6 stycznia 2023 do Gdyni! Po dwuletniej przerwie Oszak Trzech Króli wraca na ulice Gdyni!. Tegoroczny pochód odbywa się pod hasłem Niechaj prowadzi nas Gwiazda.


Nawiązanie do symbolu gwiazdy ma również znaczenie w kontekście przypadającej w tym roku 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika - wszechstronnie uzdolnionego, świetnego astronoma.


Orszak 3 Króli 👑👑👑 Gdynia 2023 - program


Organizator gdyńskiego Orszaku - Katolickie Centrum Kultury KACK - zaprasza zainteresowanych 6 stycznia 2023 już o godz. 11 do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46.


godz. 11.00 - msza św. w kościele NSPJ
ok. godz. 11.50 - 12.00 - formowanie kolumny pochodu przed kościołem NSPJ
ok. godz. 12.00 - rozpoczęcie pochodu z Gwiazdą Betlejemską na czele


Orszak przejdzie ulicami Armii Krajowej oraz Świętojańską w kierunku kościoła franciszkanów pw Św. Antoniego (ul. K. Ujejskiego 40). W trakcie przemarszu zostaną odegrane scenki rodzajowe nawiązujące do historii wędrówki Trzech Króli. Zagrają w nich gdyńscy artyści oraz uczniowie szkół.


Pochód zakończy pokłon przed Świętą Rodziną (przy wspomnianym kościole franciszkanów) oraz wspólne śpiewanie kolęd.


Atmosfera święta sprzyja szczodrości. Finałowi wydarzenia będzie towarzyszyła, tak jak w latach ubiegłych, kwesta na Dom Hospicyjny dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”.
Ciekawostka

Powszechnie używane określenie "Trzej Królowie" tak naprawdę jest pewnym założeniem i przybliżeniem. W polskich tłumaczeniach Pisma Świętego - Biblii Poznańskiej oraz Tysiąclecia występują bowiem odpowiednio "astrologowie" oraz "mędrcy".
Warto podkreślić, za przypisem z Biblii Poznańskiej, że nie jest znana ani dokładna liczba czcigodnych przybyszy (dokładnie - "magów") ani ich imiona.
Najpopularniejszy obecnie przekaz zwyczajowo wspomina właśnie o 3 braciach, królach noszących imiona Kacper, Melchior i Baltazar.
Jaka pogoda przypadnie w najbliszy piątek 6 stycznia? Prognoza nie jest zbyt optymistyczna. Ostatecznie ochłodzenie wystąpiło juz w nocy z czwartku na piątek. W ciągu dnia będzie lekki mróz z towarzyszącym słabym wiatrem. Może obejdzie się bez opadów (mają wystąpić dopiero po południu) ale warto zadbać o ciepłe ubranie. Wieczorem znów zmiana pogody - tym razem lekkie ocieplenie z dodatnimi temperaturami.
Organizatorem gdyńskiego Orszaku jest KACK - Katolickie Centrum Kultury zaś Głównym Partnerem oraz Gospodarzem wydarzenia - Miasto Gdynia.


👑 Orszak 3 Króli 2023 w Gdańsku - jest tutaj
👑 Orszak 3 Króli 2023 w Sopocie - jest tutaj


Orszak 3 Króli Gdynia 2023!