miejsca romantyczne - pomorskie

A A

Są takie momenty, w których potrzebujemy przyjemnych doznań estetycznych, może jakiegoś uniesienia, inspiracji, natchnienia czy wręcz porwania :). Może w nostalgicznej samotności, a może w poruszającym towarzystwie bliskiej osoby. Wg cytatu z filmu Rejs: "W tak pięknych okolicznościach przyrody… I niepowtarzalnej…".


Romantyczne miejsca pomorskie  • Gdańsk Górki Zachodnie - plaża nad morzem


Ta wschodnia część gdańskiej Wyspy Portowej nazywanej też Wyspą Stogi  jest przez większość roku spokojnym miejscem spacerów ludzi szukających romantycznych krajobrazów (ale nie tylko). Kameralności miejsca sprzyja pewne oddalenie od centrum miasta, otoczenie wodą z trzech stron (morze i dwie Wisły) oraz rozległy las, głównie sosnowy.


Górki Zachodnie są chętnie odwiedzane o różnych porach roku. Zimą, zamarźnięte na ostrodze i latarni sygnalizacyjnej  sople wody są stałym tematem fotograficznym. Wiosenne sztormy tworzą widowiskowe biale grzywy na falach zmierzających dziesiątkami do brzegu. Latem, szczególnie po południu, zachęcający jest relaks z widokiem na morze w cieniu drzew dochodzących do plaży. Złota polska jesień podkreślana przez rosnące brzozy sprzyja testowaniu sprzętu fotograficznego. A wszystko można podziwiać z wysokiej wydmy u ujścia Wisły Śmiałej. Ta uniwersalność Górek Zachodnich sprawia, że nieraz można spotkać na miejscowej plaży świeżo upieczone pary ślubne.
Lokalizacja jest tutaj  • Orzechowo Morskie (okolice Ustki) - klif i plaża nad morzem


Orzechowo Morskie - widok z klifuWieża widokowa w Orzechowie (OW Ta malutka miejscowość (bardziej osada) jest położona około 7 kilometrów od Ustki. Plaża bywa tutaj wąska, czasem z kamieniami na piasku, więc nie grożą jej tłumy okupujące zwykle Ustkę. Swoją sławę Orzechowo zawdzięcza wspaniałemu klifowi, który cofa się co roku ponad 2 metry w głąb bukowego lasu. W pobliżu płynie zaś kręta rzeczka Orzechówka - uchodząca do morza po przecięciu wysokiego brzegu. Urozmaicona plaża i klif, na którym spotkać można oryginalne korzenie drzew, intrygująca przestrzeń morza widziana z góry, kolory lasu - zielonego latem, a złotego jesienią - amatorzy spacerów znajdą tutaj raj dla siebie. Nic dziwnego, że odbywają się tutaj fotograficzne plenery młodych par (patrz zdjęcie tutyłowe).

Spośród atrakcji tego miejsca trzeba jeszcze wymienić wysoką na 48 metrów wieżę obserwacyjną nadleśnictwa Ustka. Obiekt, znajdujący się na terenie Ośrodka Leśnik", można zwiedzać po wykupieniu biletu w tamtejszej kawiarni. Schody kręcą się mocno w górę, ale widoki są energetyczne!


Platforma widokowaNa trasie ścieżki Inną ciekawostką jest świetnie przygotowana i opisana leśna ścieżka dydaktyczna "Orzechowska Wydma". Tablice, kładki i platforma widokowa - ułatwiają i urozmaicają przejście trasy liczącej niecałe 3 kilometry. A wszystko w nastrojowym otoczeniu wysokich wydm, porośniętych często poskręcanymi od wiatru drzewami.

Cały rejon Orzechowa świetnie nadaje się na zwiedzanie rowerem. Krzyżują się tutaj ścieżki rowerowe, m.in prowadzące z Ustki do Poddąbia.


Noclegi w Orzechowie oraz mapa lokalizacyjna - są tutaj  • PYSZNO (okolice Bytowa) - nad jeziorem Pysznym, na Kaszubach


Jezioro PysznePyszno jest niewielką osadą w okolicach Bytowa. Tuż obok nadleśnictwa możemy zostawić na parkingu samochód i ruszyć ścieżką nad jezioro. Po około 100-150 metrach wejdziemy na wąski półwysep zakończony altaną i pomostem. Miejsce wprost oczarowuje widokami i spokojem, którego nie brak nawet w środku sezonu.  Nawet zdjęcia nie oddają całego klimatu jaki możemy tam znaleźć.

W sąsiedztwie nadleśnictwa znajdują się także piękne, stare dęby, a także nieduży, zabytkowy, jedyny w Polsce cmentarz leśników.


Więcej zdjęć oraz mapa lokalizacyjna - jest tutaj


Noclegi - Bytów (i okolice) - są tutaj
Ciąg dalszy nastąpi...