VIII Festiwal Dziedzictwa Regionalnego „Krzyżacy kontra Kociewiacy”

  • termin : 29 Lipca 2018
  • miasto : Gniew
  • ulica : Plac Grunwaldzki
  • bilety : wstęp wolny
  • www : http://www.gniew.pl
logo
A A

Pokazy rzemiosła dawnego, pojedynki na miecze i instrumenty, prezentacja kulinariów i napitków regionalnych, koncerty oraz spektakle to tylko nieliczne z atrakcji, jakie czekają na tych którzy 29 lipca 2018 roku zawitają na rynek starego miasta w Gniewie.


Festiwal Dziedzictwa Regionalnego „Krzyżacy kontra Kociewiacy” to przedsięwzięcie kulturalne, którego celem jest ukazanie dorobku i potencjału historycznego oraz kulturowego Gniewu i okolic.
Organizatorzy pragną ukazać dwa filary, na których opiera się tożsamość mieszkańców regionu – historię, a przede wszystkim początki miasta, z którymi wiąże się obecność na tym terenie Krzyżaków oraz folklor, czyli tradycję kociewską kształtowaną przez mieszkańców tej ziemi przez lata.
Podczas imprezy na rynku starego miasta odbywać się będą spektakle historyczne, występy zespołów folklorystycznych, prezentacje kunsztu rycerskiego, zwyczajów kociewskich, mody regionalnej, serwowane będzie średniowieczne i tradycyjne kociewskie jadło i napoje. Będzie to dzień wyjątkowych zmagań tradycji krzyżackiej i kociewskiej podany w zabawowej formie, która zarówno dla turystów, jak i mieszkańców  będzie z pewnością źródłem wielkiej radości i niezapomnianych wrażeń.


W programie m.in.:


Na wydarzenie składają się występy zespołów folklorystycznych, inscenizacja historyczna, wybory Super Kociewianki, Super Kociewiaka i Super Krzyżaka. Festiwal kończy się turniejem Krzyżacy kontra Kociewiacy i wieczornym koncertem.


Szczegółowy PROGRAM znajduje się tutaj


Organizatorzy:

- Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie
- Chorągiew Zaciężna Apis z Gniewu