Lęborskie Dni Jakubowe - Jarmark św. Jakuba 2019

logo
A A

Z każdym rokiem Lębork coraz bardziej kojarzy się turystom z tą właśnie, najważniejszą imprezą kulturalno-rekreacyjno-handlową w Lęborku, powiązaną z odpustem św. Jakuba Ap.


Jarmark nawiązuje do tradycji spotkań kupców i rzemieślników, które organizowano w Lęborku od XIV wieku, łącząc wymiar religijno-duchowy z czysto handlowym. Reaktywowano go jako odpust w parafii św. Jakuba. Od tego czasu Jarmark co roku przyciąga tysiące turystów.


Lęborskie Dni Jakubowe 2019


Stałe punkty programu to:
Międzynarodowy Zlot Jakubów - zachęcający do przybycia na imprezę wszystkich mężczyzn i chłopców o tym imieniu. Zawsze czekają na nich różne niespodzianki.
Uliczny Bieg św. Jakuba - 10-kilometrową trasą wiodącą ulicami miasta. Rekord trasy: 29 minut i 38 sekund ustanowiony został w 2006 roku przez Kenijczyka Abla Kirui.
Obóz rycerski nad rzeką przy zamku krzyżackim dla wszystkich, którzy chcą przenieść się w czasy średniowiecza.
Do tego: kramy, konkursy, kuglarze, koncerty...


Międzynarodowy Zlot Jakubów


Lęborskie Dni Jakubowe 2019Masz na imię Jakub? W sobotę, 20 lipca 2019 r., koniecznie musisz wziąć udział w Zlocie Jakubów. Już od 12 lat zapraszamy wszystkich chłopców i mężczyzn noszących szlachetne imię Jakub do Lęborka. Każdy uczestnik zlotu otrzyma imieninowy prezent, a wieczorem, podczas finału na scenie głównej, ma szanse na wylosowanie cennych nagród. W tym roku wprowadzamy nowość – rejestracja on-line! Już od maja można zarejestrować się na naszej stronie i dołączyć do Jakubowego grona. Wejdź w zakładkę Zlot Jakubów i znajdź wszystkie niezbędne informacje.


Bieg Uliczny św. Jakuba


Najważniejsza impreza sportowa Lęborka, każdego roku przyciąga setki biegaczy i kibiców nie tylko z Polski ale i z zagranicy. Dla biegaczy przygotowano atestowaną trasę liczącą 10 km, przebiegającą przez zabytkową ulicę Staromiejską.


Muzyka Regionów

Mamy zaszczyt zabrać Was w niesamowity świat folkloru z różnych zakątków Europy. Barwne, niepowtarzalne stroje, tradycyjne instrumenty oraz oryginalne brzmienia, a przede wszystkim ludzie, których pasją jest śpiew, muzyka i taniec. Nasz festiwal to niepowtarzalna okazja na prezentację wyjątkowych tradycji kulturowych. Entuzjazm, temperament, dynamika, to emocje które towarzyszą wszystkim występom. Lęborska scena miała już zaszczyt gościć zespoły m. in. z Węgier, Macedonii, Białorusi a także wiele regionalnych zespołów z Polski. W tym roku na pewno nie zabraknie wspaniałej zabawy!


Atrakcje dla małego i dużego


Lęborskie Dni Jakubowe - LĘBORKPrzez kilka dni główny deptak miasta - ulicę Staromiejską ożywiają wystawy, uliczny teatr, występy kuglarzy, grajkowie, wróżki...
Duże zainteresowanie wzbudzają zawsze rycerze, prezentujący swoje rzemiosło wojenne oraz dawne obyczaje. W wieży Sanktuarium św. Jakuba Ap. co roku odbywa się ciekawa wystawa przygotowana przez lęborskie Muzeum.


Duchowy wymiar Jarmarku


Biskup Pelpliński J.B. Szlaga dekretem z 25 lipca 1998 r. ustanowił św. Jakuba Apostoła Patronem Lęborka. Tradycyjny niedzielny korowód z relikwiami św. Jakuba Ap. i uroczysta suma odpustowa w kościele św. Jakuba dopełniają lęborskiego święta. 


  Program Lęborskich Dni Jakubowych 2019: 


GWIAZDY WIECZORU:

• sobota, 20 lipca 2019, godz. 20.00 - ZEUS
• sobota, 20 lipca 2019, godz. 21.30 - Michał Szpak
• niedziela, 21 lipca 2019, godz. 20.30 - Anna Wyszkoni


Jaka będzie pogoda podczas tego weekendu? Dni Jakubowe upłyną w ciepłej atmosferze - temperatury przekroczą +20 stopni Celsjusza. W piątek 19 lipca oraz w sobotę 20 lipca bez opadów, ze słońcem i zasłaniającymi je czasem chmurami. Prognoza pogody zapowiada niewielki, przelotny deszcz w niedzielę, który do koncertu powinien ustąpić miejsca słońcu. Trzymamy kciuki :-)
Największy w Polsce Jarmark - Św. Dominika w Gdańsku (27.07-18.08.2019) -  jest tutaj
Zapraszamy do Faktorii Rzymskiej Oskowo koło Lęborka!


Faktoria Rzymska Oskowo
Pałac Grąbkowo - okolice Lęborka