Chojnice - atrakcje turystyczne - przewodnik, noclegi

  • Miasto : Chojnice
  • Ulica : Charzykowy, Chojnice, Człuchów, Klosnowo, Krojanty, Przechlewo, Swornegacie
logo
A A

Bory Tucholskie, spływy kajakowe i Jezioro Charzykowskie - to hasła najczęściej Jezioro Charzykowskie - fot. UM Chojnicekojarzone z ziemia chojnicką. Żeglarze, kajakarze i grzybiarze cenię okolice Chojnic za przestrzeń i i większą swobodę - niedostępną w innych rejonach Polski.


Piękna przyroda Zaborskiego Parku Krajobrazowego i Parku Narodowego Borów Tucholskich od lat cieszy się zainteresowaniem fanów leśnych ostępów. Takze zadbane, pięknie odnowione Chojnice przyciągają coraz więcej turystów z kraju i zagranicy.


Noclegi w Chojnicach - są tutaj


CHOJNICE - atrakcje turystyczne


Ratusz w Chojnicach - fot. UM ChojniceChojnice - główne miasto regionu (ok. 40 tys. mieszkańców) z urokliwą zabytkową starówką, nazywane jest "Bramą Kaszub". Leży bowiem na dawnym trakcie Berlin - Królewiec zwanym potocznie "berlinką". Historia Chojnic, bogata na przemian w wojny i okresy prosperity, szczęśliwie natchnęła włodarzy miasta do starannie przemyślanej jego rewitalizacji. Stare miasto do dzisiaj zachowało układ ulic i parceli ze średniowiecza, co przydaje unikalnego klimatu temu miejscu.


Rynek Chojnice fontanna - fot. UM ChojniceNajwiększe jednak wrażenie robi na przybyszach piękny rynek chojnicki. Negotycki Ratusz Miejski, kamienice  zachowane i nowe (ze stylizowanymi fasadami) tworzą wraz z rynkową fontanną miejsce do fotografowania i odpoczynku. Można przy tym smacznie zjeść i zrobić tuż za rogiem potrzebne zakupy. A wieczorem kawa lub drink przy kawiarnianym stoliku smakują podwojnie... Staranna i przemyślana rewitalizacja śródmieścia została dostrzeżona w Polsce. W 2008 r. Chojnice zdobyły uznanie i nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich za najlepiej zorganizowaną przestrzeń publiczną. Spokojne, bezpiecznie, czyste uliczki, park wodny, kino 3D, 2 teatry, piękny Park 1000 lecia z altankami, mostkami i stawami zachęcają wręcz do osiedlenia się tutaj na stałe.


Brama Człuchowska w Chojnicach - fot UM ChojniceTym, którzy chcą jeszcze zwolnić tempo, polecamy odwiedziny w Muzeum Historyczno-Etnograficznym. Działa ono w jedynej, oryginalnie zachowanej bramie miejskiej - Bramie Człuchowskiej. Na pięciu piętrach eksponowane są tutaj bogate zbiory pięknych haftów kaszubskich oraz ciekawe eksponaty archeologiczne. Patrząc na nie z iPodem w ręku, można z uznaniem pokłonić się dokonaniom naszych przodków, ich pomysłowości i dbałości o różne szczegóły. Aż trudno sobie wyobrazić naszych potomków za kilkaset lat. Czy będą patrzeć na naszą dzisiejszą elektronikę tak, jak my na wyroby ze średniowiecza?


Pasjonatów numizmatów zapraszamy z kolei do oddziału Muzeum im. Albina Makowskiego (ul. Drzymały 5, blisko dworca PKP) Jest tam także unikalna kolekcja troistyczna - przedmiotów, które łączy motym podziałów trójkolorowych. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (tel, 52 307 43 92)


Poza kościołami warto sprawdzić program imprez w amfiteatrze i odwiedzić całą grupą chojnicki aquapark. Bo gdzie można zaplanować i przeżyć wielką przyjemność - bez względu na pogodę i porę roku?
Park wodny Chojnice - zabawa przez cały rok!Właśnie w Centrum Park Chojnice - krainie wodnego relaksu. Tutaj, wypoczynek można na dodatek połączyć z zadbaniem o swoje zdrowie i urodę. Proponowane bowiem atrakcje - jak np. bicze wodne, hydromasaże - są już od lat uznawane za sposób na odmłodzenie organizmu i zwiększenie odporności. Odpowiednie zaplecze pozwala na przyjemne spędzenie czas całym rodzinom. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zobaczcie sami!

Na wodne atrakcje Centrum Parku Chojnice składają się:

Centrum Park Chojnice - zjeżdżalnia- basen sportowy o wymiarach olimpijskich
- basen rekreacyjny i brodzik dla dzieci
- "rwącą rzekę"
- zjeżdżalnię trójspiralną
- bicze wodne, jaccuzi i hydromasaże

Część "lądowa" Parku obejmuje:


Plac zabaw dla dzieci w Chojnicach przy Centrum Park Chojnice- saunę
- 2 hale sportowe
- trawiaste boisko
- park zabaw przy Centrum
- alejki spacerowe
- altanę przeciwdeszczową
- dużą piaskownicę


Dla komfortu Gości przygotowano wygodny bar gastronomiczny Delfin.

Całość jest świetnym miejscem na kilkugodzinną zabawę i wypoczynek. Są tu organizowane także zawody (basen sportowy i hale), szkolenia, zajęcia rehabilitacyjne i relaksacyjne. Objętość obiektu pozwala na przeprowadzanie dużych imprez - nic dziwnego, że jest miejscem tętniącym życiem przez cały rok. 


 


CANPOL EXTREME CENTER  - kryty, halowy tor kartingowy.
Sporoą dawkę adrenaliny zapewnia dwukierunkowy tor o długości 3Tor kartingowy Chojnice - Canpol Extreme Center50 metrów z super posadzką i profesjonalnymi bandami bezpieczeństwa. Całość jest urządzona w hali o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych. Dodatkowych wrażeń dostarcza sceneria Gokarty Canpol Extreme Center Chojnicemiasta przygotowana przez jednego z najlepszych, polskich graficiarzy. Kierowcy mijają manekiny oraz uliczną sztukę grafitti z prędkościa nawet 60 km/h. A to wszystko przy publiczności, która może obserwować sportowe zmagania z górnego tarasu.


 Canpol Extreme Center 
tel. rezerwacje 728 417 027   


 


Eksperymentarium  Chojnice – unikalna, interaktywna wystawa przedstawiająca człowieka w naturze - ze szczególnym uwzględnieniem historii ziemi chojnickiej. Trzynaście multimedialnych stanowisk zachęca do aktywnego poznawania praw przyrody i historii współżycia człowieka z naturą. Całość pozwala dzieciom i dorosłym manualnie, zmysłowo lub intelektualnie doświadczyć fascynacji przyrodą. Eksponaty zostały dobrane i ułożone w taki sposób, że zwiedzający przechodzi pewnego rodzaju podróż w czasie. Wyprawa zaczyna się od momentu gdy ziemia chojnicka była wielką, dziką puszczą pełną turów i wyjątkowych roślin, a kończy we współczesności - tak mocno naznaczonej obecnością człowieka.
Eksperymentarium wEksperymentarium Chojnice atrakcje dla dzieci Chojnicach jest świetną bazą do ciekawej zabawy, nietypowych ćwiczeń i przyjemnej nauki. Każdy eskponat może okazać się inspiracją do dalszego zdobywania wiedzy z zakresu biologii, chemii, fizyki i innych dziedzin nauki.

Gospodarze obiektu, który powstał  z inicjatywy i funduszu powiatu chojnickiego, zapraszają do udziału w prowadzonych na miejscu warsztatach, spotkaniach i wykładach o tematyce naukowej. Organizowane są także zajęcia z doświadczeń chemicznych dla dzieci i młodzieży, a nawet oryginalne urodziny.

Eksperymentarium Chojnice
Chojnice, ul.Marsz.Józefa Piłsudskiego 30 b
tel.: 739 007 599                                                         
www.eksperymentariumchojnice.pl   


 


Muzeum Trzebiatowskiego - galeria poświęcona bogatej twórczości Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego. Ten pochodzący z Chojnic artysta malarz, rzeźbiarz, scenograf i poeta (wymieniając najważniejsze obszary) może poszczycić się pracami obecnymi w wielu polskich i zagranicznych muzeach: m.in British Muzeum (Londyn), Ermitaż (Sankt Petersburg), Muzeum Sztuki w Watykanie i innych.
Prezentowane zbiory obejmują: malarstwo olejne, pastele, medale, rzeźbę oraz kolekcję ciekawych eksponatów sztuki dawnej pozyskanych podczas licznych podróży zagranicznych.
Muzeum galeria zajmuje 5 poziomów zabytkowej Baszty Więziennej. Na szóstej kondygnacji znajduje się atelier artysty - miejsce jego pracy podczas pobytów w Chojnicach.


Galeria – Muzeum Janusza Trzebiatowskiego
Chojnice, ul Sukienników 16
tel.: 664 013 081
www.muzeumtrzebiatowskiego.pl


 


Park 1000-lecia - urokliwe miejsce relaksu w Chojnicach z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych, dla wypoczywająch leniwie i aktywnie. Monitorowany, zielony teren ze stawami, mostkami, alejkami spacerowymi i rowerowymi zajmuje prawie 16 hektarów zaledwie 5 minut od centrum miasta. Są tu m.in.:
ogród botaniczny
siłownia terenowa
bulodrom - do gry w boule
zegar i kalendarz słoneczny
place zabaw dla dzieci, skatepark
audytorium z telebimem do projekcji
stoły do gry szachy, tenisa stołowego
ogrodzony, wyposażony wybieg dla psów

Park posiada estetyczne, funkcjalne oświetlenie LED, które umożliwia korzystanie z tego miejsca także wieczorową porą.


Atrakcje w okolicach Chojnic


 Charzykowy - rejsy wycieczkowe statkiem pirackim TUR - po Jeziorze Charzykowskim - to sympatyczna atrakcja, która szczególnie najmłodszym pozwala poczuć się choć przez chwilę jak prawdziwy pirat.

Rejs urozmaicony muzyką szantową i ciekawą opowieścią na teRejsy wycieczkowe Jezioro Charzykowskiemat okolic Charzykowych trwa ok. 45 minut. Wyposażenie statku pozwala na zorganizowanie kameralnej imprezy okolicznościowej podczas rejsów czarterowych. Rejsy odbywają sie od 1.05 do 30.10. W maju, czerwcu, wrześniu i październiku - tylko na zamówienie grup zorganizowanych.


Kontakt - tel. 698 079 210
Godziny rejsów, promocje (Facebook) - są tutaj       


Po rejsie można wstąpić do znajdującej się na wprost przystani Tawerny Żeglarskiej Buchta. Żeglarski klimat wnętrz jest tutaj przyprawiony domieszką kaszubszczyzny - zgodnie z nazwą, która ma trzy znaczenia: buchty jako zakola rzecznego, zwoju lin oraz kaszubskiej drożdżówki.
Tawerna Żeglarska Buchta Charzykowy
W tawernie można nie tylko posilić się, ale także zabawić się na dancingu, posłuchać koncertu, a także samemu zorganizować imprezę okolicznościową. Aktualności na Facebook - są tutaj

Tawerna Buchta
Charzykowy, ul. Jeziorna 53,  tel. 698-079-210
Facebook - jest tutaj     e-mail: ganport@onet.eu


 


Człuchów - Canpol Odejewski - WonderLand - centrum rekreacji, rozrywki Canpol - gokarty, ZOO, salon i serwis Opla w Człuchowiei wypoczynku w Sieroczynie koło Człuchowa. Ciekawe miejsce odwiedzane przez okolicznych mieszkańców, a także turystów. Paczka przyjaciół, wycieczka, rodzina z dziećmi - wszyscy mogą tutaj spędzić przyjemny czas na zabawie.


W Centrum znajduje się m.in ZOO o powierzchni 7 hektarów, posiadajace status ogrodu zoologicznego nadany przez Ministra Ochrony Środowiska. Dostęp do części jego atracji jest bezpłatny, a obiekt czynny praktycznie całą dobę.

Z ZOO sąsiaduje Park Rozrywki WONDERLAND oferujący atrakcje na lądzie i na wodzie. Wśród nich znajdują się:


 • koniki mechaniczne dla mniejszych dzieciWonderLand Człuchów - park rozrywki
 • eurobungee – 3 stanowiska do skakania na bungee
 • kule do chodzenia po wodzie - water zorbing
 • bumper boats - wodna atrakcja dla całej rodziny, umożliwia przejażdżkę widokową i zabawę w strzelanie z armatek wodnych
 • bumper cars – autka do zderzania i strzelania laserami
 • wonderslide – zjazd na pontonie
 • wonderjump – zjazd na pontonie zakończony wyskokiem i lądowaniem na dmuchaną poduchę


Restauracja: tel. 59 83 45 327, tel. 608 377 777
 


Tor kartingowy Canpol Racing o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowTor kartingowy Canpol Racing - Człuchów, Sieroczynych zapewni z kolei  odpowiednie emocje wszystkim fanom wyścigów samochodowych bez względu na wiek. Tor o długości ok. 600 metrów został zbudowany przy pomocy ok. 4 tysięcy opon. Tutaj liczy się i technika, i szybkość  Na prostej o długości 110 metrów można osiągnąć prędkość nawet 70 km/godz. Kierowcy mają zapewnione na miejscu bezpieczne, obowiązkowe kaski w różnych dostępnych rozmiarach, a także obowiązkowe kominiarki oraz protektory na szyję dla najmłodszych.


Do dyspozycji Klientów jest 12 gokartów Sodi SR5 o mocy 9 KTor gokartowy CANPOL Człuchów OdejewskiM, które mogą rozwinąć maksymalną prędkość do ok. 60–70 km/h.  Młodzi fani motoryzacji również znajdą sprzęt dla siebie. Dla chętnych od 7 roku życia i min. wzroście 130 cm, przygotowano spcjalne gokarty dla dzieci fimy SODI, które można rozpędzić do 30–40 km/h. Cena jazdy 9 minut - już od 30 zł


Canpol Racing - tel. 602 775 879,  tel. 728-417-017


 


Zamek krzyżacki Człuchów - fot. UM CzłuchówZamek Krzyżacki Człuchów - zbudowany w połowie XIV wieku, przez blisko 200 lat cieszył się opinią twierdzy nie do zdobycia. Często był porównywany do Malborka pod względem wielkości oraz walorów obronnych. Szwedzi podczas swego najazdu zdobyli go dopiero po kilku miesiącach dzięki temu, że wreszcie nadeszła zima i zamarzła woda w fosach. Do dzisiaj przetrwało niewiele, bowiem król pruski Fryderyk Wilhelm II polecił odbudować miasto po pożarze cegłą pozyskaną właśnie z murów zamkowych.

Obecnie możemy wejść na 46 metrową wieżę (pierwotnie miała 52 m) i obejrzeć przepiękną okolicę. Przeżyciem jest także zejście do lochu, 11m pod wieżą. Na początku XX wieku odkryto tam wiele szczątków ludzkich - prawdopodobnie nieszczęsnych więźniów krzyżackich zmarłych śmiercią głodową.
Poza sezonem konieczne jest umówienie się telefoniczne pod nr tel. 59 834 11 32

Położenie, dojazd do Zamku i więcej zdjęć - jest tutaj


 


Painball to kolejna atrakcja z adrenaliną w okolicach ChojnicCamo Paintball Przechlewo Chojnice  - fot. Tadeusz Przybył, a dokładnie w Przechlewie, gdzie znajduje się główny poligon firmy Camo Paintball. Jednak na życzenie klienta ta świetna zabawa może odbyć się w dowolnym miejscu. Paintball może być świetnym urozmaiceniem imprezy okolicznościowej, a na pewno dobrym pomysłem na wolny czas - także na strzelnicy dla dzieci.


Ciekawą wersją gry jest  Gelblaster 🔫 czyli strzelanie żelowymi kulkami z elektrycznych markerów. Walorem zabawy jest m.in praktyczny brak siniaków czy ubrudzonej farbą odzieży.  Stosowane w gel blaster kulki zawierają bowiem barwioną, biodegradowalną wodę i mogą być używane także przez małe dzieci.


Camo Painball zaprasza również do gry Archery Tag, która zbliżona jest zasadami do gry w dwa ognie. Udział w niej bierą kilkuosobowe grupy łuczników wyposazonych w bezpieczne strzały. To gra, która wciąga - spróbujcie sami!


Autoryzowany serwis Tippmann - pomorskieCamo Paintball - Autoryzowany Serwis Markerów Tippmann
Przechlewo, ul. Młyńska 18
tel. 787 78 76 76
www.camoprzechlewo.pl
kontakt@camoprzechlewo.pl
Aktualności na profilu Facebook - są tutaj

Spływy kajakowe z pasjonatami z Przechlewa to przygoda, którą można przeżyć i latem, i Zimowe spływy kajakowe pomorskiezimą. Kajaki są dla nich prawdziwą pasją, pracą, przyjemnością i codziennością dlatego pływają w nich praktycznie przez cały rok.
Już od ponad 10 lat organizują spływy i wypożyczają kajaki, a od kilku lat obsluguja także imprezy integracyjne. Prowadzą także ( w ścisłej współpracy z www.kanokajaki.pl) największe w Polsce centrum testowe sprzętu obejmujące ok. kilkunastu róźnych modeli kajaków.

Uwaga! Kayaks jako jedyni w Polsce zapraszają na oryginalne spływy nocne! Zapewnione są niezbędne elementy wyposażenia, które umożliwiają bezpieczne przepłynięcie wybranego odcinka Brdy. Wykwalifikowana kadra zadba o odpowiednie przeszkolenie i fachową opiekę na trasie. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

kayaks (współpracuje z Camo Paintball)Nocne spływy kajakowe kayaks
ul. Dworcowa 37B, Przechlewo

tel: 888 444 424, tel: 695 855 663
www.kayaks.pl
emial: kayaksprzechlewo@gmail.com


 


Klosnowo - Wyłuszczarnia Nasion 7 km od Chojnic. Ponad 90 lat temu otwarto największy w ówczesnej Europie zakład pozyskujący nasiona z szyszek. Obecnie ten proces odbywa się w nowym zakładzie, zaś stary obiekt został udostępniony do zwiedzania. Turyści mogą obejrzeć wszystko po kolei, m.in wielkie, szklane gąsiory do przechowywania szyszek. Chętni mogą także przejść ciekawą, leśną ścieżką dydaktyczną położoną niedaleko zakładu.


Wyłuszczarnia Nasion, Klosnowo 4,  tel. 52 3985615
Swornegacie - mała wieś nad jeziorem Karsińskim, położona na północ od Chojnic, na Swornegacie - fot. Stanica Wodna PTTK Swornegacieterenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, na skraju Parku Narodowego Bory Tucholskie. Mekka kajakarzy, świetny punkt wypadowy do poznawania pieszo, rowerem lub kajakiem rozległych lasów oraz urokliwych jezior.
Działa tutStanica Wodna PTTK Swornegacie zaprasza!aj m.in Stanica Wodna PTTK, w której można przenocować, zjeść i wypożyczyć z transportem bardzo dobre kajaki: www.swornegacie-pttk.pl.
Kto tutaj był, temu nie trzeba zachwalać fantastycznych przyrodniczo okolic Swornychgaci. Zdecydowana większość turystów wielokrotnie powraca by jeszcze raz nacieszyć się tutejszym klimatem, czystą wodą i powietrzem. 


★ Atrakcje w sąsiednim Miastku - są tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj


Zapraszamy w piękne okolice Chojnic!