Noc Świętojańska 2019 - pomorskie zaprasza!

logo
A A

Dawni Słowianie mieli różne nazwy tej najkrótszej w roku nocy. Dla wschodnich Słowian była to Noc Kupały, dla tych z centralnej Polski - Sobótka. A późniejsza nazwa Noc Świętojańska ma związek z dniem św. Jana, który po niej najstępuje 24 czerwca. Tak łączono nowe tradycje chrześcijańskie z dawnymi - pogańskimi.


Noc Świętojańska Kaszuby 2019W tych ostatnich np. panny puszczają na wodę wianki z zapaloną świecą. Jeśli wianek trafi w ręce kawalera - to dziewczyna szybko Dzień Ojca Gdańsk Trójmiasto 2019wyjdzie za mąż. A kto znajdzie tajemniczy Kwiat Paproci - może liczyć na wielkie szczęście i bogactwo. Zanurzanie ziół w wodzie zapobiegało powodziom. Na wzgórzach zaś zapalano ogniska ku czci słońca i dla zapewnienia dobrych plonów. Tańce i skoki przez ogień służyły zabawie, pokazom zręczności i siły.


Tradycyjnie Noc Świętojańska rozpoczyna się 23 czerwca (w tym roku w niedzielę), a więc kiedy przypada w Polsce drugie święto - Dzień Ojca. 
Zapraszamy na przedwakacyjny wypad nad morze - w pomorskie!


Może warto zaplanować przedwakacyjny wypad nad morze - w pomorskie? W ten weekend będzie dużo ciekawych wydarzeń, które sypią się jak z rękawa. Każdy znajdzie coś dla siebie - wystarczy przejrzeć stale uzupełnianą listę imprez poniżej.


GDAŃSK - Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej Gdańsk.....22 czerwca 2019


SOPOT - Przywitanie Lata w Grodzisku.....................................22 czerwca 2019


WDZYDZE - Dzień Św. Jana w Muzeum (w skansenie)............23 czerwca 2019


Unikalne drobiazgi na różne okazje oferuje Ceramika Genius!
Nie trzeba jechać do Niemiec czy Szwecji - to samo jest w Chmielnie!


Ceramika Genius - prezenty na Święta pod choinkę   Zapraszamy na Noc Świętojańską 2019!