KOLOSY 2019 - 21. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

  • termin : 08 Marca 2019 - 10 Marca 2019
  • miasto : Gdynia
  • ulica : Kazimierza Górskiego 8
  • miejsce : Hala Sportowo-Widowiskowa, PPNT
  • bilety : wstęp wolny
  • www : http://www.kolosy.pl
logo
A A

Od 8 do 10 marca 2019 roku już po raz dwudziesty pierwszy odbędą się w Gdyni Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY.


Kolosy - to trzy dni pokazów i pełen przegląd wszystkiego, co wartościowe w polskich podróżach w roku 2018.


UWAGA - termin zgłoszenia wypraw i przedsięwzięć jest przedłużony do 31 stycznia 2019.


Kolosy to nieoficjalna, ale powszechnie używana nazwa Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Kolosy Gdynia 2019Alpinistów, która każdego marca odbywa się w Gdyni. Organizatorami tej największej w Europie imprezy podróżniczej są Urząd Miasta Gdynia i agencja MART z Krakowa. Trwa trzy dni, podczas których od rana do wieczora w ogromnej hali Gdynia Arena, mogącej pomieścić równocześnie nawet cztery tysiące widzów, zaadoptowanej tak, by pełniła również funkcję sali kinowej, odbywają się prezentacje (relacje, pokazy zdjęć oraz filmów) najciekawszych podróżniczych dokonań minionego roku kalendarzowego. Uzupełnieniem pokazów na Kolosach są liczne wydarzenia towarzyszące: wystawy zdjęć, seminaria specjalistyczne, spotkania z autorami książek czy targi sprzętu outdoorowego. Kulminacyjny punkt programu to zawsze ceremonia wręczenia nagród.


UWAGA - FINAŁ2019!
Po raz pierwszy finał Kolosów zostanie podzielony na dwa wydarzenia. W sobotę 9 marca o godz. 16.20 zostaną ogłoszone nazwiska zwycięzców i wyróżnionych w kategoriach ALPINIZM, EKSPLORACJA JASKIŃ oraz ŻEGLARSTWO.
W niedzielę 10 marca o godz. 16.00 poznamy wszystkich pozostałych laureatów (w tym w kategoriach PODRÓŻE i WYCZYN ROKU oraz laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Wieczni Młodzi).


Obiektami uzupełniającymi halę Gdynia Arena są oddalone o ok. 15 minut spaceru budynki Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Uczestnicy Kolosów mogą tam skorzystać z restauracji oraz 4 sal. W trzech mniejszych salach odbędą się transmisje na żywo z hali głównej, zaś w największej (na 300 osób) znajdzie swoje miejsce Fotoplastykon.


Wstęp jest wszędzie bezpłatny, ograniczony jedynie względami organizacyjnymi. Nie ma także żadnych rezerwacj - jak podkreślaja organizatorzy.


  KOLOSY - PROGRAM 2019 


Ze względu na bardzo dużą objętość zaplanowanych wydarzeń zapraszamy do zapoznania ze szczegółami programu podanymi w załączonych plikach PDF. Prezentacje odbędą się łącznie w 3 miejscach:


GDYNIA ARENA - Duża Sala  - szczegóły programu - są tutaj


GDYNIA ARENA - Sala Seminaryjna - szczegóły programu są tutaj


Centrum Konferencyjne PPNT - FOTOPLASTYKON - szczegóły są tutaj


UWAGA - tradycyjnie, podczas Kolosów, Gdynia Arena gości wydawców książek i czasopism podróżniczych oraz producenców i dystrybutorów sprzętu outdoorowego. Zestawienie stoisk oraz plan ich rozmieszczenia - jest tutaj


Transmisja Kolosów 2019 (sygnał on-line) - jest tutaj (prelekcje w sali głównej, transmisja na żywo realizowana 9 marca w godz. 10-22)


W piątek, 8 marca zobaczymy usłyszymy i zobaczymy m.in:


Tomasz Kozłowski - 100 skoków w jeden dzień. Celem wyzwania było zebranie pieniędzy na zakup 100 specjalistycznych wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych dzieci. Dodatkowo, kolejnym tego samego dnia, 101 skokiem, Tomasz Kozłowski ustanowił ostatecznie nowy rokord Europy.

Anna i Krzysztof Kobusowie - Namibia. Dogonić marzenia. Pierwszą wyprawę odbyli 10 lat temu z małymi dziećmi. Ostatnią - już z nastolatkami. Ciekawostki przyrodnicze i sekrety tubylców - jak dbać o urodę nigdy nie myjąc się wodą...

Bartosz Grąbczewski - Szlakiem Bronisława Grąbczewskiego (1889 - 2018). Ośmiu miłośników wspinaczki, alpinistów i podróżników zafascynowanych Azją Środkową oraz historią wyruszyło w Pamir, by odtworzyć trasę carskiej ekspedycji dowodzonej przez polskiego odkrywcę generała Grąbczewskiego. Niesamowite (niedkiedy dosłowne) spotkanie z przeszłością.

Magda Jończyk - W szerpańskim domu. Odwiedziny u Szerpów żyjących na wysokości 1700 i 3800 m npm. Poznanie codzienności ludzi, którzy dla większości przyjezdnych pozostają jedynie wysokogórskimi przewodnikami i tragarzami wypraw.

Krzysztof Story - Dwa szlaki, dwa światy. Różnice między dwiema trasami górskimi uważanymi za jedne z najtrudniejszych w Europie: GR-20 na Korsyce i Cape Wrath Trail w północnej Szkocji. Miesiąc samotnej wędrówki, 600 km, czasem jakby w Krainie Czarów.

Rafał Ziobro - Wpław dookoła świata. Specjalista w pływaniu oceanicznym w niskich temperaturach, szczególnie upodobał sobie cieśniny: Gibraltarską, Messyńską, Magellana i Beringa.  Pływał przy Przylądku Horn oraz z Alcatraz do San Francisco.

Lech Flaczyński - Wyprawa na Makalu. Laureat Kolosów 2007 oraz Nagrody Wiecznie Młodzi (2018). Pełna emocji, z dramatycznymi chwilami i szczęśliwym zakończeniem wyprawa, na którą wybrał się tradycyjnie z synem Wojciechem.


i innych...
Weekend za pół ceny - Polska - zobacz więcej - jest tutaj
Laureatów Super Kolosa, Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Specjalnej wybiera co roku tzw. Kapituła Kolosów. W jej skład wchodzi na stałe 6 uznanych osobowości:


● Andrzej Ciszewski - speleologKOLOSY 2019
● Piotr Chmieliński - kajakarz
● Krzysztof Wielicki - himalaista
● Krystyna Chojnowska-Liskiewicz - żeglarka
● Leszek Cichy - himalaista
● Janusz Janowski - pomysłodawca Kolosów


UWAGA - Krzysztof Wielicki razem z Reinholdem Messnerem zostali (jako pierwsi alpiniści na świecie) laureatami "hiszpańskiego Nobla" - Nagrody Księżnej Asturii w kategorii sportowej. Nasz słynny alpinista otrzymał tę nagrodę jako pierwszy Polak w tej kategorii.


Prestiżowe statuetki Kolosów są przyznane decyzją Kapituły (wspólnie z Radą Kolosów) w pięciu głównych kategoriach:
★ alpinizm,
★ eksploracja jaskiń
★ podróże
★ wyczyn roku
★ żeglarstwo

Dodatkowe 2 nagrody przyznają także dziennikarze oraz zgromadzona publiczność.
Kryteria jakim kierują się oceniający (w szczególności Kapituła) to:
 ★ skala osiągnięcia
 ★ odkrywczość i pierwszeństwo
 ★ wytrwałość i odwaga
 ★ samodzielność


Pierwszą tegoroczną decyzją Kapituły zostało tradycyjne przyznanie Super Kolosa. W 2019 roku tę unikalną nagrodę za całokształt dokonań otrzyma najbardziej polski z czeskich żeglarzy i najbardziej czeski żeglarz w Polsce, Richard Konkolski!

Nasz laureat, urodzony ponad 75 lat temu w Bohuminie na Morawach, trzykrotnie opłynął Ziemię w samotnych rejsach i był pierwszym obywatelem byłej już Czechosłowacji, który samotnie okrążył świat jachtem. We wszystkie swoje najważniejsze rejsy wyruszał ze Szczecina. Więcej...


  Laureaci KOLOSÓW 2019 


Andrzej Bargiel - ALPINIZM
Szymon Kuczyński - ŻEGLARSTWO
speleolodzy: Michał Ciszewski, Marcin Czart, Agata Klewar, Andrzej Porębski, Ewa Wójcik - EKSPLORACJA JASKIŃ
Michał Woroch i Maciej Kamiński (WYCZYN ROKU) 
Kamila Kielar (PODRÓŻE),
Jacek Matuszek - Nagroda im. Andrzeja Zawady
Ryszard Teisseyre - Nagroda Wiecznie Młodzi
Richard Konkolski - Super Kolos za całokształt dokonań


Festiwal Przygody WANOGA Wejherowo

Weekend w Trójmieście - jest tutaj
Pomorskie atrakcje turystyczne - są tutaj


Wielkanoc 2019 - jest tutaj
Majówka 2019 - jest tutaj
Długi Weekend Czerwcowy 2019 - jest tutaj
ZAPRASZAMY NA KOLOSY 2020 DO GDYNI!Ogólnopolskie Spotkania Podróżników Żeglarzy Alpinistów KOLOSY GDYNIA