KOLOSY 2019 - 21. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

  • termin : 08 Marca 2019 - 10 Marca 2019
  • miasto : Gdynia
  • ulica : Kazimierza Górskiego 8
  • miejsce : Hala Sportowo-Widowiskowa, PPNT
  • bilety : wstęp wolny
  • www : http://www.kolosy.pl
logo
A A

Od 8 - 10 marca 2019 roku już po raz dwudziesty pierwszy odbędą się w Gdyni Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY.


Kolosy - to trzy dni pokazów i pełen przegląd wszystkiego, co wartościowe w polskich podróżach w roku 2018.


UWAGA - termin zgłoszenia wypraw i przedsięwzięć jest przedłużony do 31 stycznia 2019.


Kolosy to nieoficjalna, ale powszechnie używana nazwa Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Kolosy Gdynia 2019Alpinistów, która każdego marca odbywa się w Gdyni. Organizatorami tej największej w Europie imprezy podróżniczej są Urząd Miasta Gdynia i agencja MART z Krakowa. Trwa trzy dni, podczas których od rana do wieczora w ogromnej hali Gdynia Arena, mogącej pomieścić równocześnie nawet cztery tysiące widzów, zaadoptowanej tak, by pełniła również funkcję sali kinowej, odbywają się prezentacje (relacje, pokazy zdjęć oraz filmów) najciekawszych podróżniczych dokonań minionego roku kalendarzowego. Uzupełnieniem pokazów na Kolosach są liczne wydarzenia towarzyszące: wystawy zdjęć, seminaria specjalistyczne, spotkania z autorami książek czy targi sprzętu outdoorowego. Kulminacyjny punkt programu to zawsze ceremonia wręczenia nagród.


Obiektami uzupełniającymi halę Gdynia Arena są oddalone o ok. 15 minut spaceru budynki Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Uczestnicy Kolosów mogą tam skorzystać z restauracji oraz 4 sal. W trzech mniejszych salach odbędą się transmisje na żywo z hali głównej, zaś w największej (na 300 osób) znajdzie swoje miejsce Fotoplastykon.


Wstęp jest wszędzie bezpłatny, ograniczony jedynie względami organizacyjnymi. Nie ma także żadnych rezerwacj - jak podkreślaja organizatorzy.
Weekend za pół ceny - Polska - zobacz więcej - jest tutaj
Laureatów Super Kolosa, Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Specjalnej wybiera co roku tzw. Kapituła Kolosów. W jej skład wchodzi na stałe 6 uznanych osobowości:


● Andrzej Ciszewski - speleolog
● Piotr Chmieliński - kajakarz
● Krzysztof Wielicki - himalaista
● Krystyna Chojnowska-Liskiewicz - żeglarka
● Leszek Cichy - himalaista
● Janusz Janowski - pomysłodawca Kolosów


UWAGA - Krzysztof Wielicki razem z Reinholdem Messnerem zostali (jako pierwsi alpiniści na świecie) laureatami "hiszpańskiego Nobla" - Nagrody Księżnej Asturii w kategorii sportowej. Nasz słynny alpinista otrzymał tę nagrodę jako pierwszy Polak w tej kategorii.


Prestiżowe statuetki Kolosów są przyznane decyzją Kapituły (wspólnie z Radą Kolosów) w pięciu głównych kategoriach:
★ alpinizm,
★ eksploracja jaskiń
★ podróże
★ wyczyn roku
★ żeglarstwo

Dodatkowe 2 nagrody przyznają także dziennikarze oraz zgromadzona publiczność.
Kryteria jakim kierują się oceniający (w szczególności Kapituła) to:
 ★ skala osiągnięcia
 ★ odkrywczość i pierwszeństwo
 ★ wytrwałość i odwaga
 ★ samodzielność


Czy do Gdyni zawita Marcin Korzonek - miłośnik oraz instruktor turystyki rowerowej, który zadziwił pokonaniem indyjskich Himalajów? W ciągu miesiąca przejechał 1300 kilometrów i zdobył 4 przełęcze o wysokości ponad 5 tysięcy metrów npm. Trzymamy kciuki za jego obecność!

KOLOSY 2019 - PROGRAM: - wkrótce


ZAPRASZAMY NA KOLOSY 2019 DO GDYNI!Ogólnopolskie Spotkania Podróżników Żeglarzy Alpinistów KOLOSY GDYNIA