Parada Niepodległości Gdańsk 2019

logo
A A

Parada jest inicjatywą społeczną, całkowicie oddolną. Każdy, kto jest dumny z 11 listopada i chce się cieszyć w ten dzień, jest mile widziany :-)


Parada Niepodległości Gdańsk 2019


11 listopada 2019 ulicami Gdańska przejdzie po raz Parada Niepodległości Gdańsksiedemnasty Parada Niepodległości. Organizatorzy Parady zamierzają Święto Niepodległości spędzić w radosny sposób, świętując rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i akcentując to wszystko co nas łączy, a nie dzieli.


W ostatniej Paradzie wzięło udział ponad 30 tysięcy osób, a także blisko 100 instytucji, organizacji, stowarzyszeń i firm. Gdańska Parada dała przykład setkom miast w Polsce i zmieniła sposób obchodzenia tego wspaniałego, radosnego święta.


Trasa tegorocznej Parady Niepodległości będzie taka jak rok temu: zacznie się na Podwalu Staromiejskim a zakończy się na Długim Targu, u stóp Zielonej Bramy (nie kończy się więc pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego).


UWAGA  - podobnie jak w zeszłym roku do głównej parady dołączy mniejszy pochód -  Siedlecka Parada Niepodległości. Wyruszy ona o godz. 8.45 z ulicy Starodworskiej, następnie przejdzie ścieżką rowerową i chodnikiem wzdłuż ulic: Kartuskiej, Nowe Ogrody, Hucisko, Targ Drzewny do pomnika Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Tutaj właśnie dołączy do XVII Gdańskiej Parady Niepodległości.


 PROGRAM GDAŃSKIEJ PARADY NIEPODLEGŁOŚCI 2019 


XVII Parada Niepodległości zacznie się formować już o godzinie 8.30 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 9.30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska – pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym- Targ Weglowy – Długa – Długi Targ. Tam też, około godziny 11:15 odśpiewamy Hymn Narodowy i weźmiemy udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Wszystkie grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, ze względów bezpieczeństwa pozostaną na Targu Węglowym, gdzie będą prezentować się szerokiej publiczności.

Wokół Parady Niepodległości każdorazowo organizujemy imprezy towarzyszące. W tym roku jest to „Wieczór Niepodległości” – możliwość spędzenia wieczorów 10 i 11 listopada w gronie znajomych, w kilkudziesięciu gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało- czerwonymi, serwujących „dania narodowe w specjalnych cenach.”


Parada Niepodległości Gdańsk 2019


Prognozy pogody na poniedziałek 11 listopada zapowiadają słoneczną (od godz. 10) pogodę Smile z małym zachmurzeniem i temperaturą w okolicach 6-7 stopni powyżej zera oraz wiatr o niedużej prędkości kilkunastu km/h. Mimo pochmurnego poranka trzymamy kciuki za spełnienie przepowiedni!


Uwaga - ograniczenia w komunikacji publicznej! Od niedzieli 10.11.2019 od godziny 19.00 do poniedziałku 11.11.2019 do godz.13:00 wyłączony z ruchu będzie Targ Węglowy.

W dniu 11 listopada nie będzie również kursował autobus linii 100. Więcej informacji na temat innych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej znajduje się na stronie ZTM Gdańsk - tutaj
Zalecenia Komisji Heraldycznej dotyczące postępowania z flagą państwową:


na fladze nie wolno umieszczać ani przyczepiać do niej żadnego znaku, litery słowa, liczby, czy jakiegokolwiek rysunku;
gdy flaga jest wywieszona, powinna zajmować pozycję uprzywilejowaną;Napis Gdańsk biało-czerwony
flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie;
flaga powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem, zerwaniem lub upadkiem na ziemię;
podczas ulewy lub przy bardzo silnym wietrze flagę należy zdjąć lub, jeżeli musi być wywieszona (np. podczas wizyty oficjalnej) należy dbać, aby nie uległa zniszczeniu lub zerwaniu. O ile do tego dojdzie, należy ją bezzwłocznie zdjąć;
flaga powinna być wciągana na maszt i opuszczana w sposób energiczny, a jeżeli podczas Święto Niepodległości Gdańsk Trójmiastojej podnoszenia jest wykonywany hymn, tempo podnoszenia flagi należy dostosować do czasu wykonywania hymnu (zacząć i skończyć jednocześnie);
jeżeli flaga RP jest umieszczona na pojeździe, powinna znajdować się po jego prawej stronie;
jeżeli flaga jest umieszczona na podium mówcy, powinna znajdować się na prawo od mówcy; zwróconego twarzą do słuchaczy lub płasko na ścianie, nad mówcą lub za nim;
po przecięciu wstęgi w barwach państwowych z okazji uroczystości otwarcia jakiegoś obiektu lub odsłonięcia pomnika, wstęgę należy zabezpieczyć, aby nie upadła na ziemię, nie leżała na ziemi, ani nie była deptana;
jeśli używa się flagi do przykrycia posągu lub pomnika podczas uroczystości jego odsłaniania, nie można dopuścić, aby flaga upadła na ziemię;
w przypadku ogłoszenia żałoby narodowej flagę wywiesza się opuszczoną do połowy masztu w ten sposób, że podnosi się jq do samej góry, a następnie opuszcza do połowy masztu. Przy jej zdejmowaniu podobnie, należy najpierw podnieść ją do samej góry następnie opuścić całkowicie. Jeżeli nie ma takiej możliwości (brak masztu) żałobę można wyrazić wywieszając czarną flagę na pozycji na lewo od flagi państwowej lub poprzez przymocowanie do drzewca czarnej wstęgi;
instytucja odpowiedzialna za organizację obchodów, podczas których używane są flagi z papieru, powinna zapewnić odpowiednie warunki do ich zebrania po zakończeniu uroczystości oraz odpowiedniego zniszczenia. Flagi nie powinny być wyrzucane do śmietnika ani rzucane na ziemię.

Zdjęcia z poprzedniej Parady Niepdległości w Gdańsku - są w galerii tutaj


🇵🇱 Parada Niepodległości 2019 w Gdyni - jest tutaj
🇵🇱 Święto Niepodległości 2019 w Sopocie - jest tutaj


Gdańska Noc Sylwestrowa 2019/2020 - jest tutaj


Parada Niepodległości 2020 w Gdańsku!


Parada Niepodległości w Gdańsku 20190