Parada Niepodległości Gdańsk 2018

logo
A A

Parada jest inicjatywą społeczną, całkowicie oddolną. Każdy, kto jest dumny z 11 listopada i chce się cieszyć w ten dzień, jest mile widziany :-)


Parada Niepodległości Gdańsk 2018Parada Niepodległości Gdańsk


11 listopada 2018 ulicami Gdańska przejdzie po raz szesnasty Parada Niepodległości. Okazja do świętowania jest znakomita, wszak w tym roku obchodzimy 100 lecie Odzyskania Niepodległości! Organizatorzy Parady zamierzają Narodowe Święto Niepodległości spędzić w radosny sposób, świętując rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i akcentując to wszystko co nas łączy, a nie dzieli. Dla każdego, kto przyjdzie na Paradę, będzie to niepowtarzalna możliwość zaprezentowania swojej obecności, działalności, dokonań i zamierzeń.


Tegoroczna Parada Niepodległości w Gdańsku zacznie się 11 listopada 2018 wcześniej niż zwykle, bo zbiórką już o godz. 8.30, na Podwalu Staromiejskim. Pochód wyruszy o godz. 9.30. Plan trasy - jest tutaj.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w 100 lecie Niepodległości - zaplanowane na Długim Targu o godz. 11.30.
To unikalna okazja by mieć niecodzienną pamiątkę z tego Święta. Wykonujący zdjęcie - o bardzo dużej rodzielczości - zapewniają, że każda osoba widoczna na zdjęciu będzie mogła się rozpoznać.
Gorąco zapraszamy!


Parada 100 - lecie Niepodlegległości -  Gdańsk 2018


Program wydarzeń 10 i 11 listopada 2018 z okazji 100 Lecia Odzyskania Niepodległości


 10 Listopada 2018 


godz. 10.30 - uroczystość przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego (al. Grunwaldzka róg Wojska Polskiego) z asystą orkiestry i wojska


godz. 10 - 18 - warsztaty edukacyjne w Centrum Hewelianum na temat polskich zasług dla nauki - prezentacja wybitnych uczonych


godz. 12 - uroczyste wciągnięcie polskiej flagi na maszt przy Centrum Hewelianum. Zostanie odśpiewany hymn Polski z udziałem Capelli GeNowy maszt Hewelianum Gdańskdanensis. Wydarzeniu będzie także towarzyszyć salwa honorowa i widowiskowy pokaz musztry w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Garnizon Gdańsk.
W Dniu Niepodległości nad Gdańskiem będzie powiewać sto polskich flag na stu masztach. Ten przy Hewelianum jest jednym z najwyższych w regionie - przy Centrum Hewelianum. Nowy maszt (widoczny na zdjęciu obok) ma wysokość 42 metrów,. Dodając 46 metrów wzniesienia można stwierdzić, że wierzchołek masztu osiągnie pułap 88 metrów npm. Na co dzień będzie na nim powiewać flaga (podświetlana nocą) o wymiarach 8 x 5 metrów.


godz. 14 - 14.30 - uroczyste otwarcie zwodzonego Mostu 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Więcej na temat uruchomienia Mostu łączącego stały ląd z Wyspą Sobieszewską - jest tutaj


godz. 19 - 21 - Mapping - spektakl multimedialny emitowany na elewacji Zielonej Bramy. Widowiskowy pokaz potrwa 7 minut.


 11 Listopada 2018 


godz. 8.30 - zbiórka wszystkich uczestników 16 Parady Niepodległości na ul. Podwale Staromiejskie


godz. 9.30 - wymarsz i rozpoczęcie Parady, która przejdzie ulicami: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Wiekie Młyny, Rajska, Jana Heweliusza, Korzenna, Kowalska i Targ Drzewny - pod pomnik Jana III Sobieskiego. Spod pomnika nastąpi przejście na Długi Targ - do zdjęcia.


godz. 11.30 - Historyczne zdjęcie Gdańszczan na Długi Targu


godz. 12.15 - wystawa pt. Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta. Na placu przy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku zostanie zaprezentowanych 10 polskich bohaterek społeczności Wolnego Miasta Gdańska. Wystawa będzie dostępna do 2 grudnia.


godz. 13 - uroczyste wciągnięcie flag Polski, Gdańska i Unii Europejskiej na maszty przy węźle Grodecka.


godz. 22 - koncert 100 na 100. Muzyczne dekady wolności w Europejskim Centrum Solidarności. Gdańscy artyści zaprezentują wybrane działa kompozytorów związanych z Gdańskiem. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w Polskim Radiu.
UWAGA - 10 i 11 listopada, w Wieczór Niepodległości, zapraszamy na narodowe menu do oznakowanych biało-czerwoną flagą oraz plakatem gdańskich restauracji. Serowowane tam okolicznościowe potrawy są inspirowane odzyskaniem niepodległości przez Polskę.
UWAGA - 11 listopada odbędzie się także Siedlecka Parada Niepodległości, która rozpocznie się na ulicy Starodworskiej o godz. 8.45. Uczestnicy przemarszu przejdą następnie ścieżką rowerową i chodnikiem wzdłuż ulic: Kartuska, Nowe Ogrody, Hucisko, Targ Drzewny do pomnika Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym, gdzie dołączą do Parady Niepodległości. Szczegóły - są tutaj

Jaka będzie pogoda 11 listopada? Prognozy zapowiadają, że będzie dosyć ciepło jak na listopad, bo temperatura sięgnie ok. 10 - 11 stopni Celsjusza. Prawdopodobnie niebo będzie zachmurzone, ale z przejaśnieniami, może nawet słońcem. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie padać. Taka pogoda w sam raz na stulecie!
KOMUNIKACJA - w związku z odbywającymi się tego dnia paradami należy spodziewać się utrudnień w ruchu, polegających na czasowym wyłączaniu wspomnianych wcześniej ulic z ruchu oraz ograniczeniu ich przepustowości.
W dniu 10.11.2018 od godziny 19.00 nastąpi zamknięcie (wyłączenie z ruchu) Targu Węglowego do dnia 11.11.2018 roku do godz. 13:00.
Linia nr 100 w tym dniu nie funkcjonuje. 12.11.2018 r. (poniedziałek), w związku z obchodami 100-lecia Święta Niepodległości, na wszystkich liniach tramwajowych i autobusowych będą obowiązywać sobotnie rozkłady jazdy.
Ewentualne inne zmiany i korekty w komunikacji miejskiej będą publikowane na stronie ZTM Gdańsk http://www.ztm.gda.pl/hmvc/
Zalecenia Komisji Heraldycznej dotyczące postępowania z flagą państwową:


na fladze nie wolno umieszczać ani przyczepiać do niej żadnego znaku, litery słowa, liczby, czy jakiegokolwiek rysunku;
gdy flaga jest wywieszona, powinna zajmować pozycję uprzywilejowaną;Napis Gdańsk biało-czerwony
flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie;
flaga powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem, zerwaniem lub upadkiem na ziemię;
podczas ulewy lub przy bardzo silnym wietrze flagę należy zdjąć lub, jeżeli musi być wywieszona (np. podczas wizyty oficjalnej) należy dbać, aby nie uległa zniszczeniu lub zerwaniu. O ile do tego dojdzie, należy ją bezzwłocznie zdjąć;
flaga powinna być wciągana na maszt i opuszczana w sposób energiczny, a jeżeli podczas Święto Niepodległości Gdańsk Trójmiastojej podnoszenia jest wykonywany hymn, tempo podnoszenia flagi należy dostosować do czasu wykonywania hymnu (zacząć i skończyć jednocześnie);
jeżeli flaga RP jest umieszczona na pojeździe, powinna znajdować się po jego prawej stronie;
jeżeli flaga jest umieszczona na podium mówcy, powinna znajdować się na prawo od mówcy; zwróconego twarzą do słuchaczy lub płasko na ścianie, nad mówcą lub za nim;
po przecięciu wstęgi w barwach państwowych z okazji uroczystości otwarcia jakiegoś obiektu lub odsłonięcia pomnika, wstęgę należy zabezpieczyć, aby nie upadła na ziemię, nie leżała na ziemi, ani nie była deptana;
jeśli używa się flagi do przykrycia posągu lub pomnika podczas uroczystości jego odsłaniania, nie można dopuścić, aby flaga upadła na ziemię;
w przypadku ogłoszenia żałoby narodowej flagę wywiesza się opuszczoną do połowy masztu w ten sposób, że podnosi się jq do samej góry, a następnie opuszcza do połowy masztu. Przy jej zdejmowaniu podobnie, należy najpierw podnieść ją do samej góry następnie opuścić całkowicie. Jeżeli nie ma takiej możliwości (brak masztu) żałobę można wyrazić wywieszając czarną flagę na pozycji na lewo od flagi państwowej lub poprzez przymocowanie do drzewca czarnej wstęgi;
instytucja odpowiedzialna za organizację obchodów, podczas których używane są flagi z papieru, powinna zapewnić odpowiednie warunki do ich zebrania po zakończeniu uroczystości oraz odpowiedniego zniszczenia. Flagi nie powinny być wyrzucane do śmietnika ani rzucane na ziemię.

Zdjęcia z Parady Niepdległości w Gdańsku 2018 - są w galerii tutaj


Parada Niepodległości 2018 w Gdyni - jest tutaj


Święto Niepodległości 2018 w Sopocie - jest tutaj


Gdańska Noc Sylwestrowa 2018/2019 - jest tutaj


Parada Niepodległości 2018 w Gdańsku!