Święto Niepodległości Gdańsk 2021

logo
A A

Coroczna Parada Niepodległości w tym roku zostanie zastąpiona szeregiem mniejszych wydarzeń składających się na Swięto Niepodległości. To rozwiązanie pozwoli uniknąć tradycyjnego, bardzo dużego zgromadzenia. Całość została pomyślana tak aby można było uczcić dzień 11 listopada na różne sposoby. Zapraszamy do świętowania w Gdańsku!


 Święto Niepodległości Gdańsk 2021 program 


10. listopada 2021 - środa.


Pierwszym wydarzeniem Święta Niepodległości - już we środę 10.11. - będzie uroczyste złożenie kwiatów pod pomniikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (skwer przy zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Wojska Polskiego - tutaj).
W programie jest również modlitwa, Apel Pamięci oraz wypuszczenie gołębi - symboli pokoju. Uroczystości będzie towarzyszyć asysta wojskowa.
Po wydarzeniu zaplanowano polowy poczęstunek: ciepłą grochówkę, kawę i herbatę.


11. listopada 2021 - czwartek


Pierwsze wydarzenia tego dnia związane z obchodami Święta będą dostępne od godziny 10.00, zaś ostatnie do godziny 13.00. w programie m.in:


godz. 10.00 - uroczyste wciągnięcie flagi Polski 🇵🇱 na maszt - Góra Gradowa Koncert mobilnego carillonu "Gdańsk".
godz. 10.30 - możliwy odbiór flag i kotylionów dla mieszkańców Gdańska - przy Bramie Wyżynnej i na Skwerze Dariusza Kobzdeja (liczba ograniczona)
godz. 11.00 - ręczne uruchomienie blisko 3 tonowego, największego dzwonu (spośród 50) carillonu w kościele Św. Katarzyny.
godz. 12.00- uroczysta msza w Bazylice Mariackiej z udziałem Capelli Gedanensis
uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego (pod Dworem Artusa na Długim Targu oraz we wszystkich punktach, w których będą znajdować się zespoły muzyczne - godz. 12)
koncerty i występy zespołów muzycznych, chórów oraz orkiestr
przemarsze grup rekonstrukcyjnych ulicami Gdańska
pokaz pojazdów (głównie zabytkowych) - Targ Węglowy
gra miejska oparta o patriotyczne motywy związane z Polską i Gdańskiem (dla grup oraz osób indywidualnych)
spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla tożsamości narodowej,
składanie kwiatów w miejscach ważych dla Wolności i Niepodległości (np. pomnik Jana III Sobieskiego, pomnik Poległych Stoczniowców)
w Muzeum II Wojny Światowej: bezpłatne spacery muzealne w 103 rocznicę odzyskania niepodległości - dla dzieci w wwieku 6-12 lat wraz z opiekunami - do godzinę począwszy od 10.30. Ostatni spacer o 15.30 (sala edukacyjna + wystawa dla dzieci). Obowiążują zgłoszenia i potwierdzona rejestracja - więcej


Ponadto:
Strefa Smaków Foodtrucków (Targ Węglowy - godz. 10-21)
w godz. 10.20 - 17.05 bezpłatne przejazdy (na rasie Srrzyża - Węzeł Grodecka) udekorowanym, zabytkowym tramwajem Konstal
od godz.10 czynny mobilny punkt szczepień (przy Drzewku Milenijnym na Targu Węglowym)
w czasie trwania uroczystości będzie dostępne specjalne radio na częstotliwości 91.30 UKF - z informacjami i komunikatami poświęconymi wydarzeniom Święta Niepodległości w mieście. Zasięg radia (dostępnego na każdym radioodbiorniku) obejmie centrum Gdańska.


Wkrótce dalsze informacje...


 


👉 Gdyńskie Urodziny Niepodległej 🇵🇱 2021 - są tutaj
tak było w poprzednich latach...


Parada Niepodległości Gdańsk


Organizatorzy Parady dokładają wszelkich starań by Święto Niepodległości spędzić w radosny i kulturalny sposób. By świętując rocznicę odzyskania niepodleParada Niepodległości Gdańskgłości przez Polskę podkreślać i akcentować to wszystko co nas łączy, a nie dzieli.


W ostatniej Paradzie wzięło udział ponad 30 tysięcy osób, a także blisko 100 instytucji, organizacji, stowarzyszeń i firm. Gdańska Parada dała przykład setkom miast w Polsce i zmieniła sposób obchodzenia tego wspaniałego, radosnego święta.


Trasa Parady Niepodległości zwyczajowo zaczyna się na Podwalu Staromiejskim a kończy się na Długim Targu, u stóp Zielonej Bramy.


  Uzupełniającą paradą, która dołącza do głównej parady jest -  Siedlecka Parada Niepodległości.


Wokół Parady Niepodległości każdorazowo organizowane są imprezy towarzyszące.


Święto Parada Niepodległości Gdańsk 2021


Uwaga - ograniczenia w komunikacji publicznej! Od niedzieli 10.11.2019 od godziny 19.00 do poniedziałku 11.11.2019 do godz.13:00 wyłączony z ruchu będzie Targ Węglowy.

W dniu 11 listopada nie będzie również kursował autobus linii 100. Więcej informacji na temat innych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej znajduje się na stronie ZTM Gdańsk - tutaj
Zalecenia Komisji Heraldycznej dotyczące postępowania z flagą państwową    🇵🇱 :


na fladze nie wolno umieszczać ani przyczepiać do niej żadnego znaku, litery słowa, liczby, czy jakiegokolwiek rysunku;
gdy flaga jest wywieszona, powinna zajmować pozycję uprzywilejowaną;Napis Gdańsk biało-czerwony
flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie;
flaga powinna być zabezpieczona przed zniszczeniem, zerwaniem lub upadkiem na ziemię;
podczas ulewy lub przy bardzo silnym wietrze flagę należy zdjąć lub, jeżeli musi być wywieszona (np. podczas wizyty oficjalnej) należy dbać, aby nie uległa zniszczeniu lub zerwaniu. O ile do tego dojdzie, należy ją bezzwłocznie zdjąć;
flaga powinna być wciągana na maszt i opuszczana w sposób energiczny, a jeżeli podczas Święto Niepodległości Gdańsk Trójmiastojej podnoszenia jest wykonywany hymn, tempo podnoszenia flagi należy dostosować do czasu wykonywania hymnu (zacząć i skończyć jednocześnie);
jeżeli flaga RP jest umieszczona na pojeździe, powinna znajdować się po jego prawej stronie;
jeżeli flaga jest umieszczona na podium mówcy, powinna znajdować się na prawo od mówcy; zwróconego twarzą do słuchaczy lub płasko na ścianie, nad mówcą lub za nim;
po przecięciu wstęgi w barwach państwowych z okazji uroczystości otwarcia jakiegoś obiektu lub odsłonięcia pomnika, wstęgę należy zabezpieczyć, aby nie upadła na ziemię, nie leżała na ziemi, ani nie była deptana;
jeśli używa się flagi do przykrycia posągu lub pomnika podczas uroczystości jego odsłaniania, nie można dopuścić, aby flaga upadła na ziemię;
w przypadku ogłoszenia żałoby narodowej flagę wywiesza się opuszczoną do połowy masztu w ten sposób, że podnosi się jq do samej góry, a następnie opuszcza do połowy masztu. Przy jej zdejmowaniu podobnie, należy najpierw podnieść ją do samej góry następnie opuścić całkowicie. Jeżeli nie ma takiej możliwości (brak masztu) żałobę można wyrazić wywieszając czarną flagę na pozycji na lewo od flagi państwowej lub poprzez przymocowanie do drzewca czarnej wstęgi;
instytucja odpowiedzialna za organizację obchodów, podczas których używane są flagi z papieru, powinna zapewnić odpowiednie warunki do ich zebrania po zakończeniu uroczystości oraz odpowiedniego zniszczenia. Flagi nie powinny być wyrzucane do śmietnika ani rzucane na ziemię.

Zdjęcia z poprzedniej Parady Niepdległości w Gdańsku - są w galerii tutaj


Święto Niepodległości 2021 w Gdańsku!