NARRACJE Gdańsk 2018

  • termin : 16 Listopada 2018 - 17 Listopada 2018
  • miasto : Gdańsk
  • miejsce : Gdańsk Oliwa
  • bilety : wstęp wolny
  • www : http://www.narracje.eu
logo
A A

NARRACJE – INSTALACJE I INTERWENCJE W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ
NARRACJE to odbywający się od 2009 roku festiwal artystycznych instalacji wizualnych, które po zmroku ożywają w przestrzeni publicznej Gdańska.  Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Festiwal odbywa się jesienią, kiedy większość działań kulturalnych wkracza do galerii i instytucji. NARRACJE dają powód, by w dwa listopadowe wieczory wyjść z domu i odkrywać miasto na nowo.


NARRACJE #10 | Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie

Narracje Gdańsk Trójmiasto 201810. edycja Festiwalu NARRACJE odbędzie się 16 i 17 listopada w Gdańsku Oliwie. Mottem festiwalu są, wymyślone w Parku Oliwskim, słowa wiersza Reinera Marii Rilkego: Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie. NARRACJE dają powód, by w dwa listopadowe wieczory wyjść z domu i dzięki artystycznym interwencjom i instalacjom odkrywać miasto na nowo. Instytut Kultury Miejskiej z Gdańską Galerią Miejską, której dyrektor – Piotr Stasiowski jest kuratorem tegorocznej edycji, zapraszają na jubileuszowe NARRACJE.


Narracje Gdańsk Oliwa 2018


23 lipca 1898 roku „w okolonej bukami altanie” Parku Oliwskiego miało miejsce niezwykłe zdarzenie. Młody Reiner Rilke wspólnie ze swoją przyjaciółką, pisarką Lou Andreas-Salomé „obmyślają” zakończenie dla jednego z wierszy poety: „Spójrz, jak się wciąż ociąga życie, / nim się odmieni. Słońca w ciszy / były jak wielki śpiew w zenicie. / I wtem po zboczach szmer: słyszycie? – / i tylko lęk ci towarzyszy” (tłum. Adam Pomorski). W 2016 roku w parku odsłonięto tablicę upamiętniającą chwile opisane w dzienniku Rilkego. Możemy sobie wyobrazić pogodę tego letniego, słonecznego dnia, która znalazła odzwierciedlenie w wersach wiersza.

Niezwykły charakter dzielnicy nierozerwalnie łączy się z jej bogatą historią oraz wyjątkowym położeniem na zalesionym stoku, będącym ramą tutejszego pejzażu. W XII wieku okolica została przekazana cystersom, którym dzisiejsza Oliwa zawdzięcza nie tylko nazwę, katedrę i wspaniały park, ale również wielowiekowe starania o rozwój osady. Oddalona od historycznego Gdańska, położona wśród lasów, stała się wymarzonym miejscem wypoczynku dla bogatych mieszczan, stawiających tu swoje letnie rezydencje.


  Więcej o historii i zabytkach dzielnicy Gdańsk Oliwa  - jest tutaj

- Jaki obraz wyłania się po analizie elementów składających się na wyjątkowy charakter dzielnicy? Co takiego uczynić można dominantą tej odsuniętej od centrum i tworzącej własne mikronarracje części miasta? Czy jesteśmy skłonni poddać się lirycznej wizji Rilkego, czy postanowimy zwrócić większą uwagę na zmieniającą się tu tkankę społeczną, złożoną z mieszkańców często przybyłych po II wojnie światowej, studentów i uczniów, pracowników tutejszych firm oraz turystów chcących zobaczyć słynne organy i park? - zastanawia się Piotr Stasiowski, kurator 10. edycji NARRACJI.

Piotr Stasiowski, w swojej koncepcji kuratorskiej nawiązuje do teorii Bruno Latoura, który zaproponował równoległy i równorzędny sposób patrzenia na miasto, określony jako „spojrzenie mrówki” (eng. ant). ANT to skrót od actor-network theory, czyli teorii aktora-sieci. Latour zwraca uwagę, że żyjąc w określonym miejscu i czasie doświadcza się różnorodnych emocji i zdarzeń, krzyżujących się na wzór sieci powiązań.

- Celem dziesiątej, jubileuszowej edycji festiwalu NARRACJE jest taka właśnie próba wszechobejmującego odczytania Oliwy. Zadaniem zaproszonych artystów będzie odkrycie przed widzami tego, co – choć pozornie oczywiste – w szerszym kontekście uzyskuje nowe znaczenie. Do współtworzenia festiwalu, obok artystów wizualnych, zaprosimy również architekta i socjologa, by z perspektywy swojej wiedzy i zawodowych doświadczeń spróbowali odnaleźć najciekawsze elementy dzielnicy. Z pozycji przemierzających wraz z widzami mrówek, przypatrzą się poszczególnym aspektom złożonej materii Oliwy: jej historii, teraźniejszości, bolączkom codziennego życia i widokom na przyszłość. Może dzięki interwencjom artystów zdołamy odkryć dzielnicę na nowo, przyglądając jej się niczym odbitej w zwierciadle. Rilke i Lou Andreas-Salomé pisali w tym miejscu o słońcach; my przyjrzymy się Oliwie po zmroku, w listopadowy wieczór, gdy wszystko będzie wyglądać inaczej – mówi kurator.


Festiwalowi będą towarzyszyć m.in Warzywny Klub Festiwalowy, magia świateł, witraży, cyjanotypii oraz wizyta w osobliwym gabinecie okulistycznym Ophthalmos.


Narracje 2018 - wydarzenia


Warzywny Klub Festiwalowy - Oliwski Ratusz Kultury

Jednym z najważniejszych miejsc dla oliwian jest rynek, na którym można kupić m.in. warzywa i owoce. Mieszkańcy przychodzą tu, by zaopatrzyć dom w świeże produkty, ale także by porozmawiać, wymienić się z sąsiadami i zaprzyjaźnionymi sprzedawcami przepisem na kiszonki, dżemy czy ciasta. Do funkcji, jakie pełni rynek nawiązują aktywności i warsztaty, które zaproponuje Warzywny Klub Festiwalowy: warzywne super-memo z Agatą Królak, warzywne przekroje z Natalią Recław, kalejdoskop struktur i kolorów warzyw z Joanną Stachowiak, czy szycie strojów na sobotni bal warzyw z MAMYWENĘ i Warsztatem Chce Mi Się. Nie zabraknie zdrowych posiłków i przekąsek: warzywnych  muffinek czy zup przygotowanych z naturalnych, lokalnych produktów.

Koncerty w Warzywnym Klubie Festiwalowym

W piątek 16 listopada o godz. 22.00 Na warzywach zagra Krzysztof Topolski aka Arszyn. - Zapraszam na koncert muzyki elektronicznej, elektroakustycznej, improwizowanej oraz tanecznej, którego wykonanie oparte będzie na użyciu warzyw jako narzędzi do generowania i kontrolowania dźwięków - mówi artysta. Piątkowe afterparty poprowadzi pochodzący z Wrocławia DJ Ryan R (Transatlantyk Records), który prezentuje niecodzienne sety bazujące na afrykańskich tempach przeplatanych etnicznymi wątkami z całego świata.

W sobotę 17 listopada o godz. 22.00 Poly&Ester poprowadzą warzywną IDR, czyli Intensywną Dyscyplinę Rekreacyjną, która zapewni sportową rozgrzewkę przed balem warzyw. O 22.30 rozpocznie się bal przebierańców pod hasłem Dzikie Warzywa. Zachęcamy do pojawienia się w warzywnym przebraniu lub skorzystania z możliwości przygotowania kostiumu w Klubie. Muzykę zapewnią Zosia i Grześ – duet związany z trójmiejskim kolektywem towarzysko-artystycznym Gnojki. Wizualizacje zainspirowane strukturami różnych warzyw  przygotują Urszula Kozak i Mateusz Kozłowski

Warsztaty dla dzieci (i nie tylko)

NARRACJE to wydarzenie dla całych rodzin. Na trasie festiwalowego spaceru rodzice z dziećmi znajdą miejsca, w których będą mogli skorzystać z wyjątkowych warsztatów oraz wziąć udział w grze edukacyjnej. Udział w programie dla dzieci jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Do warsztatów – jeśli tylko pozwoli na to dostępność miejsc – dołączyć można w każdej chwili.

Magia światła w Parku Oliwskim – lampioniki | prowadzenie: Kamila Szelągowicz | Czas: 16.11.2018, godz. 18.00-21.00 | Lokalizacja: Oddział Etnografii MNG (Spichlerz Opacki), ul. Cystersów 19

Jesienny widok z okna – witraże | prowadzenie Kamila Szelągowicz | Czas: 17.11.2018, 18.00-21.00 | Lokalizacja: Oddział Etnografii MNG (Spichlerz Opacki), ul. Cystersów 19

Cyjanotypia. Światłoczuła Oliwa | Prowadzenie: Magda Suska | Czas: 16-17.11.2018, 18.00-20.00 | Lokalizacja: Młynek Sztuki i Studio Fotografii Kolodionowej, ul. Obrońców Westerplatte 34

Instalacja edukacyjna OPHTHALMOS (oftalmos) | prowadzenie: Natalia Wiśniewska, Robert Sęk, Dorota Kucharczyk | Czas: 16-17.11.2018, 17.00-21.00 | Lokalizacja: tereny zielone przy Stawie Młyńskim Ophthalmos to niekonwencjonalna interaktywna gra edukacyjna w formie instalacji. Dzięki odwiedzinom w osobliwym gabinecie okulistycznym  będzie można przenieść się w tajemniczy świat lasu i zobaczyć go oczami leśnych zwierząt. Na terenach zielonych przy Stawie Młyńskim zagramy w tajemniczą grę, dzięki której młodsi i starsi uczestnicy festiwalu  spojrzą na otaczającą ich przestrzeń z nowej perspektywy. Ophthalmos to podróż w poszukiwaniu ukrytych symboli oraz liter składających się na hasło związane z 10. edycją NARRACJI.

Projekt towarzyszący: Schopenhauera. Ulica do życia

Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto i Traffic Design przekształcają ulicę Schopenhauera w ulicę do życia. Ta maleńka uliczka ma potencjał, by stać się miejscem codziennych spotkań mieszkańców: położona tuż obok Oliwskiego Ratusza Kultury i targowiska, w przyszłości stworzyć może swoisty salon Oliwy. Lokalni przedsiębiorcy i mieszkańcy ulicy wspólnie z Inicjatywą Miasto i Traffic Design pracują nad stworzeniem przyjaznej przestrzeni, a festiwalowe przedsięwzięcie to zapowiedź tego, czym ta ulica (być może) stanie się w przyszłości. Podczas NARRACJI ulica Schopehauera stanie się częścią festiwalowej strefy gastronomicznej.

Strefa gastronomiczna Narracji

Strefa znajduje się w pobliżu Klubu Festiwalowego, przy ul. Opata Jacka Rybińskiego i Artura Schopenhauera. Podczas festiwalu do późnych godzin nocnych będą otwarte działające tu lokale: bistro Jak się masz? oraz serwująca dania kuchni meksykańskiej Piñata. W Oliwskim Ratuszu Kultury będzie działać restauracja Tu Można Marzyć oraz – w specjalnie zaaranżowanym przez Inicjatywę Miasto pawilonie – zewnętrzny bar oferujący rozgrzewające dania i napoje. Po długim narracyjnym spacerze publiczność wzmocnią również food trucki, m.in. Muka Bar, Carmnik, TadamTadam –  Frytka.Belgijska, Wafle.Belgijskie i Po kolei. Staną one wzdłuż ulicy Schopenhauera, na wysokości targowiska. Dodatkowo przy ul. Schopenhauera pojawią się koksowniki, ognisko, a część  ulicy zostanie wyłączona z ruchu kołowego.  Strefa gastronomiczna zaoferuje ciepłe dania i napoje dla wegan, wegetarian i osób jedzących mięso.

Punkt informacyjny festiwalu NARRACJE #10.

Znajduje się w siedzibie Rady Dzielnicy Oliwa przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 10. Czynny jest w godzinach 17.00-24.00. Można w nim pobrać ulotkę NARRACJI, kupić torby i plecaki festiwalowe (możliwa płatność bezgotówkowa) oraz uzyskać wszystkie niezbędne informacje.


Program Narracji Gdańsk 2018 - jest tutaj
Mapa instalacji w Oliwie - jest tutaj

Artyści i artystki NARRACJI #10:

Sari Alhassanat, Przemek Branas, Hubert Czerepok, Jakub Danilewicz, Wojciech Doroszuk, Elvin Flamingo, Kristaps Epners, Viktor Frešo, Magdalena Jędra, Tatiana Kamieniecka, Katarzyna Konieczka, Anna Królikiewicz, Kasper Lecnim, Bartek Lis, Indrė Liškauskaitė, Joanna Morawiecka, Emilia Orzechowska, Piotr Pawlak, Julia Porańska, Łukasz Radziszewski, Irmina Rusicka, Maciej Salamon, Piotr Skiba, Grzegorz Stefański, Mariusz Waras, Jamie Whitby, Karolina Wiktor, Piotr Zamojski.
Piotr Stasiowski (ur. 1980 r.) - absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2006-2011 prowadził Studio BWA przy BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Od 2012 do 2014 roku był głównym kuratorem Muzeum Współczesnego Wrocław. Od 2015 roku jest dyrektorem Gdańskiej Galerii Miejskiej. Jako kurator Stasiowski przygotował ponad 40 wystaw indywidualnych i zbiorowych; jest autorem tekstów, które ukazywały się w katalogach wystaw, książkach, magazynach o sztuce. Pochodzi z Jarosławia, obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

 Festiwal NARRACJE 2009 – 2018 
NARRACJE #1, Główne Miasto, 26.11-6.12. 2009, kuratorka: Bettina Pelz
NARRACJE #2, Lost and Found, Główne Miasto, 18-21.11.2010, kuratorka: Bettina Pelz
NARRACJE #3, Natura miasta / Nature of the City, Dolne Miasto, 17-20.11.2011, kuratorka: Bettina Pelz
NARRACJE #4, Czyś odeszła, ukochana zjawo? / Art Thou Gone, Beloved Ghost?, Główne Miasto i Stocznia Gdańska, 15 – 18.11.2012, kurator: Steven Matijcio
NARRACJE #5, Odkrywanie zachwyca / Unearthing Delights, Długie Ogrody, 15-17.11.2013, kurator: Rob Garrett
NARRACJE #6, Mędrzec i duch / The Sage and the Ghost, Wrzeszcz Górny, 15 -16.11.2014, kuratorzy: Anna Witkowska, Adam Witkowski
NARRACJE #7, Przemytnicy / The Smugglers, Nowy Port, 20-21.11.2015, kuratorka: Anna Smolak
NARRACJE #8, Królestwo 60,8 m n.p.m / The Kingdom 60,8 m asl, Biskupia Górka, 21-22.10.2016, kurator: Stach Szabłowski
NARRACJE #9, Poza sezonem / Off Season, Brzeźno, 17-18.11.2017, kuratorka: Anna Czaban
NARRACJE #10, Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie, Oliwa, 16-17.11.2018, kurator: Piotr Stasiowski


UWAGA - będzie dosyć chłodno, ok. 2-3 stopnie Celsjusza na plusie, ale co najważniejsze - na pewno bez opadów.


 Narracje 2018 - Gdańsk Oliwa zaprasza!