Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk 2022

logo
A A

Także obecny rok jest inny niż poprzednie. Uwzględniając nabyte doświadczenia Organizatorzy zapraszają na najsłynniejszej świątecznej imprezy w Trójmieście (oraz jednej z najpiękniejszych w Europie.
JARMARK BOŻONARODZENIOWY 2022 w Gdańsku odbędzie się  w dniach 18 listopada - 23 grudnia 2022 roku. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: "Niech Zagrają Święta"


Organizatorzy zapowiadają - wzorem ubiegłych lat - otwaIluminacje Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk 2022rcie strefy z wyrobami artystów, rękodzielników i rzemieślników oraz strefy gastronomicznej i z artykułami spożywczymi. Łącznie zostanie udostępnionych ok. 200 stoisk i domków świątecznych, w tym aż 50 związanych z gastronomią. Po raz pierwszy w historii Jarmarku jego stoiska pojawią się na dziedzińcu pobliskiego centrum handlowego - Forum Gdańsk.
Będą także bajkowe iluminacje :)


Jedną z tegorocznych nowości będą StopKlatki - możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia/ selfie z Jarmarkowymi maskotkami. Będą to np. Dziadek i Babcia do Orzechów czyli Państwo Orzechowscy (postacie nawiązują do przedrozbiorowych obyczajów ustawiania w gdańskich ogródkach drewnianych figur XVIII wiecznych żołnierzy Garnizonu Gdańsk). Inną maskotką będą ogromne laski cukrowe i ozdobne bombki.


Po prawie trzech latach jarmark wraca do Zbrojowni Sztuki i Rękodzieła! Otwarcie tego artystycznego miejsca w słynnym gdańskim zabytku nastąpi w samo południe. Znajdą w niej m.in. wyjątkowe produkty rękodzielnicze, obrazy, biżuterię z kamieniami szlachetnymi i bursztynem, niepowtarzalne akcesoria i naturalne kosmetyki i domowe dekoracje.

Wejście do Zbrojowni dostępne będzie zarównano od ul. Tkackiej jak od Targu Węglowego. Czynna będzie od niedzieli do czwartku od 12.00 do 20.00, a w piątki i soboty do 21.00.


Informacje o sezonie narciarskim 2022/2023 - są tutaj


Jarmark Bożonarodzeniowy 🎄 Gdańsk 2022 - program


Jarmarkowi w 4 strefach (o nich poniżej) będzie towarzyszyć urozmaicony program artystyczny, m.in:
  kolorowe, efektowne parady
 ✔ świąteczne kocerty
  animacje dla dzieci, m.in wizyta Św. Mikołaja


***


🌟 3 grudnia 2022 - sobota


godz. 14.00 - 19.00 - Treflikowe Kino - Targ Węglowy, Zbrojownia sztuki i rękodzieła


godz. 15.00 - 20.00 - Event Coca-Cola - ul. Bogusławskiego. Świąteczna ciężarówka 🚛 Coca Coli na Jarmarkau Bożonarodzeniowym! Wśród atrakcji multimedialnego centrum umieszczonego w naczepie m.in wirtualny pokój i sanie Św. Mikołaja oraz fotobudka.


godz. 16.30 - 19.00 - Świąteczne StopKlatki - "Państwo Orzechowscy" (pozujące figury maskotki)


godz. 18.00 - Tajemnice Kalendarza Adventowego - otwieramy okienko nr 3 (z udziałem rekonstruktorów Garnizonu Gdańsk - Brama Adwentowa na Targu Węglowym)


godz. 18.00 - 19.00 - Święty Mikołaj z Laponii w wizytą w Gdańsku - na Targu Węglowym.


godz. 18.30 - Świąteczne Muzykowanie - Carillonowe Kolędowanie.
Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce posiadającym unikatowy carillon mobilny. Ogromny instrument składa się z 48 dzwonów o łącznej wadze niemal pięciu ton. Na gdańskim carillonie zagra podczas Jarmarku w świątecznym repertuarze Monika Kaźmierczak - gdańska carillonistka miejska. Będą jej towarzyszyć: Paweł Hulisz - trębacz, pomysłodawca i założyciel zespołu Tubicinatores Gedanenses oraz Emil Miszk - również trębacz, a także kompozytor oraz aranżer Koncert będzie miał miejsce na Targu Węglowym na i przy scenie.


🌟 4 grudnia 2022 - niedziela


godz. 14.00 - Betlejem Dom Chleba - scena na Targu Węglowym

godz. 14.30 - 17.30 - Świąteczne zabawy z Treflikiem - Targ Węglowy, Zbrojownia
 
godz. 15.00 - 18.00 - Świąteczne StopKlatki - "Państwo Orzechowscy" (pozujące figury maskotki)

godz. 15.00 - 18.00 - Witaj Św. Mikołaju! Zób sobie pamiątkowe selfie, szepnij na ucho o czym marzysz na Święta... Spcerującego Świętego Mikołaja spotkasz na Targu Węglowy, na ul. Tkackiej i Bogusławskiego.  

godz. 18.00 - Tajemnice Kalendarza Adventowego - otwieramy okienko nr 4 (z udziałem rekonstruktorów Garnizonu Gdańsk - Brama Adwentowa na Targu Węglowym)


Ciąg dalszy programu wkrótce.. (Uwaga - możliwe zmiany)


UWAGA - zagłosuj na najlepszy jarmark bozonarodzeniowy 🎄 w Europie 2022! Do wyboru jest 21 eurpejskich miast, w tym z Polski - Gdańsk. Możliwe jest oddanie 1 głosu/adres IP/dzień. Głosowanie trwa do 8 grudnia


Najlepszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie - głosowanie


👉 Inne jarmarki bożonarodzeniowe 🎄 w pomorskim - są tutaj


UWAGA - zgodnie z obowiązującymi przepisami stoiska na jarmarkach nie są objęte zakazem handlu w niedziele.


UWAGA - już raz w konkursie na najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie Gdańsk zajął parę lat temu miejsce na podium - 🏆🏆🏆 miejsce!Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk - NOWOŚCI!


Od 1 do 23 grudnia 2022, codziennie o godz. 18, będą otwierane - przez żołnierzy Garnizonu Gdańskiego - kolejne okienka wielkiego kalendarza adventowego.
Święty Mikołaj - szczególnie oczekiwany przez dzieci - pojawi się na Jarmarku od 5 grudnia. Czasem na swoim tronie, czasem między dziećmi, czasem w towarzystwie gdańskich aniołów (przebranych aktorów Teatru Feta).  Na pamiątkę spotkania ze Św. Mikołajem każdy otrzyma specjalną pocztówkę z dedykacją.


4 Zakątki na Jarmarku 2022


Łoś Lucek Jarmark GdańskZAKATEK  ŁOSIOWY - Świąteczną atmosferę na Jarmarku w Gdańsku - podobniejak w poprzednich latach - podkreśli Siedlisko Łosia. czyli uroczy domek niedaleko Wielkiej Zbrojowni, w którym mieszka wyjątkowo postać - Łoś Lucek. Jego głowa posiada ruchome elementy. Aktywny co 15 minut, jest bardzo uzdolniony. Potrafi przemówić ludzkim głosem, np. wierszem,  a nawet zaśpiewać. Nie stroni od wesołych sucharów... Dla wielu Lucek zabrzmi  znajomo, bo swojego głosu użyczył łosiowi mistrz polskiego dubbingu (m.in Król Julian, Kaczor Donald) - Jarosław Boberek. Łoś jest także niezłym poliglotą, ponieważ oprócz języka polskiego używa również angielskiego, niemieckiego oraz szwedzkiego. .
Tegoroczną nowością Łosiowej Zakątka będzie Magiczne Igloo oraz nowa uliczka Jarmarku - ulica Bogusławskiego z tysiącem świateł nad głowani zwiedzających stoiska artystów i rzemieślników.


ZAKĄTEK RADOSNY - i bardzo przyjemny za sprawą pyszności - dobrego jedzenia i picia (m.in grzane wino). Można tutaj spróbować dań regionalnych oraz potraw z różnych stron świata - z 20 różnych krajów. Sprawdzoną atrakcją tej części Jarmarku będzie wysoki na ponad 8 metrów Anielski Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk Młyn. Wyjątkową konstrukcję zdobią podobizny aniołów, świętych, 3 Króli oraz Rodziny Świętej. Figury zostały wyrzeźbione w drewnie przez mistrza Michała Ostoję-Lniskiego. W parterowej części Młyna znajduje się bufet gastronomiczny z grzanym winem w wersji korzennej, miodowej oraz bezalkoholowej. Będzie także przyprawiony cydr, herbata z rumem i cytryną oraz grzane piwo z sokiem imbirowym,  Dla dzieci przygotowano gorącą czekoladę i herbatki owocowe.


ZAKĄTEK MIKOŁAJOWY - wyróżnia się z daleka obecnością tradycyjnej Choinki Młodych Gdańszczan. Kolejne atrakcje zakątka to Świetlisty Tron Św. Mikołaja, wenecka karuzela oraz wielka kula śnieżna.
Wspomania Karuzela Gdańska, dwupoziomowa, to urządzenie specjalnie zapr
ojektowane i wykonane we włoskiej, rodzinnej manufakturze. Atrakcja znana już turystom i gdańszczanom, którzy odwiedzili tegoroczny Jarmark Św. Dominika. Wenecka karuzela ma 12 metrów średnicy,  ponad 11 wysokości i mieści jednocześnie 78 osób - dzieci i dorosłych. Jej największą atrakcją kolorowe, ręcznie malowane rzeźby i figury: filiżanki, konie, rydwany oraz ławeczki. Jej nowa wersja posiada ilustracje przedstawiające charakterystyczne regiony z różnych stron Polski.


ZAKĄTEK ARTYSTYCZNY (czynny od 2 grudnia) - znajduje się pod Jarmark Świąteczny Gdańsk Wielka Zbrojowniadachem, w Wielkiej Zbrojowni, na co dzień będącej we władaniu Akademii Sztuk Pięknych. W tej pięknej, zabytkowej budowli znajdziemy m.in unikatową biżuterię czy ręcznie wykonywane ozdoby świąteczne. Dla dzieci atrakcja specjalna - misiowa brama! Do Zbrojowni prowadzi z Jarmarku świetlny tunel.
👉 Parkowanie 🚘 🅿️ . Przyjeżdżających na Jarmark samochodem informujemy - na podstawie komunikatu z UM Gdańsk - że pojazd warto zaparkować go poza ścisłym centrum miasta i na Targ Węglowy wybrać się spacerem.


UWAGA - na 6 piętrze galerii Forum Gdańsk jest możliwe parkowanie (nawet zarezerwowanie parkowania) przy użyciu portalu https://cyfrowyparking.pl/parkingi/gdansk/forum-gdansk w promocyjnej cenie 3zł/h. To rozwiązanie umożliwia łatwe i szybkie dotarcie do stoisk Jarmarku!
Będą także - chociaż mniej liczne niż w poprzednich latach - iluminacje świetlne w Gdańsku, które tradycyjnie wprowadzą piękny, zimowy i świąteczny nastrój w różnych częściach miasta, m.in w Parku Oliwskim - tutaj


👉 Iluminacje 2022/2023 w Trójmieście zostaną włączone:
💡 Gdańsk -  w dniach od 5 grudnia 2022 do 2 lutego 2023 roku.
💡 Gdynia - w dniach od 18 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 roku.
💡 Sopot - w dniach od 6 grudnia 2022 do 16 stycznia 2023 roku.


Inne jarmarki bożonarodzeniowe 2022 w pomorskim


GDAŃSK - Jarmark Bożonarodzeniowy.........18 listopada - 23 grudnia 2022
 Największy i najefektowniejszy jarmark bożonarodzeniowy w północnej Polsce.


GDAŃSK - Żuławskie Smaki.................2-3, 9-10, 16-17, 22-23 grudnia 2022
  CH Osowa zaprasza na świąteczną odsłonę znnego jarmarku regionalnego!


GDAŃSK - Jarmark Św. Mikołaja przy kościele Św. Mik...3 - 4 grudnia 2022
 Gdańscy Dominikanie zapraszają na klasztorny dziedziniec (godz. 8-20):
-  świąteczne prezenty + pyszności do zjedzenia i wypicia + ozdoby
 + Św. Mikołaj we włsnej osobie. Cel charytatywny - na rzecz ośrodka w Ukrainie.


GDAŃSK - Love, Peace & Ceramics..................................3 - 4 grudnia 2022
  Wystawa rzeźby i ceramiczny kiermasz przedświąteczny na
  terenie Stoczni Cesarskiej (WL4 Mleczny Piotr). Wstęp wolny.


GDAŃSK - Klimaty - Trójmiejskie Targi Twórców..................4 grudnia 2022
  Stary Maneż, świąteczna edycja (godz. 11 - 18), blisko 80 stoisk.


GDAŃSK - Świąteczny Targ Miejski w 100czni......................4 grudnia 2022
 W godz. 11 - 19: ceramika, biżuteria, ciuchy vintage, ciasta, grzaniec itd.


GDAŃSK OLIWA - Kiermasz Świąteczny (m.in)...................17 grudnia 2022
  Odsłonięcie Oliwskiej Szopki z Piasku, Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska itd.


GDAŃSK - Bakalie Świąteczne 2022............................17 - 18 grudnia 2022
 Świąteczna odsłona trójmiejskich targów mody, designu i młodej sztuki.


GDYNIA - Jarmark Świąteczny 2022 nie odbędzie się (wg UM Gdynia)


GDYNIA - Kiermasz świąteczny w Orłowskim Plastyku........10 grudnia 2022
 Oryginalne prace: grafiki, rzeźby, obrazy, dekoracje, bizuteria, ciastka itd...


SOPOT - Kiermasz Świąteczny Płyt Winylowych................11 grudnia 2022
  Godz. 12-21: ok. 2 tys. płyt oraz płyty CD i kasety magnetofonowe.


BYTÓW - Jarmark Bożonarodzeniowy...........................5 - 11 grudnia 2022
  Zapraszamy na Rynek w godzinach 12-19.


CHOJNICE - Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku...9 - 11 grudnia 2022
 Świąteczne smakołyki, choinki, prezenty, iluminacje, jasełka itd.


CZARNE - Jarmark Bożonarodzeniowy............................17 grudnia 2022
  VII edycja jarmarku, który odbędzie się w godz. 10-16 w centrum miasta.


KALISKA - Kiermasz świąteczny.......................................11 grudnia 2022
 Coroczny kiermasz GOK ozdób i stroików świątecznych w godz. 11 - 14.


KWIDZYN - Kiermasz Świąteczny..........28.11 - 17.12. (z sobotami) 2022
  Oryginalne, ręczne, niedrogie ozdoby świąteczne. Kwidzyn Górki 4.


OWIDZ - Owidzki Jarmark Bozonarodzeniowy..................4 grudnia 2022
  W świątecznym klimacie i oryginalnym otoczeniu: smakowitości, muzyka,
  animacje dla dzieci i dorosłych, możliwość zakupu niebanalnych drobiazgów.


PEPLIN - Cysterski Jarmark Bożonarodzeniowy.............18 grudnia 2022
  Zapraszamy od godz. 12 do krużganków katedry oraz ogrodów opactwa.


PRUSZCZ GDAŃSKI - Jarmark Bożonarodzeniowy..3 - 23 grudnia 2022
  Cukroteka (ul. Chopina) zaprasza 7 dni w tygodniu!


SIERAKOWICE - Jarmark Bożonarodzeniowy..........10 - 11 grudnia 2022
Mnóstwo atrakcji: karuzela, kolejka, Chatka Mikołaja, warsztaty i animacje
dla dzieci, stoiska gastronomiczne i twórców ludowych, finał konkursu Szopek
Bożonarodzeniowych, niedzielny Przegląd Grup Kolędniczych.


SŁUPSK - Jarmark Bożonarodzeniowy.....................16 - 21 grudnia 2022
 Świateczne zakupy i bogaty program atrakcji artystycznych w weekend.
 Będzie św. Mikołaj z pomocnikami, a na otwarcie fire show.
 Bezpłatne doradztwo dla młodzieży i dorosłych w radzeniu sobie problemami.


STARA KISZEWA - Kiszewski Jarmark Bożonarodzeniowy....11.12.2022
  W godz. 9-16, w hali sportowej: stoiska z rękodziełem, dokoracjami, smakołykami,
  a dla dzieci spotkanie ze Świętym Mikołajem oraz atrakcje Fabryki Elfów.


TCZEW - Jarmark Bożonarodzeniowy......................10 - 11 grudnia 2022
  Sprzedaż ozdób i dekoracji, biżuterii, odzieży hadmade, swojskiego jedzenia.
  Warsztaty świąteczne dla dzieci, zabawy z elfami, spotkanie ze Św. Mikołajem.


USTKA - IX Kiermasz Świąteczny.................2 - 4 oraz 9 - 1 grudnia 2022
  Rękodzieło, domowe smakołyki (pierogi, ciasta, przetwory) grzańce itd.


WEJHEROWO - Jarmark Bożonarodzeniowy............6 - 23 grudnia 2022
  Centralny plac Jakuba Wejhera wypełni się świątecznymi stoiskami...


ZBLEWO - Kiermasz świąteczny KGW.............................11 grudnia 2022
 Pyszny i radosny kiermasz na skwerku przy urzędzie gminy w godz. 8 - 12.


ŻUKOWO - Jarmark Bożonarodzeniowy......................3 - 4 grudnia 2022
 Stoiska z rękodziełem, warsztaty, koncerty - super atmosfera!
 Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 w Gdańsku!


Organizatorzy Jarmarku Bożonarodzeniowego - kontakt:
tel. 58 554 93 48, tel. 58 554 92 83, tel. 58 554 91 59
Zapraszamy do współpracy, trzymajmy się razem: www.bozonarodzeniowy.gda.pl