Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk 2018

  • termin : 01 Grudnia 2018 - 23 Grudnia 2018
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Targ Węglowy
  • www : http://www.mtgsa.pl
logo
A A

Jak co roku spacerujący po zimowym Gdańsku, będą mogli odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy 2018, który odbędzie się w dniach 1 - 23  grudnia. W tym roku atrakcje Jarmarku pojawią się także na dziedzińcu pobliskiego centrum handlowo-kulturalnego FORUM GDAŃSK.


W tym roku, jak zapowiadają organizatorzy - będzie slodko, smacznie i wirująco.


Imprezy i Pakiety Bożonarodzeniowe 2018 - są tutaj
Atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego 2018


 w liczbach:
❅  1 mówiący ludzkim głosem łoś LucekZaczarowana Kareta Jarmark Świąteczny Gdańsk
❅  2 renifery w Zaczarowanej Karecie
❅  4 bramy wejściowe
❅  8-metrowy Anielski Młyn
❅  15 zł: cena pamiątkowego kubka
❅  16 parad świątecznych
❅  20 rumaków w Weneckiej Karuzeli
❅  25 zł: cena dwóch kubków pamiątkowych
❅  35 m długości torów saneczkowych na Górce Lodowej
❅  40 stoisk gastronomicznych w Food Court (1.12.2018 - 13.01.2019)
❅  45 stoisk artystycznych w Wielkiej Zbrojowni
❅  60 stoisk rękodzielniczych i rzemieślniczych (Targ Węglowy + Forum Gdańsk)
❅  100 stoisk na Targu Węglowym


Wspomniana Zbrojownia kolejny raz otworzy swoje wnętrza łącząc Targ Węglowy i ulicę Piwną. Znajdzie się tutaj Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła oferujący:


wyroby artystyczne (ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, ceramJarmark Świąteczny Gdańsk Wielka Zbrojowniaiczne ikony, misy, kafle, tkane dywany, biżuteria, zabawki edukacyjne, lalki i przytulanki)
w stylu eko (m.in naturalne, ręcznie wyrabiane kremy i mydła)
modern design (m.in przedmioty upcyklingowe - ręcznie polerowane, drewniane muszki męskie, zegary, lampy, świeczniki, wełniane dzianiny, czapki itp)


Plan Jarmarku 2018 - w galerii poniżej.


Święty Mikołaj - szczególnie oczekiwany przez dzieci - pojawi się na Jarmarku od 5 grudnia. Czasem na swoim tronie, czesem między dziećmi, czasem w towarzystwie gdańskich aniołów (przebranych aktorów Teatru Feta).  Na pamiątkę spotkania ze Św. Mikołajem każdy otrzyma specjalną pocztówkę z dedykacją.


Specjalna Lodowa Górka -pojawi się w tym roku na terenie Forum Gdańsk. Zimowa zjeżdżalnia syntetyczna o wysokości 4 metrów i długości stoku 35 metrów posiada 3 tory sanecLodowa Górka Jarmark Gdańskzkowe i może działać także przy dodatnich temperaturach. Specjalne sanki, kaski oraz ochraniacze będą dostępne w działające przy Górce wypożyczalni.
Cena 3 przejazdów (sprzęt w cenie) wyniesie 10 zł.

W każdą sobotę na Górce są rozgrywane Zimowe Mistrzostwa w Saneczkarstwie - w konkurencji na najlepszy czas zjazdu. Zwycięzca "tygodnia" otrzymuje tablet i bilety dla całej rodziny na przejazd kołem widokowym Amber Sky. Drugie i trzecie miejsca gwarantują podwójne takie bilety. Zapisy (bezpłatne jak i udział) odbywają się w dniu zawodów w wypożyczalni lub kasie koła widokowego.


Łoś Lucek Jarmark GdańskŚwiąteczną atmosferę na Jarmarku w Gdańsku, - podobniejak w zeszłym roku - podkreśli Siedlisko Łosia. Tak nazywa się uroczy domek przy Wielkiej Zbrojowni, w którym mieszka wyjątkowo postać - Łoś Lucek. Jego głowa posiada ruchome elementy. Aktywny co 15 minut, jest bardzo uzdolniony. Potrafi przemówić ludzkim głosem, np. wierszem,  a nawet zaśpiewać. Dla wielu zabrzmi to znajomo, bo swojego głosu użyczył Luckowi mistrz polskiego dubbingu (m.in Król Julian, Kaczor Donald) - Jarosław Boberek. Łoś jest także niezłym poliglotą, ponieważ oprócz języka polskiego używa również angielskiego, niemieckiego oraz szwedzkiego.


Sprawdzoną atrakcją Jarmarku będzie wysoki na ponad 8 metrów Anielski Jarmark Bożonarodzeniowy GDAŃSK 2018Młyn. Wyjątkową konstrukcję przyozdobią podobizny aniołów, świętych, 3 Króli oraz Rodziny Świętej. Figury zostały wyrzeźbione w drewnie przez mistrza Michała Ostoję-Lniskiego. W parterowej części Młyna znajduje się bufet gastronomiczny z grzanym winem w wersji korzennej, miodowej oraz bezalkoholowej.  Będzie także przyprawiony cydr, herbata z rumem i cytryną oraz grzane piwo z sokiem imbirowym,  Dla dzieci przygotowano gorącą czekoladę i herbatki owocowe.
Rozgrzewające napoje najlepiej smakują jeśli są pite z kolekcjonerskich kubków. W tym roku do wyboru będą 2 wzory: biały z sercem i czerwony z  koniem na biegunach.
Pamiątką dla dzieci mogą być specjalne, okolicznościowe pocztówki od Świętego Mikołaja.

Ozdobą otoczenia Jarmarku, podobnie jak w zeszłym roku, będzie Choinka Małych Gdańszczan.


Na Jarmarku powtórnie zagości Zaczarowana Kareta ciagnięta przez renifery. Oświetlona konstrukcja, do której można wsiąść np. celem zrobienia pamiatkowego selfie cieszy się wyjątkowym powodzeniem.


Dwupoziomowa Karuzela Gdańska to urządzenie specjalnie zaprojektowane i wykonane we włoskiej, rodzinnej manufakturze. Atrakcja znana już turystom i gdańszczanom, którzy odwiedzili tegoroczny Jarmark Św. Dominika. Wenecka karuzela ma 12 metrów średnicy,  ponad 11 wysokości i mieści jednocześnie 78 osób - dzieci i dorosłych.


Koło widokowe AmberSky - Kiermasz Świąteczne Smaki - fot. Amber Sky Gdańskto stała już atrakcja Jarmarku - w tym roku na Wyspie Spichrzów. Wszystkie gondole koła są ogrzewane zimą. Dodatkowe promienniki ciepła są także dla oczekujących na przejazd.
A wszystko przy wesołej, świątecznej muzyce, wśród białych choinek i złotych bombek. Nowinką będę Świąteczne Smaki czyli kramy z gastronomią i rzemiosłem umiejscowione tuż przy kole.


Animacje świetlne - wzorem ubiegłego roku, na ścianie Muzeum Busztynu pojawią się wielkoformatowe obrazy opowiadające o magii Świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy klimat będzie można również poczuć oglądając liczne iluminacje świetlne na wybranych drzewach lub słupach w różnych zakątkach Gdańska, np. na słynnej ulicy Mariackiej.


Smak Tradycji - to linia gdańskich słodyczy, które mogą być unikalną pamKoło widokowe Amber Sky Jarmark Gdańsk - fot. Amber Skyiątka z Jarmarku. W sprzedaży dostępne będą m.in Praliny Gdańskie - czekoladki o smaku Advocat, otoczone gdańskimi kamieniczkami, w eleganckim, czarnym pudełku. Produkt smaczny i elegancki - idealny na prezent lub pamiątkę - będzie można kupić w punktach Informacji Turystycznej GOT, m.in w Bramie Wyżynnej przy Targu Węglowym.


Food Court - nowa przestrzeń w centrum przestrzeni Targu Węglowego - została stworzona z myślą o zgłodniałych i spragnionych. Do wyboru przygotowano pyszne potrawy:
- alzackie podpłomyki
- hiszpańskie churrosy
- polskie pierogi, paszteciki, żurek, barszcz, makowce
- węgierskie kurtosze i langosze


Strefa gastronomiczna Food Court posiada zadaszone miejsca do konsumpcji chroniące przed opadami atmosferycznymi. Zainstalowane zostaną także promienniki ciepla.


Konkurs fotograficzny - zapraszamy chętnych do utrwalenia na zdjęciu Magii Jarmarku. Fotografia wysłana na adres fotojarmark@mtgsa.com.pl i umieszczona w mediach społecznościowych (z hasztagiem #magiajarmarku) weźmie udział w konkursie z nagrodą 1000 złotych. Inny konkurs, pod nazwą "Christmas Tram", ogłosił y Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Co roku uruchamiają one bezpłatne przejazdy pięknie udekorowanym, zabytkowym tramwajem typu N. Pojazd będzie dostępny po zmroku, w dniach 19-23 oraz 27-29 grudnia.


Program Jarmarku Bożonarodzeniowego 2018


Oprócz różnego rodzaju wydarzeń, koncertów itp. goście odwiedzający Jarmark będą mogli od poniedziałku do piątku podziwiać specjalne Świąteczne Parady:


I Tydzień


1, 3, i 4 grudnia - parady Elfów pod hasłem "W oczekiwaniu na Św. Mikołaja" oraz "Mikołajowa poczta i mikołajowy listonosz"
5 grudnia - powitanie Św Mikołaja na Długim Targu
6 grudnia - spotkanie ze Św. Mikołajem przy choince Młodych Gdańszczan (z wręczeniem nagród za najpiękniejszą ozdobę choinkową zdobiącą tę choinkę)w
7 grudnia - wieczór ze Św. Mikołajem


II Tydzień


10 - 14 grudnia - zimowy orszak Królowej Śniegu z baśniowymi postaciami


III Tydzień


17 - 21 grudnia - kolędowanie - orszak kolędników, wspólne przyśpiewki
Iluminacje świetlne w Gdańsku tradycyjnie wprowadzą pDobre Tanie Taxi Gdańsk Trójmiastoiękny, zimowy i świąteczny nastrój w różnych częściach miasta. Dekoracyjne oświelenie, nawiązujące do charakteru i historii Gdańska, będzie można podziwiać przez 2 miesiące. Wśród elementów koncepcji przygotowanej przez firmę Multidekor znajdziemy m.in:

złote Lwy Gdańskie z herbem Miasta
10 metrowy dźwig portowy (20 tysięcy lampek)Iluminacje swietlne Gdansk Dźwig Portowy
chłopiec z bębenkiem z powieści Guntera Grassa
sekstant i fotel Heweliusza
termometr Fahrenheita
trójwymiarowe bramy świetlne
16 metrowa choinka przy Neptunie
i wiele innych dekoracji oraz ozdób


Lubisz iluminacje świetlne? Wybierz się do parku w Gdańsku Oliwie, kóry w zeszłym roku przyciągnął setki tysięcy zwiedzających. Szczegóły świetlnych dekoracji w tym roku - są tutaj


Inne, mniej znane jarmarki w pomorskim:


SWOŁOWO - Jarmark Bożonarodzeniowy................9 grudnia 2018
TCZEW - VI Jarmark Bożonarodzeniowy...............8-9 grudnia 2018
 Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy 2018 w Gdańsku!


  Jazda na nartach w Gdańsku


Kontakt do organizatorów Jarmarku Bożonarodzeniowego:
tel. 58 554 93 48, tel. 58 554 92 83, tel. 58 554 91 59