Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk 2019

  • termin : 30 Listopada 2019 - 23 Grudnia 2019
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Targ Węglowy
  • www : http://www.mtgsa.pl
logo
A A

Jak co roku spacerujący po zimowym Gdańsku, będą mogli odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy 2019, który odbędzie sChoinka Jarmark Forum Gdańskię w dniach 30 listopada - 23  grudnia. W tym roku atrakcje Jarmarku pojawią się także na dziedzińcu pobliskiego centrum handlowo-kulturalnego FORUM GDAŃSK. Będą im towarzyszyć świetlne ozdoby: ogromny galeon, 7-metrowy renifer oraz najwyższa w Polsce choinka o wysokości 28 metrów - na zdjęciu obok!


Jak zapowiadają organizatorzy - będzie słodko, smacznie i wirująco :-). UWAGA - zgodnie z obowiązującymi przepisami stoiska na jarmarkach nie są objęte zakazem handlu w niedziele.
 


 


Tak było w 2018 roku:


Atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego 2018


 w liczbach:
❅  1 mówiący ludzkim głosem łoś LucekZaczarowana Kareta Jarmark Świąteczny Gdańsk
❅  2 renifery w Zaczarowanej Karecie
❅  4 bramy wejściowe
❅  8-metrowy Anielski Młyn
❅  15 zł: cena pamiątkowego kubka
❅  16 parad świątecznych
❅  20 rumaków w Weneckiej Karuzeli
❅  25 zł: cena dwóch kubków pamiątkowych
❅  35 m długości torów saneczkowych na Górce Lodowej
❅  40 stoisk gastronomicznych w Food Court (1.12.2018 - 13.01.2019)
❅  45 stoisk artystycznych w Wielkiej Zbrojowni
❅  60 stoisk rękodzielniczych i rzemieślniczych (Targ Węglowy + Forum Gdańsk)
❅  100 stoisk na Targu Węglowym


PLAN ATRAKCJI JARMARKU - w galerii poniżej.


Wspomniana Zbrojownia kolejny raz otworzy swoje wnętrza łącząc Targ Węglowy i ulicę Piwną. Znajdzie się tutaj Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła oferujący:


wyroby artystyczne (ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, ceramJarmark Świąteczny Gdańsk Wielka Zbrojowniaiczne ikony, misy, kafle, tkane dywany, biżuteria, zabawki edukacyjne, lalki i przytulanki)
w stylu eko (m.in naturalne, ręcznie wyrabiane kremy i mydła)
modern design (m.in przedmioty upcyklingowe - ręcznie polerowane, drewniane muszki męskie, zegary, lampy, świeczniki, wełniane dzianiny, czapki itp)


Plan Jarmarku 2018 i wybrane zdjęcia - w galerii poniżej.


Święty Mikołaj - szczególnie oczekiwany przez dzieci - pojawi się na Jarmarku od 5 grudnia. Czasem na swoim tronie, czesem między dziećmi, czasem w towarzystwie gdańskich aniołów (przebranych aktorów Teatru Feta).  Na pamiątkę spotkania ze Św. Mikołajem każdy otrzyma specjalną pocztówkę z dedykacją.


Specjalna Lodowa Górka -pojawi się w tym roku na terenie Forum Gdańsk. Zimowa zjeżdżalnia syntetyczna o wysokości 4 metrów i długości stoku 35 metrów posiada 3 tory sanecLodowa Górka Jarmark Gdańskzkowe i może działać także przy dodatnich temperaturach. Specjalne sanki, kaski oraz ochraniacze będą dostępne w działające przy Górce wypożyczalni.
Cena 3 przejazdów (sprzęt w cenie) wyniesiła w zeszłym roku 10 zł.

Rok temu w każdą sobotę na Górce były rozgrywane Zimowe Mistrzostwa w Saneczkarstwie - w konkurencji na najlepszy czas zjazdu. Zwycięzca "tygodnia" otrzymywał tablet i bilety dla całej rodziny na przejazd kołem widokowym Amber Sky. Drugie i trzecie miejsca gwarantowały podwójne takie bilety. Zapisy (bezpłatne jak i udział) odbywały się w dniu zawodów w wypożyczalni lub kasie koła widokowego. Czekamy jeszcze  na tegoroczne zasady!


Łoś Lucek Jarmark GdańskŚwiąteczną atmosferę na Jarmarku w Gdańsku, - podobniejak w zeszłym roku - podkreśli Siedlisko Łosia. Tak nazywa się uroczy domek przy Wielkiej Zbrojowni, w którym mieszka wyjątkowo postać - Łoś Lucek. Jego głowa posiada ruchome elementy. Aktywny co 15 minut, jest bardzo uzdolniony. Potrafi przemówić ludzkim głosem, np. wierszem,  a nawet zaśpiewać. Dla wielu zabrzmi to znajomo, bo swojego głosu użyczył Luckowi mistrz polskiego dubbingu (m.in Król Julian, Kaczor Donald) - Jarosław Boberek. Łoś jest także niezłym poliglotą, ponieważ oprócz języka polskiego używa również angielskiego, niemieckiego oraz szwedzkiego.


Sprawdzoną atrakcją Jarmarku będzie wysoki na ponad 8 metrów Anielski Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk 2019Młyn. Wyjątkową konstrukcję przyozdobią podobizny aniołów, świętych, 3 Króli oraz Rodziny Świętej. Figury zostały wyrzeźbione w drewnie przez mistrza Michała Ostoję-Lniskiego. W parterowej części Młyna znajduje się bufet gastronomiczny z grzanym winem w wersji korzennej, miodowej oraz bezalkoholowej.  Będzie także przyprawiony cydr, herbata z rumem i cytryną oraz grzane piwo z sokiem imbirowym,  Dla dzieci przygotowano gorącą czekoladę i herbatki owocowe.
Rozgrzewające napoje najlepiej smakują jeśli są pite z kolekcjonerskich kubków. W tym roku do wyboru będą 2 wzory: biały z sercem i czerwony z  koniem na biegunach.
Pamiątką dla dzieci mogą być specjalne, okolicznościowe pocztówki od Świętego Mikołaja.

Ozdobą otoczenia Jarmarku, podobnie jak w zeszłym roku, będzie Choinka Małych Gdańszczan.


Na Jarmarku powtórnie zagości Zaczarowana Kareta ciagnięta przez renifery. Oświetlona konstrukcja, do której można wsiąść np. celem zrobienia pamiatkowego selfie cieszy się wyjątkowym powodzeniem.


Dwupoziomowa Karuzela Gdańska to urządzenie specjalnie zaprojektowane i wykonane we włoskiej, rodzinnej manufakturze. Atrakcja znana już turystom i gdańszczanom, którzy odwiedzili tegoroczny Jarmark Św. Dominika. Wenecka karuzela ma 12 metrów średnicy,  ponad 11 wysokości i mieści jednocześnie 78 osób - dzieci i dorosłych. Jej największą atrakcją kolorowe, ręcznie malowane rzeźby i figury: filiżanki, konie, rydwany oraz ławeczki.


Koło widokowe AmberSky - Kiermasz Świąteczne Smaki - fot. Amber Sky Gdańskto stała już atrakcja Jarmarku - w tym roku na Wyspie Spichrzów. Wszystkie gondole koła są ogrzewane zimą. Dodatkowe promienniki ciepła są także dla oczekujących na przejazd.
A wszystko przy wesołej, świątecznej muzyce, wśród białych choinek i złotych bombek. Nowinką będę Świąteczne Smaki czyli kramy z gastronomią i rzemiosłem umiejscowione tuż przy kole.


Animacje świetlne - wzorem ubiegłego roku, na ścianie Muzeum Busztynu pojawią się wielkoformatowe obrazy opowiadające o magii Świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy klimat będzie można również poczuć oglądając liczne iluminacje świetlne na wybranych drzewach lub słupach w różnych zakątkach Gdańska, np. na słynnej ulicy Mariackiej.


Smak Tradycji - to linia gdańskich słodyczy, które mogą być unikalną pamKoło widokowe Amber Sky Jarmark Gdańsk - fot. Amber Skyiątka z Jarmarku. W sprzedaży dostępne będą m.in Praliny Gdańskie - czekoladki o smaku Advocat, otoczone gdańskimi kamieniczkami, w eleganckim, czarnym pudełku. Produkt smaczny i elegancki - idealny na prezent lub pamiątkę - będzie można kupić w punktach Informacji Turystycznej GOT, m.in w Bramie Wyżynnej przy Targu Węglowym.


 Food Court - nowa przestrzeń w centrum przestrzeni Targu Węglowego - została stworzona z myślą o zgłodniałych i spragnionych. Do wyboru przygotowano pyszne potrawy:
  - alzackie podpłomyki
  - belgijskie wafle i frytki
  - chińskie pierogi i kurczaki sushi
  - grecka bugatsa z ciasta filo
  - hiszpańskie churrosy
  - niemieckie wursty i gluhwein w różnych smakach
  - polskie pierogi, paszteciki, żurek, barszcz, makowce
  - węgierskie kurtosze i langosze


Program Jarmarku Bożonarodzeniowego 2018


Oprócz różnego rodzaju wydarzeń, koncertów itp. goście odwiedzający Jarmark będą mogli od poniedziałku do piątku podziwiać specjalne Świąteczne Parady:


I Tydzień


1, 3, i 4 grudnia - parady Elfów pod hasłem "W oczekiwaniu na Św. Mikołaja" oraz "Mikołajowa poczta i mikołajowy listonosz"
5 grudnia - powitanie Św Mikołaja na Długim Targu
6 grudnia - spotkanie ze Św. Mikołajem przy choince Młodych Gdańszczan (z wręczeniem nagród za najpiękniejszą ozdobę choinkową zdobiącą tę choinkę)w
7 grudnia - wieczór ze Św. Mikołajem


II Tydzień


10 - 14 grudnia - zimowy orszak Królowej Śniegu z baśniowymi postaciami


UWAGA - w weekend 15 - 16 grudnia 2018 odwiedzających stoiska Jarmarku na terenie Forum Gdańsk zapraszamy do obejrzenia prezentacji (w godz. 12 - 18) nowej edycji gry Monopoly Gdańsk. Najważniejszym punktem trwającego dwa dni wydarzenia będzie
uroczyste odsłonięcie planszy z najnowszej wersji gdańskiego wydania tej gry. Prezentacja odbędzie się na mostku w Forum Gdańsk. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.  Będzie duża plansza Monopoly, na której z pomocą hostess prowadzone będą rozgrywki. Nie zabraknie też punktu gier, gdzie można będzie przetestować Monopoly Gdańsk. Będą także specjalne animacje dla najmłodszych dzieci.


III Tydzień


17 - 21 grudnia - kolędowanie - orszak kolędników, wspólne przyśpiewki


 
Iluminacje świetlne w Gdańsku tradycyjnie wprowadzą pDobre Tanie Taxi Gdańsk Trójmiastoiękny, zimowy i świąteczny nastrój w różnych częściach miasta. Dekoracyjne oświelenie, nawiązujące do charakteru i historii Gdańska, będzie można podziwiać przez 2 miesiące. Wśród elementów koncepcji przygotowanej przez firmę Multidekor znajdziemy m.in:

złote Lwy Gdańskie z herbem Miasta
10 metrowy dźwig portowy (20 tysięcy lampek)Iluminacje swietlne Gdansk Dźwig Portowy
chłopiec z bębenkiem z powieści Guntera Grassa
sekstant i fotel Heweliusza
termometr Fahrenheita
trójwymiarowe bramy świetlne
16 metrowa choinka przy Neptunie
i wiele innych dekoracji oraz ozdób


Lubisz iluminacje świetlne? Wybierz się do parku w Gdańsku Oliwie, kóry w zeszłym roku przyciągnął setki tysięcy zwiedzających. Szczegóły świetlnych dekoracji w tym roku - na początku grudnia.

Inne, mniejsze jarmarki i kiermasze bożonarodzeniowe w pomorskim:


GDAŃSK - Ekologiczny Jarmark Świąteczny.................................15 grudnia 2018
GDAŃSK - Jarmark Świąteczny w GCH Manhattan..................6 - 24 grudnia 2018
CHOJNICE - XI Jarmark Bożonarodzeniowy...........................14 - 16 grudnia 2018
OWIDZ - VII Owidzki Jarmark Bożonarodzeniowy......................... 2 grudnia 2018
PRUSZCZ GDAŃSKI - Jarmark Bożonarodzeniowy..............1, 2, 8, 9 grudnia 2018
SWOŁOWO - Jarmark Bożonarodzeniowy.....................................9 grudnia 2018
TCZEW - VI Jarmark Bożonarodzeniowy...................................8 - 9 grudnia 2018
USTKA - V Uliczny Kiermasz Świąteczny..................................6 - 9 grudnia 2018
 Zapraszamy na Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 w Gdańsku!


  Jazda na nartach w Gdańsku


Organizatorzy Jarmarku Bożonarodzeniowego - kontakt:
tel. 58 554 93 48, tel. 58 554 92 83, tel. 58 554 91 59