Atrakcje turystyczne, ciekawostki, miejsca, które warto zobaczyć - Sopot wita i zaprasza !

  • miejscowość : Sopot
  • ulica : Bohaterów Monte Cassino - słynny "Monciak" - atrakcja turystyczna przez cały rok!
A A

Sopot i jego atrakcje turystyczne były polecane w 2011 roku przez New York Times'a jako miejsce warte odwiedzin - razem z Gdańskiem - na 17 pozycji światowego rankingu obejmującego 41 ciekawych propozycji. I słusznie, Sopot to magiczne miejsce w Trójmieście, pełne zakątków starych i romantycznych oraz nowoczesnych i luksusowych.

Sopot - tunel przy Domu ZdrojowymW ciągu ostatnich lat przybyło w mieście udogodnień dla wczasowiczów, m.in tunel drogowy w pobliżu Grand Hotelu, który oddzielił spacerujących "Monciakiem" od samochodów. Dzięki niemu piesi mają więcej miejsca dla siebie. Wstęp na skwer przed molo jest już bezpłatny (bilety są tylko na molo w sezonie), co także ułatwia komunikację ścieżką nadmorską - wzdłuż plaży. Przybyło też hoteli, kawiarni i innych lokali, w których przyjemnie spędzić czas.


Szczególne wrażenie robi nowa marina jachtowa przy molo, która może pomieścić ponad 100 jednostek (40 łodzi o długosci do 14 metrów i 60 jachtów do 10 metrów) Na miejscu mieści się także bosmanat oraz zaplecze sanitarne. Jest także gastronomia.


Nic tylko bawić się i wypoczywać - w SOPOCIE!


Noclegi w Sopocie (hotele, pensjonaty, kwatery i inne) - są tutaj


Atrakcje turystyczne w Sopocie


Sopot - dworek Sierakowskich - siedziba Towarzystwa Przyjaciół SopotuDworek Sierakowskich - jeden z najstarszych domów w Sopocie, tradycyjnie goszczący koncerty, różne przedstawienia oraz uroczą, przytulną kawiarenkę. Polecamy domowe pyszności i smakowe herbaty. Przy okazji warto przyjrzeć się detalom architektonicznym - szczególnie zabytkowym piecom kaflowym. W dworku znajduje się siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.
Sopot, ul. Czyżewskiego 12, tel. 58 551 07 56


Aktualne wydarzenia w Dworku - są tutajGrodzisko - to zrekonstruowany gródek strażniczy, złożony z bramy, palisady oraz kilku chat wzorowanych na wczesnośredniowieczne (VIII - XIII wiek) budowle. Całości uzupełniają półziemianki i zagrody dla zwierząt. Dzięki wsparciu Muzeum Archeologicznego oraz władz miejskich, gródek spełnia standardy europejskie w zakresie odbudowy obiektów historycznych. Wygodnie położony - blisko centrum miasta - przyciąga także prezentacjami rzemiosł, pokazami walk i innymi atrakcjami kulturalnymi nawiązującymi do bogatej historii okolicy.
Sopot, ul. Haffnera 63, na wzgórzu, ok.400 m od brzegu morza. Tel. 58 301 52 28, 502 757 014

Godziny otwarcia (zwykle od początku maja do końca października) oraz bilety - są tutaj
Plan dojazdu i więcej zdjęć - jest tutaj


Sopot Grand Hotel - luksusowe noclegi nad morzem, przy plażyHotel Grand
. Największy i najbardziej znany budynek Sopotu, w którego murach gościły takie osobistości jak szach Iranu Reza Pahlavi, kubański dyktator Fidel Castro czy Prezydent Francji Charles de Gaulle. Dla tego ostatniego sprowadzono z muzeum specjalne łóżko, bowiem hotelowe było po prostu za krótkie. Gościli tutaj jeszcze Annie Lennox, Greta Garbo, Marlena Dietrich i Władimir Putin (2009 r.).


Sopot Grand Hotel - nocąWymienić wszystkich nie sposób, ponieważ monarchów, mężów stanu oraz znamienitych gwiazd estrady i filmu były tutaj setki - przyciągane otoczeniem i sławą tego miejsca. Hotel zbudowano bowiem w latach 1924-27 dla gości pobliskiego kasyna - jako najdroższy i najbardziej luksusowy obiekt nad Zatoką Gdańską. Obecnie , świeżo po remoncie, olśniewa swoją urodą i aranżacją otoczenia - szczególnie od strony plaży.
Sopot, ul. Powstańców Warszawy 12/14

Plan dojazdu
, kontakt i więcej zdjęć - jest tutaj


Sopot - kościól Św. JerzegoKościół Św. Jerzego - pochodzi z 1901 roku; jednym z jego fundatorów był sam Cesarz Wilhelm, który rok później nadał Sopotowi prawa miejskie. Zaprojektowany został tak, aby wieża była wyraźnie widoczna z morza na tle innych domów i drzew. Wewnątrz można obejrzeć figurę Matki Bożej Częstochowskiej - z kaplicy  najsłynniejszego, polskiego transatlantyku MS Batory.
Sopot, ul. Kościuszki 1

Plan dojazdu i więcej zdjęć - jest tutaj


Krzywy Domek - słynna atrakcja turystyczna SopotuKrzywy Domek - przylegający do ul. Monte Cassino to jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Sopocie. Zwany też czasem Pijanym Domem - stylem nawiązuje do baśniowych budowli Hiszpana Gaudiego ( ponoć był wrogiem kątów prostych) a trudnościami ze złapaniem linii prostej i jakichś regularności - przypomina motywy austriackiego malarza Hundertwassera.
Sopot, ul. Haffnera 6,róg Monte Cassino

Plan dojazdu i więcej zdjęć - jest tutaj


Sopot - Łysa GóraŁysa Góra - wzniesienie 110 m npm. To miejsce najtłumniej jest odwiedzane w zimie, kiedy można skorzystać z dwóch tras narciarskich, toru saneczkowego oraz snow-parku. Dla udogodnienia uruchamiany jest wyciąg orczykowy i dobre oświetlenie po zmroku oraz zaplecze gastronomiczne. W pobliżu znajduje się także mała skocznia narciarska. A latem? Można usiąść pod lasem i delektować się panoramą Sopotu z góry. U stóp Łysej Góry znajduje się sympatyczna restauracja SABAT - idealna na kameralne spotkania w klimatycznych wnętrzach.


SABAT - tel. 58 555 78 25


Więcej informacji o wyciągu narciarskim na www.lysa-gora.pl oraz w propozycjach na aktywny wypoczynek w Sopocie - na końcu tego przewodnika.
Plan dojazdu i więcej zdjęć - jest tutajSopot - najdłuższe w Europie drewniane molo spaceroweMolo - najczęściej odwiedzane miejsce Sopotu. Może padać, może wiać, sypać śniegiem albo prażyć słońcem - tu zawsze ktoś zagląda. Latem jest tłumnie i trudno znaleźć wolną ławeczkę - tak lubi się tutaj spacery, wdychanie jodu (na końcu pomostu jest go dwa razy więcej niż na plaży) i kontemplowanie modnych kreacji przechodzących. Dodatkowym magnesem są liczne imprezy organizowane na placu przed wejściem. Można też zrobić pamiątkowe zakupy.


Wiosną i jesienią jest trochę gorzej - sztormy lubią demolować drewnianą konstrukcję, ale wtedy w powietrzu jest więcej wspomnianego jodu, a krajobrazy są równie przyciągające.

Sopockie molo - tu się bywa i wypoczywa!Molo jest najdłuższym na Bałtyku drewnianym pomostem - liczy sobie ok.512 m (458 m wychodzi w morze). Podziwiał je ongiś jugosłowiański marszałek Józef Broz Tito. Zwykli obywatele, w sezonie, muszą wykupić bilet wstępu, jednak bez dotacji i tak nie nie dałoby się pokryć strat sztormowych.


Obecnie, na końcu molo, trwa budowa sopockiej mariny. W sezonie wstęp jest płatny w godz. 8-20, zaś wolny całkowicie w okresie październik - kwiecień. Tel. 58 551 00 02.

Sopot - latarnia morska - świetny punkt widokowyBędąc tutaj warto też pokusić się o wejście na stojącą u wejścia wieżę. To latarnia, a dokładnie punkt sygnalizacyjny. Rzecz nietypowa, jako że powstała z obudowania brzydkiego komina, stąd nie zawsze występuje w spisach polskich latarń morskich. Ważniejsza jest jednak panorama z góry - w ładny dzień można wyraźnie zobaczyć zarysy drzew i budynków na półwyspie helskim. Wstęp we sezonie codz. 10-21. W okresie jesienno-zimowym czynne w weekendy oraz dni powszednie - pod warunkiem dobrej pogody.

Plan dojazdu i więcej zdjęć - jest tutajSopot - willa Claaszena - siedziba Muzeum SopotuMuzeum Sopotu. Siedzibą muzeum jest odrestaurowana, słynna willa Claaszena o bogatej historii przedwojennej. Warto się jej przyjrzeć z zewnątrz, posiada bowiem wszystkie cechy typowe dla architektury kurortu z początku XX wieku. Weranda, balkon, wieżyczka, spadzisty dach i wykusz - to pewien standard z tamtych czasów.


Po wojnie willa była częścią kompleksu rządowych budynków i była chętnie odwiedzana latem przez najwyższych dostojników socjalistycznej władzy. Z jej balkonu podziwiali morze m.in. premier Józef Cyrankiewicz z żoną, aktorką Niną Andrycz. Muzeum godne polecenia, ponieważ w zachowanych szczęśliwie wnętrzach dużo się dzieje, a wystawy przystępnie przybliżają nam życie kurortu na przestrzeni wieku.
Sopot, ul. Poniatowskiego 8, tel. 58 551 22 66
www.muzeumsopotu.pl
Godziny otwarcia - są tutaj       Ceny biletów - są tutaj
Plan dojazdu i więcej zdjęć - jest tutaj


 


Sopot - najwęższy dom w mieścieNajwęższy dom w Sopocie - przy ul. Kościuszki 3a ma zaledwie 250 cm szerokości. Pokój o tej szerokości nie zdziwi, ale dom, i to trzypiętrowy stanowi wyzwanie tak dla architekta, jak i dla użytkowników. Na szczęście projekt udał się bardzo dobrze i wszyscy są zadowoleni. W pobliżu stoi kolejna kamieniczka, przy Kościuszki 11a, tym razem o szerokości 255 cm... Cóż, nie od dzisiaj wiadomo, że w Sopocie już nie metr, ale każdy wręcz centymetr jest w cenie... Po drugiej stronie ulicy, na budynku zobaczymy tablicę pamiątkową ufundowaną słynnemu aktorowi Klausowi Kinskiemu. Urodził się on właśnie tutaj, w Sopocie.
Sopot, ul. Kościuszki 3a

Plan dojazdu i więcej zdjęć - jest tutaj


 


Opera Leśna - obok sopockiego molo, drugie, najbardziej kultowe miejsce-symbol miasta. Otwarta w 1909 roku, początkowo jako teatr leśny, uważana jest przez znawców za jedną z najpiękniejszych scen w Europie, o bardzo dobrej akustyce. Sławę operze i samemu miastu przyniosły w latach dwudziestych XX wieku festiwale wagnerowskie. Przyciągały one publiczność wspaniałymi, pełnymi rozmachu dekoracjami oraz wysokim poziomem artystycznym.


Po wojnie sławę temu miejscu przywrócił Władysław Szpilman - bohater filmu Romana Polańskiego "Pianista". Przekonał on decydentów do swojego pomysłu - Festiwalu Piosenki. Początkowo był to zwykły konkurs piosenki, którego pierwsze 3 edycje (1961-1963 ) odbyły się w nie istniejącej już hali Stoczni Gdańskiej. Dopiero w połowie lat siedemdziesiątych, po wielu zmianach nazwy i formuły - narodził się Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. Szybko zdobył miano najbardziej cenionej imprezy piosenkarskiej socjalistycznych krajów Europy środkowo-wschodniej.


Sopot, ul. Moniuszki 12,


W 2012 roku zakończono przebudowę Opery. Stworzony od podstaw nowy obiekt nawiązuje swoja architektura do historii jednak oferuje obecnie zupełnie nową jakość - zgodnie z wymogami XXI wieku. Na zdjęciu obok pokazujemy projekt nowej Opery Leśnej w Sopocie.

Koncert Państwowej Filharmonii Kameralnej. Dyryguje - Wojciech Rajski. Fot. PFKPrzy okazji warto wspomnieć, że na terenie Opery znajduje się malownicza siedziba Polskiej Filharmonii Kameralnej. Orkiestra, założona i prowadzona przez słynnego dyrygenta Wojciecha Rajskiego obchodziła w 2007 r. 25-lecie występów. W 1997 r., w dowód uznania dla jej krajowych i zagranicznych osiągnięć została uhonorowana m.in. własną salą koncertową - jako jedyna orkiestra w kraju. Bardzo dobra akustycznie, wielofunkcyjna sala sprzyja utalentowanym artystom i publiczności, która lubi to miejsce pełne klimatu.
Sopot, ul. Moniuszki 12, tel. 58 555 84 20, 21, e-mail: pfk@sopot.pl

Więcej na temat orkiestry i koncertów - jest tutaj


 


Sopot - ratusz miejskiStrumień na tyłach sopockiego ratuszaRatusz miejski - budynek Urzędu Miejskiego w Sopocie ma już prawie 100 lat. Zadbany, ze starannie utrzymaną roślinnością wokół, przyciąga wzrok spacerowiczów. Można kilka minut "wędrować" po jego fasadzie odkrywając ciekawe elementy urozmaiconej architektury. Także niektóre wnętrza potrafią zauroczyć, ale ze względów urzędowych nie zawsze są dostępne. Ratusz stoi w niedużym parku. Jeżeli wychodząc z niego skręcimy w lewo by zejść na dół w stronę plaży - przejdziemy przez malowniczy zakątek miasta. Mostek przerzucony nad wijącym się w dole górskim strumieniem i bujna zieleń - to miniaturka krajobrazu rodem z Podbeskidzia.
Sopot, ul. Kościuszki 25/27


Plan dojazdu i więcej zdjęć - jest tutaj


 


Sopot - ul. Bohaterów Monte Cassino - słynny Ulica Bohaterów Monte Cassino - "Monciak" - kiedyś była podobno dróżką łącząca wieś z osadą rybacką nad brzegiem morza. Obecnie liczy nieco ponad 600 m i jest najsłynniejszą ulicą Polski Północnej. Wielu architektów uznaje tę główną ulicę-deptak z jej sklepami i restauracjami oraz mieszkalne, boczne uliczki - za idealne rozwiązanie urbanistyczne. Praktyczne i przyjazne ludziom zarazem. Bo sprzyjający klimat odczuwa się tutaj natychmiast. Wystarczy np. spacer, deser przy stoliku i chce się dłużej żyć! To działa zresztą przez cały rok. Proszę sprawdzić osobiście.

Plan dojazdu i więcej zdjęć - jest tutaj


Sopot - filmowa willa ukryta w ogrodzieUliczka Willowa
- a dokładnie ulica Obrońców Westerplatte. Do tej najbardziej willowej części dochodzimy od strony "Monciaka" (lub od Dworku Sierakowskich) przez malowniczy mostek. Pomijając na początku pewną betonową bryłę (budynek po lewej) możemy oddać się wyobrażeniom, jak kiedyś tętniło tutaj życie wyższych sfer. Starannie zaprojektowane, neobarokowe, secesyjne i eklektyczne wille oraz otaczające je ogrody często było wykorzystywane jako plenery filmowe.

Plan dojazdu
i więcej zdjęć - jest tutaj


 


Sopot - willa BasneraWilla Basnera - wzorowana na Pałacu Wielkich Mistrzów z Zamku Malborskiego. Jej pierwszym właścicielem był bogaty kupiec zbożowy, którego pasją były meble i dzieła sztuki. Kryzys lat 20-tych zeszłego wieku doprowadził go do bankructwa, a kolekcję pięknych przedmiotów sprzedano w większości na różnych aukcjach. Prawdopodobnie, bowiem miłośnicy tajemnic doszukują się prawdy w pogłoskach o zakopanych na posesji skarbach. Fakt zakupu nieruchomości, gruntownego remontu i wkrótce sprzedaży willi przez jedną z firm 10 lat temu - dodatkowo podgrzał dyskusje o rzekomych skrytkach.
Sopot, ul. Bolesława Chrobrego 48


Plan dojazdu - jest tutaj


 


Wyścigi konne - sopocki hipodrom, zbudowany ponad 100 lat temu, od początku istnienia należał do głównych atrakcji kurortu. W całej Europie takie miejsca przyciągały oprócz miłośników koni również tzw. śmietankę towarzyską ze świata polityki, biznesu, sportu i kultury. Hipodrom w Sopocie szybko zdobył uznanie i sławę, a po II wojnie światowej stał się najważniejszym tego typu obiektem w Polsce. Była tutaj rozgrywana m.in gonitwa o nazwie "Wielka Bałtycka", dająca zwycięzcom prawo startu w innych, najważniejszych gonitwach Europy i świata: czeskiej - "Wielkiej Pardubickiej" oraz angielskiej - "Grand National".


Zawody na sopockim hipodromie - fot. Sławomir Panek (www.fotogrupa.pl)Po kryzysie lat 80 i 90 świetność tego miejsca powraca - także za sprawą patronatu miasta Sopot. Kolejne imprezy gromadzą coraz więcej publiczności doceniającej walory rekreacyjne świetnie położonego, niemal w centrum miasta, 40-hektarowego terenu wyścigów. Dodatkowe inwestycje zwiększą niebawem możliwości atrakcyjnego wypoczynku na hipodromie oraz treningów obecnych tutaj szkółek jeździeckich.
Sopot, ul. Polna 1, tel. 58 551 78 96

Plan dojazdu i więcej zdjęć - jest tutaj


 


ECO LINE - to obsługiwana przez elektryczne busy - ekologiczna linia turystyczna. Standardowa wycieczka przez Sopot trwa około 45 minut. W czasie przejazdu opowiadana jest historia miasta i jego największych atrakcji w formie nagrań audio-guide w 4 językach ( polski, angielski, niemiecki i rosyjski). Istnieje opcja modyfikowania trasy wycieczki umożliwiająca gościom zwiedzanie poszczególnych atrakcji takich jak muzeum Sopotu, Grodziska czy Opery Leśnej, a także odpowiednio skrócenie lub wydłużenie przejazdu. Każdy z naszych wygodnych busów pomieści do 13 pasażerów. Jednorazowo można przewieźć w 3 busach maksymalnie 39 osób - także w ramach zamówionego transferu.
Podobne usługi Operator świadczy w Gdańsku (Westerplatte)Eco Line - elektryczne buzy - SOPOT oraz na Mierzei Wiślanej.

Operator Eco-Line Tours
info@ecolinetours.pl
tel.: +48 534 906 316
rezerwacje: +48 881 623 000 (pon - pt, godz. 9-17)
www.ecolinetours.pl


 


Propozycje na aktywny i  przyjemny wypoczynek w Sopocie


Gokarty KartCenter SOPOT


Asfaltowy tor gokartowy o długości ponad 500 metrów, wyposażony w specjalnie umocnione bandy z tworzywa polietylenowego oraz stalowy tunel pełniący rolę mostu są gwarancją niezapomnianych wrażeń. Specjalnie profilowane odcinki pozwalają na wyprzedzanie oraz dostarczają wyjątkowych emocji.
Tor gokartowy Sopot - atrakcje - most i tunelKartCenter - jako oficjalny partner światowego lidera w produkcji gokartów SodiKart - jest organizatorem ligi międzynarodowych wyścigów Sodi World Series. Prowadzi także specjalną akademię kartingową.
 
Oferta KartCenter jest także skierowana dla młodszych „kierowców”. Czekają na nich specjalne gokarty o pojemności 160 CC - dostępne wyłącznie dla dzieci ( pow. 7 roku życia i 135 cm wzrostu).


Firma obsługuje klienta indywidualnego oraz grupy zorganizowane, organizuje imprezy okolicznościowe – imprezy integracyjne, wieczory kawalerskie, urodziny itp.
Drugi tor KartCeneter znajduje sie w Gdyni - tutaj


 Rezerwacje dla grup*: tel.+48 692 277 978  
*Indywidualne przejazdy nie wymagają rezerwacji.
Dojazd - dane GPS: 54.26'02.40" - 18.33'49.38" (wjazd od ul. 3 Maja w Sopocie)
Sopot Restauracja Karczma KolibaKOLIBA - Karczma Regionalna i restauracja - oryginalna chata góralska, położona na skraju Sopotu, u wejścia na plażę. W otoczeniu drzew Parku Północnego, przyciąga miejscowych i turystów swoją kuchnią i nastrojowym klimatem. To kameralne miejsce jest czynne przez cały rok i całą dobę.


Dbałość o szczegóły góralskiego wystroju wnętrza, jakość Sopot - koncertowa zabawa w Kolibiesmacznych potraw i świetna atmosfera - są gwarancją mile spędzonego tutaj czasu. Odpowiednie zaplecze pozwala zorganizować w Kolibie nie tylko spotkania biznesowe, biesiady, wesela i bankiety, ale również koncerty. Koliba latem, to także wspaniała plaża z całą infrastrukturą służącą wypoczynkowi i zabawie. Plaża Koliba posiada prestiżowy tytuł Blue Flag - przyznany zaledwie kilku obiektom na polskim wybrzeżu.


Przyjedź, przyjdź i pozostań - w Kolibie poczujesz się doskonale -  i samemu, i we dwoje, i gromadnie!
Sopot Plaża KolibaSopot, ul. Powstańców Warszwskich 90Sopot Plaża Koliba

Rezerwacja: adam@koliba.pl
Muzyka: maciej@koliba.pl


Więcej: www.koliba.pl


Sopot -  zapraszamy na statek Pirat


Stylizowany statek wycieczkowy "Pirat" już pona 11 lat lat cieszy zarówno turystów jak i mieszkańców Trójmiasta.
Zaprasza na swój pokład codziennie od rana do późnego wieczora, od połowy maja do połowy pażdziernika.

Statek Pirat SopotDegustacja pięknych krajobrazów - w połączeniu z możliwością skosztowania polskiego i śródziemnomorskiego menu wykwintnej restauracji pokładowej - to wyśmienita mieszanka. Klimat wakacyjnej podróży zapewnia także kawiarnia kusząca aromatem kawy i smakiem pysznych deserów. Spragnionych zapraszamy do drink baru.

Pirat łączy tradycyjną oprawę z nowoczesnym wyposażeniem, pozwalającym na komfortową organizację imprez - przy pełnym, certyfikowanym bezpieczeństwie. Jego walory doceniło już wiele renomowanych firm oraz instytucji.

Statek może zabrać na swój pokład do 188 pasażerów. W swojej Statek Pirat Sopot - rejsy wycieczkoweofercie ma 40 minutowe rejsy wycieczkowe po Zatoce Gdańskiej (z Sopotu) oraz czartery (także z Gdyni lub Gdańska). Dużym zainteresowaniem cieszą się nocne wyprawy połączone z bankietami lub imprezami tematycznymi. Romantyczny zachód słońca jest również wspaniałym, niezapomnianym doznaniem...


Miejsce cumowania: główka molo w Sopocie


Kontakt: tel. 724 24 24 81.
Więcej zdjęć z Sopotu - jest tutaj


Noclegi w Sopocie (hotele, pensjonaty, kwatery i inne) - są tutaj


Propozycje wycieczek po najciekawszych regionach województwa pomorskiego - są tutaj