Kobiety w dawnym Gdańsku

  • termin : 08 Marca 2018
  • godzina : 11.00 - 15.00
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Długa 12
  • miejsce : Dom Uphagena
  • bilety : 5 - 10 zł
logo
A A

8 marca 2018 r. podczas zwiedzania Domu Uphagena przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku gdańszczanki, gdańszczanie oraz turyści będą mogli zapoznać się historią kobiet dawnego Gdańska, a najmłodsi wziąć udział w warsztatach plastycznych. 

"Daj dziecko i wytęż wszystkie siły, a jeśli umrzesz z tego powodu, to żegnaj, idź do nieba, gdyż umarłaś czyniąc dzieło szlachetna i posłuszna Bogu" - tak pisał Marcin Luter o kobietach. I choć żyjący w średniowiecznym i nowożytnym Gdańsku mężczyźni najpewniej podzielali jego punkt widzenia, to rola i pozycja kobiet była bardziej złożona niż może wynikać z lakonicznej wypowiedzi inicjatora reformacji.

O kobietach w dawnym Gdańsku

Odwiedzający Muzeum Gdańska, którzy 8 marca 2018 r. zakupią bilet wstępu uprawniający do zwiedzenia Domu Uphagena, będą mogli dowiedzieć się o życiu kobiet w dawnym Gdańsku.

- Każdemu z gości naszego Muzeum przekażemy wiedzę o tym  jak wyglądała młodość dawnej gdańszczanki, jakie były jej troski, radości, czy miała szansę na karierę naukową lub sukcesy zawodowe? Na jednym z siedemnastowiecznych sztychów Antona Möllera, który niegdyś zdobił wnętrza Ratusz Głównego Miasta, widać kobiety pracujące na budowie. Dawniej wykonywały one niektóre zawody, zwłaszcza mniej uciążliwe, z równą starannością co mężczyźni. Tylko nieliczne osiągały wysoki status społeczny i poważanie, np. Konstancja Czirenberg, czy Elżbieta Koopman-Heweliusz  – mówi Anna Czarnota z Działu Edukacji Muzeum Gdańska.

Najmłodsi goście Domu Uphagena będą mogli wziąć udział w warsztatach z tworzenia papierowej laleczki i ubrań dla niej według gdańskich dawnych trendów. Wykonaną zabawkę będzie można zabrać do domu.

Do uczestnictwa w programie „Kobiety w dawnym Gdańsku” uprawnia bilet wstępu: normalny - 10 zł, ulgowy 5 zł oraz rodzinny – w cenie 20 zł.  Wydarzenie obędzie się 8 marca 2018 r. w godz. 11:00-15:00 w Domu Uphagena, Oddziale Muzeum Gdańska przy ul. Długiej 12.