34. Festiwal Dźwięki Północy 2018

  • termin : 04 Lipca 2018 - 08 Lipca 2018
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Świętojańska 50
  • miejsce : Centrum św. Jana i Ratusz Staromiejski
  • www : http://www.dzwiekipolnocy.pl
logo
A A

34. edycja Festiwalu „Dźwięki Północy” odbędzie się w dniach 4 - 8 lipca 2018 roku w Centrum św. Jana oraz w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Wydarzenie organizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury jest jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych w Polsce. Swą wyjątkowość zawdzięcza systematycznie eksplorowanemu wątkowi „Północy” - bliskości Morza Bałtyckiego i Skandynawii, której muzyczna tradycja stanowi nieustające źródło inspiracji.


Impreza popularyzuje przede wszystkim muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą muzyczną i taneczną Polski oraz krajów nadbałtyckich. Na festiwalowej scenie powstaje przestrzeń zarówno dla eksperymentu jak i wiernej kontynuacji tradycji, a wspólnym mianownikiem prezentowanych koncertów pozostaje znakomity warsztat wykonawców oraz indywidualny charakter ich twórczości.

W bogatym programie Festiwalu oprócz koncertów znajdują się także warsztaty tradycyjne, zabawy taneczne, projekcje filmów, spotkania i prezentacje.

PROGRAM KONCERTÓW:

Rim - członkami grupy są czołowi muzycy z Norwegii i Szwecji, którzy kreują świat pełen zabawy, wypełniony rytmiczną muzyką taneczną. Rim oferuje połączenie muzyki eksperymentalnej i improwizacji w swojej interpretacji tradycyjnej muzyki skandynawskiej.

WoWaKin – specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Licznie nagradzany zespół, tworzący energetyczną mieszankę muzyki opartej na tradycji z brawurową improwizacją. Przedstawiciel Polski na Womex 2017.

Sutari - siła trzech kobiecych talentów, temperamentów i głosów, które z tradycyjnych polskich pieśni wydobywają kujawski swing. Drugi album „Osty” to muzyczna opowieść, zawieszona pomiędzy baśnią a życiem realnym. Artystki sięgają po pieśni ludowe, by z właściwą sobie wrażliwością i wyobraźnią opowiedzieć o otaczającym je świecie z perspektywy kobiety.

Ahlberg, Ek & Roswall - wirtuozeria, pomysłowe aranżacje i starannie dobrany repertuar sprawiły, że Ahlberg, Ek & Roswall to obecnie jedna z najpopularniejszych grup na szwedzkiej scenie folkowej. Ich repertuar opiera się na tradycyjnych melodiach „polski” ze regionów Skanii i Medelpad oraz własnych kompozycjach.

Maria Kalaniemi i Eero Grundström – wybitna fińska akordeonistka po raz pierwszy zagra w Gdańsku. W towarzystwie Eero Grundströma, znakomitego harmonisty, zaprezentuje utwory z najnowszej płyty „Svalan”, zainspirowanej bogatą naturą Północnej Karelii.

Ponadto:
- warsztaty taneczne, śpiewu i rękodzieła
- spotkania literackie
- pokazy filmowe

oraz nowość!
- jarmark z kulinariami i rękodziełem


Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Dalsze informacje na stronie www.dzwiekipolnocy.pl