Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2022

  • termin : 19 Sierpnia 2022 - 21 Sierpnia 2022
  • miasto : Owidz
  • ulica : Rycerska 1
  • miejsce : Grodzisko Owidz
  • www : http://www.owidz.pl
logo
A A

Zapraszamy na piąty Festiwal Mitologii Słowiańskiej. Będziemy świetnie się bawić poznając nasze słowiańskie duchowe korzenie. Impreza odbywa się na terenie zrekonstruowanego grodu słowiańskiego, w którego sąsiedztwie znajduje się rozbudowana, wygodna infrastruktura (m.in karczma, sklepy itp.).


Grodzisko Owidz - informacje,  zdjęcia patrz tutaj


Festiwal jest także okazją do zetknięcia się z tradycyjnym rzemiosłem i rękodzielnictwem.


Po raz pierwszy w historii Festiwalu Mitologii Słowiańskiej jego organizatorzy zdecydowali o wybraniu tematu przewodniego wydarzenia. W 2022 roku będzie nim hasło "Dziewczęta, kobiety, boginie"


Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2022 - program - jest tutaj


UWAGA - Organizatorzy zapowiedzieli kilka kosmetycznych zmian w w ostatecznej wersji programu:
✔️ Piątkowe warsztaty tańców ludowych i późniejszą nocną potańcówkę poprowadzi grupa Wilcze Kłaki
✔️ Sobotni wykład pt. "Dawna magia miłosna i jej rekwizyty" o godz. 11:00 wygłosi dr Joanna Wawrzeniuk
✔️ Niedzielne spotkania autorskie z Martina Mandera-Rzepczyńska ("Opowieści Baby Tiny. Mity słowiańskie dla dzieci") oraz Konradem Dzięcielewskim z Dolina Skrzatów (Skrzatologia") poprowadzi Joanna Armatowska.


Mity i wierzenia słowiańskie intrygują wszystkich zainteresowanych  historycznymi korzeniami Słowian, zatem także i Polaków. Chociaż minęło ponad tysiąc lat od czasu gdy brutalną przemocą usunięto z życia większość ówczesnych wierzeń, wciąż w naszej tradycji funkcjonują niektóre z nich. Jedną z postałości jest na przykład zwyczaj topienia Marzanny na wiosnę. Zaadaptowane przez chrześcijaństwo, nie są dzisiaj w ogóle kojarzone z mitologią słowiańską - jak np. Noc Świętojańska pochodząca od słowiańskiej Nocy Kupały. Tym bardziej, że dzięki szkolnej edukacji przeciętny Polak dużo lepiej kojarzy mity greckie, rzymskie czy nawet egipskie.


Ciekawą lekturą dla rozpoczynających podróż w odległą, słowiańską przeszłość może być książka Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony - Mitologia Słowiańska - tutaj
Ciekawy mit o stworzeniu świata wg Słowian - jest opisany tutaj


Pogoda w ten festiwalowy weekend w Owidzu zapowiada się zmiennie. Prognozy sugerują temperatury w okolicach 30 stopni Celsjusza (piątek - bez opadów), 27 stopni (sobota - z opadami) i 23 stopni w niedzielę (opady z rana).


Zapraszamy na Festiwal Mitologii Słowiańskiej 2022 w Owidzu!